Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Merhabalar ;  (Okunma Sayısı 13858 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Cengiz Demir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 23, 2009, 14:22:43 ÖS »

Merhabalar
Ben Cengiz Demir. 36 yaşındayım evliyim ve 9 yaşında bir kızım 13 yaşında bir oğlum var.

Benim 8 Bit bilgisayarlarla tanışmam Atari 800 XL ile olmuştu.
Amcam kendisine almıştı. (Henüz çocuğu yoktu)
Köye yaz tatiline gidince diğer amcaoğullarıyla beraber azmı joystick parçalamadık.
Atari 800XL bilenler bilir eğer kaliteli bir oyun oynayacaksanız en azından 15 dakika yüklenmesini beklerdiniz. Haa tabi Load error verirse bu süre daha da uzayabilirdi. O yüzden oyun yüklenmeye başlayınca hepimiz sarsıntı olmasın teyp sarsılıp oyun yüklenmesi durmasın diye odadan çıkar arada bir odadan kafanızı uzatıp oyunun yüklenmesine ne kadar kaldı diye bakardık. Kahkaha
Sadece oyun oynamaz dergideki oyunları programları vb kodlardık. Hiç unutmam ekranda hareket eden bir at göreceğiz diye saatlerce kodlama yapmış ama çalıştırınca sadece dıgıdık dıgıdık at sesi ve ekranda garip bir şekilden başka bir şey görememiştik.
Arada sırada da köyde bir arkadaşımın Sinclear Spectrum'u vardı onunla da oyunlar oynardık ama sanki atari oyunları daha iyiydi.

Daha sonraları Commodore 64 aldırdım. Onun oyunları yükleme hızı beni epey etkilemişti. Atari 800XL'e göre çok daha hızlı yükleme yapıyordu.
Daha sonraları Light Pen ve sanırım Action Replay(dı) kartuj almıştım.
Tabi teybe de kafa ayar ledi taktırmıştım ve lede birde tweeter bağlamış hem görsel hemde ses ile kafa ayarı yapıyordum.
Oyun oynarken ufak tefek programcılıkla da uğraşıyordum. Buda ayrı bir zevk veriyordu. Hatta Cross Road Race i kartuj ile kırıp sağda benzin solda benzin vb gibi basit cümleleri Türkçe yapmıştım. C64 Disket sürücü ile tanışmam ise halamın oğlunun artık C64 kullanmaması ve disket sürücüsünü bana vermesiyle olmuştu. Teyp' ten sonra disket sürücü çok büyük bir icat gibi gelmişti bana Kahkaha
Daha sonraları Amiga almak istemiş ve bir türlü alamamıştım.
Donanım işlerinden pek fazla anlamamama rağmen C64'üme ufak bir operasyon yapmak zorunda da kalmıştım. Bir gün oyun oynarken arkadaşımın elinden elektrik joystickin içine atlama yaptı ve ondan sonra joystick portuna bir şeyler oldu düzgün çalışmamaya başladı. Bende C64'ü açıp portun hemen girişinde olan mercimek kondansötörü çıkartıp kablo ile köprü yapmıştım ve port yine çalışmaya başlamıştı. Sanırım o anki sevincimi anlamışsınızdır. 

Yüksel okula gidincede arkadaşlarla ev tutmuş bir arkadaş televiyon getirmiş bende C64'ü mü getirmiştim C64 orda da beni yalnız bırakmamıştı. Ama daha sonraları Askerlik evlilik vb derken bilgisayar dünyasına uzunca bir ara uzak kaldıktan sonra ses kartı olan P133 almıştım ve o zamandan beridir artık bilgisayara devam ediyorum. Artık C64 vb ile ilgim sadece emulatör seviyesinde kaldı ama bu bilgisayarlar ne kadar gelişmiş olursa olsun ne Atari'den nede C64'ten aldığım o zevki o tadı aldığımı söyleyemem.
C64'ü mü de en son amcaoğluma vermiştim. Sonrasınında ne oldu bilmiyorum. Sanırım atmışlardır. 

C64 ile ilgili hikayem kısaca böyle.

Forumda gördüğüm kadarıyla çok bilgili arkadaşlar var. Keşke eski günlere dönebilsek te bu forumuda beraber götürebilsek diyorum. Eminim burdaki arkadaşların bilgileri ve yardımlarıyla C64'ün altından girer üstünden çıkardım. Ama şimdi benden artık geçti. Foruma belki çok katkım olmayacak ama umarım bunu mazur görürsünüz. Forumu takip edince eski günlere dönüyor yazıları okudukça keyif alıyorum. Bu oluşumu gerçekleştiren yönetime ve oluşumdaki tüm arkadaşlara elinize sağlık diyorum.

Nerde o eski günler diyerek sözlerimi bitiriyorum.

Umarım kafanızı ağrıtmamışımdır

« Son Düzenleme: Mayıs 23, 2009, 20:12:50 ÖS Gönderen: cdemir » Logged

modelist
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mayıs 23, 2009, 15:14:16 ÖS »

yaslandıkca zamanla  cocukluktan kalma anılarımızla zevklerimizle teselli oluyoruz.
Cengiz Demir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mayıs 23, 2009, 16:56:23 ÖS »

yaslandıkca zamanla  cocukluktan kalma anılarımızla zevklerimizle teselli oluyoruz.

Evet hocam

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mayıs 23, 2009, 19:38:50 ÖS »

Hoş gelmişsin.

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
Cengiz Demir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mayıs 23, 2009, 20:08:02 ÖS »

Hoş gelmişsin.
Hoşbuldum

savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Mayıs 23, 2009, 23:56:05 ÖS »

800 xl benim de ilk bilgisayarım. Zorro goonies derken ne uykusuz geceler geçirdik. Bir de 1050 disket sürücü almmıştım ben de. İşte ozaman Atari 800 xl yi kullanmak çok zevkli olmuştu. Ne günlerdi gerçekten. Seni çok iyi anlayabiliyorum.
Hoşgeldin

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mayıs 24, 2009, 00:00:29 ÖÖ »

şu membran olayını halledebilsem geç de olsa ben de varıcam 800xl zevkine ama daha kurcalamadım

Bir garip COMMODORE fanatiği...
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Mayıs 24, 2009, 10:58:01 ÖÖ »

Acaba eski bilgisayarlardan aldığımız keyfi bugün alamamamızın nedeni, onları genç yaşımızda tecrübe etmiş olmamız mı? Öyleyse bugünün gençleri, bundan 20 yıl sonra "Hey gidi ......'dan aldığım keyfi daha sonra hiç bir bilgisayar vermedi" gibi birşeyler diyecekler mi? Hiiiiç sanmıyorum... Bambaşka bir büyü vardı o zamanlar...

Sen tam bir 8bitçiymişsin... aramıza hoşgeldin...

Alper
Cengiz Demir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mayıs 24, 2009, 11:25:32 ÖÖ »

@savagery hocam hoşbuldum.

@Alpyre hocam hoşbuldum.  Senin de söylediğin gibi gerçekten çok farklıydı o dönemler.

@CommodoreFan ® hocam Atari'nin de farklı bir tadı vardır.

Oyunlar yüklenirken çıkan ses hala kulaklarımda. Eğer yüklemeye çalıştığımız bir oyun yüklenmezse hata verirse totem yapardık.
Yükleme başladıktan biraz sonra uzun bir dııırrrt sesi çıkar sonra teyp durur herhangi bir tuşa basman gerekirdi. Örn. aralık çubuğuna basar devam ederdik. Eğer oyun yüklenmezse atıyorum acaba B tuşuna basarsak yüklenirmi derdik. İkinciye yüklenirse tamam derdik B tuşuna basmak gerekiyormuş. Kahkaha

tabu
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mayıs 24, 2009, 11:49:54 ÖÖ »

Hoşgeldin, arıza konusunda ihtiyacın olursa burdayız 5-6 ay vaktin varsa 1 saatlik arızanı hallederiz

Halen commodore ve amiga servisi...4000 cyberstormppc 604e\233mhz\060\66mhz\cybervision3D+A2000 gvp 040 combo\egs spectrum24+A3000 030\IV24\Retina z3+A1000+CD32+A600 2mb ram\4 gb hdd+CDTV+\pegasos2\spectrum heatsink\much more.
ilkergorkem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mayıs 24, 2009, 12:02:21 ÖS »

Aramıza hoşgeldin Cengiz, herkesin benzer hikayeleri var ve her seferinde başkasınınkini okurken bende o günlere gidiyorum. Burayı kesinlikle seveceksin ve foruma hergün gözatmadan edemeyeceksin, tecrübe konuşuyor Kahkaha

ZX Spectrum 48K+ , Amiga 1200 , ZX Spectrum +2 , Amstrad 6128
---------------
7D9 Oyun Yarışması 2.si Board Soccer
7DX Oyun Yarışması 3.sü Run Baby Run
7DX 2013 Oyun Yarışması 3.sü Falcon Patrol
rtuk
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mayıs 24, 2009, 12:54:08 ÖS »

@cdemir
hoşgeldin
bu arada seni kırmak istemedim kırdıysam ayrıca özür dilerim.
tekrar hoşgeldin
@max_damage
tamam senle kesişmem demiştin
kesişebilirsin colon cd
ıvır zıvır geyikte şakada iyi oluyor biryerde
kimseye kırgınlıgım yok
extra kalbini kırdıgım kafasını tırmaladıgım kişiler varsa özellikle arda max_damage ayriyetten extra özür dilerim.
saygıyla

UFUKLARIN NAZARIMDAN NİHAN OLUP GİDELİ;
HAKDANI FENANIN KARARDI HER ŞEKLİ
GÖZÜMDE KALMADI YER GÖK BATAR ÇIKAR
ZEMİNE MÜNKESİRİM ASMANE MUABBERİM VS VS VS...
Cengiz Demir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mayıs 24, 2009, 13:33:24 ÖS »

@tabu hocam hoşbuldum. Hocam 5-6 ay süre iyiymiş. Forumda yazılan mesajlardan anladığım kadarıyla süre bana 1.5-2 sene gibi gelmişti. Kahkaha
(Hocam şakamı umarım mazur görürsün.)

@ilkergorkem hocam hoşbuldum. Forum şimdiden alışkanlık yaptı bile.

@rtuk hocam öncelikle hoşbuldum. Bende seni kırdıysam özür dilerim. İnsan istemesede bazen kırıcı cümleler kurabiliyor ki sana karşı bu tür cümleler kurdum. Neyse zaten önemli olan geçmiş değil bundan sonrası.
« Son Düzenleme: Mayıs 24, 2009, 13:36:02 ÖS Gönderen: cdemir » Logged

savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Mayıs 24, 2009, 14:28:54 ÖS »

Bi de oyunları muhakkak 7-8 den başlatıp yüklemek gerekirdi. 0'dan başlattığında self test verirdi.He he he.

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
tabu
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Mayıs 24, 2009, 14:56:42 ÖS »

Forumun gazı sayesinde o süre kısaldı işte, bu fırsatı kaçırmayın amiganı sevindir vatandaaaş,yetişen alıyo haydeee...Pazarcı esnafı gibi oldu ha buda

Halen commodore ve amiga servisi...4000 cyberstormppc 604e\233mhz\060\66mhz\cybervision3D+A2000 gvp 040 combo\egs spectrum24+A3000 030\IV24\Retina z3+A1000+CD32+A600 2mb ram\4 gb hdd+CDTV+\pegasos2\spectrum heatsink\much more.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: