Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: 15khz vertikal problemi  (Okunma Sayısı 1702 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 12, 2014, 11:42:45 ÖÖ »

Sevgili dinozor kardeşlerim; scartcade prototipiyle çalışan bir p4 arcade kabinim var, ama başından beri "vertical raster" oyunlarla aramız bozuk, nedenini bilmiyorum ve anlamak istiyorum. Sorunun front-end'den kaynaklandığını düşündüğüm için aradan çıkarıp direkt mame ile çalıştırmama rağmen videoda da görebileceğiniz gibi bazı vertikal oyunlar sorunsuz çalışırken çoğunda (genelde ilk dönem en sevdiklerimde  ) tuhaf bir sorun oluyor. Sizce ne olabilir?

Tamamdır arkadaşlar,demek ne zamandır uğraştığım şu tuhaf arızayı çözebilmek için ille de foruma yazmam gerekiyormuş  Mame plus'un advanced ayarlar bölümünde daha önce dikkat etmediğim "direct 3d" ve ""directdraw" ayarları varmış, direct3d seçili olunca neden bilmem bazı oyunlarda bu hatayı veriyordu demek ki. Directdraw seçmek ve triplebuffer işaretlemek gerekiyormuş, şu an çatır çutur frogger ve donkey kong oynuyorum  Kahkaha
« Son Düzenleme: Nisan 12, 2014, 13:49:25 ÖS Gönderen: CommodoreFan ® » Logged

Bir garip COMMODORE fanatiği...
RetroClub
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Nisan 12, 2014, 14:41:58 ÖS »

Bende  vertical oyunları denedim siz yazınca ama bende hata vermedi ;  Muhtemelen ekran kartı ile ilgilidir diyecektim ama siz çözmüşsünüz sorunu...

Ben Mame 0.139 hazır setup kullanıyorum...
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 12, 2014, 16:00:21 ÖS »

Bende mame plus set var, ama çok stabil değil. Şimdiye kadar kullanmamın sebebi yapay scanline desteğiydi, yavuz scartcade sayesinde konuyu çözdü

Oyun bilgi ekranı ve çıkışta onay isteme seçeneğini kapatmama rağmen bazı oyunlarda işe yaramıyordu, hatta butonlar ve jeton haznesi de çalışmıyordu, ayar tutmadığını falan düşünürken "ini" klasörünün içinde her sisteme göre ayrı cfg dosyası olduğunu görüp tek tek hepsini modifiye ederek olayı halledebildim. Şu kadar yıldır emülatör olaylarını bir türlü derli toplu ve kolay hale getiremediler ya ona yanarım. Bazı sistemlerin emülatörleri ne güzel (mesela kgen megadrive emu) herhangi bir klasöre oyunu at, joy ayarlarını bir defalık yap ve ömür boyu oyna. Ama yok, 2014 yılında hala notepad'den ini dosyalarını açıp düzelt 

Bir garip COMMODORE fanatiği...
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: