Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 3 [4] 5 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Windows98'i özledim yahu  (Okunma Sayısı 27523 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #45 : Ocak 21, 2016, 20:32:53 ÖS »

Arada DOS'a geçip DIR'lamak, NC açmak, Cubic Player'da modül dinlemek falan da zaman tüneli etkisi yapabilir...
Bende yaptı bile sen NC açmak deyince. Dardanel Ton reklamı vardı çocuk bilgisayarı kurcalarken kız "Ama Bora tüm bunları nasıl aklında tutabiliyorsun?" derdi hayran hayran, oysa ekranda Norton Commander'ın kırmızı hata mesajı görünüyordu tam o esnada. Kahkaha

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
Sensation
Deneyimli

Killer Instinct

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #46 : Ocak 21, 2016, 22:55:47 ÖS »

Windows 98 kurmak için diskte gerekiyor dedim PC'ciye hayır diye ısrar etti. Bence gerekiyor Windows 98 cd'si otomatik boot etmedi zamanında başlangıç disketi oluşturup kuruyorduk ama işin içinde disket vardı eminim. Ms-dos ekranından kur.exe tarzı birşey yazıp kuruluma geçiyordu sistem. Nasıl yapıcaz bu işlemi bilemedim valla. Elimde 1.40MB'lık disket imajıda var. Disket alayım yarın PC'ciden eve gelip denerim.

Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #47 : Ocak 21, 2016, 23:52:15 ÖS »

Konuşmalardan sonra bir cesaret geldi, yükledim Win98'i. Evet, Win98 için başlangıç disketi şart. Elimde orijinal Win98SE cdsi ve başlangıç disketi var. Klasik diskten boot edip, formatlayıp Win98 yükleyip işkenceye başlıyorsunuz.

İşkence diyorum, zira sürücüleri yüklemek tam bir işkence. Bu kadar meşakketli olduğunu unutmuşum. Boyna Win98 cdsi istemeler, hatalar...vs Az aha çökertiyordumda. Şu an kablosuz internet kartı ve bir iki önemsiz şey dışında sıkıntı kalmadı. Win98 zamanında kablosuz yoktu. Ama araştırdım bir kaç yazılım buldum. Becerebilirsem, Win98'ten de bağlanacağım buraya.

Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #48 : Ocak 22, 2016, 00:35:26 ÖÖ »

Win95 ve Win98

* rps20160122_003343.jpg (45.21 KB, 565x800 - Görüntüleme: 1396 kez.)
hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #49 : Ocak 22, 2016, 01:28:26 ÖÖ »

Güncel bir makinaya Windows 9x kurulamaz bile, satayı görmez, kuzey güney chipsetlerini görmez, mümkün değil.
Agony
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #50 : Ocak 22, 2016, 01:35:55 ÖÖ »

@hakanzade, güncel bir makina diye belirtmedim. Sata var diye de belirtmedim.

Çokta eski bir sistem değil Pentium4, ve evet sata yok. 

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #51 : Ocak 22, 2016, 07:50:10 ÖÖ »

Konuşmalardan sonra bir cesaret geldi, yükledim Win98'i. Evet, Win98 için başlangıç disketi şart. Elimde orijinal Win98SE cdsi ve başlangıç disketi var. Klasik diskten boot edip, formatlayıp Win98 yükleyip işkenceye başlıyorsunuz.

İşkence diyorum, zira sürücüleri yüklemek tam bir işkence. Bu kadar meşakketli olduğunu unutmuşum. Boyna Win98 cdsi istemeler, hatalar...vs Az aha çökertiyordumda. Şu an kablosuz internet kartı ve bir iki önemsiz şey dışında sıkıntı kalmadı. Win98 zamanında kablosuz yoktu. Ama araştırdım bir kaç yazılım buldum. Becerebilirsem, Win98'ten de bağlanacağım buraya.

Zamanda yolculuk makinası icat edilmedi diyoruz. Al sana zamanda yolculuk Kahkaha
pcdata76
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #52 : Ocak 22, 2016, 09:24:28 ÖÖ »

Windows 98 CD'si orijinal veya orijinalin birebir kopyası ya da boot sektörü doğru şekilde orijinal CD'den alınmışsa boot edilebilir CD biçimindedir.

Eğer CD'den boot edemiyorsa ya CD dediğim gibi bootable değildir ya da bilgisayar CD'den boot etmeyi desteklemiyor veya ayarları yanlış olabilir (CD'den boot etme özellikle socket 7 [pentium/mmx]anakartlarında olmayabilen veya BIOS güncellemesi ile gelen bir özellikti.)

Windows 95 için ama disket şart, ayrıca 95 disketinde varsayılan olarak CD-ROM sürücüleri de yüklenmez, ilgili sürücü dosyasını (mesela oakcdrom.sys) diskete atıp config.sys'ye (DEVICE=A:\OAKCDROM.SYS /D:CD) ve autoexec.bat'a (A:\MSCDEX.EXE /D:CD) satırlarını elle eklemek gerekir. Ya da daha güzeli 98 başlangıç disketiyle 95 de kurulabiliyor ki 98 disketi cd-rom sürücüleri otomatik olarak tanır (scsi cd-rom'lar dahil).
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2016, 09:29:06 ÖÖ Gönderen: pcdata76 » Logged

Commodore64 - Amiga - Arcade Systems - MAME - IBM - CRT - Repair&Restoration
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #53 : Ocak 22, 2016, 09:44:50 ÖÖ »

ustam biz zamanında sürekli cd istemesi yüzünden cab dosyalarını diske yükleyip sorundan kurtuluyorduk

mrmojorisin
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #54 : Ocak 22, 2016, 09:54:30 ÖÖ »

dos başlangıç disketiyle açıp harddisten kuruyordum gayet hızlı yüklüyordu.
win98'in başlangıç disketinden fdisk'i kullanırsan yanlış hatırlamıyorsam 4 gb'dan fazlasını görüyordu ve türkçe karakter desteği oluyordu disketteki dos'ta
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #55 : Ocak 22, 2016, 10:09:37 ÖÖ »

bunlarda benimkiler

pcdata76
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #56 : Ocak 22, 2016, 10:24:00 ÖÖ »

dos başlangıç disketiyle açıp harddisten kuruyordum gayet hızlı yüklüyordu.
win98'in başlangıç disketinden fdisk'i kullanırsan yanlış hatırlamıyorsam 4 gb'dan fazlasını görüyordu ve türkçe karakter desteği oluyordu disketteki dos'ta

Windows 95 orijinal sürümün FAT32 desteği olmadığı için Win9.x FAT16 sınırı (max. 32k cluster boyutu) olan 2GB ile sınırlıydı maksimum bölüm boyutu, 95B (OSR2) ve 98'de ise bu sınır kalkmıştı.

Commodore64 - Amiga - Arcade Systems - MAME - IBM - CRT - Repair&Restoration
Agony
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #57 : Ocak 22, 2016, 10:42:34 ÖÖ »

ustam biz zamanında sürekli cd istemesi yüzünden cab dosyalarını diske yükleyip sorundan kurtuluyorduk

Üstad, uzun zamandır kurcalamayınca böyle püf noktalarını unutmuşum. Zaten, sonradan hatırladımda öyle yaptım bende

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #58 : Ocak 22, 2016, 10:52:06 ÖÖ »

Windows 95 için ama disket şart

Retro PC'de floppy sürücü olmazsa ben ne anlarım o işten zaten. Hatta floppy'yi sürücüye taktığında çıkan tak sesi ve kasada oluşan titreşimler de retro izleniminizi pekiştirir...

5.25 inç floppy zamanlarında PC kullanmadığım için o dönemi pek bilmiyorum. Ama bir yakınımda IBM PS/2 vardı, makinedeki asalet ve ağırlığa imrenmiştim
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #59 : Ocak 22, 2016, 10:54:41 ÖÖ »

Dosya ismilerinde Türkçe karakter kullanmak 7 ölümcül günahtan biriydi. Bu yüzden çok dosya kaybetmişliğim var. Hala klasör isimlerinde ve önemli dosyalarda ANSI harici karakter kullanmamaya dikkat ederim.

Sayfa: 1 2 3 [4] 5 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: