Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Pacman arcade kabin projesi [BİTTİ]
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 30   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Pacman arcade kabin projesi [BİTTİ]  (Okunma Sayısı 121785 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Şubat 13, 2014, 15:30:17 ÖS »

çift yüzlü pcb'lerde önce bir yüzü ayarlayıp, delikleri açıp, diğer yüzü bu deliklere uygun şekilde ayarlanabilir 
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #31 : Şubat 13, 2014, 16:07:38 ÖS »

çift yüzlü pcb'lerde önce bir yüzü ayarlayıp, delikleri açıp, diğer yüzü bu deliklere uygun şekilde ayarlanabilir 
yok ayarlanamaz 2 yüzü birden eritmek lazım buda şu demek oluyor delikleri delip hizalama pek mümkün olmuyor kaba işlerde bi şekilde oluyor ancak ince işçiliklerde mm kayması sorun oluyor yani sıkıntılı . tabi olmaz demekten ziyade teknik bilip uyguladığınız başarılı bir teknik varsa paylaşırsanız sevinirim.

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
tolga abaci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Şubat 13, 2014, 16:09:26 ÖS »

2 yüzü birden eritmek lazım

Şart değil, bir yüzü koli bandı ile kaplayarak sadece tek tarafı eritmek mümkün, ben çift taraflı PCB'lerimi hep böyle yapmıştım.

"Finished products are for decadent minds." -- attributed to Hari Seldon, in Isaac Asimov's Second Foundation.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Şubat 13, 2014, 17:52:45 ÖS »

arkadaşlar, ne teknikler denediğimi anlatınca göreceksiniz... bir defa öyle delelim sonra ayarlayalım olmuyor. hat kalınlıklarınız 1-2 mm ise belki olur ama benimkiler 0.25 mm. çıkartmaya çalıştığım PCB 3 x 4 cm civarında. benim tirtak ellerimle öyle altını üstünü denk getiremedim

ayarlamayı denedim, denemedim değil aslında. 1 seferliğe mahsus "kısmi" başarılı da oldum. CRTSIM'i (bu arada ürünümüzün adı da bu ) sadece kendime yapacak olsam sorun değil, bir seferde 15 tane PCB'yi ayarlamayı, ütülemeyi gözüm (g..tüm) yemedi işin açıkçası.

benim aradığım çözüm "yarı seri üretim" için uygun "tutarlı" ve en az zaman alacak "compact" bir yöntem, ki bu da öyle ütüyle mütüyle falan değil çift taraflı fototransfer tekniğinden başka bir şey değil.

anlatacağım hepsini. öff nelerle uğraştım, kaç sayısız deneme yaptım

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Şubat 13, 2014, 18:19:57 ÖS »

Ustam senin elinden birsey kurtulmaz zor islerin adamisin   herkes siraya girsinnn

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #35 : Şubat 13, 2014, 20:11:15 ÖS »

arkadaşlar, ne teknikler denediğimi anlatınca göreceksiniz... bir defa öyle delelim sonra ayarlayalım olmuyor. hat kalınlıklarınız 1-2 mm ise belki olur ama benimkiler 0.25 mm. çıkartmaya çalıştığım PCB 3 x 4 cm civarında. benim tirtak ellerimle öyle altını üstünü denk getiremedim

ayarlamayı denedim, denemedim değil aslında. 1 seferliğe mahsus "kısmi" başarılı da oldum. CRTSIM'i (bu arada ürünümüzün adı da bu ) sadece kendime yapacak olsam sorun değil, bir seferde 15 tane PCB'yi ayarlamayı, ütülemeyi gözüm (g..tüm) yemedi işin açıkçası.

benim aradığım çözüm "yarı seri üretim" için uygun "tutarlı" ve en az zaman alacak "compact" bir yöntem, ki bu da öyle ütüyle mütüyle falan değil çift taraflı fototransfer tekniğinden başka bir şey değil.

hehehehe sende bendensin ince iş olunca olmuyor işte daha doğrusu yazdıkların doğru yarı seri üretim uygun kabul edilebilir bir çözüm  0.25 yeterince ince bir iş 0.25 yarı seri üretim yapabilirsek veya bir çözüm bulabilir isek gayet makul olabilir.

byeni
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #36 : Şubat 13, 2014, 22:20:22 ÖS »

Sevgili Yavuz ben çift taraflı baskılı devrelerimi laminasyon makinasında çıkartıyorum. Bit pazarından aldığım laminasyon makinasının termistörü 105C kadar ısıtıp duruyordu, baskılı devre için 180C lik bir ısı gerekiyor onun için termistörü değiştirdim. laser yazıcıda fotoğraf kağıdına bastığım ön yüzünü oturtup(diğer yüze gelecek kağıdı da beraber oturtup) üç dört yerden malzemelerin gireceği yerden delip ön yüze gelecek olan kağıdı kenarlardan bantlıyorum sonra diğer yüzeye geçip delikleri karşılaştırıp diğerini de kenarlardan onu da bantlıyorum. Daha sonra laminasyon makinasından sırayla her iki yüzü de geçirip direkt aside. Bu güne kadar onlarca yaptım belki 1-2 tane aceleye getirtmekten sonuç alamadım. Onun dışında hep sorunsuz basıyorum devreleri.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Şubat 14, 2014, 02:23:34 ÖÖ »

Sevgili Yavuz ben çift taraflı baskılı devrelerimi laminasyon makinasında çıkartıyorum. Bit pazarından aldığım laminasyon makinasının termistörü 105C kadar ısıtıp duruyordu, baskılı devre için 180C lik bir ısı gerekiyor onun için termistörü değiştirdim. laser yazıcıda fotoğraf kağıdına bastığım ön yüzünü oturtup(diğer yüze gelecek kağıdı da beraber oturtup) üç dört yerden malzemelerin gireceği yerden delip ön yüze gelecek olan kağıdı kenarlardan bantlıyorum sonra diğer yüzeye geçip delikleri karşılaştırıp diğerini de kenarlardan onu da bantlıyorum. Daha sonra laminasyon makinasından sırayla her iki yüzü de geçirip direkt aside. Bu güne kadar onlarca yaptım belki 1-2 tane aceleye getirtmekten sonuç alamadım. Onun dışında hep sorunsuz basıyorum devreleri.

onu da denedim olmuyor veya ben beceremedim...

Beceremediğim konular:
1) Uygun kağıdı bir türlü tutturamadım. Lazer için fotoraf kağıdı suda iyi dağılıyor ama toneri çok emiyor, bırakmıyor.
2) Inkjet fotoraf kağıdı daha parlak olması açısından toneri emmiyor ancak onun da suda çözülmesi ve temizlemesi zor.
3) kullandığım (hacklediğim) laminasyon cihazı ile ancak ince kağıtlarda nispeten kabul edilebilir sonuçlar elde ettim ama yine tatminkar ve güvenilir değildi.

Fiziksel güç gerektiren hiçbir yöntem 0.25 mm'lik hatlardan 5 tanesinin yanyana geçtiği (bir entegrenin altından) bir tasarımı güvenilir bir şekilde çıkartamıyor.

Hele böyle bir tasarımı altlı üstlü tutturmak neredeyse imkansız.

Dediğim gibi ben beceremiyor da olabilirim

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Şubat 14, 2014, 02:28:48 ÖÖ »

hehehehe sende bendensin ince iş olunca olmuyor işte daha doğrusu yazdıkların doğru yarı seri üretim uygun kabul edilebilir bir çözüm  0.25 yeterince ince bir iş 0.25 yarı seri üretim yapabilirsek veya bir çözüm bulabilir isek gayet makul olabilir.

aynen.

Şöyle söyliyim bi ara o kadar sinirlendim ki şu prototip PCB üreten firmaları bile aradım. Heyhat adamların prototip dediği 1 m2 bir de o işe uygun PCB tasarlamak apayrı bir işmiş, gerber dosyası hazırlıcan da kıldı yündü boşver dedim...

O kadar CRTSIM yapsam türkiye'de o kadar retro meraklısı varmıdır o bile şüpheli kıza veririm lego gibi dizer oynar artık...

byeni
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #39 : Şubat 14, 2014, 02:42:41 ÖÖ »

Sevgili Yavuz bende onlarca kağıt denedim. En başarılı olduğum kağıt HP Premium Plus Photo Paper. Laminasyom makinasından en fazla iki kere geçirdiğimde yandaki tutturma bantlarını çıkardığımda kağıt kendiliğinden ve bütün tonerleri bırakmış olarak kalkıyor yani suya atmama pek gerek kalmıyor. Bu arada CRTSIM'i üret bak bakalım millet nasıl saldıracak sahip olmak için. Daha önce söylediğim gibi listeye beni de ekle 
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #40 : Şubat 14, 2014, 08:57:17 ÖÖ »

Şu CRTSIM hakkında biraz bilgi alsak. Belki talip oluruz.

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #41 : Şubat 14, 2014, 10:19:29 ÖÖ »

@wizofwor bence belkiyi boşverip, birinç deme zamanıdır

CRT simulasyonu yapacak yani scanline sağlayacak birşey olduğu önceki yazışmalar ve isimden belli gibi...

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #42 : Şubat 14, 2014, 12:25:27 ÖS »

Şimdi Bende Bi çok şey denedim bunların arasında en başarılı sonuç

1- orjinal toner ile alınıyor
2- Hp fotoraf kağıdının fotoraf basılan yüzeyi ile alınıyor öyleki bastığınızda en ince detaya kadar çıkıyor kalınlık hiç önemli değil mükemmel baskı ancak bundada sorun var çıkan sorun
      a- parlak yüzeyin parlaklığını sağlayan kısımda bakırlı levhaya geçiyor bunu bi şekilde eriticem toneri çıkarıtıcam derken basılan tonerde bi şekilde deforme oluyor
      b- çok ince işlerde 0.25 gibi kalınlığını tam hatırlmaıyorum ben basmamıştım hazır basılı gelmişti o yüzden ince işlerde sağından solun bantla falan araya bakırlı levhayı koy delikleri hizala filan vs vs genede mm de olsa kayma oluyor bi şekilde olmuyor olursada tesadüfen oluyor garanti bi yöntem yok
       c- ben sahşen kimyasallarla uğraşmayı pek sevmem az bi miktar mecburiyetten olabilir onun haricinde uğraştığımız kimyasalların sağlımızı cildimizi tehtit eder nitelikte olması uzun süre bunları kurcalamanın sıkıntısı.

Bunun dısışında tek yüz bakırlı yolları kalın olan her hangi bir devreyi rahatlıkla basabilirim diye düşünüyorum işin sıkıntısı 0.25 gibi ince devre yolları olan ve çift yüzlü devreleri basarken çıkıyor

Bende Çıkan sıkıntılar
1- en çok bu oluyor bi yer mükemmel baskı iken ufacık bir nokta bozukluk oluyor ve kalem ile düzeltmek bazen yerine göre mümkün olmuyor
2- çift yüzlü ince işlerde plaketin kalınlığı dahi kaymaya sebeb oluyor yani garanti olmuyor olursada şansa örnek 5 plaket basıyım biri hizalanıyor ondada nokta kadar hassas bi yerde hata varsa ve kalemle düzltilmiyorsa oda işe yaramıyor neticede hepsi çöp oluyor emeklerimin.

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #43 : Şubat 14, 2014, 13:00:44 ÖS »

Eğer CRTSIM composite veya RGB beslemeyi alıp LCD ekranlar için CRT benzetimli görüntü üreten bir cihazsa beni sıraya yazabilirsiniz.

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #44 : Şubat 14, 2014, 14:31:38 ÖS »

Eðer CRTSIM composite veya RGB beslemeyi alýp LCD ekranlar için CRT benzetimli görüntü üreten bir cihazsa beni sýraya yazabilirsiniz.
crtsim slg3000 diye lcd lerde retro olayoli yaratan bir cihaz yavuz slg 3000 daha gelismis hali crtsim de yapmayi dusunuyor

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 30   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: