Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarAmstradAmstrad - DonanımCPC TREX (Günümüz nimetlerinden faydalanan CPC)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: CPC TREX (Günümüz nimetlerinden faydalanan CPC)  (Okunma Sayısı 7514 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« : Haziran 06, 2007, 23:00:10 ÖS »

Artık aşina olduğumuz, FPGA teknolojisi nimetlerinden faydalanarak 8 bit makinaları günümüze uyarlayan güncel bir proje daha. Tabi bu sefer CPC için.

Temel Özellikler:

* Amstrad CPC 6128 standard donanım
    * Z80 CPU with 4MHz (normal) veya 24MHz (turbo mode)
    * Hemen hemen 100% uyumluluk
    * 576KB RAM (dk'tronics uyumlu)
    * 256KB ROM (16x16KB, canının istediği gibi kullanılabilir)
    * VGA bağlantısı (CRT veya TFT)
    * PS/2 klavye bağlantısı
    * PS/2 fare bağlantısı(SYMBiFACE II uyumlu;Fare ve klavyenin aynı anda bağlanması için PS/2 Y- kablosu gerektirir)
    * CF card slot
    * Audio stereo çıkışı
    * FDC disket sürücü emulasyonu; DSK dosyaları CF karttan yüklenebilir.
    * Serial RS232 bağlantı
    * USB bağlantı (FPGA ve flash hafıza güncellemeleri için)

Detaylı bilgi için : http://www.symbos.de/trex.htm

Bakkada
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Haziran 06, 2007, 23:35:14 ÖS »

COk kuzel bence budur kesinlikle budur aynisini commodore icin yapsinnar...
Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Haziran 06, 2007, 23:41:11 ÖS »

O zaman sana C-ONE verelim bir tane...

Hatta, Hades'in binbir emekle hazırladığı C64 TÜRKİYE dergisinin, şimdi hatırlayamadığım bir sayısında da bu üründen bahsedilmişti.
« Son Düzenleme: Haziran 06, 2007, 23:53:52 ÖS Gönderen: Alcofribas » Logged

Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Haziran 07, 2007, 00:21:34 ÖÖ »

Ya güzel hoş da böyle kartların daha küçük yapılması lazım. 15x15 büyük. Örnek, GP2X ile bu alet tamamen emüle edilebilir, boyutları küçük, tv çıkışı var ve pille çalışabiliyor. Onun için FPGA tabanlı aygıtların bence cebe sığacak boyuta gelmesi şart, bakınız: c64dtv.

tabu
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Haziran 07, 2007, 00:49:59 ÖÖ »

Bu işinde boku çıkacak galiba bide fpga bilgisayarmı biriktireceez

Halen commodore ve amiga servisi...4000 cyberstormppc 604e\233mhz\060\66mhz\cybervision3D+A2000 gvp 040 combo\egs spectrum24+A3000 030\IV24\Retina z3+A1000+CD32+A600 2mb ram\4 gb hdd+CDTV+\pegasos2\spectrum heatsink\much more.
nightlord
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Haziran 07, 2007, 02:13:32 ÖÖ »

Ya güzel hoş da böyle kartların daha küçük yapılması lazım. 15x15 büyük.

Arda sanirim bu eleman direk Alcofribasin baska bi thread'da linkini vardigi hazir development board'u kullanmis. o boardun uzerinde de bir tomar gerekli gereksiz sey vardir. Ihtimalen oturup custom pcb cizilirse daha kuculebilir.

Bu arada 15 x 15 de pek buyuk degil. gp2x ile karsilastirmamak lazim. o fpga ile yapilmiyor sonucta. keza c64dtv de birisin fpga cipi alip da yaptigi bir alet degil. boyle sadece cipin "core" bolumu var ve ustu eritilmis plastik gibi abuk bi maddeyle kapli. o yuzden iyice kucuk olabiliyor.
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Haziran 07, 2007, 04:13:13 ÖÖ »

Bu arada 15 x 15 de pek buyuk degil. gp2x ile karsilastirmamak lazim. o fpga ile yapilmiyor sonucta.

Tamam işte, Fpga ile yapılmasının avantajını göremiyorum. Tabii bu durum devboard'dan kaynaklanıyor aslında. Özel bir tasarımla üzerine expansion port'ları da eklenerek yapılırsa çok anlamlı olur.

Tabiiki bu projeler deney projeleri, bunlara bakıp, "hmmm, aferim, elinize sağlık" diyoruz. Kullanılabilir olduğuna inanmıyorum. Fpga işine girmek için bence yazılım emülasyonuyla yapılamayacak bir durum olmalı(orjinal aksesuarları kullanabilme imkanı gibi).

c64dtv elbette bir ticari ürün, fpga pahalı olurdu. Sadece insanların birşeyin peşine düşmesi için iyi bir tasarıma ihtiyaç olduğunu vurgulamak için eklemiştim.

nightlord
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Haziran 07, 2007, 07:12:34 ÖÖ »

hmm ok simdi anladim demek istedigini. Bence de bir bilgisayari komple klonlayan projelerdense cesitli yeni cihazlari kullanmayi saglayan genisleme projeleri (mmc64, veya ide64 gibi projeler) daha anlamli.

Fakat sw emulator calistiran cihazlar ekran refresh rate'i birebir tutturmadigi zaman da benim icin kullanilmaz hale geliyor (yani oturup demo seyretmek anlaminda). Aslinda su ps2 ustunde calisan emulatorleri bulmak lazim.

Fpga tercih edilmesinin sebeplerinden biri de su: Evde hobi olarak bunu yapan bir insan ev imkanlarinda bir cip tasarimi yapip bu cipi fpga olarak gerceklestirebiliyor. Misal ben de uygun bir ikinci el osiloskop bulur bulmaz girismek istiyorum bu islere

Bakkada
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Haziran 07, 2007, 13:06:33 ÖS »

Hatta, Hades'in binbir emekle hazırladığı C64 TÜRKİYE dergisinin, şimdi hatırlayamadığım bir sayısında da bu üründen bahsedilmişti.

Cone'dan haberim var abi cok iyi degil bence o proje hem o C-One her seyi emule edebilio sewmedim kisiligini kaybetmis
Bana istedigim klavye ve mouse bagliyabilecegim ve sd kart takabilecegim bir Commodore uretsinner yeter
Daima Genç
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Haziran 07, 2007, 13:42:29 ÖS »

2, 3 ve 4. sayılarında. Ben yazmıştım hepsini...
ozkano
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Haziran 07, 2007, 14:02:18 ÖS »

nightlord a katılıyom, bu tarz kartlar orjinalini birebir yakalaymaz bu yuzden bu tarz makinaların yan bileşenlerini günüm teknolojisine uydurmak daha başarılı

A500,A500+,A600,A1000,A1200,A2000,A3000,A4000,CDTV,CD32,A1,MacMini,R2HV,C64,48K,Ps,Ps2,Ps3
Xbox,Xbox360,Nes,Snes,N64,N64Ique,Gamecube,Wii,PcEngine,PcEngineGT,PcEngineDUO,TurboGrafx,NeoGeoAES
NeogeoCD,NeoGeoMVS,NeoGeoPocket,MegaDrive,SegaCD,MultiMega,Saturn,Dreamcast,Jaguar,Lynx,Cps1
Cps2,System11
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: