Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore Donanım1541 kafa ayarı nasıl yapılır?
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: 1541 kafa ayarı nasıl yapılır?  (Okunma Sayısı 3279 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
pofuduk
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 14, 2007, 11:50:23 ÖÖ »

Elimde "file not found" hatası veren 1541 var. İçini açıp çalıştırdığımda okuyucu kafanın ortada takıldığını gördüm. Yükleme yapmaya çalıştığımda kafa aşağı doğru iniyor ve garip sesler çıkarıp tekrar orta kısma geliyor ve hata veriyor. kırmızı ışık hızlı hızlı yanıp sönüyor. Disketin üst kısmına çıkmıyor kafa. (Çıkması gerekiyor mu onu da bilmiyorum) Böyle bir sorunum var kısacası. Dermanım nedir?
zombi
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Mayıs 14, 2007, 11:52:48 ÖÖ »

Commodore dergilerinden birinde ilgili yazı vardı. Dergi tarayan arkadaşlar bir el atsınlar.
nightlord
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Mayıs 15, 2007, 19:23:18 ÖS »

Elimde "file not found" hatası veren 1541 var. İçini açıp çalıştırdığımda okuyucu kafanın ortada takıldığını gördüm. Yükleme yapmaya çalıştığımda kafa aşağı doğru iniyor ve garip sesler çıkarıp tekrar orta kısma geliyor ve hata veriyor. kırmızı ışık hızlı hızlı yanıp sönüyor. Disketin üst kısmına çıkmıyor kafa. (Çıkması gerekiyor mu onu da bilmiyorum) Böyle bir sorunum var kısacası. Dermanım nedir?

Kafanin yaptigi hareketler normal. Bir bozukluk gostermiyor. normalde 1541 kafanin o anda kacinci trackte oldugunu tutmuyor. bu bilgiyi 5.25 disketin uzerinden okuyor. yani diski dondurup okuyup "aa ben 22/ trackteyim. en iyisi 4 track asagi kayip 18. track'e gideyim " diyor. Eger okudugu yerde problem varsa ve okuyamazsa, o zaman kendisini en basa carpacak kadar ilerletip 0. trackte oldugunu garantiledikten sonra yeniden 18. track'e gidiyor.

yani senin disket surucun ya diski okuyamiyor (okuma kafasinda problem olabilir). ya da disket bozuk.

Kafa ayari biraz zor bir is. Cok detayli bilmiyorum ama yanlis hatirlamiyorsam gercek anlamda kafa ayari yapmak icin osiloskop ile devre'de bir noktaya dokunup bir potansiyometreyi ayarlamak gerekiyordu

Ilk olarak manyetik kafayi nemli bir bez ile temizlemeyi deneyebilirsin...
pofuduk
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mayıs 16, 2007, 11:56:10 ÖÖ »

ok teşekkürler. Temizleyip öyle deneyeyim. Denediğim disketler sağlamdı. Sorun kesin sürücüde.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: