Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: MSX2 bilenlere sorular...  (Okunma Sayısı 6964 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Arda
Uzman
*****
Mesaj Sayısı: 2.326


I'm *the* guy from Argleton


Üyelik Bilgileri WWW
« : Temmuz 23, 2009, 14:43:24 ÖS »

-Arda, Hiç MSX2 gördün mü?
-Ne gördüm mü?

GÖrdüğünüz gibi msx2 olayına pek aşina değilim. Fakat önümde bu merete bağlı bir mouse, ekrana boş boş bakmaktayım.

Biraz kurcaladım ama enerjim kısa düştü, uğraşamayacağım, bir bilene sormaya karar verdim.

Elimdeki alet etrafta yaygınca bulunan VG-8235 Msx2
 Tek yüzlü bir disk sürücü var, yani 360KB'lık floppy kullanıyor.
 Bir adet mouse var, ne işe yaradığını çözemedim.


Sorular:

1. Güzel oyunlar hep 720k'lık disklerde. Fakat bazı oyunlar ziplenince 20-30k'ya indiği için büyük olasılıkla bunlar zaten tek yüzde çalışmak üzere tasarlanmışlar. Bunları single sided hale getirmenin bir yolu var mı?

2. Hangi oyunlar/programlar mouse destekliyor?

3. Napçam ben bu aleti şimdi? Bu aletle hoş vakitler geçirmek istiyorum, leopar desenli yatak örtüsü ve viski faslını geçtik, neleri önerirsiniz? Hangi oyunlar süper, ya da hangi modlar popüler, elimize bir msx2 geçince yanımıza almamız gereken 3 şey nedir?

4. Bu aletin kompetanı olmuş bir site mevcut mudur? (dikkat MSX2 diyorum)
Logged

LW3D
Yönetici
*****
Mesaj Sayısı: 11.007


Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)


Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Temmuz 23, 2009, 15:44:51 ÖS »

Güzel sorular Bu aralar bende aynı şeyleri düşünüyorum. Hatta Hollanda'da bir iki MSX2 alma girişiminde bulundum. Şu anda VG-8245 için görüşüyorum ve sendekiyle sanırım herşeyi aynı... Bu cihazlarla ilgili ilk dedikodu, MetalGear'ın sadece japon cihazlarda ve 128k üzerinde olan cihazlarda çalıştığı yönünde...Hal böyle olunca Philips'den uzakmı dursam diye kendime sormadan edemiyorum...

Forum olarak benim şimdiye kadar gördüğüm en iyisi ve hareketli olanı, MSX.org'daki.

http://www.msx.org/

Ekleme : 720kb'lık disket sürücü nasıl eklenir? sorusuna cevaben aşağıdaki sayfayı buldum. Belki işine yarar..

http://pwp.netcabo.pt/lafey/vg8235_drive.htm

Ekleme 2 : http://www.msx.bas-ditta.info/ Bu sitenin sahibi, Avrupadaki en sağlam MSX'cilerden biriymiş. Elinden tamir, upgrade herşey geliyormuş...

Ekleme 3 : Kendi kendime mesaj yazmıyayım diye, şu başlığı ne hale getirdim...Bir mesaj buldum...MSX2'ler ve siteler hakkında bayağ iyi görünüyor

Alıntı
Get your Philips MSX(2) machines from .nlland land, there's still a shitload of them here and you should be able to acquire one for a reasonable price

NMS8245 - Compact, only 1 drive, little room for modifications
NMS8250 - case + keyboard style, 1 drive (2nd drive can be easily added), plenty of room for modifications
NMS8255 - as 8250, but comes with 2 drives as standard.
NMS8280 - as 8255, has superimpose / video editing hardware and software

Your best bet is to go for a NMS825x. They usually come with 2 drives and there are a lot of machines out there that have various modifications already made to them: 7MHz, 1Mb internal memory mapper, MSX2+, etc.

Buying one of the 'expanded' machines could scare you with a hefty pricetag, but trust me - buying a 'stock' 825x and adding the modifications could end up costing you the price of a turbo R. This because there are not many people around who know how to perform these modifications, parts are scarce and the amount of work involved is not to be underestimated either.

However, if you want a compact machine and can take a little beating (being thrown into a bag and dumped into cars/trains/metros/bars/etc) set your eyes on a NMS8245 (I brought one to Outline 2007 for just that reason ).

Trusted ebay msx traders: rklok, msxfemale, baskornalijnslijper. NOTE these are TRADERS and will charge you whatever they can. However, I have personally dealt with them in the past (when their MSX prices weren't utterly insane) and have experienced no problems with them whatsoever.

For advice on what to get, how it all works and what do to when things go *BOOM* on you, check out the following places:

http://faq.msxnet.org/ - The Ultimate MSX FAQ

http://www.msx.org/ - MSX Resource Center (News and forums in English, Dutch, Russian, Spanish and Portuguese)

http://www.msxposse.com/ - MSX Posse (News and forums in Dutch and English)

http://karoshi.msxgamesbox.com/ - Karoshi MSX Community (Developement forums in Spanish and English)

http://www.passionmsx.org/ - Passion MSX (News and forums in French)

http://www.msxcafe.com/ - MSX Café (News and forums in French)

http://msxbanzai.tni.nl/ - MSX Banzai! (News, developement information, IRC channel, obscureness in English)

There are plenty more to be found using oogle and I shouldn't be typing so much before being fully awake but I think it should at least help you out a bit

kaynak : http://www.pouet.net/topic.php?which=5624
« Son Düzenleme: Temmuz 23, 2009, 19:51:39 ÖS Gönderen: LW3D » Logged

Metallic
Uzman
*****
Mesaj Sayısı: 1.081Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Temmuz 26, 2009, 14:08:40 ÖS »

Arda, ben düz MSX kullanıcısıyım ama MSX2 neler yapar diye emulator'larda bakmışlığım var. MSX aleminde kartuş hegamonyası var, sanki oyun konsoluymuş gibi. MSX2'de iyi oyunların çoğu MegaROM kartuş şeklinde üretilmiş (1Megabit/128KB'lık kartuş). Disk versiyonları olanlar var ama az. Sonuçta MegaROM kartuş oyunlarını dikkate almak lazım. Şuradan MegaROM oyunların sıkıştırılmış disk versiyonlarını bulabilirsin. Orjinal disk versiyonu 129K'dan büyük olanlar senin VG-8235'de ram upgrade yoksa çalışmaz. SCC başlığındaki oyunlar yine Konami oyunları ama SCC kartuşun yoksa ya sessiz ya da eksik sesle çalışır. Metal Gear'a bakacak olursak orjinal disk versiyonu 129K, sıkıştırılmış olanı 93.2K . 360K'lık disket yeterli olur. Disk-Manager programı ile 360K'lık imaj yaratıp oyuna ait dosyaları içine alıp diskete yazabilirsin. Oyunların .dsk  disk versiyonlarını bulduğunda karşına 720K'lık .dsk imajları çıkabilir. Yine Disk-Manager ile imajın içindeki dosyaları çıkartıp, 360K'lık imaj yaratıp içine alabilirsin, sonra da diskete yazabilirsin.
En iyi oyunlar çoğunlukla Konami oyunları, http://www.generation-msx.nl sitesinden şu şekilde bakılabilir.
Şuradan MSX ile ile ilgili her şey çıkar (not: www.hidemyass.com gibi bir proxy üzerinden gidilmesi gerekiyor, yoksa açılmıyor. Şimdi gündüz açılmıyor nedense, akşam açılmıştı). Ayrıca buraya da bakılabilir.
Her MegaROM kartuş oyununun disk versiyonu piyasada yok, ama .rom dosyası bulunabiliyor. Rom loader denilen programlar var. ExecROM iyi gibi görünüyor, ama MegaRAM denilen kartuş gerekliymiş. Donanım gerektirmeyen başka rom loader'lar olabilir. Bir MSX2 sahibi olunca uğraşırız artık.
Cihazı güle güle kullan. Yalnız ben VG-8235'nin yaygınca bulunabilirliğini anlamadım. Dış piyasa / Ebay'i kasdediyorsun herhalde, oradan bir şey almışlığım yok.

Logged
hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Temmuz 26, 2009, 18:32:25 ÖS »

Fullset'miş yalancının yalancısıyım.
MSX-1
http://ftp://download.zonesega.com/segasoluces/autres/msx/GoodMSX1%200.999.3%20BETA%20GoodMerged%20MSX1.7z
MSX-2
http://ftp://download.zonesega.com/segasoluces/autres/msx/GoodMSX2%200.999.3%20BETA%20GoodMerged%20MSX2.7z

Logged
Arda
Uzman
*****
Mesaj Sayısı: 2.326


I'm *the* guy from Argleton


Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Temmuz 26, 2009, 21:55:40 ÖS »

cevaplar için teşekürederim arkadaşlar.

lw3d, disk rom imajını bulduğumda (tatilden dönmüş isem) alco'nun kapısına dayanırım. 720kb hack yapmak şart oldu. Board üzerinde de bir iki lehim gerekiyormuş, alco'nun dolma parmaklarıyla iyi bir lehim işi olabilir bence

metallic, aletin üzerinde 256kb yazıyor. Ama sanırım jargonda bu 128kb olarak kabul ediliyor. 128 VR+128 MEM olarak sayıldığı için. Doğru mu? yani 128kb video ram + 128kb ram =256kb yetmiyor değil mi?

hakanzade, good setinin tamamı var, lakin goodmsx2 paketi disk imajı barındırmıyor, sadece romlar var. işimi görmüyor yani. Yine de teşekkür ederim.

Logged

Metallic
Uzman
*****
Mesaj Sayısı: 1.081Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Temmuz 27, 2009, 09:34:47 ÖÖ »

Arda, main memory'nin ne kadar olduğu önemli, code buraya yükleniyor. Vram miktarı, hangi grafik modlarının kullanılabileceği ile ilgili. Bildiğim kadarıyla üzerinde code çalıştırılamıyor, sadece read-write yapılabiliyor. Hatta vram üzerine direct access de yok, port üzerinden IN-OUT yapılıyor diye biliyorum.
"Orjinal disk versiyonu 129K'dan büyük olanlar senin VG-8235'de ram upgrade yoksa çalışmaz." demiştim, yanlış düşünmüşüm, düzeltiyorum. Asıl, oyunların orjinal sürümlerinin boyutu önemli. Orjinal disk versiyonu 144K görünen 1941, blueMSX'de 128K'lık main memory konfigürasyonuyla çalışıyor, çünkü 128K'lık bir oyunmuş (bk. 1942 release1).
Benim 64K'lık HB-75P üzerinde, Nemesis'in 67.2K'lık self-extracting tape versiyonunu belki çalışır diye denemişliğim var. Saçma bir şey yapmışım çalışmaz tabii. Nemesis, 128K'lık bir oyun.

Disk rom imajı için şuraya bakabilirsin, "machine configurations" altında rom'lar mevcut.
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: