Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 61   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 448226 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Nisan 16, 2016, 16:43:13 ÖS »

Hem yeni eviniz hem de projeniz hayırlı olsun. Cihazın durumuna baktığımda eyvah eyvah demekten başka bir şey geçmiyor aklımdan

Çok teşekkürler WildLord... Aslında bu pinball çalışır durumda olsaydı bu fiyata alınmazdı. Bu modelin çalışır ve bakımlı olanlarının fiyatı $3000-4500 arası. Zaten öyle bir parayı bir pinball'a hayatta veremezdim ama esas önemli olan gerçekten restore edilebilir olduğunu düşünmem.

Bütçesel açıdan baktığımda da muhtemel $1000 bir para harcatacakmış gibi duruyor. İlk maliyet ve tahmini tamirat bütçesini de zaten zamanında tamir ettiğim arcade kartları ebay'de satınca koydum bi köşeye. Kısaca finansal sorunu aşınca geriye sadece restorasyon proje zevki kalıyor ki aslında istediğim tam olarak da buydu

Samurai
Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Nisan 16, 2016, 18:29:54 ÖS »

Bu Elvira Amiga'nin en iyi oyunlarından biridir ayrıca cover daki hanımefendi efsanedir...

@Yavuzg

Hocam size iyi çalışmalar diliyorum yine çok güzel ve özel bir proje yapıyorsunuz.....
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Nisan 16, 2016, 20:44:45 ÖS »

Maceraya başlıyoruz...

Güzel güneşli bir gün ve Elvira yeni çalışma ortamım olan garajda beni bekliyor

Garajdan gameroom'a direk geçiş olması büyük avantaj

Neyse, ilk iş elimde ne olduğunu iyice anlamak için bir gözden geçirme/envanter çalışması yapmam gerektiğini anlıyorum. Nasılsa bütçem var diye yabancı bir pinball malzemesi satan siteye girip rastgele sipariş verecek değilim

Önce göze ilk çarpan fiziksel arızaları tespit etemeye çalışacağım.

Pinball camiasında skorun tutulduğu ve elektronik aksamların içinde bulunduğu "ekran" tabir edeceğimiz alanın adı backbox, yani arka kutu. Backbox'ın durumu pek iç açıcı değil.

Satıcı arkadaş bunun uzun süre dışarıda yağmurda kaldığını söylemişti. Etkileri görülebiliyor. Ahşap tamamen mahvolmuş...

Hoparlör ızgarası tamamen paslanmış ve krom şeritlerin de durumu iyi değil. Düzeltilebilirse düzeltilmesi lazım. Bally logosu tamir edilebilir gibi duruyor.

Backbox'ın arkası da sudan nasibini almış...

Yan taraf ise tamamen parçalanmış...

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 17:54:36 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

blackturk
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Nisan 16, 2016, 20:52:15 ÖS »

oooooo üstad işbaşında.Üstad kolay gelsin.

A1200 | APOLLO 1240 32 MB | CNET PCMCIA | SYSINFO SPEED TEST 30 MIPS
SM1,SEGA MEGA CD,SM2,SMS II,Sega Saturn Mod ve AR 4MB,PSX Mod ve Mpeg ,PSX2 ,SNES ,ATARI 800XL,SPECTRUM 128K +2,YAMAHA CX5M MSX,ATARI 520 STFM,1040 STF,C64,C128,1541 II,1571,RAM 1764 ,A500,A500+,A600,A590,IDE68k,2X1084S,1084P
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Nisan 16, 2016, 21:03:32 ÖS »

İncelemeye devam ediyorum.

Bazı plastikler kırılmış. Ama çoğunluk sağlam. Plastik parlatıcı ile elden geçirilecek. Kırık olanlar ise ebay'den (veya belli başlı bir kaç pinball sitesinden) sipariş edilecek.

Bu plastik daha önceki bir tamiratta değiştirilmiş anlaşılan.

Sıfır "boogie men" ler sipariş edilecek. Bunlar iyice gevremiş artık.

ve sıfır lastik seti siparişi bir elzem. PF'deki tüm lastikler eskimiş ve kopmuş.

Mezar taşları yerinde, şükür

PF restorasyonu sırasında mylar kaplama sökülecek. Yer yer kabarmış...

devam edelim...

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 17:54:48 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Nisan 16, 2016, 21:12:32 ÖS »

Şimdi de biraz metal aksamın durumuna bakalım...

Plunger (türkçesi ne ki bunun?) paslı ama elden geçirebilir durumda...

lockbar tabir edilen ana kasanın hemen önünde, oyuncu tarafında bulunan bir parç var. camı sökmek için onu yerinden çıkarmak lazım. çıkartınca alt tarafı ve onu yerinde tutan parçaların tamamen paslanmış olduğunu görüyorum...

Bunlar sıfır sipariş edilecek...

Toplar bile paslanmış. İlk parti siparişte yeni bir set top da sipariş edilecek belli oldu. Paslı ve çizik topları pinball sehpasından uzak tutun deniliyor zira bu toplar oyun alanının en büyük düşmanı. Topların oyun alanına en az sürtünme uygulaması hem oyunun daha zevkli olmasına hem de oyun alanının üzerindeki cila ve desenin daha uzun ömürlü kalmasına sebebp oluyormuş...

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 17:55:00 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Nisan 16, 2016, 21:20:02 ÖS »

Şimdi de oyun alanını kaldıralım. Bakalım ne durumdaymış diyorum...

ve her ne kadar oyun alanının altının kalabalık olacağını okuduklarımdan bilsem de gerçek hayatta görünce bir an nefesim kesiliyor. "ha...tiiiir" kelimeleri dökülüyor dudaklarımdan 

Tüm bu kablolar, vidalar ve bunların bağlı olduğu lamba, solenoid vs tüm herşey etiketlenecek ve sökülecek!!! Tam bir çin işkencesi ancak bu aleti tam anlamıyla faal hale getirmek için gerekli bir çalışma. Ayrıca tüm elektromekanik parçalar sağlam bile olsa oyun alanı tahtasının restorasyonu için tüm bu parçaların sökülmesi zaten şart...

Neyse, şoku atlattıktan sonra fiziksel inceleme devam ediyor. Tüm metal aksam pas tutmuş ancak solenoidlerin durumu fena görünmüyor. Yine de aleti elektronik olarak çalıştırıp solenoid testlerini yapmadan neyin sağlam neyin arızalı olduğu belli olmayacak...

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 17:55:11 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yolcunet
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Nisan 16, 2016, 21:24:06 ÖS »

başına iş almışsın be abi kolay gelsin tiltden anlayan arkadas var sıkıntılı yerlerde yardımcı olur yinede kolay gelsin
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Nisan 16, 2016, 21:31:36 ÖS »

başına iş almışsın be abi kolay gelsin tiltden anlayan arkadas var sıkıntılı yerlerde yardımcı olur yinede kolay gelsin

sağol bektaş hocam. uzun bir süreç olacak bu. ihtiyacım olursa, kafama takılan bir konu olursa veya parça ihtiyacım olunca elbette rahatsız ederim seni. ama şu kadarını söyliyeyim, en baba "tilt" ustası bile muhtemel bunun yanına yaklaşmazdı Kahkaha

E tabi aslında her zaman dediğim gibi, zaten kolay adam olacak bişey olsaydı da benim elime geçemezdi

Çıktık bi yola bakalım...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Nisan 16, 2016, 21:51:02 ÖS »

İncelemelere devam ediyoruz...

Backbox'ın içindeki elektronik aksama erişebilmek için önündeki lambaların ve LCD göstergelerin monte edildiği ara paneli (insert board) açıyorum...

Ve karşımızda Williams System 11B elektronik kartları

Kabloların çokluğu, pas ve pisliğin verdiği şoku atlattıktan sonra göze çarpan arızları incelemeye başlıyorum. Örneğin piller akmış ve umarım arkasındaki devre kartındaki yolları mahvetmeye fırsat bulmamıştır 

Devre kartlarının monte edildiği metal plakada aşırı pas var. Ancak temizlenip boyanınca iş görür gibi...

Pinball'u incelerken ana kasanın içindeki parçalar ve elektrik prizinden bunun 110V değil 220V ile çalıştığını anlıyorum...

Du bakalım fişe takınca neyle karşılacağız??? Gerçi satıcı arkadaştan fişe takıp fotoğraf çekmesini söylemiştim. Elektronik parçaların kısmen de olsa bir yaşam kıvılcımı gösterdiğini biliyordum satınalmadan önce...

Neyse, fişe takıyorum... Mortal kombat arcade oyunlarından tanıdık bir "BONG" sesi karşılıyor beni, bu iyiye alamet Ve sol göstergede bir yazı beliriyor...

Pek anlamlı değil...

Kapıyı, kabloları biraz oynatınca yazı biraz daha düzeliyor. Konnektörlerde problem olduğu aşikar...

Bu mesajdan sonra da şöyle bir mesaj beliriyor...

Hmm sanki almanca gibi. Aletin neden 220V ile çalıştığını anlar gibiyim. Araştırınca anlıyorum. Williams, zamanında avrupa (özellikle almanya) için 220V'luk pinball'lar yapmış ve mesajları almanca olan yazılım yüklemiş.

Bu mesajları internetten arattığımda "Fabrika ayarlarının yüklendiği" ve "ayar yapılması gerektiği" mesajları olduğunu öğreniyorum. Ayarların tutulduğu RAM'i besleyen piller bitince bu mesajları verirmiş.

Yani önce şu pil sorununu halletmem lazım. Tabii ayar/test yapabilmek için de ayar düğmelerinin çalışır durumda olması lazım ki jeton kapısının içindeki paneldeki ayar düğmelerinin de durumu bu

Neyse diyorum ve aleti fişten söküyorum. Sol gösterge paneli çalışıyor gibi. Sağ taraftakinde hiç mesaj görmedim. Hayat yok gibi.

Bu durumda önce en iyi bildiğim şey olan elektronik kartların elden geçirilmesi operasyonuna başlıyorum...
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 17:55:22 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Nisan 16, 2016, 22:06:05 ÖS »

Alet baya bi yıpranmış. Üzüldüm doğrusu. Ama, emin ellerde artık. Bu arada Midway plakası gördüm fotoların birinde. Mortal Kombat'tan bildiğimiz Midway midir bu?

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Nisan 16, 2016, 22:13:23 ÖS »

Elektronik devre kartlarını apar topar söksem gerideki konnektörlerin nereye bağlanacağını bulamam diye düşünüyorum. Sonuçta pinball ustası değilim. Eğer ilk defa karşılaştığımız bir yol varsa arkamızdan ekmek kırıntıları bırakarak ilerlemek en mantıklı yol değil mi?

Bu yüzden ben de kendime göre ekmek kırıntılarımı hazırlıyorum. İşe önce Elvira'nın operasyon ve servis kitapçığını bastırıp ciltleterek (proje boyunca elimden düşürmeyeceğim için sağlama aldım ciltlettim) elimin altına alıyorum...

Sonra devre kartlarının konnektör isimlerini kitapçıktan kontrol ederek etiket haline getiriyorum ve basıyorum. Bu şekilde hangi kablo hangi devre kartının hangi konnektörüne bağlı karıştırmayacağım.

Etiketler kalıcı, ömürlük olsun diye de laminasyon yapıyorum...

Küçük küçük kesip bağlayacağım yerlerine de deliklerini açtıktan sonra....

Sökeceğim ilk kart olan ana işlemci kartının kablolarını sökmeden önce etiketliyorum. Ve  kartı yerinden söküyorum...

Kartı sonunda masanın üzerine alabildim

Devre kartı malum pis ve yer yer korozyonlar oluşmaya başlamış...

Elbette ki bir klasik; Banyo  Kahkaha  Kahkaha  Kahkaha

Ve fırında kurutma operasyonu

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 17:55:38 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Nisan 16, 2016, 22:17:23 ÖS »

Alet baya bi yıpranmış. Üzüldüm doğrusu. Ama, emin ellerde artık. Bu arada Midway plakası gördüm fotoların birinde. Mortal Kombat'tan bildiğimiz Midway midir bu?

Evet, ta kendisi... Devre kartının "Bong" sesi MK'dakinin aynısı

Kısa bir tarihçe;

Midway 1981'de Bally pinball ile birleşiyor. Sonra 88'de Williams tarafından satın alınıyor...

1989'da Bally/Williams olarak Elvira and the party monsters System 11'le çalışan Solid-State bir pinball olarak piyasaya sürülüyor.

brkemreoglu
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Nisan 16, 2016, 22:22:41 ÖS »

çok büyük işe başlamışsınız okurken bile nası çıkılcak bu işin içinden diye kendi kendime düşünüyorum. okuması çok keyifli aynı keyifle sizde çalışıyorsunuzdur umarım
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Nisan 16, 2016, 22:37:08 ÖS »

Yıkanıp temizlendikten sonra nihayet ana kart masamın üzerinde.

System 11 pinball hakkında internette çok detaylı kaynaklar mevcut. Bunların başında pinwiki geliyor ki burada sadece Williams sistemleri için değil daha bir çok sistem hakkında teknik bilgi bulmak mümkün;

http://www.pinwiki.com/wiki/index.php?title=Williams_System_9_-_11

Burayı da okuduktan sonra tavsiye edilen bakım prosedürlerini uygulamaya başlıyorum.

Yer yer kontak spreyi ile paslı korozyonlu yerlerin üzerinden geçiyorum. Tüm konnektör lehimlerini tazeliyorum, soketli entegrelerin paslı bacaklarını temizliyorum v.s.

En önemlisi Williams için bir utanç kaynağı olarak nitelendirilen bu rezil pil yatağından (ki korozyondan kontak yerleri yok olmuş) kurtulup ...

Yerine Capcom CPS2 sistemlerinin bataryalarını yenilemek için aldığım 3.6V'luk lityum pillerden takıyorum (Dikkatli gözle TNT amusement videosundaki restore edilmiş Elvira'da da aynı tekniğin uygulandığını görecektir )

Elim değmişken Almanca texleri içeren U26 ve U27 kodlu epromları da ingilizce versiyonlarına döndürmeye karar veriyorum.

Bu EPROM'lar 27C256... Yeniden yazmadan önce içine şöyle bir göz atıp yedekliyorum...

ve yerine IPDB'den (Internet Pinball Database) indirdiğim ingilizce (USA) romları basıyorum...

IPDB: http://www.ipdb.org/machine.cgi?id=782

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 17:55:54 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 61   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: