Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Xcopy adf rica  (Okunma Sayısı 3874 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« : Temmuz 03, 2021, 18:47:57 ÖS »

Arkadaşlar selam internette xcopy nin adf sini bulamadım birkaç tane ekleme imkanı olan olursa sevinirim forumda da bulamadım arama yapıp . Teşekkürler

C64 ve A500 gerisi teferruat
lunarstrain
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Temmuz 03, 2021, 18:49:57 ÖS »

https://www.planetemu.net/rom/commodore-amiga-applications/x-copy-professional-v7-30-19xx-lords-of-destruction
onursapci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Temmuz 03, 2021, 18:52:39 ÖS »

Çok teşekkürler ben de baktım burada ama bulamamistim Kahkaha

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Temmuz 03, 2021, 18:53:32 ÖS »

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=7870.0

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
onursapci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Temmuz 03, 2021, 18:56:02 ÖS »

Sağol abi

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Temmuz 03, 2021, 20:32:20 ÖS »

Bunu nasil gormedin

http://jope.fi/xcopy/

Sec begen al

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
onursapci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Temmuz 03, 2021, 20:48:03 ÖS »

Sağol Volkan

lunarstrain
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Temmuz 03, 2021, 20:50:03 ÖS »

Zamanında Kadıköy'de Peken Bilgisayar'da oyun çektirirken değişik bir xcopy versiyonu kullandıklarını görünce hangi versiyon diye sormuştum, söylemişti ama aklımda kalmadı. Bunu da bana çeker misiniz diye sorunca Atilla Amca "ütiliti çekmiyoruz evladım demişti" de biraz bozulmuştum 
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Temmuz 04, 2021, 09:38:02 ÖÖ »

Zamanında Kadıköy'de Peken Bilgisayar'da oyun çektirirken değişik bir xcopy versiyonu kullandıklarını görünce hangi versiyon diye sormuştum, söylemişti ama aklımda kalmadı. Bunu da bana çeker misiniz diye sorunca Atilla Amca "ütiliti çekmiyoruz evladım demişti" de biraz bozulmuştum 

Ah Atilla amca ya, ne günlerdi.
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Temmuz 04, 2021, 11:14:14 ÖÖ »

X-Copy'yi çekmek istemezlerdi. Bilirlerdi ki 3 arkadaş oyun alıp eve gider gitmez oyunları birbirlerine çekecekler. Bazı hatalı sektörler 3-4 'retry' sonrası yeşile dönerdi, insanın içini bir endişe kaplardı. Bir de 512K RAM ve tek floppy ile 2 turda kopyalama yapılması da RAM expansion satın alma sürecini hızlandırırdı. Bunun dışında, Amiga'nın resmi bir 5.25 inç floppy sürücüsü olmamasına rağmen fiyat avantajı ve yer kaplamaması nedeniyle ticari mekanların hepsinde arşiv 5.25 inçlik floppy'lerde tutulurdu. Şunu da söyleyeyim, 3.5 inç'lik floppylerin takır tukur olması nedeniyle 5.25 floppy'ler bana çok daha çekici gelirdi...
runal
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Temmuz 04, 2021, 23:25:16 ÖS »

Bana da zamanında Adana TETA bilgisayar normal oyun çekim fiyatının 2 yada 3 katına XCopy yi özel program adı altında kaktırmıştı.
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Temmuz 04, 2021, 23:55:25 ÖS »

O degisik XCopy, eger Burstnibbler,d-copy, tetracopy, amigacopy, amigocopy vs degilse muhtemelen TST Beyaz’n isteyen bilgisayarcilar icin boot’a virus killer ekleyip, logosunu ve dilini hack ledigi versiyondur. Bizim buralarda zaten utility cok nadir cekiliyordu. Workbench ve AmigaBasic i bile almak icin 40 takla atmistim. XCopy’i hic vermemek icin de ismi ABCCopy  (ABC Bilgisayar) yapilmisti.
« Son Düzenleme: Temmuz 05, 2021, 00:39:29 ÖÖ Gönderen: Voltron » Logged

agathon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Temmuz 05, 2021, 10:33:55 ÖÖ »

X-Copy'yi çekmek istemezlerdi. Bilirlerdi ki 3 arkadaş oyun alıp eve gider gitmez oyunları birbirlerine çekecekler. Bazı hatalı sektörler 3-4 'retry' sonrası yeşile dönerdi, insanın içini bir endişe kaplardı. Bir de 512K RAM ve tek floppy ile 2 turda kopyalama yapılması da RAM expansion satın alma sürecini hızlandırırdı. Bunun dışında, Amiga'nın resmi bir 5.25 inç floppy sürücüsü olmamasına rağmen fiyat avantajı ve yer kaplamaması nedeniyle ticari mekanların hepsinde arşiv 5.25 inçlik floppy'lerde tutulurdu. Şunu da söyleyeyim, 3.5 inç'lik floppylerin takır tukur olması nedeniyle 5.25 floppy'ler bana çok daha çekici gelirdi...

Benim de ticari mekanların 5.25 disk kullanımı konusunda hatırladıklarım aynı ama bazı detayları hala merak ederim.

Hangi drive'lar bağlanabiliyordu biliyor musunuz?

http://www.zimmers.net/cbmpics/damigas2.html
Burada bir drive üretildiği yazıyor ama bir PC emülasyon uygulamasıyla direk PC formatlı disk okutulduğundan bahsedilmiş. DD 5.25 ler zaten kapasite nedeniyle kullanılamıyordur sanırım.

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Temmuz 05, 2021, 11:40:40 ÖÖ »

@Agathon, Amiga için üretilmiş markalı markasız 5.25" sürücüler, esasında eski PC 5.25" sürücülerin üzerindeki jumperlar ile basitçe modlanmış haliydi. Genelde üzerinde TPI seçimine izin veren jumper bulunanlar tercih ediliyordu. Bu şekilde hem HD hem de DD disketler kullanılabiliyordu.

Oyun çektirdiğimiz yıllardaki 4 katlı mobilya disket çekmeceleri hala gözümün önünde. Polisiye filmlerde insanların kişisel kayıtlarının tutulduğu dosyalar olurdu katlı çekmecelerde. Ajan çekmeceyi açar dosyaları karıştırır, aradığı dosyayı şlak diye çıkartırdı. Çekilecek oyunun kodunu söylediğinizde, çeken arkadaş da disketleri aynı o eda ile karıştırıp disketi cia ajanı edasıyla çıkartırdı. Hey gidi günler.

97 de yılında da çekim yapıyorlardı ama artık CD sürücülü bir A2000 vardı. 500 ve 1084'ün üstü hüzünlü bir şekilde örtülüydü. Amiga 2000'in in yanında 6 tane CD vardı hepsi o kadar. CLI açıp, DMS kullanarak CD deki dms disket arşivlerini direkt yazmaya başlamışlardı.

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Temmuz 05, 2021, 18:12:47 ÖS »

5.25" disketler arşiv için daha elverişliydi, TEAC-FD55GFR floppy drive modlayıp arkasına bir devre eklenerek Amiga 5.25" extenal drive yapardık.
Arşiv için, 5.25" disketlere uygun, özel ölçülerde çekmeceleri olan, masa altı komodin tipi çekmeceler yaptırılırdı.

O zamanlardan kalan 2 tane komodin ve az miktarda 5.25" oyun disketleri hala duruyor

Bu arada belirteyim; Kimseyi eleştirmiyorum, herkesin şartları farklıdır, ama ben X-COPY, antivirus, utiliy, demo ve eski oyunların çekimlerinden para almazdım, daha çok elektronik imalat ve tamirat üzerine yoğunlaşmıştım. Tabi bu şekilde ticaret ancak yaklaşık 2-3 sene falan sürdü

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: