Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarApple Apple - GeneleMac G4 ani elektrik kesintisi sonrası açılmıyor
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: eMac G4 ani elektrik kesintisi sonrası açılmıyor  (Okunma Sayısı 10400 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Efecan4102
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 15, 2021, 23:20:28 ÖS »

Selamlar. Bu gün görünüşüne kapılıp bir eMac G4 a1200 aldım, 256mb ram, 1.25GHz işlemcili. Eve getirdim, bastım bastım açılmadı, sonra açıldı. Power tuşu biraz sert çalışıyordu. Çok kirliydi bir söktüm sildim, yıkadım. Power tuşuna bastım ilk başta açıldı, sonra uyku moduna geçti, sonra kapandı.

Takıp çıkardığım power tuşundan kaynaklı olabileceğini düşündüm, tekrar söktüm, tekrar taktım bir sıkıntı olmadan çalıştı. Bir saat kadar kurcaladım, ardından yaptığım değişiklikler aktif olsun diye restart et dedim. Alet kendini kapattı, açarken boot loading çok uzun sürdü, bekledim, bekledim, 30-40 dk devam edince bitmeyeceğini anladım. Power tuşuna basılı tutarak kapatmaya çalıştım çalıştım olmadı, kapanmadı. Böle olmayacak diyerek fişini çekiverdim.

Şimdi gelelim günümüze. Basıyorum power tuşuna, bir hareket yok. Açılmıyor, zorluyorum butonu olmuyor. Eski Maclerin kapasitörlerinde sıkıntı olur deniyor genelde. Güç kaynağına mı bir şey oldu, bir fikir verebilecek, yol yordam gösterebilecek var mı. Elim tornavida tutar. Nereyi kurcalamk lazım.
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Nisan 15, 2021, 23:26:54 ÖS »

O cihazda varsa, ki yüksek ihtimalle vardır, pram pili bitmiş olabilir.
Pclerdeki bios pili gibi bir görevi var. O bitince cihazlar genellikle açılmıyorlar.

ek: Bir de pram reset butonu oluyor. Pili söküp nvram e reset atıp deneyebilirsin.

Yerini yurdunu internetten araştırıp bulabilirsin.
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2021, 00:19:58 ÖÖ Gönderen: Kaan Akkurt » Logged

Efecan4102
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 15, 2021, 23:33:55 ÖS »

Bu mesaj içimi rahatlattı, evet PRAM pili ölüydü çünkü bilgisayarı her açtığımda saat ve tarih ayarı sıfırlanıyordu ama PRAM pilinin açmayı engelleyeceğini düşünmemiştim. Teşekkür ederim internetten bir tane edinip deneyeceğim.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 16, 2021, 04:47:15 ÖÖ »

Bendeki iki g4 ve iki g3 pilsiz çalışıyor. G3'ün birinde pram reset yaptığımı hatırlıyorum. Ama yapmadan çalıştıklarını da biliyorum, öyle kullanıyorum çünkü. G4'ün biri ram denerken öyle oldu, kondansatör şişmesine yormuştum ama pram reset ile çözülüyordur belki. G3'te usb'lerin olduğu yerde var ama G4'te pram reset nerede onu göremedim, içini mi açmak gerek?

Bu arada o pilin elektronikçide tazesi 6.5tl. Fotoğrafçıdakiler bayat olabiliyor ve acımadan en az 30-40tl isteyebiliyorlar, haberiniz olsun.
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2021, 04:54:04 ÖÖ Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
Efecan4102
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 17, 2021, 01:18:33 ÖÖ »

Uzun bir araştırmadan sonra herkes aynı şeyi söylüyor. Muhtemelen güç kaynağındaki kondansatörler şişmiş veya akmıştır diye. Açtım baktım bazılarının üstünde sızıntı var. Hepsinin değişmesi gerekiyormuş, çok sık olan bir şeymiş.

Kondansatörleri edinip değiştirmeye çalışıcam, daha önce yapmadım ama çok zor durmuyor. Umarım değiştirdikten sonra düzgün bir şekilde çalışırda uğraştığıma değer.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: