Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [MOD] Gameboy DMG - backlight  (Okunma Sayısı 5935 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 07, 2019, 18:11:17 ÖS »

Gameboy'un 30. yılı kapsamında hazırladığım yazı dizisinin ikincisine geldi sıra.

İlki neydi ki diyenler için: Gameboy Advance SP için IPS LCD (backlight)

Bu yazıda ilk çıkan Gameboy için arkadan aydınlatmalı ekran modu yapımını anlatacağım. Bu mod ilk bahsettiğim IPS ekrandan çok daha hesaplı zira bu mod'da ekranı değiştirmiyoruz, sadece arkasına LED aydınlatma yerleştiriyoruz.

Bu mod için ihtiyacımız olan malzemeleri aliexpress'den temin edebilirsiniz :

Backlight: https://www.aliexpress.com/item/32869725984.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.2efc4c4dSyznqI

Bivert Chip: https://www.aliexpress.com/item/33038600171.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.2efc4c4dSyznqI

Herzamanki gibi bu tür modlamalar için kendime fiziksel kondüsyonu oldukça düşük olan bir konsol seçiyorum.

Bu durumda olmasına rağmen yine de çalışıyor

Kartuş okuması sorunlu ama ona da el atacağız

« Son Düzenleme: Aralık 07, 2019, 20:01:14 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Aralık 07, 2019, 18:20:00 ÖS »

İşe önce gameboy'un kasasını açarak başlayalım. Bu işlemler için triwing tornavidaya ihtiyacınız var. Kasayı açmak için 6 adet triwing vidayı sökmemiz gerekli. Bu vidalardan 2 si pil bölmesinde bulunuyor.

Bu 6 vidayı söktükten sonra alt ve üst kasayı ayırmadan önce ekranın ribbon kablosunu sökmeyi unutmayın. Bu kablo daha ileri Gameboy modellerinde kullanılanlar kadar ince ve hassas değil ancak yine de dikkatli olun. Bu kabloyu devre kartına birleştiren konnektörde klips/tutucu yok. Dolayısıyla kabloyu basitçe hafif sağlı sollu oynatarak çekip çıkartıyorsunuz.

LCD kablosunu konnektöründen ayırdıktan sonra kasa iki parça olarak ayrılmış oluyor...

Daha sonra bu mod ile pek alakalı olmasa da, hazır elimiz deymişken kasayı 30 yıl bakımına alabilmek için tüm vidaları sökerek kasanın plastik elektronik aksamını tamamen söküyorum.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 07, 2019, 18:25:59 ÖS »

Plastik kısımları sıcak (ama kaynar olmayan) suya bir parça bulaşık deterjanı eklediğimiz banyonun içine yatırıyoruz.

... ve bu şekilde 15-30 dk civarı bekletiyoruz.

Bu şekilde bekletirsek 30 yıldır birikmiş, hatta yer yer taşlaşmış organik pislikler (insan derisi, yağ, ter, kömürlük/depo tozu, bit pazarı pisliği v.s. ) yumuşayacaktır.

Daha sonra fırça ile bu pisliklerden kolayca kurtulabilirsiniz

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Aralık 07, 2019, 18:40:10 ÖS »

Gameboy'Umuz banyosunu yaparken gelelim biz de elektronik kısımların bakımına...

Kartuş okumasında sıkıntılarımız vardı hatırlarsanız. Bu sorunu gidermek için önce kartuş soketine WD40 sıkıp olası kir ve pasın biraz yumuşamasını sağlıyoruz.

Paralelde paslanmış ve kirlenmiş pil terminallerini de önce WD40 ile daha sonra dremel ve metal fırça ile temizliyoruz. Bu pil terminallerinden de satılıyor aliexpress'de bu arada. Yani çok kötü durumdalar sa direk yenileyebilirsiniz...

Bu Gameboy'un kartuş soketinin oksidasyonu biraz fazlaymış. Normalde WD40 ile bir süre beklettikten sonra eski bir kredi kartından kestiğiniz bir parça plastik üzerine saracağınız bir kağıt havlu ile bu soketi temizlemek yeterli oluyor. Ancak bu sefer çok ince su zımparası (800/1000 kum) kullanmak zorunda kaldım.

Bir diğer temizlik de, ekran ...

Ekranın üst yüzeyinde de ayrı bir polarize film var. Yani temizlerken dikkatli olun çizilebilir. Bu iş için Camsil ve bu gözlük camı temizleyici gibi yumuşak bir bez kullanabilirsiniz.

Bir diğer yapılması gereken temizlik ise hoparlör diaframı...

Bunu da IPA (Isopropil alkol) ve kulak pamuğu ile dikkatlice yapıyoruz. Bu işlem sadece hijyen amaçlı değil hoparlörün düzgün ses verebilmesi için de gerekli. Tavsiye ederim. Bir çok boğuk/az/cızırtılı ses problemi sadece bu organik pisliklerden kaynaklanıyor

Son olarak tuş körüklerini ve kontak noktalarını IPA ile temizliyorum. Bu işlem de sadece hijyenik sebeplerle değil tuşların daha iyi tepki vermesi için gerekli.

Bu şekilde Gameboy'un elektronik aksamına da gerekli temizlik ve bakımı uygulamış oluyoruz...

Artık modumuza başlayabiliriz

« Son Düzenleme: Aralık 07, 2019, 21:48:11 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Aralık 07, 2019, 18:49:24 ÖS »

Bu arkadan aydınlatma kit'ini Amerika'daki "Handheld Legend" dan temin etmeniz mümkün. Ancak aliexpress'den de fiyat olarak çok daha hesaplı temin edebilirsiniz. Sadece aliexpress'den alacağınız malzemeye dair dikkat etmeniz gereken bir iki uyarım olacak.

Bu kit ler aslında basit bir mini LED panel, polarize film, biraz kablo ve bir dirençden oluşuyor.

LED panelin içinde 4 adet LED gizlenmiş. 100 Ohm'Luk direnç üzerinden GameBoy'dan çalacağımız 5V ile besleyeceğiz. Bazı mod yazı/videolarında bu direnci kullanmayabiliyorlar. Ben kullanmanızı tavsiye ediyorum zira aliexpress'den gelen bu panellerin içinde akımı sınırlayacak herhangi bir devre yok. 100 Ohm'luk direnç ile voltajı biraz düşürmemiz gerekli aksi taktirde hem ışık aşırı parlak oluyor hem de pil ömrünüz daha az oluyor.

Panelin bu yüzeyini kullancaksınız...

Arka tarafında ışık dağıtıcı petek var, bu tarafı kullanmayın...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Aralık 07, 2019, 18:56:40 ÖS »

LED panelimizi denedik çalışıyor. Şimdi gelelim mod'un en kıllı kısmına

Bu mod'un çalışabilmesi için ekranın arka yüzeyindeki aluminyum yansıtıcı kaplama ile polarize filmi sökmemiz gerekiyor. Bunun için ekranın arkasına erişmemiz gerekli doğal olarak ancak DMG'lerde ekran iki kenarından ribbon kablo ile anakarta lehimli vaziyette. Bu yüzden ekranı diğer Gameboy modellerinde olduğu biri tamamen çıkartıp üzerinde rahatça çalışamıyoruz.

Ne demek istediğimi bu bir kaç fotoğraf ile daha iyi anlayacaksınız...

Önce ekranı içinde barındığı plastik çerçeveden kurtarmamız lazım. Bunun için ilk olarak ribbon kablonun 2 minik vidasını söküyoruz...

Sonra çerçevenin üst kısmındaki boşluktan faydalanarak ekranı cımbız veya benzeri bir alet ile yavaşça dürtüyoruz. Merak etmeyin ekranı tutan herhangi bir yapıştırıcı veya vida yok.

Bu şekilde ekranı devre kartından yavaşça aralıyoruz. Bu fotoğrafa iyi bakın. İşte çalışma alanımız bu kadar. Ekranı daha fazla açmayın zira ribbon kabloları yırtabilirsiniz

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Aralık 07, 2019, 19:01:13 ÖS »

Ekran aralanmış durumdayken en dış taraftaki köşesini bir maket bıçağı ile dürterek yansıtıcı ve polarize filmi "birlikte" camdan hafifçe ayırıyoruz.

Tırnağımız ile tutacak kadar ayrıdıktan sonra maket bıçağını bırakıp parmağımızla hafif hafif ayırma işleminde devam ediyoruz.

Sabırla yavaş yavaş yansıtıcı ve polarize filmi ekrandan söküyoruz.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Aralık 07, 2019, 19:05:53 ÖS »

SIra geldi LED paneli yerleştirmeye... Önce koruyucu jelatinini söküyoruz.

Sonra kırmızı kablonun ucuna 100 Ohm'luk direncin bir bacağını lehimliyoruz. Bir öneri: Lehim yerinizin devre kartının olmadık yerlerine değerek kısa devre yapmaması için tavsiyem ısıyla daralan makaran veya bant ile izole edin.

Sonra direncin diğer bacağını ve siyah kabloyu fotoğraftaki yerlere lehimleyin. Fazla kabloları arkaya tıkıştırın.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Aralık 07, 2019, 19:13:17 ÖS »

Ekranınızın arkasında yansıtıcı aluminyum folyo ve polarize filmi sökerken yapışkan ve toz kalmış olabilir. Bunları kulak pamuğu ve IPA ile temizliyoruz.

LED panelin kabloları ekranın plastik çerçevesinin üzerinden geçirilecek kadar ince. Ancak ekranı kapattığımızda bu kabloların yine LCD'ye az da olsa baskı yaptığı farkettim. Bu hafif baskı ekranın o kısmında hafif renk değişimine neden oluyor. Beni rahatsız etti şahsen. Eğer siz de rahatsz olacağınızı düşünüyorsanız bu adımı yapın.

Önce kabloların yerini kalemle işaretliyorum...

... sonra işaretli bu yerlere maket bıçağı ile çentik atıyorum...

... ve gördüğünüz gibi kablolar bu çentiklere gömülerek yükseltiyi ve dolayısıyla LCD üzerine baskı yapmalarını engellemiş oluyoruz

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Aralık 07, 2019, 19:22:26 ÖS »

Şimdi sıra "bivert" işleminde...

Normalde bu adıma ve bivert çipine gerek olmadan da backlight mod yapmak mümkün. Ancak o şekilde görüntü soluk oluyor. Kontrastı maksimum sağlayabilmek için Gameboy'un ekranda yanan pixellerini söndürüp sönen piksellerini yakmamız, yani görüntünün negatifini oluşturmamız çok daha iyi sonuç veriyor. Bunu sağlayabilmek için Gameboy'un ekran soketinin bulunduğu diğer yarısına bir çip yerleştiriyoruz. Aslında bu basit bir logic inverter. Elektronikçiden alınıp kabloları direk lehimleyerek de bu işi halletmek mümkün ancak inanın Ankara'daki elektronikçilerin olduğu semte gidip otoparka 7 TL bayılmak yerine hazırını 8 TL'ye LED paneli aldığım yerden temin ettim ne yalan söyleyeyim

Temelde LCD konnektörünün 6. ve 7. bacaklarını devre kartından ayırıp araya bu minik devre kartını sokuyoruz. Gerekli lehim yerleri belli zaten. Oraları lehimleyerek pixel durumunu belirleyen sinyal hatlarına girerek onları tersine çevirmiş oluyoruz bu mini devre sayesinde.

Bunun montajına dair güzel detaylı bir video var. Oradan da seyredebilirsiniz bu işlemin detaylarını:

https://www.youtube.com/watch?v=xS8NQ3dds2k

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Aralık 07, 2019, 19:36:42 ÖS »

Şimdi gelelim aliexpress den kit'in en gıcık kısmına; polarize film

Amerikadaki handheld legend firmasının ürününü kullananların çektiği videoları izlerseniz polarize filmi basitçe kaydırıp LCD'Nin altın sürdüklerini ve modu tamamladıklarını görürsünüz. Basit değil mi? O polarize film yapıştırıcısız çünkü...

Ancak aliexpress'den gelenlerin bir tarafı yapışkanlı

Ulan LED panelin kağıt yüzeyine yapıştırsan illa hava kabarcığı oluyor, LCD'nin arka tarafına o dar çalışma alanından yapıştırsan hizalanmıyor, hava kabarcığı, yoz giriyor arasına

Neyse, kısaca burada da sizlere altın bir önerim olacak:

Kendinize yapışkansız (non adhesive) polarize film alın

Mesela bu tam da Gameboy ekran boyutunda kesilmiş olan...

https://www.aliexpress.com/item/33043356272.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4767f943ecBPfu

Ya da benim gibi 30x20 cm boyutunda olanından da alabilirsiniz.

https://www.aliexpress.com/item/32804985320.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.2efc4c4dSyznqI

Yanlız polarize filmi ayrıca almak isteyenlere bir detay konusunda uyarayım; "Horizontal Polarization" türünde olanlardan almanız lazım ve polarizasyon açısı 0 veya 90 derece olanından alın. 45 veya 135 derece olanından alırsanız verev kesmeniz lazım ki filmi harcamış olursunuz. 3d gözlüklerde kullanılanlar ve circular polarize filmler bu iş için uygun değil!!!

Benim aldığım film bu. Bir kaç tane daha benzer mod yapacağım için ve elimde yedek olsun diye bu şekilde aldım. Siz tek kesilmiş olanından alabilirsiniz, daha hesaplı olur

Bundan 5.2 cm X 5.2 cm boyutunda minik bir parça kesiyoruz.

« Son Düzenleme: Aralık 08, 2019, 15:30:33 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Aralık 07, 2019, 19:45:16 ÖS »

Gelelim polarize filmin yerleştirilmesine. Polarize filmin yerleşimi ve Gameboy ekranı  oldukça enteresan sonuçlar veriyor. İstediğimiz sonucu tam olarak anlatabilmek için değişik (yanlış) yerleşimleri de göstermek istedim

Örneğin filmi bu şekilde yerleştirilmesi bivert çip kullanılmayan bir senaryoda doğru. Ekranın etrafına bakın, yeşilimtrak klasik gameboy ekran rengi.

Ancak biz bivert çip kullandığımız için görüntü negatif.

Bir başka yanlış yerleştirme. Polarize filmin arka yüzünü yerleştirirseniz de böyle alacalı bulacalı bir görüntü oluşuyor.

Doğru yerleşim bu... Ekran kapalıyken koyu lacivert bir görüntü oluşması lazım.

Diyeceksiniz ki "polarize filmin herşeyi aynı görünüyor, sağını solunu tersini düzünü nereden anlayacağız" haklısınız. O yüzden modun bu aşamasında ekranı geçici bir şekilde bağlayıp gameboy'u çalıştırmanızı ve benüm yukarıda yaptığım gibi doğru oryantasyonu deneyerek bulmanızı öneriyorum

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Aralık 07, 2019, 19:48:23 ÖS »

Doğru oryantasyonu bulduktan sonra polarize filmin hem önündeki hem de arkasındaki koruyucu filmleri çıkartın...

... ve filmi bir cımbızla tutarak (parmak izi bırakmamak için) LCD'Nin altına sürün.

Eğer filmi 5.2 cm'lik kenarı olan bir kare şeklinde kestiyseniz film rahatça yerine oturacaktır

« Son Düzenleme: Aralık 08, 2019, 15:30:59 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Aralık 07, 2019, 19:54:08 ÖS »

Artık modumuzun sonlarına yaklaşıyoruz.

Kapatırken önce LCD'nin ribbon kablosunu vidalamayı unutmuyoruz (ben unuttum, iki kere. Hatta bir seferinde o incecik vidayı kaybettim. Masanın, odanın altını üstüne getirdim. Çıldırdım. Meğerse hoparlörün mıknatısının üzerine yapışmış )

Sonra devre kartını vidalayın...

... üst parçayı yerleştirmeden önce ribbon kabloyu konnektörüne takın ...

... ve kasayı kapatın.

Temizlediğiniz veya yenisini aldığını pil terminallerini de yerlerine yerleştirin.

Kayıp olan pil kapağının yenisini yerine takın. Artık bunların renklerini neredeyse birebir tutturuyorlar

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Aralık 07, 2019, 19:58:26 ÖS »

Ve sonunda modumuz tamamlandı Kahkaha

Siz de eğer benim gibi yakın gözlüğü kullanıyorsanız ve arada bir elinize DMG'nizi alıp gece ufak kaçamaklar için uygun ışık açısı bulmaya çalışıyıp sinirleniyorsanız bu modu şiddetle tavsiye ederim

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: