Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 28   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: NEO-GEO MVS Arcade Kabin Yapımı  (Okunma Sayısı 177205 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #255 : Mayıs 29, 2013, 23:50:17 ÖS »

10 jeton alinir simdi o mis gibi kokuyordur.

boya kokuau 2 ay çıkmıyor kabinden tam diğerinin kokusu bitti yenisini yaptık. uslanma diye bir şey yok...

Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #256 : Mayıs 30, 2013, 00:39:06 ÖÖ »

İşin sonunda,
Kabinin çalışır vaziyetteki halini,
Hiç yanıltmadan malzeme maliyetini,
Bu kabini yapmak için aldığınız profesyönel yada hobi kit makine maliyetini, (Dremel lerden zımparasına kadar)
İşçilik maliyetini, (çalıştığınız her gün için usta yevmiyesi 80 TL koyun, o gün çalıştığınız saatin önemi yok),
Nakliye, benzin vs maliyetini,
ortaya koymanızı bekliyorum.

Sıfırdan başlayan biri için 5000 TL varsayımında bulunuyorum.

Yazdıklarım negatif yorum değildir.

Bu retro hobisi ne kadar pahalı bir hobi ortaya koymak istiyorum.

Emeğinize büyük saygım var, kıskançlığım da cabası.

A4000|FastlaneZ3|RetinaZ3|Tandem Ide|CF
A2000|G-Force 040/33|Cybervision64-3D|
A2000|Mobo|GVP HX-2000-II|Supra 8Mb
A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|PPC 040/25/200|Mediator Sx|Vodoo4500|256Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|ACA030|Indivision ECS|A604|CF
A600|Mobo|A603
A500+|ATO
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #257 : Mayıs 30, 2013, 00:45:51 ÖÖ »

İşin sonunda,
Kabinin çalışır vaziyetteki halini,
Hiç yanıltmadan malzeme maliyetini,
Bu kabini yapmak için aldığınız profesyönel yada hobi kit makine maliyetini, (Dremel lerden zımparasına kadar)
İşçilik maliyetini, (çalıştığınız her gün için usta yevmiyesi 80 TL koyun, o gün çalıştığınız saatin önemi yok),
Nakliye, benzin vs maliyetini,
ortaya koymanızı bekliyorum.

Sıfırdan başlayan biri için 5000 TL varsayımında bulunuyorum.

Yazdıklarım negatif yorum değildir.

Bu retro hobisi ne kadar pahalı bir hobi ortaya koymak istiyorum.

Emeğinize büyük saygım var, kıskançlığım da cabası.

kesinlikle katılıyorum. ve negatif yorum olarak da algılamadım. ticari bir kıymeti olmadığını hep söylüyorum zaten. bu bir extrem hoby ve tabiri caizse "lüx" bir hoby'dir diyebilirim.

maliyetini ortaya koymaya ben bile korkuyorum ama bitince söz toparlamaya çalışırım.

mental emniyet subabı, manuel zaman makinesi, stress topu, ne derseniz işte...

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #258 : Mayıs 30, 2013, 00:50:03 ÖÖ »

17 sayfada adım adım yapılanları gördükten sonra, ben hayatta böyle birşeye kalkışamam...Yapamam.. olacak iş değil...Kabin üreticilere saygım arttı

Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #259 : Mayıs 30, 2013, 01:03:23 ÖÖ »

Gökhan seri üretim apayrı.

CNC tezgahına suntayı koyuyorsun plakadan tüm parçaları deliğine derzine kadar çıkartıyor.
Sana sadece tutkallayıp birleştirmek kalıyor.

1 tane yapmak ile 50 tane yapmak arasında çok fark var.

Şimdi arkadaşımız bitmiş ölçüleri autocad ortamına girse dxf formatında hepimiz yaptırtabiliriz.

Haa bunun kadar zevkli olmaz ayrı

A4000|FastlaneZ3|RetinaZ3|Tandem Ide|CF
A2000|G-Force 040/33|Cybervision64-3D|
A2000|Mobo|GVP HX-2000-II|Supra 8Mb
A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|PPC 040/25/200|Mediator Sx|Vodoo4500|256Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|ACA030|Indivision ECS|A604|CF
A600|Mobo|A603
A500+|ATO
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #260 : Mayıs 30, 2013, 01:17:11 ÖÖ »

LW3D, bu projeyi gözler önünde, ve "neredeyse" canlı yapmamdaki cesaret bu işi ikinci defa yapıyor olmam. Birincisinde nasıl bir ruh halinde olduğumu düşünsenize, hiç bir şey net değil, ortaya ne çıkacak belli değil...

öte yandan, aslında bunun bir amaç değil bir araç olduğunu da vurgulamam lazım. tabi insanın yaptığı bir işe dair pozitif yorumlar alması gurur verici bir şey ama amacım kesinlikle "hava atmak" değil.

hepimiz bu formatta bir forumda zaman geçiriyorsa bunun sebebi aslında belli...

irili ufaklı ne boyutta olursa olsun, eğer yaptığınız iş sizi alıp 16-17 yaşınıza bir an olsun götürebiliyorsa bence buna değer.

dedim ya, mental emniyet subabı gibi, normal hayatta ne kadar doluysanız ilgilendiğiniz hoby sayesinde o kadar kafanızı boşaltabilirsiniz. sanırım benim boşaltmam gereken miktar biraz fazla   yoksa kim uğraşır kabinin ayağının kenarındaki metal parçayla 2 saat değil mi  Kahkaha

yine de bütün bu laflardan sonra, o ilk parayı atınca, zaman tünelinde 80'lere 90'lara ışınlanıyorsunuz o da ayrı bir zevk ya da eve gelen misafiriniz "nerden aldın bunu ben de istiyorum" deyince "ben yaptım" dediğinizde yüzünün aldığı o ifade ("hadi leeeen" ifadesi), çocukları kenara itekleyip eşşek kadar adamların bir anda çocuk olması  Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #261 : Mayıs 30, 2013, 02:03:27 ÖÖ »

özet 

agathon
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #262 : Mayıs 30, 2013, 12:02:28 ÖS »

Ben de diğer arkadaşlarımızın yazdığı gibi projenizi gün-gün dizi izler gibi keyifle izledim. Ecnebilerin "masterpiece" dediklerinden oldu Elinize sağlık ve tebrikler.

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #263 : Mayıs 31, 2013, 02:04:44 ÖÖ »

ruzgar gibi gecti Kahkaha

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #264 : Haziran 01, 2013, 16:36:09 ÖS »

ustam ıc elektronık  bıtmedı sole yenı resımler gorelım 

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #265 : Haziran 03, 2013, 21:41:01 ÖS »

Bekleyiş sona erdi ...  Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #266 : Haziran 03, 2013, 22:19:38 ÖS »

Evet artık projenin sonlarına geldik. Genel olarak projeye harcanan toplam zamana kıyasla nispeten 2-3 günlük daha "detay" iş var. Ama inanın bu detaylar oldukça yorucu oluyor. Şimdi artık kabine can verme zamanı; Elektrik & elektronik!

Öncelikle tüm kabini besleyecek elektrik düzeneğini bir ahşap panel üzerine kuruyoruz. Bunu illaki bu şekilde yapmalıyız diye bir şey yok ama zamanında böyle yapılırmış. Sanırım herhangi bir arızada kabinin içine eğilip orada çalışmak yerine bu panlei çıkartıp dışarda çalışabilmek için. Ben de bu şekilde yapmaya karar verdim.

Elektirk düzeneğini oluşturacak bileşenleri projenin başında toparlamıştım hatırlarsanız. MVS'i masa üzerinde çalıştırmak için kullandığım düzeneği artık masadan alıp panelin üzerine koyuyorum.

Daha sonra kendi aralarındaki kablolamayı yapıyorum. Burada takip ettiğim yol oldukça basit;

1) Elektirk prizi
2) Parazit filtresi (opsiyonel)
3) izolasyon trafosu (opsiyonel)
4) DC güç kaynağı (Bende 2 tane var maalesef, 5V ve 12V aynı kutuda olanı bulamamıştım hatırlarsanız)

Ve kablolama tamam...
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:07:04 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #267 : Haziran 03, 2013, 22:22:49 ÖS »

iste bu ustan

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #268 : Haziran 03, 2013, 22:59:06 ÖS »

Tabii bu ekipmanı çalıştırmak için doğal olarak 220v'u kabine getirmek lazım. Hatırlarsanız bu kabinin orijinalinde garip şekilli bir havalandırma deliği var demiştim. İşte o deliğın arkasında tek parça orijinal güç kaynağı varmış (Kabin restore edenlerin çektiği fotoğrafları detaylı incelediğimde farkettim).

Şimdi tabi orijinal neo geo kabin güç kaynağı bulmam mümkün değil. O halde ben de dış görünüş itibariyle hem orijinaline yakın hem de fonksiyonel bir şey yapayım bari dedim ve güç girişini ve havalandırma deliğini bir aluminyum plakadan hazırlamaya karar verdim.

Önce her zamanki gibi çiziyoruz

Sonra Dremel ile plakayı kesiyorum. Havalandırma deliğini açmak biraz zamanımı aldı tahmin edersiniz.

Sonuçta paralel kaç kesim yaptım hatırlamıyorum. Saymak isteyen buyursun Kahkaha

Ve panelimizi kabine monte ediyorum.

Arkasına sessiz tarafından bir PC kasa fanı monte ediyorum. Bu fan hakikaten çok sessiz. Merak eden varsa markası xilence (galiba). Vatan bilgisayarda 10 TL.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:07:14 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #269 : Haziran 03, 2013, 23:41:52 ÖS »

Konumuz elektrik & elektronik ama bir detay daha var yapmam gereken. Üstteki havalandırma deliği. madem odayı aluminyum tozuna buladık, bu da aradan çıksın artık.

Kabinin üst havalndırma deliğinin arkası için eski projeden kalan fazladan delikli aluminyum levhayı kullanacağım.

Önce deliğin ölçüsüne göre (göz kararı 2-3 cm kadar da pay bırakarak) kesiyorum. Eskiden olsa tel makasıyla kesmeye çalışırdım elimi parçalaya parçalaya, şimdi Dremel var işim rahat

Sonra bıraktığım payların olduğu yerlere tel levhayı kabine vidalayacağım vidaları birer pul ile geçiriyorum.

Sonra biraz da ıkıla sıkıla kabinin içine eğilip bükülüp ilk orta vidanın vidalanacağı yere matkapla bir kılavuz delik açıyorum. Orta vidayı tel levhayla birlikte bu deliğe denk getirmesi daha kolaylaşıyor. Sonra orta vida sayesinde yerine kabaca yerleşen telin diğer vidalarını sıkıyorum ve işlem tamam... (Anlatması kolay gibi geliyor olabilir ancak iki büklüm ve dar bir alanda vidalama yapmak tam bir kabustu )

Havalı durdu Kahkaha (her nekadar kabinin arkasında olsa da, orda olduğunu bileyim yeter Kahkaha)

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 16:07:25 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Sayfa: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 28   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: