Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Windows98'i özledim yahu  (Okunma Sayısı 26935 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #60 : Ocak 22, 2016, 10:59:44 ÖÖ »

@joker_  Kahkaha
@pcdata76 elimdeki cd orijinal ama, Win98'in huyunu bildiğimden direk diskle boot ettim. Belki bendeki de bootabledır. Ayrıca, o floppynin çıkardığı ses efsanedir. Günümüzde onlardan orkestra kurup müzik çaldıran bile var

Sensation
Deneyimli

Killer Instinct

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #61 : Ocak 22, 2016, 14:29:03 ÖS »

Tam Windows 98'lik oyun.

pcdata76
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #62 : Ocak 22, 2016, 14:44:04 ÖS »

Windows 95 için ama disket şart

Retro PC'de floppy sürücü olmazsa ben ne anlarım o işten zaten. Hatta floppy'yi sürücüye taktığında çıkan tak sesi ve kasada oluşan titreşimler de retro izleniminizi pekiştirir...

5.25 inç floppy zamanlarında PC kullanmadığım için o dönemi pek bilmiyorum. Ama bir yakınımda IBM PS/2 vardı, makinedeki asalet ve ağırlığa imrenmiştim

Orası zaten kesin, disket sürücüsü olmayan retro PC mi olur Kahkaha Hatta 484 veya daha düşük birşeyse 5.25 disket sürücü de olmalı...

PS/2 serisi IBM'in PC'den sonra tasarımı oldukça değiştirerek kendi standardını koyma çabası içerisinde olduğu, kaliteli ama bu geriye uyumluluk sorunu sebebiyle sonraki yıllarda çeşitli sıkıntılar çıkarmış bilgisayar serileriydi. Dediğin gibi oldukça da ağırdı, bende model-60 var bir tane, 20 kg civarı ağırlığı var Kahkaha Sırf 5.25" ST-506 harddiski 5 kilo gelir (ki birde 2 diskli sürümlerinin ağırlığını düşünemiyorum bu makinelerin). Ev kullanımı için düşünülmediğinden fiyatları da oldukça yüksekti PS/2 serisinin (Daha sonradan IBM uygun fiyatlı, ev ve küçük ofis kullanıcıları hedefli PS/1 serisini çıkardı. bunlar aslında o dönemde iyice yaygınlaşmış olan klon PC'lerin IBM markalı olan bir modelinden her anlamda farksızdı.)

PS/2'lerde mesela 5.25 harici sürücü yuvaları olmadığı için 90 lı yıllarda popüler olan CD-ROM sürücüleri harici kullanmaktan başka şansınız yoktu. 30-pin ve 72-pin bellek standardı endüstri standardından farklıydı, IBM standardı bellek bulmak zorundaydınız. Disket sürücüleri hem yuva hem arayüz anlamında kendine özgüydü, ISA bus yerine MCA (microchannel architecture) adı verilen IBM patentli genişleme yuvaları vardı çoğu serisinde. Ancak IBM her 3. parti firmaya MCA kart üretmeleri durumunda IBM'e de belli bir lisans ücreti verme zorunluluğu koştuğu için bir iki üretici dışında kimse tarafından takılmamış ve teknik olarak oldukça üstün olmasına rağmen PS/2 serisi harici yaygınlaşmamış ve kısa sürede ölmüştür. CMOS ayarlarını değiştirmek için de modeline özgü referans disketi denen disketten boot etmeniz gerekirdi. PS/2 lerin günümüze bıraktığı en büyük ve halen kullanımda olan eser ise PS/2 klavye ve fare portları Kahkaha

@agony
Eğer orijinalse kesin bootable'dır. Disket sürücü seslerini ben de oldukça severim, 5.25 lerinki hele daha da bir güzel Kahkaha

Commodore64 - Amiga - Arcade Systems - MAME - IBM - CRT - Repair&Restoration
Agony
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #63 : Ocak 22, 2016, 23:30:23 ÖS »

1998 yılından herkese merhaba,

Ya bu Windows 10 nedir arkadaşlar? 98'den sonra çıkacak olan Windows mu?

...........

Nihayet başardım. Hayır, niye başardım, deli miyim bilmiyorum? Ama, yıllar sonra bu külüstürü yükleyip 2 gün uğraştığıma değdi. Gerçi, sürücüsüydü, hatasıydı derken baya uğraştırdı. En çokta, kablosuz kart için sürücü ve yazılım bulmak sıkıntı oldu. Onlarıda hallettim. Kablosuz internete girdim. (MIRC yüklesem mi acep ya da ICQ? )

Şu an iki eksik var. Bir kaç arkadaşın tahmin ettiği gibi güney köprüsüne ait düzgün sürücü bulamadım (bir şekilde bulurum diye ümitliyim.) Diğeri Wim98SE klasik sorunu kapatılıyor deyip kapanamaması. Bunla ilgili nette Microsoft'un sitesindeki güncelleme linki var. Fakat linkler uçmuş. Başka bir yerden de bulamadım güncellemesini.

Bu arada, Win98SE içindeki Age of Empires demosunu bile yükledim. Gayet, güzel oynanıyor Sağlam nostalji oldu doğrusu.

Not: Bu mesajı Win98SE üzerinden, Firefox 2 aracılığıyla (IE5 ciddi sıkıntı.) atıyorum. Ekteki görselide

Tam ekran için üzerine tıklayın lütfen.

мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #64 : Ocak 22, 2016, 23:58:59 ÖS »

Wow!! Firefox Windows 98 uzerinde calisiyormuymus yahu? Kahkaha
Agony
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #65 : Ocak 23, 2016, 12:13:41 ÖS »

@мemrah, evet ilk sürümleri çalışıyordu. Burada kullandığım 2. sürüm. Sonrası yok zaten.

Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #66 : Ocak 23, 2016, 12:42:22 ÖS »

Çok fena virüslenir yalnız o sistem. Fazla internette gezinmeye gelmez Bende de köşede duran bir windows 98 sistem var. Offline çalıştıryorum.

Forumdaki İndirme Linkleri
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13992

Do not use the multi tap with the multi tap inserted in the multi tap slot.
Agony
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #67 : Ocak 23, 2016, 13:29:42 ÖS »

@FatihHazretleri, kesinlikle. Zaten, sırf eski bir sistem ile günümüzde neler yapabileceğimi görmek istediğim için uğraştım bu kadar. Yoksa sörf mörf yapılmaz. Ancak, bilinen sitelerde gezmek en mantıklısı olur.

hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #68 : Ocak 23, 2016, 20:11:02 ÖS »

2 sene önce topladığım kasada 4 adet harddisk mevcut, bu sisteme kurabildiğim en eski OS windows xp, windows 2000 kurulum esnasında çakılıyor, hardisklerin birinde Windows 8.1 birinde windows 7 birinde XP birinde Linuxmint 17.2 var canım sıkıldıkça açılışta farklı HD den boot ediyorum, aslında güncel bir makinada windows 9.x çalışsa ne güzel olurdu, dos 'a düşüp norton commander la dos oyunları falan oynardım.
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #69 : Ocak 23, 2016, 20:17:33 ÖS »

@hakanzade

Sanal makinede çalıştırırsın, o zevki vermez belki ama fazla yorulmazsın...

https://www.vmware.com/support/ws3/doc/ws32_guestos10.html
usagi
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #70 : Eylül 11, 2016, 13:49:37 ÖS »

Hort!!!

Windows 9x için WPA2

http://download.juniper.net/software/aaa_802/public/oac/452/OdysseyClient9x.exe

!!!Kurulumdan önce sistem takvim yılını 2035 e alıp kurulumdan sonra eski haline getirin.

A500+ A501 (1536 KiB Chip)/LG HDReady 24"/Altec Lansing 2+1 -> Demo Machine
"Amiga" değil."COMMODORE Amiga"
spunky
Deneyimli

10 Çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyen.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #71 : Eylül 11, 2016, 20:09:45 ÖS »

m84g8 diye başlayan key'i hala ezberden hatırlıyorum. Gerçi 95'inkini de hatırlıyorum ama konumuz o değil Kahkaha

A500+ |68020M-Tec Turbo,3.1 Rom, 4.5MB Ram, Indivision ECS, SCSI External CD-Writer, SCS2SD via A590|
A1200 |Apollo 040, 32MB Ram, 14" 1438|
Commodore 64c |SD2IEC,IrqHack,1084,Final III|
Amstrad CPC6128 |3.5" Hack|
Sega MDII, Sega MS, Ps1, Ps2, PS3, Micro Genius, A2600, PSP, Nintendo DS
emarti
Uzman

Only Amiga Makes It Possible █

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #72 : Eylül 11, 2016, 22:13:31 ÖS »

Windows için her kullanmadığım sürümü daha doğrusu en son sürümü yeni sevgilim diğerleri ex. Bir daha kurmam bile

https://github.com/emartisoft My GitHUB | http://csdb.dk/scener/?id=26786 My CSDB

My Retros
     Atari 600XL | 800XL | 1040STFM,
     C128, C64C, C64G, 1541, 1541-II, 1571,
     A500, A600x2 (Furia, Std), A1200x2 (Microbotic, Std)
     ZX Spectrum 48K
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #73 : Eylül 11, 2016, 22:46:16 ÖS »

Win98 GUI'sindeki sadelik ve estetik.

Alper
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #74 : Ocak 22, 2018, 21:53:00 ÖS »

Bu günleri de görecekmişiz. Doyamayanlar için tarayıcıda çalışan sanal Windows 98:
http://copy.sh/v86/?profile=windows98

Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: