Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjesararan retrolarınızı ucuz ve kolayca beyazlatın yöntem
Sayfa: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: sararan retrolarınızı ucuz ve kolayca beyazlatın yöntem  (Okunma Sayısı 40845 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #75 : Haziran 30, 2014, 15:34:51 ÖS »

http://www.amibay.com/showthread.php?44931-Retr0bright-on-it-s-own-is-not-a-permanent-solution-here-s-why

Retrobright yaptıktan sonra tekrar sararmayı engellemek için şöyle bir şeylerden bahsedilmiş.

Ben de yapmak istiyorum bunu ama gidip gerekli şeyleri nerden bulacağımı bilmiyorum ve bulsam da hazırlamaya cesaret edemiyorum.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #76 : Haziran 30, 2014, 15:51:15 ÖS »

Plastik için kullanılan satin finish acrylic lacquer ün Türkçesi ne ola ki? Saten Akrilik Vernik bulabildim google'da. Kullanılacak malzeme bu mudur? Tabi bir de UV filtrelisini bulmak lazım.

http://www.tuvalmarket.com/CADENCE-ACRYLIC-SPRAY-400-ML-SATIN-VERNIK,PR-3677.html

Fatih Hazretleri
Deneyimli

Haşmetmeabları, Efendiniz ve Lordunuz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #77 : Eylül 15, 2014, 21:09:30 ÖS »

Plastik için kullanılan satin finish acrylic lacquer ün Türkçesi ne ola ki? Saten Akrilik Vernik bulabildim google'da. Kullanılacak malzeme bu mudur? Tabi bir de UV filtrelisini bulmak lazım.

http://www.tuvalmarket.com/CADENCE-ACRYLIC-SPRAY-400-ML-SATIN-VERNIK,PR-3677.html

Koruma için bu vernik oldukça uygun. Aynı verniği başka bir iş için kullanmışlığım var. Verniği uygularken mesafeye dikkat etmek lazım. Çok yakından püskürtmeyin kabarcık yapar.

Diğer marka verniklerden kullanacaksanız üzerinde "permanent(kalıcı)" ve "no yellowing" yazdığına emin olun.

Forumdaki İndirme Linkleri
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13992

Do not use the multi tap with the multi tap inserted in the multi tap slot.
daruga_13
Deneyimli

Genesis Does What Nintendon't

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #78 : Eylül 15, 2014, 21:48:39 ÖS »

Hazır konu yeniden açılmışken,ben sararan super nintendo'larımı beyazlatmak yerine boyamak istiyorum.Daha önce hiç tecrübem olmadı.Plastik boyama yapacağım için ne tür boyalar,zımparalar,vernikler kullanmalıyım?Hem sağlam hem kalıcı olaması hem de estetik olarak güzel görünmesi için hangi boyaları tercih etmeliyim? Boyama işleminden önce zımpara vss gerekli mi? Gerekliyse su zımparası diye bişey var nedir bu nasıl yapılır? Vernikleme işlemi boya bittikten sonra mı yoksa birinci kattan sonra mı yapılmalı?
Aşağıda bazı örnek fotolar ekledim.Tıpkı bu fotoğraflardaki gibi bir sonuç almak istiyorum.

YavuzG üstadımıza danışacaktım ama pacman arcade kabin projesi,eminim onu fazlasıyla yoruyordur.Hiç kafasını ağrıtmayayım dedim
Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

« Son Düzenleme: Eylül 15, 2014, 21:50:16 ÖS Gönderen: daruga_13 » Logged

Aradığım Orjinal Sega Mega Drive/Genesis oyunları:Bölge kodu farketmez...

-Snowbros
-Sunsetriders
-Mega Turrican
-Comix Zone
-Teenage Mutant Hero Turtles The   Hyperstone Heist
Nes/Famicom oyunları:
-Astyanax
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #79 : Eylül 15, 2014, 22:00:54 ÖS »

Boya katlarının arasında zımpara atman gerekiyor. Her kattan sonra zımpara numarasını büyütmen lazım. Numara büyüdükçe yüzey düzgünleşiyor. Eğer lake tarzı, piano black denen tarzda bir görünüm istiyorsan su zımparası yapman gerekiyor. Su zımparası sünger tarzı bir malzeme, ıslatarak uygulanıyor. Islatmanın amacı çok ince zımparaladığın için oluşan ısıdan boyanın veya zımparanın yanmaması.

Son kat vernik olacak. Senin istediğin görünüm için, bir kaç kat parlak vernik uygulaman lazım.

Şu adreste: bıçaksanatı.com zımpara numaraları ile ilgili bir liste buldum. Gerçi Yavuz mat vernik kullansa da bu tip bir boyama yapmıştı. Sana tam reçeteyi verebilir. Yine de buraya kopyalıyorum.

Kuru Tip Zımparalar ;
P - 80.. : sac, polyester macun
P - 120 : sac, polyester macun
P - 180 : sac, galvaniz, alüminyum, polyester macun
P - 240 : galvaniz, alüminyum, polyester macun, KTL astar
P - 320 : eski boya, 2K astar (opak boya öncesi)
P - 400 : 2K astar (metalik baz boya öncesi)

Sulu Tip Zımparalar ;
P - 500 : son kat için ön zımpara
P - 600 : 2K astar (opak boya öncesi)
P - 800 : 2K astar (metalik baz boya öncesi)
P - 1200 : venik üstü vernik, yama ve akıntılarda
« Son Düzenleme: Eylül 15, 2014, 22:07:05 ÖS Gönderen: wizofwor » Logged

Fatih Hazretleri
Deneyimli

Haşmetmeabları, Efendiniz ve Lordunuz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #80 : Eylül 15, 2014, 22:11:21 ÖS »

Hazır konu yeniden açılmışken,ben sararan super nintendo'larımı beyazlatmak yerine boyamak istiyorum.Daha önce hiç tecrübem olmadı.Plastik boyama yapacağım için ne tür boyalar,zımparalar,vernikler kullanmalıyım?Hem sağlam hem kalıcı olaması hem de estetik olarak güzel görünmesi için hangi boyaları tercih etmeliyim? Boyama işleminden önce zımpara vss gerekli mi? Gerekliyse su zımparası diye bişey var nedir bu nasıl yapılır? Vernikleme işlemi boya bittikten sonra mı yoksa birinci kattan sonra mı yapılmalı?
Aşağıda bazı örnek fotolar ekledim.Tıpkı bu fotoğraflardaki gibi bir sonuç almak istiyorum.

YavuzG üstadımıza danışacaktım ama pacman arcade kabin projesi,eminim onu fazlasıyla yoruyordur.Hiç kafasını ağrıtmayayım dedim
Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Bu fotoğraflara daha birkaç gün önce bakmıştım ben de. Yapan kişi yorumlara yazmış. Bunlar araba boyası.Yani boya için kullandığı alet edevat tam, bu dostumuzun. (Sprey tabancası vs.). Araba nasıl boyanıyorsa bunları da öyle boyamış yani. Yapıştırdığı resimler de araç kaplama malzemesi diye tahmin ediyorum.

Zımpara konusuna gelince su zımparası çok hafif bir zımpara fazla tahrip etmeden pisliği püsürü giderip yüzeydeki hafif çıkıntıları düzelten bir zımpara. Ama ben plastiğe zımpara gerekeceğini sanmıyorum bu işlemde. Yüzey temiz olsun yeter.(Emin değilim). Ama Tabii ki araba boyası kullanıyorsan.

Forumdaki İndirme Linkleri
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13992

Do not use the multi tap with the multi tap inserted in the multi tap slot.
emarti
Uzman

Only Amiga Makes It Possible █

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #81 : Ekim 03, 2014, 21:53:08 ÖS »

https://github.com/emartisoft My GitHUB | http://csdb.dk/scener/?id=26786 My CSDB

My Retros
     Atari 600XL | 800XL | 1040STFM,
     C128, C64C, C64G, 1541, 1541-II, 1571,
     A500, A600x2 (Furia, Std), A1200x2 (Microbotic, Std)
     ZX Spectrum 48K
emarti
Uzman

Only Amiga Makes It Possible █

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #82 : Ekim 07, 2014, 03:11:17 ÖÖ »

%9 luk koleston peroksit kullanıldı. Güneşte bekletildi.
Önceki hali

Sonraki hali

https://github.com/emartisoft My GitHUB | http://csdb.dk/scener/?id=26786 My CSDB

My Retros
     Atari 600XL | 800XL | 1040STFM,
     C128, C64C, C64G, 1541, 1541-II, 1571,
     A500, A600x2 (Furia, Std), A1200x2 (Microbotic, Std)
     ZX Spectrum 48K
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #83 : Aralık 29, 2014, 14:15:46 ÖS »

Cihazı direkt sıvının içine batıran bir uygulamaya rastladım... Famicom'da denemiş...ve başarılı.. Yaza doğru bu işe bir girişmek gerek...

Voltron
Uzman

それはどういう意味ですか?知りません。

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #84 : Aralık 29, 2014, 14:27:14 ÖS »

Daha dün fırsat bulabildiğim için Fat 5502 PS1 imin sararan tuşlarını eski haline getirdim. Başlığı da görünce güzel oldu.

Ben de direkt olarak %50 çözelti peroksit içerisinde bekletiyorum sararan retroları.Yağmurlu kapalı hava bile olsa 6-7 saat gün ışığı yeterli oluyor.

1-2 gram oxi yi de eritip hazırlıyorum ılık suda. onu da ekliyorum peroksite ve 1 saat sonra duruluyorum. Sonuç gerçekten güzel oluyor. 

Bu şekilde çok peroksit harcamak gerekiyor. Eczaneden alabileceğiniz gliserin, duvar kağıdı tutkalı tozu ve, peroksit ile çok kolayca Retr0Bright olayını da yapabilirsinz. Ama temizlemesi zor yapış yapış oluyor.

■ Ultimate 64 Elite Edition
■ A500(Plus) Rev 8A 2MB VAMPIRE 500 v2+
■ A1200 1D4 3.1.4.1 Bliz. 1234IV-30@50 128MB
■ A1200 2B 3.1.4.1 Bliz. 1260+SCSI KIT IV 060@50 128MB
■ C=128/C64 + Turbo Chameleon64 + 1541 UII Plus + SD2IEC + IRQHack64
■ Atari 856-XL-C + MyIDE-II + SIO2SD
Wolf-EyE
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #85 : Aralık 29, 2014, 16:56:05 ÖS »

Başlığı göünce aklına Ayşe teyze gelen tek ben değilimdir herhalde

ama yukarıdaki turuncu ve yeşil snes'lere bittim arkadaş, hızlı öfkelideki arabalar gibi olmuş, bi neonu eksik

http://nevzat-m.deviantart.com/

Xbox 360 (E), Nintendo Wii (Siyah), Playstation 2 (Fat), PSP (3001)
eemiroglu84
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #86 : Aralık 29, 2014, 17:05:09 ÖS »

Başlığı göünce aklına Ayşe teyze gelen tek ben değilimdir herhalde

ama yukarıdaki turuncu ve yeşil snes'lere bittim arkadaş, hızlı öfkelideki arabalar gibi olmuş, bi neonu eksik
Aslında Retro konsolcuların da modifiye fuarı düzenlemesi lazım Kahkaha

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #87 : Aralık 29, 2014, 17:23:45 ÖS »

Cihazı direkt sıvının içine batıran bir uygulamaya rastladım... Famicom'da denemiş...ve başarılı.. Yaza doğru bu işe bir girişmek gerek...

Daha dün fırsat bulabildiğim için Fat 5502 PS1 imin sararan tuşlarını eski haline getirdim. Başlığı da görünce güzel oldu.

Ben de direkt olarak %50 çözelti peroksit içerisinde bekletiyorum sararan retroları.Yağmurlu kapalı hava bile olsa 6-7 saat gün ışığı yeterli oluyor.

1-2 gram oxi yi de eritip hazırlıyorum ılık suda. onu da ekliyorum peroksite ve 1 saat sonra duruluyorum. Sonuç gerçekten güzel oluyor. 

Bu şekilde çok peroksit harcamak gerekiyor. Eczaneden alabileceğiniz gliserin, duvar kağıdı tutkalı tozu ve, peroksit ile çok kolayca Retr0Bright olayını da yapabilirsinz. Ama temizlemesi zor yapış yapış oluyor.

aslında bir çuval yöntem mevcut bunlarıda bu forumun çeşitli yerlerinde ararsanız internette bulabilirsiniz sorun yok o açıdan zaten

Benim burda benzer ama aynı olmayan konuyu başlatmaktaki amacım diğer yöntemlere göre çok daha ucuz ve çok daha kolay ve çok daha az sağlık açısından risk içerdiği içindir yoksa diğer yöntemide denemiş biriyim diğer yöntemi denerken ısık yüzünden gözlerim rahatsızlandı doktora gittim çok kötü oldum kör olabiliceğimden bile korktum keza kulandığım ışıkla ilgili kimse beni uyarmadı ve bende bilmiyordum bu kadar zararlı olabiliceğini ve kulanılan sıvı bir çeşit gaz çıkarıyor + cildinize temas edince cildinize zarar veriyor kalıcı değil ama veriyor.

benim anllatığım yönetem özetle daha ucuz , az riskli, ucuz, kolay farkı bu isteyen istediği yöntemi uygulayabilir kendi biliceği bişey
« Son Düzenleme: Aralık 29, 2014, 17:25:53 ÖS Gönderen: ibo1973 » Logged

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #88 : Aralık 29, 2014, 17:42:47 ÖS »

Sağlık açısından biraz riskli olduklarını hatırlatmakta fayda var...

Diğer yöntemlerde dalga dalga sarı izler kalabiliyor. Açık havada ve güneş ışığında, buradaki gibi direkt olarak sıvıya batırmak (eğer cihaz ufaksa) daha iyi olabilir diye düşünüyorum...Ortamdan uzak durmak, ilgili maddelerle iteşim sırasında eldiven giymek, solumamak oldukça önemli.

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #89 : Aralık 29, 2014, 17:47:40 ÖS »

Sağlık açısından biraz riskli olduklarını hatırlatmakta fayda var...

Diğer yöntemlerde dalga dalga sarı izler kalabiliyor. Açık havada ve güneş ışığında, buradaki gibi direkt olarak sıvıya batırmak (eğer cihaz ufaksa) daha iyi olabilir diye düşünüyorum...Ortamdan uzak durmak, ilgili maddelerle iteşim sırasında eldiven giymek, solumamak oldukça önemli.

yaptığım denemelerde bu yönde özellikle dikkatimi çeken bir durum olmadı genel olrak memnun kaldım ama olmaz diyemiyorum olabilir yani bana sorarsan ucuz vs hepsini bi köşeye koy sağlığımdan değerli hiç bir şey olamaz o anlamda amiga yada retro sülaleside gelse sağlığımı riske atmam bende durum budur kişiden kişiye tercihler değişebilir tabi.

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
Sayfa: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: