Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 28   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: NEO-GEO MVS Arcade Kabin Yapımı  (Okunma Sayısı 177203 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ozdemir
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #330 : Ocak 31, 2015, 02:52:55 ÖÖ »

Haklisiniz, yolcunet ile irtibata gectim.
@ozdemir yavuzg satmak için kabin yapmıyor. bence yolcunet'le iletişime geçmelisin kabin arıyorsan.

Tahmin ediyordum ama şansımı denemek istedim , çünkü şu ana kadar gördüğüm kadarıyla bu işte Yavuz Bey çok deneyimli.

@ozdemir, foruma hoşgeldin.

sıfırdan arcade kabin yapmak o kadar zahmetli ve özellikle de işi gücü ailesi olan bizler için zaman ayırması o kadar güç bir proje ki bunlara bir fiyat biçmek mümkün değil.

cengiz'in de belirttiği gibi @yolcunet ile irtibata geç istersen...

ozdemir
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #331 : Ocak 31, 2015, 19:48:39 ÖS »

Yavuz Bey,

Eğer mümkünse, detaylı planlarını paylaşabilirmisiniz bu yaptığınız arcade kabinlerin? Ölçüleri nedir mesela?

Lost'un son sezonu gibi uzatmaları oynatayım mı biraz? 

Yerimde duramadım yine eğer dokunmazsam günlerce bekleyecek olan o kalan ufak tefek işleri de bitireyim dedim.

Önce mini supergun'ı kabinin para/jeton kapısı açıldığında erişilebilecek bir yere monte etmem gerekiyordu (tabii ki orijinal kabinde olduğu gibi). Bunun için kutuyu aldığım yere sormuştum (mini supergun konusunu açmadım tabii ki) böyle aparatlar olduğunu söylediler

Bunları TV'nin kasasını söktüğümde sakladığım vidalarla önce supergun kutusuna monte ettim

Daha sonra supergun'ı MVS slotun rafının altına tam jeton kapısının karşısına monte ettim. Montajı kabinin içinde iki büklüm bir pozisyonda yapacağım için önce kutuyu klipslerle yerine geçici olarak sabitledim.

ve montajı tamamladım.

Şimdi power düğmesine "yetkili kişiler" dışında kimse erişemez 

Sonra arapsaçına dönmüş olan kabin içi kabloları kablo tutucular ile toparladım. Şimdi içim rahat etti ohh be, dağınıklıktan nefret ederim  Kahkaha

Sonra kabinin üst havalandırma deliğinin arkasına da diğer fan'ı vidaladım. Burası biraz dar ve ters bir alan olduğu için fotoğrafını çekmedim ama detay bir şey yok zaten...

Artık şimdi kafam rahat. Başka hiç bir iş kalmadı yapılacak... Çevirelim bakalım düğmeyi, çalışacak mı...

Her şey yolunda. Şimdi biraz oyun zamanı. Hangisiyle oynasam acaba? 

Bu arada TV'de de küçük bir ayar daha yaptım. Görüntü karanlık ekranlar tam siyah değildi ve hafif "gri" gözüküyordu ve hafif soluk çok ince yatay beyaz çizgiler vardı. Ayrıca aleti açıp bir oyun seçince tüpün sağ alt tarafında bir renk bozulması oluyordu, hani TV tüpüne mıknatıs yaklaştırılınca olan gibi. Beyazlar da aşırı parlaktı hala. TV'nin ayarlarından ışığı ve parlaklığı sonuna kadar kıstım ama pek bir etkisi olmadı. Ben kös kös supergun'ı açıp RGB pot'larına birer de kapasitör bağlamayı düşünürken internette yaptığım kısa araştırma sonuç verdi. Aynı benim gibi sorun yaşamış olan bir diğer neo geo kabincisinin sorunu nasıl çözdüğünü (forumdaki yardımlarla - http://www.neo-geo.com/)gördüm.

Neyse uzatmayayım, meğerse "flyback transformer" denilen aletin (Tüpün arkasına giren vantuzlu kablonun şaseden çıktığı kutu) üzerinde vida ile ayarlanacak bir pot varmış. Bu pot katot ışının gücünü belirlermiş. genellikle montaj sırasında el kol çarpabilecek bir yerde üstelik. Bu potu hafifçe oynatınca ekran neredeyse bembeyaz oldu. Ters yöne hafif oynatarak sorunu hallettim. Ne çizgi kaldı ne grilik. Siyahlar uzay gibi oldu şimdi  Benzer sorun yaşayan olursa hatırlayalım diye yazayım dedim bu tecrübemi... (Not: Bu arada çok fazla parlaklık sorunundan dolayı oluşan, o ilk oyunu başlatmadan önce ekranın sağ alt tarafındaki renk bozulması da şu 161-in-1 kartuşun iğrenç arayüzüne koydukları Terry grafiğinin beyaz tişörtündenmiş  Kahkaha)

Neyse, biraz da "scan line" tabir edilen o eski arcade kabinlerdeki CRT monitörde görebileceğimiz retro görüntüleri paylaşayım isterseniz. Bunu MAME ve PC'de elde edebilmek için ne kadar uğraşmıştım hatırlıyorum da (VGA-SCART devresi projem).

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #332 : Ocak 31, 2015, 22:30:05 ÖS »

Bu ilk kabinlerin paylaşabileceğim bir planı yok. Hepsi kağıt kalem O zamanlar Google Sketchup kullanmayı bilmiyordum.

Son pacman, galaxian kabinleri ve daha sonra yapacağım Donkey Kong (Fixit Felix Jr da olabilir, henüz karar vermedim ) kabinlerinin sketchupları var...

Yanlız bilgi paylaşımı konusunda her ne kadar açık olsam da günlerce uğraştığım, mm'sine kadar detaylı bir şekilde, planları ticari amaçla kullanılabileceği için direk paylaşmıyorum. Taktir edersiniz ki malum ikinci el siteleri (benim için) pek de estetik olmayan (hatta söyleyebilirim de - düpedüz çirkin) arcade kabin ilanlarıyla dolu.

Birisinin (yanlış anlamayın siz değil elbette) siteye 10 dakika uğrayıp planları download edip sonra da topluluğa hiçbir katkı sağlamadan çekip gitmesini istemiyorum...

Ancak eğer kabin yapmak/yaptırmak istiyorsanız internette bu konuda oldukça fazla kaynak var.

Örneğin:

www.jakobud.com

veya

www.byoac.com

iyi bir başlangıç yeridir

ozdemir
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #333 : Ocak 31, 2015, 22:47:49 ÖS »

Evet Yavuz Bey, sizde kendi açınızdan haklısınız.

Bu siteleri biliyorum, bakmıştım.

Sizin önerinizle yolcunet - Bektaş Bey ile iletişime geçtim. Ve bir makine siparişi verdim.

Mame sistem olacak, üzerinde Arcade Maximus çalışacak.

LCD HD 22 inch monitör olacak.

Kabinin resmide:

Ancak evimde yer olmadığı için, Derinlik: 60 cm , En:64 cm olarak kasanın düzenlenmesini istedim.

Birde iki modifikasyon daha istiyorum aslında size onuda danışayım,

Kabin kaplama resimlerini değiştirtmek istiyorum, önerebileceğiniz yüksek çözünürlüklü bir site varmı?

Birde LCD ekranın üzerine sizin yaptığınız track ball 'lı makine gibi koruyucu resimli cam kaplama istiyorum. Burada cam mı yoksa pleksi mi tavsiye edersiniz, üzerine sizinki gibi flame deseni gibi şeylerde istiyorum. Bu tip desenler için Arcade - Mame - Retro kıvamında tavsiye edebileceğiniz kaynak varmıdır?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Bu ilk kabinlerin paylaşabileceğim bir planı yok. Hepsi kağıt kalem O zamanlar Google Sketchup kullanmayı bilmiyordum.

Son pacman, galaxian kabinleri ve daha sonra yapacağım Donkey Kong (Fixit Felix Jr da olabilir, henüz karar vermedim ) kabinlerinin sketchupları var...

Yanlız bilgi paylaşımı konusunda her ne kadar açık olsam da günlerce uğraştığım, mm'sine kadar detaylı bir şekilde, planları ticari amaçla kullanılabileceği için direk paylaşmıyorum. Taktir edersiniz ki malum ikinci el siteleri (benim için) pek de estetik olmayan (hatta söyleyebilirim de - düpedüz çirkin) arcade kabin ilanlarıyla dolu.

Birisinin (yanlış anlamayın siz değil elbette) siteye 10 dakika uğrayıp planları download edip sonra da topluluğa hiçbir katkı sağlamadan çekip gitmesini istemiyorum...

Ancak eğer kabin yapmak/yaptırmak istiyorsanız internette bu konuda oldukça fazla kaynak var.

Örneğin:

www.jakobud.com

veya

www.byoac.com

iyi bir başlangıç yeridir
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #334 : Şubat 01, 2015, 00:25:48 ÖÖ »

http://vectorlib.free.fr/

http://coinopart.com/index.php

http://arcadeartlibrary.com/arcade_art/

Bunlar benim zamanında bookmarkladığım bazı siteler...

Monitör çevresi (bezel) ve alınlık (marquee) grafikleri kağıda basılıp iki kat plexyglass arasına koyuluyor. Cam kullanmıyorum kabinlerde. Bence sen de cam tercih etme zira taşınırken mutlaka kırılır

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #335 : Şubat 01, 2015, 00:56:34 ÖÖ »

abi DonkeyKong der kaçarım... fixit felix nedir gözün sevem (ama film tanıtımı için kullanılmış kabinlerden denk gelse acıma derim )

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
ozdemir
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #336 : Şubat 01, 2015, 01:42:39 ÖÖ »

Harika linkler, teşekkürler.

http://vectorlib.free.fr/

http://coinopart.com/index.php

http://arcadeartlibrary.com/arcade_art/

Bunlar benim zamanında bookmarkladığım bazı siteler...

Monitör çevresi (bezel) ve alınlık (marquee) grafikleri kağıda basılıp iki kat plexyglass arasına koyuluyor. Cam kullanmıyorum kabinlerde. Bence sen de cam tercih etme zira taşınırken mutlaka kırılır

Chameleon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #337 : Nisan 09, 2015, 12:53:09 ÖS »

Elimde 2002 senesinde Karaköyden aldığım kollar ve düğmeler var. O zamanlar bir arcade makinası yapmak istemiştim ama projem yarım kalmıştı. Geçenlerde depoda onları gördüm. Yeniden yapmaya heveslendim. İnternette dolaşırken google beni bu başlığa yönlendirdi. O andan beri her yazınızı dikkatlice okudum. Ben intenette uzun zamandır bu kadar keyif alarak bir başlık takip ettiğimi hatırlamıyorum. O nasıl bir uğraş ve işçiliktir öyle. Hayran olmamak elde değil.
Ben daha basit bir şekilde çözerim sanıyordum. Bu kadar kusursuz bir iş görünce beni korku kapladı Kahkaha
Ellerinize sağlık
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #338 : Nisan 10, 2015, 01:09:10 ÖÖ »

Ben daha basit bir şekilde çözerim sanıyordum. Bu kadar kusursuz bir iş görünce beni korku kapladı Kahkaha
Ellerinize sağlık

bazen ben de eski yazılarıma denk gelip okuyunca kalbimin sıkıştığı yerler oluyor Kahkaha

foruma hoşgeldiniz bu arada

caloteryx
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #339 : Eylül 14, 2015, 00:51:04 ÖÖ »

Yavuz Bey bu projenizle benim gibi bir çok kişiye ilham kaynağı oldunuz. Ben de gerekli araçları alıp geçen hafta kabin yapımına başladım yan panelleri kestim. Yalnız bir konuda görüşünüzü almak isterim. elimde 50 ekran bir tv var fakat güç gelince otomatik açılmıyor ben de internetten 70 ekran bir panasonic tv buldum acaba bu kabine uygun mududur? 70 ekran bu kabine büyük mü olur? kabin ölçüleri yaptığınız kabinle hemen hemen aynı.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #340 : Eylül 14, 2015, 14:57:35 ÖS »

bulduğun televizyonun tam olarak modeli nedir?

Kabinde kullanacağın ekranın kabin tasarıma 2 etkisi olur;

1) Kabinin eni
2) Kabinin derinliği

70 ekran bir TV'yi eni 23" olan bir kabine monte ederken zorlanırsın ya da monte edemeyebilirsin.

70 ekran bir TV tüpünün ortalama eni => 4x70/5 = 56cm

Ayrıca tüpün boynunun kabinin arkasına sığmama olasılığı da var ki o da TV'yi görmeden/ölçmeden veya detaylı servis kitapçığından ölçülerine bakmadan kestirmek zor...

Bunların dışında TV'nin otomatik olarak açılıp açılmayacağını da servis kitapçığına bakarak (ki her zaman bahsedilmeyen bir özellik) veya almadan önce satıcıda deneyerek anlaşılabilecek bir şey...

Modeli belliyse belki internetten servis kitapçığını bulup oradan bakmak lazım bu bilgilere...

Bu arada foruma hoşgeldin, kolay gelsin

caloteryx
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #341 : Eylül 16, 2015, 00:29:55 ÖÖ »

İnternetten satıcıyla irtibata geçtim model numarası: 28PT447558 imiş fakat internetten birşey bulamadım. Elimdeki Tv ile devam etmeye karar verdim.Teşekkür ederim.
caloteryx
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #342 : Kasım 09, 2015, 21:35:06 ÖS »

25" (63 ekran) Sony KV-25X5D televizyonu bu kabin için tavsiye eder misiniz?
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #343 : Kasım 10, 2015, 02:10:51 ÖÖ »

25" (63 ekran) Sony KV-25X5D televizyonu bu kabin için tavsiye eder misiniz?

Güzel televizyondur. Bende vardı zamanında ama düşürüp kırmıştım

Kabinde kullanmayı düşünürmüydüm dersen o model tam flat olmasa da yine de daha bombeli bir tüpü tercih ederdim. Tabii bu benim tercihim. Bir de servis menüsüne erişim var mı onu araştırmak lazım. Yoksa sorun... Ekranın overscan'ini düzeltmen lazım bir şekilde yoksa görüntü kırpılır alttan üstten.

Kısaca kabinde SONY pek de tercih edeceğim bir TV olmazdı. Öte yandan retro oyun konsolları için mükemmel seçim

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #344 : Kasım 10, 2015, 09:25:27 ÖÖ »

70 ekran bir TV tüpünün ortalama eni => 4x70/5 = 56cm

Yukarı doğru eski mesajlara bakıyordum, bu hesaba takıldım. Bu adam bunu nasıl hesaplamış derken 3-4-5 üçgeninden çözdüğünü farkettim. Sınav sistemin yan etkileri olsa gerek hala hatırlıyormuşum. Vallahi tebrikler beni okul yıllarıma döndürdün.

Sayfa: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 28   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: