Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Hangi tv?  (Okunma Sayısı 3048 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 20, 2020, 21:36:31 ÖS »

Bu konu daha önce çok açılmıştır gerçi ama konsollar için iyi bir tüplü tv bulmak oldukça zorlaştı bu yüzden ona en yakın hissi verecek önerebileceğiniz
 bir tv çeşidi varmı?

Commodore'suz kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Amiga ölmez,vatan bölünmez.
lunarstrain
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 20, 2020, 22:00:09 ÖS »

2010-11 yıllarında satışta olan Toshiba 40sl733 (bende mevcut olan model bu), vl733,wl733 ile 46sv685 model tvleri bence fena değil. Bu konuda daha bilgili arkadaşların yorumları farklı olabilir, o dönemde donanımhaber forumunda albani kullanıcısı özellikle input lag ve renk doğruluğu açısından bu tvleri öneriyordu. RF anten girişi,scart, rca girişlerinin olması sayesinde bir commodore 64 ve amiga bağlamak için ek bir aparat gerektirmemesi bence güzel. Ben şu an elimdeki commodore 64'ü bu TV'de kullanıyorum ve her ne kadar bir 1084s olmasalar da kullanmaktan memnun sayılırım. (İkinci el olarak bulunabilir diye düşünüyorum, zira insanlar 4K büyüsüne kapıldıklarından eldeki fullhd tvleri elden çıkarıyor.)
peraspera95
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Şubat 20, 2020, 22:16:07 ÖS »

Sony Trinitron ların hepsi bence cevap.Benim kişisel fikrim bu yönde.
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Şubat 20, 2020, 22:19:33 ÖS »

Şahsen çok tüplü tv test etmedim. Bir tane Sony Tirinitron aldım. Sineğin ışığa gitme hissiyatı ile Kahkaha hala bakıyorum hayran hayran

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pizero1541 | 64K CUPCAKE-CART | 1084 S
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 20, 2020, 22:23:14 ÖS »

Bulabiliyorsanız bombeli ekranı olan, RGB destekleyen SCART girişi olan, Panasonic, Sony CRT TV'leri tercih edin.

Bir de bu konuda ikinci el sitelerindeki bazı satıcıların istediği 300-500 gibi afaki fiyatları  ödemeyin. Annesinin evden atmaya çalıştığı tüplü TV'yi yüksek fiyata satmaya çalışan ergenler oluyor bu satıcıların çoğu

Tüplü (CRT) TV retrocu olmayan evlerde her zaman bir yük, fazlalık,  istenmeyen bir nesnedir. Konu komşuya, retrocu olmayan iş arkadaşlarınıza sorun, illaki "aaa benim teyzemlerin atmaya çalıştığı bi TV olacaktı" diye mutlaka bir geri dönüş alırsınız

AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 20, 2020, 22:37:40 ÖS »

Teşekkürler,  döndük dolaştık yine tüplü tvye geldik😀

savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Şubat 20, 2020, 22:38:52 ÖS »

80 Tl ye 37 ekran sony trinitron aldım. Bana göre C64 / Atari / Amiga için en iyi çözüm.
Özellikle Atari 800 xl nin görüntüsü tabiri caiz ise " cam gibi ".

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Şubat 21, 2020, 00:30:39 ÖÖ »

1987-1990 arası satışta olan Vestel TV lerin bazı modellerinde ekrandaki 3 rengi oluşturan dikine 3 rengin genişliği atıyorum diğer TV lerde 1 mm ise Vestel'in bazı modellerinde 0.75 mm gibi bariz bir kalınlık farkı var idi. Hatta gazete yada dergilerde "Monitor teknolojisi ile üretildi" gibi sloganlarla reklam ediliyordu.

« Son Düzenleme: Şubat 21, 2020, 00:34:42 ÖÖ Gönderen: HkRecai » Logged
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Şubat 21, 2020, 09:13:02 ÖÖ »

Bu konu çok karmaşık ve daha uzun süre tartışılmaya devam edilir.

Renk performansı, Scanline / ekran büyüklüğü oranı, tüp performansı, ses vb. parazitlerin minimum olması, birden fazla RGB girişinin olması, Composite ve S-Video için ayrı ayrı girişlerin olması, tasarımının güzel olması vs...

Şahsen CRT olarak şunları kullandım:

IBM, Philips, Samsung PC CRT modelleri

Commodore 1084

Sony 37 cm düz ekran Trinitron

Philips 37 cm bombeli ekran

Disney Mickey TV

Disney Winnie the Pooh TV

Vardığım sonuçları paylaşıyorum:

1. Commodore, Trinitron vb. modelleri sıfır olarak edinemeyeceğiniz için en önemli parametre, kondisyon. Performans ve kozmetik olarak iyi olan en iyisidir. (Not: Ülkemizde satılan normal üne sahip bir marka CRT bile RGB scart destekler, yani Premier almadığınız sürece, çok büyük ihtimalle RGB Scart cepte)

2. Kumanda, anten vb aksesuarlara asla takılmayın, gerek yok.

3. Son maddede yer alan TV'ler hariç, CRT'lerdeki ses sistemleri genellikle çok kötü olur. Hele hele stereo ses veren CRT modeli bile azdır. O yüzden alacağınız CRT'ye renk, model, tasarım olarak ses sistemi de düşünmeniz iyi olabilir.

4. Commodore vb. CRT'ler hak ettiğinden fazla değer gören, yaşlı, titrek, vızıltılı bir cihazlardır. Tavsiyem, siz de elinizdeki Commodore vb. CRT'leri yüksek fiyattan satın ve bedavaya ya da ucuza bir 37 ekran RGB TV alın.

5. Eğer paranız yetiyorsa sıfır satılan Disney TV'lerden alın. Sonuçta kutulu, köpüklü, kullanım kılavuzu, garantisi olan, sıfır cihaz. İlk açan siz olacaksınız. Görüntüsü, sesi, tasarımı dört dörtlüktür. Bu TV'lere 8 bit bilgisayarlarınızı ve konsollarınızı rahatlıkla bağlayabilirsiniz.

6. Eğer benim gibi 37 cm'den büyük CRT arıyorsanız Scanline sayısını göz önünde bulundurmanız iyi olabilir. Çünkü 37 cm'den büyük ekranlarda, 250 adet olan Scanline (TV'lerde genellikle bu sayıda olur) yetmiyor. Scanline sayısını artırmak için ya saçma fiyatlara her an elinizde patlayacak bir PVM alacaksınız (-ki bunu da tavsiye etmem çünkü eski model profesyonel cihazlar oldukları için ömürlerinin çoğu ya kullanılarak ya da rafta bekleyerek tükenmiştir) ya da Sony WEGA serisi gibi yüksek çözünürlüklü HD TV bulacaksınız. Ne yazık ki bu modeller Amerika ve Japonya'da yaygın olarak satılmışlar. 1080i gösteren HDTV'ler bile var.

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Şubat 21, 2020, 11:53:51 ÖÖ »

Biomanage bu disney tv nedir,?Aradım bulamadım.

Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Şubat 21, 2020, 11:56:01 ÖÖ »

Bir ara çok uygundur bunların fiyatları, almış başını gitmiş. 81 ekran LED TV alınır bu paraya.

https://www.hepsiburada.com/disney-winnie-the-pooh-37-ekran-televizyon-pm-oyunnctcl20050

https://www.hepsiburada.com/disney-cars-37-ekran-dvd-li-televizyon-p-OYUNNCTCL14DN3EZD

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Şubat 21, 2020, 12:19:45 ÖS »

Bunların görüntü tüplerindeki elektron püskürtme sistemleri nükleer reaksiyon başlatmak için kullanılıyor olabilir Masum, tahminimce o yüzden pahalıdır.

BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Şubat 21, 2020, 12:53:11 ÖS »

Biomanage bu disney tv nedir,?Aradım bulamadım.

Simon sağolsun paylaşmış. 1-2 yıl önce bunlardan Winnie 200 TL, Arabalı (DVD'li) olan 600 idi. Şimdi uçmuş. Ama ara ara oyuncakçılarda indirimde oluyor. Mesela geçen hafta Winnie 400 TL idi, Arabalı (DVD'li) 700 idi.

Bu TV'lerin detaylı incelemesini forumdan Devastator arkadaşımız yaptı. Vakit bulursa yazar

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
commodore007
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Şubat 29, 2020, 01:25:58 ÖÖ »

Tercih meselesi fakat ben CRT diyorum. 

https://www.youtube.com/watch?v=HhhSBvj3uKw

* Comparison.jpg (392.26 KB, 1976x500 - Görüntüleme: 134 kez.)
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Şubat 29, 2020, 09:08:56 ÖÖ »

Söz konusu monitör olunca ben daima en iyisi diyorum. Göz sağlığı, radyasyon vs. düşünmek lazım.

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 Vampire V1200 + Scart + HDMI + 64 GB MicroSD CF Adaptörlü HDD + PCMCIA CFDisk Adapter 32 GB CF +  Gotek
LG 24MA53 TVMonitör

Amiga 500 + 2 MB RAM Kart + Internal GOTEK
Casper M989A Monitör
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: