Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sinclair ZX Spectrum Issue 3 Kurtarmak  (Okunma Sayısı 2775 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
murtek
Deneyimli

DO-IT-YOURSELF (AMIGA FOREVER)

Üyelik Bilgileri
« : Temmuz 02, 2021, 01:28:44 ÖÖ »

Arkadaşlar merhabalar. Yine ölü bir retroyla karşınızdayım. Arızalı bir ZX_spectrum ve arızalı adaptör geldi tamir için. Bu zorlu yolculukta yardımlarınızı esirgemeyeceğinizi düşünüyorum. Hiç birşey yapamasanız bile gaz verseniz yeterli . Aranızda tecrübeli arkadaşlar muhakkak vardır. Tecrübelerini paylaşırlarsa işimiz kolay olur.  Masum Şimdiden teşekkürler.

* zxSpectrumTwo.jpg (33.73 KB, 480x360 - Görüntüleme: 117 kez.)
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2021, 18:17:13 ÖS Gönderen: murtek » Logged

DO-IT-YOURSELF
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Temmuz 02, 2021, 09:51:01 ÖÖ »

Sinclair ZX Spectrum kozmetik olarak iyi durumda, kesinlikle uğraşmaya değecek bir cihaz,umarım sizin sayenizde hayata döner.
İlgiyle takip edeceğim.

muhendis
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Temmuz 02, 2021, 12:17:28 ÖS »

umarım hayata döner hayırlı olsun şimdiden iyi haberleri bekliyoruz Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Temmuz 02, 2021, 14:53:50 ÖS »

ZX Spectrum tamiratı için tavsiyem elinde çalışan bir spectrum daha olması. Sebebi ise ULA'yi denemek için.

Yoksa, voltaj regülertöründen başlarsınız artık zira bu cihazları cahilce kurcalayan herkes (örn. bit pazarı satıcıları) eline geçiren her adaptörü taktığı için genelde cihazı bozuyor. Polarite önemli. İç eksi dış artı 9V olmalı. Anakartta polarite koruması için en basitinden bir diyot bile yok (Sağolsun Sir Clive Sinclair cimriliği ile meşhurdu )

İkinci arıza membran. %99 çatlak veya siz cihazı açınca kıvrım yaprığı yerden çatlayacak (kaçış pek yok maalesef). Yenisi yurtdışından alınmalı.

Üçüncü arıza ULA. Bunda da yapacak pek bir şey yok. Astarı yüzünden pahalıya gelecektir.

Son olarak klasik RAM problemleri veya nadiren transistör problemleri v.s. Tek tek kontrol edilebilir şeyler en azından.

Kolay gelsin...

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Temmuz 02, 2021, 15:20:16 ÖS »

ben kapasitörle kurtarmıştım. Sağlam olması için voltaj regülatörünü de değiştirmiştim.

sertacarslan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Temmuz 02, 2021, 19:16:17 ÖS »

ZX Spectrum tamiratı için tavsiyem elinde çalışan bir spectrum daha olması. Sebebi ise ULA'yi denemek için.

Yoksa, voltaj regülertöründen başlarsınız artık zira bu cihazları cahilce kurcalayan herkes (örn. bit pazarı satıcıları) eline geçiren her adaptörü taktığı için genelde cihazı bozuyor. Polarite önemli. İç eksi dış artı 9V olmalı. Anakartta polarite koruması için en basitinden bir diyot bile yok (Sağolsun Sir Clive Sinclair cimriliği ile meşhurdu )

İkinci arıza membran. %99 çatlak veya siz cihazı açınca kıvrım yaprığı yerden çatlayacak (kaçış pek yok maalesef). Yenisi yurtdışından alınmalı.

Üçüncü arıza ULA. Bunda da yapacak pek bir şey yok. Astarı yüzünden pahalıya gelecektir.

Son olarak klasik RAM problemleri veya nadiren transistör problemleri v.s. Tek tek kontrol edilebilir şeyler en azından.

Kolay gelsin...

ZX için membran kolay bulunuyor. Ben geçenlerde bir Amstrad CPC6128 satın aldım. Membranı aynen söylediğiniz durumda. Benden önceki sahibi 404 gibi bir yapıştırıcı ile bir şeyler yapmış ama ben kasayı açar açmaz membran ruhunu teslim etti. Aradım, satan yer de yok

Sinclair ZX Spectrum 128k +2 -> PC
murtek
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Temmuz 03, 2021, 00:10:14 ÖÖ »

Arkadaşlar işin boyu değişti, bir tanede ZX specrum 2 geldi tamir için.   Tavsiyeler içinde  teşekkürler.
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2021, 02:28:42 ÖÖ Gönderen: murtek » Logged

DO-IT-YOURSELF
murtek
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Temmuz 03, 2021, 00:30:45 ÖÖ »

Cihazın şemasının olması işimi bihayli kolaylaştırdı. Yalnız bu şemada anlayamadığım bu -12V neyin nesi bilen varmı? Devre üzerindeki ölçümlerimde böyle bir değer okuyamadım. Bu çıkışta hat üzerinde herhangi bir doğrultma elemanı olmadığından olsa olsa AC çıkış olabilir diye düşünüyorum. Cihaz beni çok uğraştırmadı. Zaten fazla eleman olmaması avantaj, elinde malzeme olmaması dezavantaj dı. Güç kaynağı ile akımı 700mA e sınırlayarak girişe gerilim uyguladım. Aşırı bir akım çekişi yoktu bu iyiye işaretti. Güç katı giriş çıkış kontrolleri yaptım ve çıkışta -5v,12V ve 12V Analog çıkışlarının olmadığını gördüm. Bu gerilimleri oluşturan bobini süren transistör TR4 ün arızalı olduğunu tespit ederek TR4 ü değiştirdim. Yerine BC338 kullanabilirsiniz. Cihaza besleme vererek test ettim görüntü geldi ama normal değil çizgili görüntü geldi. Bu da genelde Low Ram arızasından kaynaklandığını tecrübe etmiştim. ULA nın ısınması normaldi. Kondansatörleri test ettim normaldi oyüzden değiştirme gereği duymadım. Orjinalliği bozulmasın. Masum Ramlerin köprülü giriş çıkış bacaklarındaki frekans hareketlerini osilaskop yardımı ile kıyasladım. 7 nolu ram de sinyal farklı idi ama kesin çözüme ulaşmam için ya başka cihaz lazım yada Ram tester lazımdı. Daha önce C16 yı kurtarırken @runal arkadaşımızın yaptığı Arduino Ram tester i modifiye ederek Low Ram 4116 lerimizi test ettik. Şüpelendiğim 7 nolu Ram test te arıza verdi. Tamir için gelen ZX2 nin Ram lerini söküp denerim diye düşündüm ama onunda bütün Ram  leri arızalı çıktı. C64 ün Ram ini ufak bir değişiklikle burada kullandım işe yaradı. 
Nihayet cihaz normal şekilde çalıştı. Hayırlı olsun. Çalışmaları resimledim paylaşırım. Kahkaha

Son olarak ta 32 K Ram lerinde testini komut girerek yaptım onlarda ful çalışıyor.

print peek 23732+peek 23733*256

komutunu girdiğinizde sol üst köşede 65535 değeri geldiyse RAM lerin ful çalışıyordur.

* ZXSpectrumIssue3-Schematics.jpg (617.33 KB, 2028x1391 - Görüntüleme: 108 kez.)

* ZXSpectrumIssue3-Layout.jpg (34.45 KB, 384x238 - Görüntüleme: 113 kez.)

*  (86.79 KB, 1299x538 - Görüntüleme: 108 kez.)

* ZX3.JPG (39.37 KB, 541x299 - Görüntüleme: 100 kez.)

* BC338.JPG (50.28 KB, 427x333 - Görüntüleme: 106 kez.)

* KeySoket1.JPG (82.32 KB, 552x502 - Görüntüleme: 111 kez.)

* Soketlendi.JPG (75.76 KB, 598x393 - Görüntüleme: 117 kez.)

* Ram.JPG (67.74 KB, 724x467 - Görüntüleme: 103 kez.)

* KeySoket1.JPG (82.32 KB, 552x502 - Görüntüleme: 105 kez.)

* KeySoket2.JPG (57.96 KB, 596x319 - Görüntüleme: 111 kez.)
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2021, 02:23:58 ÖÖ Gönderen: murtek » Logged

DO-IT-YOURSELF
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Temmuz 03, 2021, 01:18:48 ÖÖ »

4116 RAM çipleri çalışmak için 3 voltaja ihtiyaç duyuyor. +5, -5V, ve +12V

Bu voltajlar (o zaman için) pahalı bir güç kaynağında üretilmek yerine zx spectrum anakartı üzerindeki o DC-DC çevirici kısımda üretiliyor. Ve yine ucuz olsun diye hazır bir boost-converter entegresi kullanmamış Sir Clive

-12V ise dediğiniz gibi bu çevrimde bir yan ürün şeklinde ortaya çıkan bir AC voltaj. Bildiğim kadarıyla anakart üzerinde bu voltjı kullanan bir bileşen yok ama sanırım ileride belki bu voltaja ihtiyaç duyan bir çevre birimi kullansın diye expansion porta bağlamışlar yine de...

Zaten bahsettiğim transistor arızaları da bu kısımdan çıkıyor. Voltajları tek tek ölçüp doğrulamanız lazım.

Bkz. https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=8439.msg86474#msg86474
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2021, 01:21:54 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

murtek
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Temmuz 03, 2021, 17:29:46 ÖS »

ZX Spectrum 3 Testleri.

Arızalı Ram
https://youtu.be/jtqbAtF0mBQ

Sağlam Ram
https://youtu.be/5tUJxDWxXMo

Tamirat sonucu Deneme Testi
https://youtu.be/fFJ63mDMtes

Klavye Testi
https://youtu.be/GbN19wUHK1A

32K Ram Kapasite testi
https://youtu.be/aMVWsXBf8jc

« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2021, 17:58:38 ÖS Gönderen: murtek » Logged

DO-IT-YOURSELF
murtek
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ağustos 25, 2021, 01:22:03 ÖÖ »

Bu cihaza uygun Joystick devresi. Test edildi.

https://www.pcbway.com/project/shareproject/W375257ASM3_GerberZXjoy.html

DO-IT-YOURSELF
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: