Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: C64 4x16K I/O-1 OFF Kartuş  (Okunma Sayısı 14426 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Eylül 14, 2019, 08:55:19 ÖÖ »

Ütülemeye devam Kahkaha

İstenilirse I/O 1 den kapatılabilen 4x16K C64 kartuş. Normal 16K standart c64 kartuş olarak da kullanılabilir. Üretim için gereken dosyalar "C64 4x16K IO1 CARTRIDGE.zip" içerisinde mevcut. PCB çizimler test edilmiş, sorunsuz çalışmaktadır.

I/O 1 den kapatılan rom dosya hazırlamak için;
Klasördeki epprommer ii programını emulatörde çalıştırın,
ilk menüden 6 yı seçin.
ikinci menüden G yi seçin
üçüncü menüden 2 yi seçin
sonra 1 i seçin
tek program için 1 i , menülü (birden çok program) için 2 yi seçin.
İstediğiniz programları yükleyin.(en fazla 16KB), rogramların başlangıç tuşlarını atayın.
Menülü yapıyorsanız kartuş açılış ekranı hazırlayın.
Hazırladığınız romu kaydettikten sonra "dirmaster /export" ile .prg uzantılı hale getirin.
Dosyayı bir hex editörde açın, ilk iki baytı silin, ve .bin uzantısıyla kaydedin.
I/O 1 den otomatik kapanan Eprom imajınız hazır.

Ütüyle, asitle uğraşamam diyen arkadaşlar aşağıdaki linkten PCB siparişi verebilirler. (China post ile ısmarlandığında, 5 tane ile 10 tane arasında fiyat farkı çok azdır.)

https://www.pcbway.com/project/shareproject/C64_4x16KB_I_O1_AUTOMATIC_SHUT_OFF_CARTRIDGE.html

Not: Bu kartuşun çok benzerini blackturk 2012'de çizmiş foumda paylaşmış, benimki ikinci baskı oldu

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=5756

* C64 4x16K IO1 CARTRIDGE.zip (656.93 KB - Yükleme: 301 kez.)

* 4x16K.jpg (195.01 KB, 550x1404 - Görüntüleme: 1127 kez.)

* 4x16K foto.jpg (142.12 KB, 550x1460 - Görüntüleme: 681 kez.)
* 4x16K HAZIR BIN ROMLAR 1.zip (990.01 KB - Yükleme: 161 kez.)
« Son Düzenleme: Şubat 21, 2021, 10:47:16 ÖÖ Gönderen: fort_apocalypse » Logged

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Eylül 14, 2019, 08:56:49 ÖÖ »

eline saglik abi
masallah samsung gibisin abi durmadan cihaz uretiyorsun Kahkaha

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Eylül 14, 2019, 08:58:02 ÖÖ »

eline saglik abi
masallah samsung gibisin abi durmadan cihaz uretiyorsun Kahkaha

Sağ ol Kaan, güldürdün beni 

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Eylül 14, 2019, 13:17:08 ÖS »

Usta, senin çalışmaları uygulayanların ütüyü kapatmasına gerek yok nerdeyse, üst üste pcb çizimleri geliyor =)  Eline sağlık. Güzel bir kartuş bu, Remzi'nin turbo tape kartuşu işini görür. Yazılım ile $DE00-$DEFF erişimi yaparak I/O1 sinyali üzerinden kartuş romunun kapatılabilmesi önemli, yoksa kartuş üzerinden çalışan bir programın (örneğin turbo tape) yükleyeceği diğer programların çalışması garanti değil. Eprommer II programı İngilizce olsaymış iyiymiş, ama sen nasıl kullanılacağını anlatmışsın zaten. Ben zip'in içindeki 64KB'lık "sky destek64 27512.BIN" dosyasını merak ettim, bu kartuş ile çalışıyor mu? Çalışıyorsa yazılımsal olarak 16KB bank seçimi de yapabiliyor demektir.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Eylül 14, 2019, 15:10:13 ÖS »

Usta, senin çalışmaları uygulayanların ütüyü kapatmasına gerek yok nerdeyse, üst üste pcb çizimleri geliyor =)  Eline sağlık. Güzel bir kartuş bu, Remzi'nin turbo tape kartuşu işini görür. Yazılım ile $DE00-$DEFF erişimi yaparak I/O1 sinyali üzerinden kartuş romunun kapatılabilmesi önemli, yoksa kartuş üzerinden çalışan bir programın (örneğin turbo tape) yükleyeceği diğer programların çalışması garanti değil. Eprommer II programı İngilizce olsaymış iyiymiş, ama sen nasıl kullanılacağını anlatmışsın zaten. Ben zip'in içindeki 64KB'lık "sky destek64 27512.BIN" dosyasını merak ettim, bu kartuş ile çalışıyor mu? Çalışıyorsa yazılımsal olarak 16KB bank seçimi de yapabiliyor demektir.

Sağol Metallic.
sky destek64 27512.BIN dosyası; seksenli yıllarda SKY bilgisayarda çalışırken hazırladığım destek kartuşun ta kandsi, asıl eprom 27c256, yani 32KB, eski kartuşun üzeindeki kırmızı butona basılı tutarak bilgisayar açılınca futbol oyunu çıkıyordu, 64K .bin dosya ise bu 32KB epromun 2 kere arka arkaya yazılmış hali. Bu kartuş o kartuşun hemen hemen aynısı, tek fark o kartuş 2 bank (32K) okurdu bu kartuş 4 bank (64K) okuyabiliyor, bir direnç ve bir switch fazla, yani sorunun cevabı; "evet çalışıyor", 16k bank seçimi kartuş üzerindeki switch ile yapılıyor, yazılımsal değil, eskisi gibi donanımsal.  
Bu arada, orijinal kartuşu çizen (hocam) yüksek elektronik mühendisi Üzeyir Bey'in de adını anmam gerekir.

* destek sky6.jpg (51.15 KB, 550x263 - Görüntüleme: 716 kez.)
« Son Düzenleme: Eylül 14, 2019, 16:10:22 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Eylül 14, 2019, 16:56:19 ÖS »

Sky Destek 64'ün asıl önemli kısmı 16KB üzerinde çalışıyor demek ki, ben 64KB'ı görünce yazılımla bank seçimi yaparak çalışıyor sandımdı =)

Sky Bilgisayar'dan The Final Cartridge III ve Multi Ice 6 (Action Replay V6) almıştım zamanında. Multi Ice 6 hala duruyor, ama diğerini naptım, sattım mı bir türlü hatırlayamıyorum yok ortada. Sky Bilgisayar'ın personeli varmış aramızda haberimiz yok, söylesene abicim bir sürü soru soralım sana:

* Kartuşların ve diğer donanımların pcb'lerini hangi teknikle imal ediyordunuz?
* Multi Ice 6'daki PAL'leri orjinal kartuştan nasıl kopyalayabildiniz? Orjinaldeki PAL'lerin sigortalarını kopyalamaya karşı attırmış olmaları lazım.
* Kartuş kutularını nereden temin ediyordunuz? O firma hala piyasada ise adetli sipariş verildiğinde yine kartuş kutusu üretimi yapabilir mi sence?
* Üretimde kaç kişi çalışıyordunuz, irtibatta oldukların var mı, şu an neler yapıyorlar?
* Sky Bilgisayar ve Biltek Bilgisayar, donanım üretiminde rakiptiler. Nasıl bir rekabet yaşanıyordu aranızda, anıların var mı?
* Sky Bilgisayar'ın akibeti ne oldu?

Al sana bir sürü soru =)
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Eylül 14, 2019, 17:56:42 ÖS »

Metallic amma meraklıymışşın Kahkaha sen sorunca bende merak ettim cevapları bendemi meraklıyım ne Kahkaha
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Eylül 14, 2019, 19:16:14 ÖS »

Heheh, Sky'dan birini bulmuşken soralım tabi. Sizler de sorun =)
Remzi
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Eylül 14, 2019, 20:38:50 ÖS »

Sizler de sorun =)

Kusura bakmayin arkadaslar,ben alakasiz bir soru soracagim.

Jumper yerine slide switch kullanman mumkun mu?

Benim dusuncem,anahtar 1 numarali konumdayken C64 acildiginda Turbo Tape calisacak.
2 numara Easy Tape Loader
3 numara Epyx Fastload
ve 4 Dead Test Cartridge

Retrocularin hemen hemen hepsinde SD2IEC ve Tapuino var.Bu kartus cok kullanisli olacak.
Felaketlere karsi onlem almak icin Dead Test Cartridge'de hoslarina gider.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Eylül 14, 2019, 20:49:36 ÖS »

Sky Destek 64'ün asıl önemli kısmı 16KB üzerinde çalışıyor demek ki, ben 64KB'ı görünce yazılımla bank seçimi yaparak çalışıyor sandımdı =)

Sky Bilgisayar'dan The Final Cartridge III ve Multi Ice 6 (Action Replay V6) almıştım zamanında. Multi Ice 6 hala duruyor, ama diğerini naptım, sattım mı bir türlü hatırlayamıyorum yok ortada. Sky Bilgisayar'ın personeli varmış aramızda haberimiz yok, söylesene abicim bir sürü soru soralım sana:

* Kartuşların ve diğer donanımların pcb'lerini hangi teknikle imal ediyordunuz?
* Multi Ice 6'daki PAL'leri orjinal kartuştan nasıl kopyalayabildiniz? Orjinaldeki PAL'lerin sigortalarını kopyalamaya karşı attırmış olmaları lazım.
* Kartuş kutularını nereden temin ediyordunuz? O firma hala piyasada ise adetli sipariş verildiğinde yine kartuş kutusu üretimi yapabilir mi sence?
* Üretimde kaç kişi çalışıyordunuz, irtibatta oldukların var mı, şu an neler yapıyorlar?
* Sky Bilgisayar ve Biltek Bilgisayar, donanım üretiminde rakiptiler. Nasıl bir rekabet yaşanıyordu aranızda, anıların var mı?
* Sky Bilgisayar'ın akibeti ne oldu?

Al sana bir sürü soru =)

15 yaşımdaydım sanırım, ikinci el aldığım 1541 bozuldu, SKY bigisayara tamire götürdüm. Arada uğruyordum yapıldı mı diye, bir türlü sıra gelmiyordu Öyle tanıştık, sonra yaz tatlerinde orada çalışmaya başladım.

PCB'lerin prototiplerini PC'de SMART denen bir programla veya Amiga 500'de NEWIO programıyla, genelde Üzeyir abi çiziyordu bazen de doğrudan asetata letrasetle çiziyorduk. Sonra +20 spray UV lamba, sodyum hidroksit çözeltisi 7/1000 , tuz ruhu kesme, delme, montaj... genelde ben yapıyordum o işleri.

Sonra seri üretime geçince, filmleri plaketçiye ümraniye'ye götürüyordum, basılınca gidip alıyordum. Ben yokken kim yapıyordu bilmiyorum.

Bazı kartuşların orijinallerinin pal sigortaları arrtırılmamış çıkmıştı diye hatırlıyorum, ama zaten Üzeyir abi kartuşun çalışma mantığını çözüp, elektronik devresini kendisi de tasarlayabilecek kapasiyedeydi.

30 sene önce kartuş kutuları her elektornikçide bulunabiliyordu, tek tip vardı, renkler farklı oluyordu. Kalıp sahibi adamı ben tanımıyorum ama patronlar tanırlardı. SKY kırmızı, Bil-Tek mavi bastırırdı.

SKY'da, ilk dönemlerde, ben çalışırken, genelde, imalatta ben, tamiratları Üzeyir Abi yapardı, daha sonraları 8-10 kişiye kadar çıkmıştı. Ama yazdığım gibi ben sürekli çalışmadım, tatillerde hafta sonları falan. O dönemden irtibatta olduğum kişi pek kalmadı

SKY bilgisayar iki ortaktı, İnan Bey ve Üzeyir Bey, daha sonra ortaklar ayrıldı, Üzeyir Bey Serel Bilgisayar oldu, hala aktif bir şirket, Bakırköy devlet hastanesinin orada, inşallah bir gün uğramayı düşünüyorum. İnan Bey bir süre daha Bilgisayar işi yaptı sonra başka ticaret alanlarına yöneldi sanırım. Bil-Tek Cem Bey de sanırım hala aktif çalışıyor, Bakırköy Şükran çiftlik sokaktaydı en son hatırladığım.

O dönem Türkiye'de uluslararası copyrights imzalanmamıştı, yapabilen her tür ürünü yapıp satıyordu. Ben bile kısa bir süre ACME Bilgisayar adı altında bir işletme çalıştırdım, imalat yaptım (19-20 yasındaydım, üç kişi sabahtan akşama lehim yapıyorduk, mal yetirştiremiyordum) ama kar oranları rekabet yüzünden çok düşüktü, 80-90 liraya mal olan amiga 512 ram kartı 100 liraya toptan veriyorduk, işin suyunu çıkarttık.

Anılar vardı elbet, ama anlat deyince insanın aklına pek gelmiyor. Bir gün Üzeyir abi c64 akustik kuplaj modem yapmış, 300 baud bağlanmaya çalışıyoruz, telefonlar çok parazitliydi, Bakırköy içinde bağlanamadık ama Bakırköy Nişantaşı arasında, nasıl olduysa, 1200 Bps bağlanabilmiştik.

Şimdilik bu kadar

« Son Düzenleme: Eylül 15, 2019, 03:30:06 ÖÖ Gönderen: fort_apocalypse » Logged

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Eylül 14, 2019, 20:52:35 ÖS »

Sizler de sorun =)

Kusura bakmayin arkadaslar,ben alakasiz bir soru soracagim.

Jumper yerine slide switch kullanman mumkun mu?

Benim dusuncem,anahtar 1 numarali konumdayken C64 acildiginda Turbo Tape calisacak.
2 numara Easy Tape Loader
3 numara Epyx Fastload
ve 4 Dead Test Cartridge

Retrocularin hemen hemen hepsinde SD2IEC ve Tapuino var.Bu kartus cok kullanisli olacak.
Felaketlere karsi onlem almak icin Dead Test Cartridge'de hoslarina gider.

Zaten kartuş switchli, o soruyu anlayamadım.

3 numara Epyx Fastload ve 4 Dead Test Cartridge, bildiğim kadarıyla farklı elektronik yapıya sahipler, çalışır ama olması gerektiği gibi değil. normal programlarda sorun yok.

EDIT: Kusura bakma slide yazdığını gözden kaçırmışım. slide switch'e uyarlanabilir, asıl sorun kutu ve maliyet.
« Son Düzenleme: Eylül 14, 2019, 21:01:28 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

zanpinoz
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Eylül 14, 2019, 21:53:14 ÖS »

@fort_apocalypse

üzeyir abiyi cgtr toplantılarına davet etseniz güzel sohbetler olur diye
umuyorum.

Yada Levent abi sizi üzeyir abi ile birlikte Teknoseyir e konuk etse
WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Eylül 14, 2019, 21:59:16 ÖS »

Üzeyir abiden hem Sky döneminde hem de Serel döneminde C64 için çeşitli kartuşlar almıştım. En son sanırım 92-93 senesi olabilir Windows 3.0 disketleri çektirmiştim. Geçenlerde eski kutuların içerisini karıştırırken şu kartvizit denk gelmişti, konusu denk geldi paylaşayım hey gidi günler

* serel-bilgisayar-uzeyir.png (181.49 KB, 448x270 - Görüntüleme: 1327 kez.)
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Eylül 14, 2019, 22:28:51 ÖS »

İkimiz de Bakırköydeyiz ama senelerdir görmedim kendisini. Kardeşi Özkan Beyle rastlaştık birkaç ay önce, çalışmaya devam ettiğini söyledi, zaten eskiden de çok çalışkan adamdı hep. Bilmiyorum retro işlerle ilgilenir mi, vakit ayırır mı?

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Eylül 14, 2019, 23:26:07 ÖS »

fort_apocalypse
Vay be, pcb çiziminde Amiga 500 kullanılıyordu demek. Pozitif 20 sprey ile imalat yaptığınız dönemde delik içi kaplamaları nasıl hallediyordunuz? Serel Bilgisayar/Üzeyir beye uğrayacak olursan şu kartuş kutusu işini bir sorarsın, bakalım ne diyecek. ACME Bilgisayar iyiymiş, çizgi filmlerdeki şirket isimleri gibi =)  Epey uzun cevap için teşekkürler, eski günlere dönmüş olduk.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: