Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeUSB DC Motor Kontrolü Yardım
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: USB DC Motor Kontrolü Yardım  (Okunma Sayısı 7333 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
programci42
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Mart 30, 2020, 01:32:53 ÖÖ »

Alıntı
Gücü bilgisayardan alıyorsa pc usb çıkışı usb 2.0 500mA usb 3.0 900mA güç verir ayrı güç beslemesi yoksa takmış olduğunuz usb hub bir işe yaramaz sonuçta pc deki usb gücünü iletiyor sorun bundan kaynaklı olabilir benim ki sadece tahmin

Bunu anladım 2 bilgisayarımda da usb 2.0 var ondan da olabilir artık harici güç beslemeli bir usb hub alacağım ya da aşağıdaki 2 linke de bakmanızı istiyorum bunlar işimi görür mü sizce yani bu şekilde sorun çıkarmazlar umarım.

Bu da usb bağlantılı röle kontrol kartı ama bu 12V ve gücü usb den değil başka bir kaynaktan alıyor.
https://www.robitshop.com/urun/usb-girisli-programlanabilir-4-kanal-12-v-role-karti

Diğer link ise Türk yapımı bir ürün ancak sanırım coronadan dolayı ara vermişler bu yüzden ürünlerini göremiyoruz bu arkadaşlar da güzeş işler çıkarıyorlar ancak ürünleri biraz pahalı.

https://www.sedaelektronik.com/
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Mart 30, 2020, 17:28:55 ÖS »

Sayın hocam, imkanınız genişse hepsini alırsınız, hepsini de denersiniz, böylece kendinize göre iyi stabil ucuz neyse onu seçer kullanırsınız.

Aksi halde ek güç kaynağı olan bir usb çoklayıcı ve elinizdekilerle yetinmeniz bana daha uygun olur gibi geliyor

Use the brute force, Luke
programci42
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Mart 30, 2020, 20:32:00 ÖS »

Alıntı
Sayın hocam, imkanınız genişse hepsini alırsınız, hepsini de denersiniz, böylece kendinize göre iyi stabil ucuz neyse onu seçer kullanırsınız.

Aksi halde ek güç kaynağı olan bir usb çoklayıcı ve elinizdekilerle yetinmeniz bana daha uygun olur gibi geliyor

Evet hocam haklısınız ben de o yüzden soruyorum zaten o olmadı bunu al bu olmadı şunu al derken basit bir şey için bir sürü para harcıyorum hani bilmiyorum başka böyle bir şey yapan arkadaş var mı şu kesin olur ben kullandım diyen.

Bir arkadaş arduino vs, raspberry pi falan diyenler oluyor tabi mümkün olabilir ancak ben en basit ve kestirme yoldan yapmak istiyorum.

Şimdi arduino bilmiyorum arduino programlama dili bildiğim kadarıyla farklı ben .net teknolojilerine daha hakimim c# vb.net gibi dillerle bildiğim yoldan uğraşmadan bir şeyler yapayım diyorum.

Hatta bana kalırsa şöyle yapmak istiyorum dc motoru direk bilgisayara bağlayayım araya ek cihaz falan koyamdan direk motoru çalıştırayım.

motorun uçlarını usb nin elektrik ve toprak olan uçlarına bağlayıp daha sonra diyelim ki bilgisayarda 4 usb portu olsun 1. usb portunun gücünü kes diyeceğim yazılımsal olarak usb de elektrik akımı olmayacak motor duracak tekrar aktif et diyeceğim motor çalışacak bu kadar.

Böyle bir şey mümkün mü peki bu mümkünse mesela örneğin şöyle bir şey de olabilir mi şimdi biliyorsunuz tabletlerde 1 tane usb portu oluyor ben buna usb çoklayıcı takıp bu çoklayıcıdaki portların elektriğini açıp kapatabilir miyim sanırım bu çoklayıcıya göre değişir ama mümkün mü?
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Mart 30, 2020, 22:24:53 ÖS »

Elektronik ve haberleşme yüksek mühendisi olarak size bir tek şey söyleyecek olsam: kontrol edeceğiniz cihazları mümkün olduğunca bilgisayardan izole edin derim. Veri haberleşmesi olsun, güç kontrolü olsun, yapılması gereken budur. Yoksa deneme yapayım derken bilgisayarın tabletin biryerlerini uçurursunuz, anlık bir şey. Burada motorun üreteceği basit ters emk'dan bahsetmiyorum, her türlü izolasyondan bahsediyorum. Yani motoru doğrudan usb'den beslemek falan, hiç iyi bir fikir değil. En ucuz bilgisayar bugün kaç tl? Yazık yani. Mümkünse bluetooth gibi birşeyle açıp kapatın, herhalde modüllerle falan en kolay ve elektriksel olarak güvenli yöntem odur.

Çıkalı 10 yılı geçti galiba, arduino şu sıralar hem yaygın hem de kolay birşey. Bu zamanda herhangi bir programlama dilinde birşeyler yapabilen birisinin mesela arduino uno programlayamaması benim gözümde olacak iş değil. Raspberry pi başka birşey, arduino bilmeyen bulaşmasın.

"basit bir şey için" yazmışsınız. Problemlere böyle yaklaşırsanız olmadık büyük hatalara düşersiniz, sıkıntı olur. Ben de sorayım o zaman o kadar basitti de niye yapamadınız? Başkalarına basit olanla kendinize basit olanı karıştırmayın. Birileri ihtiyacınız olan şeyi yapıp kenara koymuş mu? onu bulana kadar bu mesele sizin için zor demektir.  O yüzden ya konuya saygı gösterin, oturup dersinizi çalışın ya da çevrenizden öğrencilerden falan konunun o kısmını halledecek birisini ücretle vb tutun, hocalarından falan sorarsınız, canavar gibi elemanlar var, o kişi de birşeyler kazanıp faydalansın.

Use the brute force, Luke
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Mart 31, 2020, 04:02:32 ÖÖ »

Röle, ters elektromotor kuvveti üretiyor olabilir. Bu durum sistemin kararsızlığına neden olabilir.

Röleden geçen akıma ters olarak bir diyot bağladınız mı?
« Son Düzenleme: Mart 31, 2020, 04:05:04 ÖÖ Gönderen: ercanersoy » Logged
programci42
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Mart 31, 2020, 07:49:43 ÖÖ »

Alıntı
Röle, ters elektromotor kuvveti üretiyor olabilir. Bu durum sistemin kararsızlığına neden olabilir.

Röleden geçen akıma ters olarak bir diyot bağladınız mı?

Yok hayır röle zaten tek modül şeklinde USB girişi var.

Ama dediğiniz gibi bu şekilde olmayacak en iyisi ben bi Arduino seti alayım.
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #21 : Mart 31, 2020, 09:14:56 ÖÖ »

Diyotu, kullandığınız rölenin motoru bağladığınız uçlara gelen akıma ters olarak paralel bağlamanız gerekir.

Bu arada, size daha iyi yardımcı olmam için devrenin bağlantılarını paylaşabilir misiniz?
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: