Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetWindows 98 / DOS / 3dfx Oyun Günlükleri
Sayfa: 1 ... 3 4 [5]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Windows 98 / DOS / 3dfx Oyun Günlükleri  (Okunma Sayısı 2301 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Theoden (Arethrid)
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #60 : Mayıs 11, 2020, 12:17:33 ÖS »

Voodoo 2 için hangi driver'ı kullanıyorsunuz?

Win98 PC'de şuan Voodoo 3 3000 kullanıyorum.
Ama Voodoo 2 için şu driver'ı tavsiye edebilirim (voodoo2-30202.exe): https://www.philscomputerlab.com/drivers-for-voodoo-2.html

You are in a computer game, Max.
Theoden (Arethrid)
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #61 : Mayıs 11, 2020, 12:34:25 ÖS »

5. Oyun

Star Wars Episode I POD Racer - Windows (3dfx Glide Mode) (1999)

Hız hissi ve eğlence faktörüyle başarıyı yakalamış bir yarış oyunu.
Yine zamanında oynadığım bir oyun. Özellikle Tatooine gezegenindeki yarışı çok fazla oynardık.

Dreamcast ve Nintendo 64 versiyonları da mevcut. N64 versiyonunda performans sorunları yaşanıyor ancak Dreamcast versiyonu çok başarılı.

Görüntüler Win98 Voodoo3 PC'den:

mrmojorisin
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #62 : Mayıs 11, 2020, 12:38:51 ÖS »

Voodoo 2 için hangi driver'ı kullanıyorsunuz?
Teşekkür ederim

Win98 PC'de şuan Voodoo 3 3000 kullanıyorum.
Ama Voodoo 2 için şu driver'ı tavsiye edebilirim (voodoo2-30202.exe): https://www.philscomputerlab.com/drivers-for-voodoo-2.html

Theoden (Arethrid)
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #63 : Mayıs 11, 2020, 13:15:33 ÖS »

bu 3dfx harika dostum  Karizmatik

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #64 : Mayıs 11, 2020, 17:52:43 ÖS »

Diablo 2, NFS Porsche ve Quake 2 ile birlikte benim Asus Banshee kartin olmazsa olmaz oyunlarindandi.

NFS Porsche, klasik 90'lar kafasındaki NFS oyunlarının sonuncusuydu. Porsche ve NFS Motorcity Online'dan sonra EA oyun motorunu değiştirdi ve konsollara da çıkan Hot Pursuit 2 (2002) oyunu ile birlikte NFS oyunlarında bir faz değişimi gerçekleşti.
Bu dönemden sonraki aşamaya Fast & Furious kafası da diyebiliriz
Bu yüzden son klasik NFS oyunu NFS Porsche gibi gelir bana hep.

Lafı açılmışken herkese sorayım, en sevdiğiniz NFS hangisi? Benim NFS4:High Stakes. Aslında NFS3'ün geliştirilmiş bir halidir. NFS4'te NFS3 Hot Pursuit'teki bütün yollar ve çoğu araç zaten varken üstüne bir sürü harika yeni yol ve araç eklendi. Arabaların camları saydamlaştı ve sürücü dahil iç kısımları dışardan görünür hale geldi. Hasar modellemesi eklendi. Çok şık 3D iç kokpitler eklendi. Ekstradan da ilk kariyer modu NFS4 ile gelmiş oldu.

2000 sonrası NFS'ler içinde de "Most Wanted" en çok eğlendiğim modern NFS oyunuydu.
Nfs3'ü zamanında çok oynadık. Her yolu ezbere biliyorum gibi. Arabalar bir türlü yana kayarak ilerleyemez (ralli tarzı ya da biraz drift gibi, çok uğraştım, olmuyor). Sonra nfs4. Zamanında asus v3400tnt ile bir türlü akıcı oynayamadığım gıcık oyun. Elalemin benimki ile birebir aynı özellikli (ama vivo'suz) creative tnt'si yağ gibi akarken hem de... Software rendering'i şahanedir. Aydınlığı sonuna kadar açabilirsiniz ve görüntü renkler hiç bozulmaz. Kindiak park'ın tur bitiminde start noktasını uzaktan gördüğünüzde voodoo2 ile kilitlenebilmektedir. Kupa mı oynuyorsunuz? kötü haber Nfs4'ün kupa modları falan harikaydı. Bu ikisi için playstation1 daha iyidir diyeceğim geliyor ama değil. Pc daha iyi. Ne yazık ki bu ikisinin fizik motoru kötü, o açıdan playstation1 daha oynanabilir hissettiriyor. Bir de kupa modunda oynarken yolları arasıra mirror olarak açıyor, yani normalde sağa dönülen yer sola dönülen yer haline geliyor... berbat.

Nfs 3 ve 4 ayarında oyun olarak esas test drive 5'i tavsiye edebilirim. Ve pc'de değil playstation 1'de analog kol ile oynayın. Pc'de tnt zamanı civarı ekran kartı ister, software rendering yok. Test drive 5'te arabalar spin atmaya kaza yapmaya meyilli, trafik polisler falan daha şamatalı bir oyundur kendisi. Test drive 4'te var ama 5'e göre daha az gelişmiş duruyor, meraklısı bakabilir ama nfs3 ayarında bir şey falan beklemeyin, playstation versiyonu yine daha iyi. Pc versiyonu 8-bit software rendering ya da glide açabiliyor, d3d yok.

Nfs porsche'ye gelince, bunların hepsini döver. Software rendering ile açmayı becerebilen olursa nasıl yaptığınızı bana da haber verin, bir dll eksik ne yazık ki playstation 1 versiyonu pc versiyondan çok çok geride. Ps2 için ise nfs porsche ya da nfs 2000 yapmadılar diye biliyorum.

Nfs'nin geri kalanına girmiyorum çünkü konu başlığı olan 3dfx'in boyunu aşıyor, dallanıyor, budaklanıyor... Sonrasını ps2 ile oynayın zaten demekle yetineyim. Hazır ps2'yi açmışken burnout 3'e de bakın

Bu arada diablo 2 sayesinde farkettiğim bir şeyi yazayım. Glide modu genelde direct3d moduna göre daha az ram ile yetinebiliyor. Diablo 2'de d3d glide'ye göre tahminim 1.5 - 2 kat daha fazla ram kullanıyor olmalı. D2 takılmalı çalışıyorsa ve glide yoksa software rendering ile oynayın. Renkli aydınlatmalar gider ama en azından daha akıcı oynarsınız. (D2 64mb ram ile çalışıyor ama aslında tam bir ram canavarı. D3d işin içine girince 256mb bile az mı geldi dediğim zamanlar oldu) 3dfx'iniz varsa diğer oyunlarda da glide çoğu zaman daha akıcı sonuç veriyor.
« Son Düzenleme: Mayıs 11, 2020, 18:08:36 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
Theoden (Arethrid)
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #65 : Mayıs 11, 2020, 18:09:19 ÖS »

Nfs3'ü zamanında çok oynadık. Her yolu ezbere biliyorum gibi. Arabalar bir türlü yana kayarak ilerleyemez (ralli tarzı ya da biraz drift gibi, çok uğraştım, olmuyor). Sonra nfs4. Zamanında asus v3400tnt ile bir türlü akıcı aynayamadığım gıcık oyun. Elalemin creative tnt'si yağ gibi akarken hem de... Software rendering'i şahanedir. Aydınlığı sonuna kadar açabilirsiniz ve görüntü renkler hiç bozulmaz. Kindiak park'ın tur bitiminde start noktasını uzaktan gördüğünüzde voodoo2 ile kilitlenebiliyor  Nfs4'ün kupa modları falan harikaydı. Bu ikisi için playstation1 daha iyidir diyeceğim geliyor ama değil. Pc daha iyi. Ne yazık ki bu ikisinin fizik motoru kötü. Bir de yolları arasıra mirror olarak açıyor, yani normalde sağa dönülen yer sola dönülen yer haline geliyor... berbat.

NFS3 veya NFS4'ün PC versiyonlarında herhangi bir yolda kilitlenme veya başka bir sorun hiç yaşamadım.
Çıktığı günden beri binlerce saat oynamışımdır hala arada açıp oynarım. Bunları yazdığım Win7 PC'de de nGlide wrapper'lı versiyonu kurulu

NFS3 ve NFS4 serinin en güzel oyunları bence. Porshce de harika ancak benim eksik olduğunu düşündüğüm tek şey önceki NFS'lerdeki gece/gündüz ve yağmur/kar seçeneklerinin kaldırılması oldu.

Porsche sürüş fiziklerini biraz daha geliştirdi arcade'den biraz uzaklaştı ancak bütün araçların Porshce olmasından mıdır bilmiyorum oyunun genel havası NFS3 ve 4'ten baya farklı. Factory driver durumu biraz değişik geliyor bana.

Test Drive serisine NFS'den sonra pek giremedim. En çok oynadığım versiyonu DOS'ta Test Drive 3'tü.
Test Drive 5'e tekrar bir göz atarım
« Son Düzenleme: Mayıs 12, 2020, 02:16:26 ÖÖ Gönderen: Theoden (Arethrid) » Logged

astalavista
Deneyimli

Amiga Is My Girl

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #66 : Mayıs 12, 2020, 15:27:35 ÖS »

Diablo 2, NFS Porsche ve Quake 2 ile birlikte benim Asus Banshee kartin olmazsa olmaz oyunlarindandi.

NFS Porsche, klasik 90'lar kafasındaki NFS oyunlarının sonuncusuydu. Porsche ve NFS Motorcity Online'dan sonra EA oyun motorunu değiştirdi ve konsollara da çıkan Hot Pursuit 2 (2002) oyunu ile birlikte NFS oyunlarında bir faz değişimi gerçekleşti.
Bu dönemden sonraki aşamaya Fast & Furious kafası da diyebiliriz
Bu yüzden son klasik NFS oyunu NFS Porsche gibi gelir bana hep.

Lafı açılmışken herkese sorayım, en sevdiğiniz NFS hangisi? Benim NFS4:High Stakes. Aslında NFS3'ün geliştirilmiş bir halidir. NFS4'te NFS3 Hot Pursuit'teki bütün yollar ve çoğu araç zaten varken üstüne bir sürü harika yeni yol ve araç eklendi. Arabaların camları saydamlaştı ve sürücü dahil iç kısımları dışardan görünür hale geldi. Hasar modellemesi eklendi. Çok şık 3D iç kokpitler eklendi. Ekstradan da ilk kariyer modu NFS4 ile gelmiş oldu.

2000 sonrası NFS'ler içinde de "Most Wanted" en çok eğlendiğim modern NFS oyunuydu.
Eski NFS lerin hepsi güzel.Ama NFS Underground II bir başka seviyorum.Bütün araçları açmanın ve oyunu bitirdiğim de ki hazzı unutamıyorum.Belki en popüler ve NFS son iyi oyunu benim açımdan.Sonrakiler bozdu deniyor.Sonrakileri hiç oynamadım.

-Popülizm karşıtı çaylak retrocu.
-Anti Nintendo.
-Sonuna kadar Commodore.
Theoden (Arethrid)
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #67 : Mayıs 12, 2020, 16:13:22 ÖS »

6. Oyun

Giants: Citizen Kabuto - Windows (2000)

Zamanında oynayıp bitirdiğim bir başka oyun. Çok popüler bir oyun değildi ancak yine de bilenler muhakkak vardır.

MDK serisini geliştiren 5 kişi Shiny Entertainment'tan ayrılıp Planet Moon stüdyosunu kurduktan sonra yaptıkları ilk proje bu oyun.

Oyunun en güçlü yanlarından biri rengarenk arka fonları, insanın içini açan grafikleri ve aynı zamanda Morrowind'in de müzklerini bestelemiş efsane besteci Jeremy Soule imzalı müzikleridir. Hala bu oyunun müziklerini dinlerim.  Bu güzel haritalarda jetpack ile harika müzikler eşliğinde özgürce uçmak özellikle zamanına göre çok keyifliydi. Türü 3 boyutlu aksiyon oyunu olsa da bazı bölümlerde ve multiplayer'da basitleştirilmiş bir üs kurma ve yönetme oyununa dönüşüyor. Yani oyunun bir kısmı strateji öğeleri de barındırıyor.
Oynanış olarak da MDK'ya aşırı derecede benziyor. Zamanında bir çok incelemede çok yüksek puanlar ve ödüller almıştı.

Oyuncu birbirinden tamamen farklı 3 ana karakteri kontrol ediyor.
Birinci karakter insan benzeri jetpack'li "Mecc" olarak isimlendirilen 3 kişiden oluşan teknolojik ekipmanları olan bir ekibin lideri.
İkinci karakter Delphi isimli yine insan benzeri bir karakter. Oyunun geçtiği gezegende yaşayan yerel bir ırka mensup.
Üçüncü karakter de boyu ufak tepeleri aşan yerel dev bir canavar.

İngiliz mizahı oyunda ağırca hissediliyor. Zaten bu MDK'da da olan bir özellikti.

« Son Düzenleme: Mayıs 12, 2020, 20:22:21 ÖS Gönderen: Theoden (Arethrid) » Logged

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #68 : Mayıs 12, 2020, 16:39:43 ÖS »

Buda güzelmiş abi

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | HDMI-520
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pi1541 | 64K CUPCAKE-CART | 1084 S
Theoden (Arethrid)
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #69 : Mayıs 13, 2020, 11:35:28 ÖÖ »

3dfx Tribute - 3dfx Aslinger

https://youtu.be/iKeHIGCpqGU

Theoden (Arethrid)
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #70 : Mayıs 13, 2020, 14:22:54 ÖS »

7. Oyun:

International Moto X - DOS (1996)

Çıktığı zamanlarda gözümden kaçan bir oyun. Sonradan oynama fırsatı buldum.
Harika bir motocross oyunu, özellikle görselleri çok hoş.
PS1 versiyonu da mevcut ancak motorlar 2D sprite'lar yerine düşük poligonlu 3D modellerle değiştirilmiş ve genel görsel kalite düşmüş.
PC/DOS versiyonu çok daha başarılı.
Herkese tavsiye ederim.

Abandonware link: https://www.myabandonware.com/game/international-moto-x-dds

« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2020, 16:03:45 ÖS Gönderen: Theoden (Arethrid) » Logged

Theoden (Arethrid)
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #71 : Mayıs 17, 2020, 14:27:17 ÖS »

8. Oyun:

Simon The Sorcerer - DOS (1993)

En sevdiğim DOS point & click adventure oyunu. Bu oyundan bahsedildiğini pek duymuyorum. Fazla oynayan olmadı sanırım.
Küçüklüğümden beri görselleri, atmosferi ve müzikleri beni çok etkilemiştir. Oynadığım ilk point & click adventure oyunudur.
Bence Monkey Island 1 ve 2'den bile daha güzel bir oyundur.
Simon The Sorcerer'ın ikinci oyunu olsa da birinci oyunu kadar başarılı değil. Özellikle sonradan çıkan 3D versiyonu tam bir facia.
O yüzden birinci oyunu tavsiye ediyorum.

GOG'da satılıyor: https://www.gog.com/game/simon_the_sorcerer

« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2020, 14:55:08 ÖS Gönderen: Theoden (Arethrid) » Logged

Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #72 : Mayıs 17, 2020, 15:22:59 ÖS »

@Theoden (Arethrid) Oyunu oynayıp bitirdiğimi hatırlıyorum. Ayağına kıymık batmış bir dev, nane sakızı ( ya da nane ) ile olan kısımlar aklımda kalmış. Tekrar oynanacaklar listesine aldım teşekkürler

Dark Seed var benim de aklıma gelen.
Theoden (Arethrid)
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #73 : Mayıs 17, 2020, 20:49:42 ÖS »

@Theoden (Arethrid) Oyunu oynayıp bitirdiğimi hatırlıyorum. Ayağına kıymık batmış bir dev, nane sakızı ( ya da nane ) ile olan kısımlar aklımda kalmış. Tekrar oynanacaklar listesine aldım teşekkürler

Dark Seed var benim de aklıma gelen.

Dark Seed de çok güzel bir oyun. Dergide resimlerini gördükten sonra oyunu bulup oynamıştım.
Resmi olarak H.R. Giger'ın çalışmaları kullanılmış.

Sayfa: 1 ... 3 4 [5]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: