Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2 3 ... 13   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Wii hakkında bir kaç soru  (Okunma Sayısı 59893 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 29, 2013, 12:20:15 ÖS »

Öncelikle wii hakkında kısa bilgi vereyim.

Wii : 3.4E
HBWC : 1.06
CFG USB Loader : V 55

Şu anda HDD 'den oyunları çalıştırabiliyorum. ( HDD WBFS)

İnternet bağlantısını yaptım.

Biraz sağdan soldan bilgi araştırırken wii nin brick olma olasılığı olduğunu gördüm.
Bunun için bootmi ile yedek alınabileceğini okudum.

HBC açıp home yaptım ve bootmii seçince ekran karardı kaldı.
Sanırım kurulu değil diye düşündüm.
HBC de hackmii_installer_V.06 diye bir uygulama vardı.
Ordan bootmii yi seçip boot2 seçeneği ile kurdum.

Bu şekilde yükleme yaparsam, Wii devreye girmeden bootmii nin devreye gireceğini,
dolayısıyla kurtarma için en sağlıklı seçeneğin bu olduğunu okumuştum.

Kurup, wii yi boot ettikten sonra açılan menüde, remote hiç bir tepki vermeyince ahanda içine ettik wii nin dedim.

Nette araştırma yapmadan öncelikle, wii nin yanına gittim power a dokunduğumda menude dolaşabildiğimi gördüm sonra reset ve mutlu son Kahkaha

Tabi sonradan anladım wii boot etmediği için remote ler devreye giremiyor.
Henüz yedek almadım en kısa zamanda SD kart alıp yedeğini alacağım.

Sorularıma geçeyim.

1- Wii nin 3.4E kalmasında sakınca var mı ? Güncelleme yapayım mı ? Sanırım yaparsam, HBC usb loader vb hepsini yeniden kurmam ve ayarlamam gerekecek.

Yada şöyle sorayım güncelleme sonrası neleri tekrar yapmam gerekir?
Oldu da güncelleme yaptım ve sorun çıktı.
Boot mii ile aldığım 3.4E yedeğine tekrar geri dönebilir miyim ?

2 - Wii ana menüsüne oyunların kısayolunu oluşturmak için;
http://www.wiidewii.com/read.php?10,8489 buradaki yazılanları uyguladım.
Paket wii ye gidiyor,  uygulama açılıyor, kur dediğim zaman bir müddet sonra hata veriyor.

Forum sanırım burdan bir arkadaşdın.
Ordan bilgi alayım dedim fakat üyelik onay linki mail adresime gelmedi.

3 - HBC ilk açıldığında, 1.1 sürümüne güncellemek istermisiniz diyor. Güncellememin bir zararı olur mu ?

Yardımlarınız için teşekkürler

RetroLover
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Aralık 29, 2013, 16:46:36 ÖS »

Bunları o kadar zaman önce yapmıştımki şu an hatırmalakta güçlük çekiyorum. Ben en son 4.3e de softmod yapmıştım. Ve yanlış hatırmalıyorsam yaşadığınız ülkeyi ingiltere fln yani avrupa ülkesi yapmak gerekiyordu güncellemeyi hatasız kurmak için. Güncelleme yapmakta sorun yok ama ilk önce softmod dan kurtarmanız lazım yani fabrika ayarlarına döndürmeniz lazım (yanlış hatırlamıyorsam eğer) sonra tekrar softmod yapabiliyorsunuz zaten 4.3e son ve son olarak kalacak sürüm.

Diğer yardım istediğiniz kısımlara yardım eden olmazsa türkiyeye döndüğüm zaman wii nin başına geçip hatırlamaya çalışacağım

2xA500/3xC64,C64DTV/2x154I/Atari2600j,800XL/Sega MS,MS2,MD,MD2,Saturn,Dreamcast,GameGear/ZX Spectrum,+2/QuickShot Python, 2xMaverick/Supercom/NES/SNES/N64,N64 Pikachu E./GameCube/Wii/Nintendo 3xDMG01,GBP,GBC,GBA,GBASP,DS,DSL/PS 1,2,3/PSP2001/Watara/2xNeoGeoPocketColor/VestelMSX/Panasonic3DO
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 29, 2013, 21:03:27 ÖS »

Teşekkürler @RetroLover .

Sanırım diğer arkadaşlar konuyu gördüklerinde yardımcı olurlar.

Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Aralık 30, 2013, 04:46:31 ÖÖ »

Tutorial hazırlıyorum. Yarın (aslında bugün) iş yerinde düzenleyip yazıcam buraya. Sen minimum 1GB SD kart ayarla yedek için. Kahkaha

Bir tane de günlük kullanım için 2 veya 4 GB gibi birşey olabilir. Yoksa yedek aldıktan sonra içeriğini başka yere alıp aynı kartı kullanabilirsin.

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Aralık 30, 2013, 10:49:17 ÖÖ »

Özay çok teşekkürler. Sana da zahmet verdim. 

Wii de 2 GB adaptörlü kingston mini sd var.

8 GB mini SD alsam ondakileri 8 e aktarıp o 2 GB ı yedekleme için kullansam olur sanırım.

Aslında öğrenmek istediğim 8 GB destekler mi wii ?

Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Aralık 30, 2013, 11:19:29 ÖÖ »

8GB destekler muhtemelen ama dönüştürücü problem çıkarabilir. Ayrıca SDXC standardı sorun çıkarabilir yani bence Class 10, UHSI falan da gereksiz.

SD ve SDHC sorunsuz destekleniyor bildiğim. Ama dediğim gibi biryerlerden 4GB bulsan fazlasıyla yeter, oyunlar HDD'ye yükleniyor sonuçta. Kartta sadece uygulamalar ve cover'lar falan oluyor.

Kingston 8 GB Class 4 SDHC al büyük ihtimalle sorun yaşamazsın, olmadı bana gönderirsin o 8'i ben sana çalıştığını bildiğim 4'lük gönderirim. Bendekiler ikiz.

Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Aralık 30, 2013, 11:29:25 ÖÖ »

Öncelikle çok şanslısın ki BootMii'yi Boot2'ye kurabildiğin bir model denk gelmiş. Yani elinde sağlam yedeğin olduğu sürece tam brick korumasına sahipsin.

İlk iş olarak minimum 1GB'lık (yedek 528MB tutuyor) bir SD karta bootmii kurulumu yapıp yedek al:

Alıntı
* WiiInstall.zip dosyasının içeriğini formatlanmış SD karta kopyala, SD karttaki apps\hackmii_installer_v1.2\boot.elf dosyasını ana klasöre de kopyala ve kartı Wii'ye tak.
* HomeBrew Channel içerisinden HackMii Installer çalıştır, HomeBrew Channel'ı şimdilik güncelleme, BootMii'yi Boot2'ye kur (bunu zaten yapmıştın şimdi son versiyonla yapıyorsun)
* Wii'yi resetle, Reset ve Power tuşlarını kullanarak yedek alma ekranına gel ve yedek oluştur.
* Bu SD kartın içeriğini zipleyerek bilgisayarına, dropbox'ına ve bilimum yedek alabileceğin yerlere at. SD kartta bootmii klasörü olduğu sürece Boot2 olarak kurulan BootMii öncelikle onu açacaktır.

Tebrikler nur topu gibi bir yedeğin oldu. Kahkaha

İkinci olarak HBC'ı ve IOS'ları güncelleyeceğiz. Aynı SD Kart ile devam edebilirsin. HBC içinden:

Alıntı
* HackMii Installer'ı çalıştırarak bu sefer HBC yüklemeyi seç.
* Internet ayarlarını yaparak Software Update ile sistemi 4.3E'ye yükselt.
* Bu aşamada HBC'yi tekrar açamazsan DUR ve foruma yaz. Açılırsa sorun yok, yol devam.
* IOS236 Installer çalıştır ve ISO236 kur.
* MultiMod Manager çalıştır ve Load Another IOS, IOS 236 seç, WAD Manager, IOS58 kur.
* HBC içinden HackMii Installer'ı çalıştırarak yine HBC yüklemeyi seç, bu sefer IOS 58 desteğiyle kurulacak.
* HBC Classic temasını çalıştır, yüklenmiş olacak (daha aydınlık)
* Hermes cIOS Installer çalıştır, IOS236 seç, 202 slotuna 60 seçerek kurulum yap.
* Hermes cIOS Installer çalıştır, IOS236 seç, 222 slotuna 38 seçerek kurulum yap.
* Hermes cIOS Installer çalıştır, IOS236 seç, 223 slotuna 37 seçerek kurulum yap.
* Hermes cIOS Installer çalıştır, IOS236 seç, 224 slotuna 57 seçerek kurulum yap.
* HBC içinden d2x cIOS Installer çalıştır, V6'yı 56 seçerek 249 slotuna kurulum yap, ana menüye dön, V6'yı 57 seçerek 250 slotuna kurulum yap.
* HBC içinden MultiMod Manager çalıştır ve Load Another IOS, IOS 236 seç, WAD Manager, USB Loader GX ve USB Loader CFG forwarder kanallarını kur (isteğe bağlı).

Günlük kullanım için başka bir SD kart gerekecek, veya yedek aldığın yerlere güveniyorsan BootMii için kullandığın kartı formatlayıp devam edebilirsin.

Alıntı
* WiiBoot.zip dosyasının içeriğini formatlanmış SD karta kopyala ve kartı Wii'ye tak.
* Homebrew Channel'dan veya yüklesiysen forwarder kanallarını kullanarak USB Loader GX veya CFG USB Loader Mod çalıştır.
* USB Loader GX ve CFG USB Loader Mod aynı coverları kullanacak şekilde ayarlanmıştır, birinden coverları güncellersen diğeri de görür. Bendeki mevcut oyunların coverları pakete dahildir.

İyi oyunlar.

WiiInstall.zip 24.5 MB (yüklendi)
WiiBoot.zip 228 MB (yüklendi)
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2015, 11:32:58 ÖÖ Gönderen: Simon (Özay Turay) » Logged

cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Aralık 30, 2013, 12:05:56 ÖS »

Detaylı anlatım için teşekkürler Özay.

Yazdığından anladığım kadarıyla, artık 4.3 e yükseltsem bile, bootmii hep boot2 de kalacak.

Buralarda bulabilirsem SD kartı alırım, olmadı netten alırım.

Mini SD kullanmak istememin sebebi,
laptotaki sd kart okuyucusunun sorunlu olmasıydı. (Bazen okuyor bazen okumuyor. )

Elimde sorunsuz çalışan mini-sd usb kart okuyucusu var onunla işimi görürüm demiştim.

Neyse bir şekilde laptoptan okuturum artık kartın içeriğini Kahkaha

Güncellemeleri yaptıktan sonra, menüye kısayol oluşturma işlemleri sorunsuz olacak değil mi ?

Artı bir yedekte, 4.3 güncellemelesini yapıp, wii düzgün çalıştıktan sonra almam iyi olur heralde.

Günlük kullanım için kart demişsin ya.
Onun için mevcut adaptörlü SD kartı kullanabilir miyim?
Yoksa o 3.4 sürümüne göre ayarlı olduğu için olduğu gibi mi kalsın (3.4 e dönmem gerekirse) onun için de mi ayrı bir tane kart alayım ?

Yada dediğin gibi, yedekleme için alacağım kartın, içeriğinin yedeğini aldıktan sonra, onu da kullanabilirim günlük kullanım için.

Ek olarak oyun save dosyaları  vb hangi klasördedir ? Onları 4.3 update inden sonra yeni SD karta atarsam çalışır mı ?

Çok bunalttım seni

Tekrar teşekkürler
« Son Düzenleme: Aralık 30, 2013, 12:15:45 ÖS Gönderen: cdemir » Logged

Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Aralık 30, 2013, 13:56:46 ÖS »

Yazdığından anladığım kadarıyla, artık 4.3 e yükseltsem bile, bootmii hep boot2 de kalacak.

Evet

Alıntı
Güncellemeleri yaptıktan sonra, menüye kısayol oluşturma işlemleri sorunsuz olacak değil mi ?
O konuda tam olarak birşey söyleyemeyeceğim, anladığım kadarıyla çocuklar oyunlara kolayca girsin istiyorsun. Bu durumda priiloader kurup auto boot özelliğiyle direk USB Loader GX'i çalıştırabilirsin, Wii sistem menüsünü görmezsin bile. Herşeyi bitirdikten sonra onu da anlatırım istersen.

Alıntı
Artı bir yedekte, 4.3 güncellemelesini yapıp, wii düzgün çalıştıktan sonra almam iyi olur heralde.
Evet herhangi bir sorunda aynı işlemleri tekrarlamamak için olabilir.

Alıntı
Günlük kullanım için kart demişsin ya.
Onun için mevcut adaptörlü SD kartı kullanabilir miyim?
Yoksa o 3.4 sürümüne göre ayarlı olduğu için olduğu gibi mi kalsın (3.4 e dönmem gerekirse) onun için de mi ayrı bir tane kart alayım ?
SD kartın özel bir formatı yok, işimi görür şu anda da zaten çalışıyor dersen hiç kart almasan da olur. İçeriğini zipler bilgisayarında saklarsın, birşey olursa geri açarsın karta. Yani yedekleme için bile kart almana gerek kalmaz böylece. Benim 4GB'lık kartın içeriği zipli 288 MB oradan hesab et artık.

Alıntı
Ek olarak oyun save dosyaları  vb hangi klasördedir ? Onları 4.3 update inden sonra yeni SD karta atarsam çalışır mı ?
Save dosyaları varsayılan 512 MB'lık NAND belleğe kaydediliyor. Wii system menüden SD karta kopyalayıp yedeğini alabilirsin. Hatta WiiBoot.zip içinde savegame manager var onunla decrypt edip bilgisayarında hile programıyla editleyip tekrar encrypt ederek wii'ye geri kopyalayabilirsin. New Super Mario Bross Wii için hile editörü lazımsa onu da göndereyim.

Alıntı
Çok bunalttım seni

Tekrar teşekkürler
Asla bunaltmadın, keşke imkan olsaydı da birlikte yapsaydık. Hem muhabbet etmiş olurduk.

cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Aralık 30, 2013, 15:04:01 ÖS »

Çok teşekkürler Özay.
Keşke, nintedo yu koltuğumun altına alıp,gelebileceğim kadar yakında olsaydın;)

Oyunlara kısa yol oluşturma işini, hem kolaylık olsun diye hem de
HBC de yanlış bir şeyler yapmasınlar diye istiyorum.

Save dosyalarının kaydedildiği nand bellek,
güncelleme işlemleri yaparken silinmiyorsa,
yedeğini almamama gerek yok. Ama siliniyorsa alayım onun da yedeğini.

Eski kart sorunsuz çalışıyor. Ona 3.4 ün yedeğini alıp.
İçeriğinin yedeğini de çoğaltıp. Bir kenara koyayım..

Duruma göre onla devam eder yada yeni kart alırım.

Yalnız ilk olarak yedek alıp bekliyeceğim sanırım.
Diğer işlemleri sonradan yaparım.

Şu işleri sorunsuzca halledeyim hile vb gibi işlemler için de yardımlarını isterim.

Tekrar çok çok teşekkürler

cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ocak 07, 2014, 14:38:24 ÖS »

Özay hala bir kart alıp işlemleri yapma şansım olmadı.
Ama mutlaka yapacağım.

Hani aklına şöyle bir şey gelmesin diye yazayım dedim.
"O kadar uğraştım yazdım.  Boşa mı gitti tüm emeklerim."

Tekrar teşekkürler

Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Ocak 07, 2014, 16:35:58 ÖS »

Aklıma gelmişken söyleyeyim. Kurduğun zaman CFG Loader kullanırsan config dosyasından benim WiinnerTag User Key'imi editleyip silmeli veya kendininkini yazmalısın. Yoksa oynadığın her oyun benim imzamı günceller.

WiinnerTag'a üye olmak bedava ve oynadığın oyunlara göre yukarıdaki gibi (farklı şablonlar var) bir imza imajını otomatik olarak güncelliyor.

Bu ana sayfası: http://www.wiinnertag.com

Bu da benim sayfam: http://www.wiinnertag.com/user/3886

cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ocak 08, 2014, 09:08:49 ÖÖ »

Özay ne anlattığını tam anlayamadım ama. Şu işlere bir girişeyim ona da bakarım Kahkaha

Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Ocak 08, 2014, 09:39:11 ÖÖ »

Özay ne anlattığını tam anlayamadım ama. Şu işlere bir girişeyim ona da bakarım Kahkaha

Sen bi hallet de ben sana anlatırım. Uğraşamam diyorsan öyle de kalsa olur. Neler oynadığını takip etmiş olurum.

cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Ocak 09, 2014, 22:05:07 ÖS »

Özay bir sürü telefoncu dolaştım SD kart bulmadım her yerde micro sd.

Sonunda 2 GB lık bir sandisk i fotoğrafçıda buldum. Kahkaha

Söylediklerinin hepsini sorunsuzca yaptım. Çok çok teşekkürler.

Cover lar epey eksik çıktı bende, şimdi onları güncelliyor netten.

Bitince boot mi olan kartı takip 4.3E yedeğini de alacağım.

Şu yukarıda anlattığın işlemi yapmasam senin için sorun olur mu ?

Oynadığım oyunları görmende sakınca yok benim için Kahkaha

Tekrar çok çok teşekkürler.

Sayfa: [1] 2 3 ... 13   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: