Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarSinclairSinclair - GenelSovyet Rusyada Spectrum Klonları ve Rus Scene'i
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sovyet Rusyada Spectrum Klonları ve Rus Scene'i  (Okunma Sayısı 4122 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ağustos 05, 2010, 16:38:03 ÖS »

Çok ilginç bir yazıya denk geldim.

90'larda Rusya'da Avrupa'dan bilgisayar getirtilemediği için hobicilerin kendi bilgisayarlarını kendileri yapmasını (DIY), sınırdan kaçak gelen spectrumları ve en sonunda ters mühendislikle ULA yongasının kopyalanıp büyük şehirlerde spectrum fabrikalarının açılmasını anlatıyor. Daha sonra 100% uyumlu olmayan klonlarla çalışması için programları hackleyerek veya Rusça versiyonlarını yaparak Scene gelişiyor.

http://www.8bittoday.com/articles/11/russian-speccy-demoscene-history

İlginç bir detay demo ve yazılımların dağıtımını telsiz üzerinden yapıyorlarmış. Böylelikle çok hızlı bir dağıtım oluyormuş. Bu sistemi Türkiye'de kullanan var mı acaba? Veya amatör radyo frekansları üzerinden böyle bir yayın yapılabilir mi? (Bu tarz bir sistemi askerdeyken kullanmıştım. Normal bir modem, tek farkı ürettiği sinyali radyo vericisine gönderiyor. Alıcıyı'da sürekli dinleyerek gelen paketleri yakalıyor.)

Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ağustos 05, 2010, 18:37:56 ÖS »

Vay canına!!! Bu Ruslardan hakikaten korkulur birader...

Alper
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ağustos 05, 2010, 18:49:54 ÖS »

hehe.. bunun cook basit bir versiyonunu ben ust kat komsumuz ile denemistim. Bende cok basit bir FM verici devresi vardi ve bunu teybe baglayip, Atic Atac kasetini FM'den yayinlamistik, ust kat komsumun da Sinclair 48K'sini teyp yerine radyoya baglamistik. Programin tumunu basariyla yukleyememistik ama. Sanirim yayin yeterince net alinmiyordu. Zaten FM verici de kristal kontrollu osilator filan hak getire. 2 tane 2N2218'li bir osilatoru vardi diye datirliyorum, ya da 2N2222 olabilir. Bir de LM741 pre-amp. Bant genisligi de mechul. Verici icin yeterli temizlikte DC saglayacak kaynagimiz olmadigi icin de 9V pil kullanmistik. Frekans da kaymistir baya, pil bittikce.. Cocukluk iste.. Yas 12 veya 13.

Cok seviniyorum yaw su forumda Sinclair'den konusulunca...  Kahkaha
« Son Düzenleme: Ağustos 05, 2010, 18:53:08 ÖS Gönderen: memrah » Logged
ilkergorkem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ağustos 06, 2010, 17:10:25 ÖS »

Vay canına!!! Bu Memrah dan hakikaten korkulur birader... Masum

ZX Spectrum 48K+ , Amiga 1200 , ZX Spectrum +2 , Amstrad 6128
---------------
7D9 Oyun Yarışması 2.si Board Soccer
7DX Oyun Yarışması 3.sü Run Baby Run
7DX 2013 Oyun Yarışması 3.sü Falcon Patrol
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ağustos 06, 2010, 18:17:47 ÖS »

Yok yaw, asil korkulacak adamlar floppy emulator'ler, DivIDE'ler filan yapiyor.

Sinclair'in sevdigim yonlerinden birisi basit yapisiydi. Sinclair bilgisayar temellerini ogrenmek icin ideal bir makineydi bence. Ornegin yukarida bahsettigim FM uzerinden program aktarmaya calismak bile sinclair'de cok kolaydi, cunku siradan teyp ve standart kulaklik cikisi baglantisi kullaniyordu. Evde muzik dinledigimiz teybin yerine radyoyu sinclair'e baglamak, kabloyu teypten cikartip radyoya takmak kadar basit bir isti. (Hatta eger radyolu bir teypse, secme dugmesini teyp konumundan radyo konumuna almak yeterli.)

Belki hatirlayanlar olacaktir, o zaman elektronik hobisi olanlar icin devre kitleri satilirdi. Bir devrenin semasi, hazir bir PCB, ve tum malzemeler bir poset icerisinde olur, elektronik malzeme satan dukkanlarda satilirdi. Hatirlayabildigim markalar TEES, Dr.Kit ve Process. Iste bunlar arasinda FM verici, 2W amplifikator, polis sireni kiti gibi kitler vardi. Belki hala da vardir, ama artik devir degisti, hobi elektronigi de o eski basit ve masum halinden cikmis, PIC'ler, CPLD'ler, FPGA'ler uzerine kurulmustur eminim.

Nasil o kitler elektronik temellerini ogretme amacli idiyse, Sir Clive Sinclair'in de soyledigi gibi Sinclair Spectrum insanlara bilgisayarin temellerini ogretmek amacli uretilmis, siradan evlere girebilecek kadar ucuz bir cihazdi. Zaten Spectrum'un bir onceki modeli olan ZX-81, hazir yapilmis sekilde satildigi gibi, kit olarak, yani parcalari  cihazi satin alanin bir araya getirebilecegi sekilde de satilmisti.

http://www.zx81kit.com/allcomponents.jpg

http://zx81kit.co.uk/images/comps.jpg

Keske o zamanlar ben de bir tane edinebilseymisim. Gerci o yaslarda (11-12) yaptigim devrelerin birkaci duruyor evde. Acemice yapilmis, dev gibi, yamuk yumuk lehimlerine bakinca guluyorum. Eger bana bir ZX-81 kiti alinmis olsaydi yuzde doksan lehimlerken bir ton kisadevre lehim yapar bozardim aleti.
« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2010, 14:55:06 ÖS Gönderen: memrah » Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: