Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sinclair Spectrum +3 diskete kopyalama  (Okunma Sayısı 478 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
PROTEUS1968
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Aralık 21, 2020, 14:38:40 ÖS »

Sevgili spectrum kullanıcıları spectrum +3 disketine kopayalama yöntemleri nelerdir
 mesela divmmc den diskete yazılabilirmi ? yada kolay yöntemi varmıdır ?

pc de  yapıldığını  görüyorum xp olan pc de floppy diskli cihazlarda 3" floppy bağlanıp dsk imajları diskete yazılabiliyor ama specrum floppyyi  söküp pc ye takmak gerekiyor.
Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Aralık 21, 2020, 15:46:57 ÖS »

Abi Selam,

Spectrum kullanmıyorum ama okuduğum kadarıyla 3" (alışa geldiğimiz 3,5" değil) bir sürücü kullanıyor.

Disketleri de muhtemelen yine 3" özel bir disket olsa gerek?

Eğer 3,5" disket bu sürücüde bir şekil çalışıyorsa ben istediğin imajı diskete yazarım.

AmigaBinİkiYüz
AmigaBeşYüz
SiDiTİVi
KomodorAltmışDörtCe
AtariBinKırkSeTeE
AtariFalkonSıfırOtuz
metaone
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 21, 2020, 16:23:53 ÖS »

Sevgili spectrum kullanıcıları spectrum +3 disketine kopayalama yöntemleri nelerdir
 mesela divmmc den diskete yazılabilirmi ? yada kolay yöntemi varmıdır ?

pc de  yapıldığını  görüyorum xp olan pc de floppy diskli cihazlarda 3" floppy bağlanıp dsk imajları diskete yazılabiliyor ama specrum floppyyi  söküp pc ye takmak gerekiyor.

Timur Abi, Byte Delight sitesine bakarsak: DivMMC'nin kullandığı EXDOS sadece 48K BACIC destekliyor, ama Spectrum +3'teki floppy diske ulaşmak için de +3 BASIC gerekiyor, dolayısıyla SD karttan diske kopyalamak +3 modunda mümkün görünmüyor. Bu desteğin yakın zamanda eklenmesi de beklenmiyormuş.

Kaynak : https://www.bytedelight.com/?p=2945

Alternatif olarak şöyle bir kablo var:

https://www.ebay.co.uk/itm/Amstrad-CPC-Spectrum-3-Kit-3-5-Floppy-Disk-Drive-with-Ribbon-Power-Cable-/272231892156

Bu kablo ile Spectrum'a standart 3.5" disksürücü bağlanıp çalıştırılabiliyor, PC'de yazılan 3.5" disketler bu kablo ile okunabilir hale geliyor, hatta A-B anahtarı ile de diskin önceliği seçilebiliyor. Floppy yerine GOTEK de bağlanabiliyor, o zaman USB'den doğrudan imajların çalıştırılabilmesi mümkün.

Tabi bir de doğrudan GOTEK takılabilir ama orjinallik değişir o zaman:

https://retroready.one/collections/spectrum/products/zx-spectrum-128-3-gotek-3d-printed-mount-oled-display-flash-floppy

Commodore 64 ve 64C, 1541-II, SD2IEC, PiZero1541, FCIII, JiffyDOS
Amiga 1200, ACA1233n 26 MHz 128MB, GOTEK Floppy, 16Gb CF HD, PCMCIA CF
Amiga 500 1MB, GOTEK Floppy
Sinclair Spectrum 48K, DivMMC Pro
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Aralık 21, 2020, 16:34:57 ÖS »

Şu orijinallik takıntısına da hastayım yani

3" disket bulursanız bol sayıda evet kullanırsınız ama varmı ? yok

bende de +3 var. ilk işim gotek takmak oldu bence orijinaliği de değişmedi sadece çalışır hale geldi. 3" disket bulamadığım için "aman orijinalliği" bozulmasın böyle dursun deseydim makina bana ben makinaya bakacaktım öyle günler boş boş geçecekti.

Siparis ile 3boyutlu baskı yapıyorum.
Commodore 64 Power Saver
Amiga 500 512kb ram
Joystick Test aleti
Satılıklarım

https://drive.google.com/file/d/1mx8ogKcQEcWur7UC5Yod4iqzLzluTJFy/view?usp=sharing
PROTEUS1968
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Aralık 21, 2020, 20:40:32 ÖS »

Mete abi oğuzhan teşekkurler bendede  5-6 disket  var onlarla boğuşup duruyorum zaten divmmc oldugu icin gotekte cok sorun degil amaç fantazi ve  işi öğrenmek bunuda yaptım başardım duygusu diyelim
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: