Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Atari 800XL Restorasyon  (Okunma Sayısı 2135 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ağustos 07, 2020, 00:25:23 ÖÖ »

RetroManCave Atari 800XL temizlik ve restorasyonuyla ilgili 2 video yayınladı... Faydalı olabilir...

« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2020, 20:38:43 ÖS Gönderen: LW3D » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ağustos 07, 2020, 13:52:52 ÖS »

Retromancave'i seviyorum, vidolarına da aboneyim. Ama 100K+ abonesi olduğu ve bu videonun sadece 1 günde 17K+ izlenmiş olması gerçeğinden yola çıkarak insan biraz daha "pro" şeyler görmek, ne bileyim "vay a... bu kadar sabıra uğraşıya helal doğrusu" demek istiyor...

Örneğin;

1) Klavyeyi üstünkörü fırçayla kuru kuru temizledi. 20 tane minik vidayı sökmeye üşendi. İçini dışını söküp kontakları IPA ile plastik kısmı yıkayarak temizleyebilirdi.

2) Çizilmiş aluminyum parçaları tank zımpara ile düz zımparalayıp üzerlerine clear coat atabilirdi (aluminyum'un yeniden paslanmaması için)

3) paslanmış metal rf shield'ı kumlama ile zımparalayıp elektroliz ile kaplamalıydı.

4) Arka etiketi önce bir parça kağıt ile kapatıp onun üzerini koli bandı ile kapatarak koruma altına alabilir, kasayı ondan sonra yıkayabilirdi (zaten retrobright işleminden sonra kasanın arkasını hiç göstermiyor muhtemel etiket s***ldi)

vs vs

Elbette retro cihazları basitçe de olsa restore ederek gereken değerin verilmesi mesajını içerdiğinden videoyu beğendim ama dediğim gibi, bu "ünlü" youtube retrocularından normalin üzerinde işler bekliyor insan...
Kuaför salonu krem peroksit ile yaptığı "şip şak" retrobright ile övündü durdu... Bunları ortalama bir kolleksiyoner zaten yapabiliyor...

Benim kitabımda yaptığı iş restorasyon değil "detaylı temizlik" sadece...
« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2020, 13:55:03 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

peraspera95
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ağustos 07, 2020, 16:57:28 ÖS »

Retromancave'i seviyorum, vidolarına da aboneyim. Ama 100K+ abonesi olduğu ve bu videonun sadece 1 günde 17K+ izlenmiş olması gerçeğinden yola çıkarak insan biraz daha "pro" şeyler görmek, ne bileyim "vay a... bu kadar sabıra uğraşıya helal doğrusu" demek istiyor...

Örneğin;

1) Klavyeyi üstünkörü fırçayla kuru kuru temizledi. 20 tane minik vidayı sökmeye üşendi. İçini dışını söküp kontakları IPA ile plastik kısmı yıkayarak temizleyebilirdi.

2) Çizilmiş aluminyum parçaları tank zımpara ile düz zımparalayıp üzerlerine clear coat atabilirdi (aluminyum'un yeniden paslanmaması için)

3) paslanmış metal rf shield'ı kumlama ile zımparalayıp elektroliz ile kaplamalıydı.

4) Arka etiketi önce bir parça kağıt ile kapatıp onun üzerini koli bandı ile kapatarak koruma altına alabilir, kasayı ondan sonra yıkayabilirdi (zaten retrobright işleminden sonra kasanın arkasını hiç göstermiyor muhtemel etiket s***ldi)

vs vs

Elbette retro cihazları basitçe de olsa restore ederek gereken değerin verilmesi mesajını içerdiğinden videoyu beğendim ama dediğim gibi, bu "ünlü" youtube retrocularından normalin üzerinde işler bekliyor insan...
Kuaför salonu krem peroksit ile yaptığı "şip şak" retrobright ile övündü durdu... Bunları ortalama bir kolleksiyoner zaten yapabiliyor...

Benim kitabımda yaptığı iş restorasyon değil "detaylı temizlik" sadece...

Yavuz Abi senin kitabın zaten bu adamları her türlü döver.Projelerin vs dünya standartında.Ve muhtemelen obsesif/detaycı bir yanın olduğu için mükemmel işler çıkıyor.Youtuberlar tırıvırı.Bayadır aklımdaydı denk geldi belirtmiş olayım 
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ağustos 07, 2020, 19:54:05 ÖS »

Bence de internette gereğinden fazla abartılmış bazı retro hesapları var. Türkiyeden 1-2 kişi, yurtdışına yönelik retro içerik hazırlasa (zaman bulabilse), çok sıkı iş çıkarır...

Beni gıcık eden bir diğer kısımda, hediye olarak gelen cihazlar Kahkaha Amiga 1000, X68000 gibi cihazları hediye yollayanlar var Kahkaha

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: