Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: c64 ile ilgili  (Okunma Sayısı 3074 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hüseyinc64
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« : Temmuz 03, 2021, 02:21:58 ÖÖ »

dostlar bir sorum olacak c64 için şöyle 16 mb bir ram expansion bulabilirmiyiz satan veya proje olarak yapan varmı acaba forumda Ney
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Temmuz 03, 2021, 05:54:32 ÖÖ »

Amstrad CPC için yurtdışı çözümler var onlar bile genelde maximum 2mb civarında hatta bunu bile kullanmıyoruz çoğu zaman. Symbos gibi bir işletim sistemi olmasına rağmen. 16 mb aşırı fazla diye düşünüyorum. ram expansion bulsan bile bunu kullanan program var mı Commodore 64'te deneyimli dostlar cevap verecektir.

Long Live Amstrad CPC/PCW/NC/GX
www.cpcuserclub.com
www.dizzyradio.com
Amstrad CPC: RSF3, V9990, AMSDAP, M4Wifi, ZMEM, MXBoard, DES Mini,GOTEK, USIFACII, DMP Printer, PS2 Mouse
Amstrad PCW 8256: 512K RAM, GOTEK, uIDE8, uRTC8
Amstrad NC 100: Wifi Modem
Amstrad NC 200: Gotek, PCMCIA
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Temmuz 03, 2021, 09:55:12 ÖÖ »

1541u-2 alabilirsiniz,16 mb reu var.

Commodore'suz kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Amiga ölmez,vatan bölünmez.
emarti
Uzman

Only Amiga Makes It Possible █

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Temmuz 03, 2021, 11:20:52 ÖÖ »

dostlar bir sorum olacak c64 için şöyle 16 mb bir ram expansion bulabilirmiyiz satan veya proje olarak yapan varmı acaba forumda Ney

Öncelikle neden böyle bir ihtiyaç hissettiniz? Amaç hemen yüklemek yada uygulamalar bir yerde olsun hemen başlatayım düşüncesi ise farklı çözümler mevcut.

https://github.com/emartisoft My GitHUB | http://csdb.dk/scener/?id=26786 My CSDB

READY.
SYS(64767): EMARTI
hüseyinc64
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Temmuz 03, 2021, 22:24:50 ÖS »

ram demek aynı zamanda hız demek şu an tabiki oyun veya program olarak belki 16 mb kullanan fazla birşey yok ama hem olduğunda hemde kendim c64 ün sınırlarını zorlar mahiyette basic veya assemblyde birşeyler yapacak olduğumda elimin altında bir 16 mb ram olmasını şahsen isterim

1541u-2 harika alet o elimde olsa başkada birşey aramam ama hem tuzlu hemde yurt dışından getirt vergisi algısı ..... bayağı sıkıntı

düşündümde acaba sd2iec yazılımsal olarak bir programla sd card ram c64 tarafından ram olarak kullanılamazmı ? bu tarz bir şey mümkün olamazmı acaba Ney
hüseyinc64
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Temmuz 03, 2021, 22:26:58 ÖS »

emarti hocam siz bunun için ne dersiniz  ?
veya forumda kim anlar ?
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Temmuz 03, 2021, 22:57:38 ÖS »

Böyle bir projeye rastlamadım. 16MB dediğiniz commodore64 bilgisayarın standart hafızasının 256 katına denk geliyor. Normal hafızası 256 kat artırılabilen herhangi başka bir bilgisayar var mıdır bilemiyorum.

Commodore64 ün üst modellerinden Amiga500 bile 512KB yani yarım megabayt.

Yazacağınız programlarda hız ve hafıza önemliyse Intel Pentium i7 veya i9 işlemcili bir bilgisayar ihtiyaçlarınıza daha iyi cevap verecektir.

hüseyinc64
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Temmuz 03, 2021, 23:48:23 ÖS »

mesela ebay de 2mb ram var ozaman 16 mb da mümkün mesela  geos da yüksek ram çok iyi gider ve güzel de bir performans sağlar tabi bu sadece bir örnek
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Temmuz 04, 2021, 00:09:15 ÖÖ »

mesela ebay de 2mb ram var ozaman 16 mb da mümkün mesela geos da yüksek ram çok iyi gider ve güzel de bir performans sağlar tabi bu sadece bir örnek

2MB olarak aşağıdaki linkte paylaşılmış bir devre mevcut. Ben kullanmadığım için çok fazla bilgim yok, ama normal bir ram gibi değil, sanki storage (saklama) amaçlı üretilmiş gibi duruyor.

https://www.pcbway.com/project/shareproject/NeoRAM_Remix.html

Amiga500 için rasberry pi kullanılarak üretilen, PiStorm projesi benzeri bir projenin c64 için de üreritmesi mümkündür diye düşünüyorum. Geliştirilmiş 6510 emulator olarak çalışır.

Ama bana kalırsa, böyle bir projede dış görüntü Commodore64 olan bir RasberryPi kullanmaya başlanmış olur.
« Son Düzenleme: Temmuz 04, 2021, 00:37:15 ÖÖ Gönderen: fort_apocalypse » Logged

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Temmuz 04, 2021, 01:46:17 ÖÖ »

Fazla RAM’in daha fazla hiz getirecegini pek sanmiyorum. Aksine aralara bankswitching islemleri girecegi icin bir miktar yavaslayabilir bile. Zaten yuksek miktarda ram ile calisabilen tek tuk yazilim mevcut.  Bir de 16MB reu ile c64 ten ses dinlemek gibi fantastik isler de yapilir.

Bir de hiz derken yukleme hizi mi yoksa islemcinin hizlanmasi mi ?

Amac yukleme islemlerini hizlandirmaksa, Jiffiydos, dolphindos, speeddos hatta fastload, final iii gibi kartuslar is gorur. Daha da hizli program yukleyeyim derseniz, ornegin IrqHack 1.5sn kadar kisa surede oyun/programi yukleyip hazir hale getiriyor.

Islemcinin hizlanmasi ise bambaska bir olay. Ornegin SuperCPU kartusu islemciyi 16bit bir islemci ile degistirip, 20mhz ye hizlandirabiliyor, 16mb a kadar da ram takilabiliyor. Bu hizdan ve ram’den faydalanabilmek icin bu kartusu destekleyen bir program kullanmak gerekiyor. Standart bir demo ve oyunda bozulmalara sebep olabiliyor. Bir de bu hiz icin yazacaginiz bir program standart bir C64 de calismayacaktir, herkeste de bu cihazlar yok. Daha hizli kodlama yapayim derseniz Windows altinda cross compiler kullanarak kodlayin, hatta direkt orada kodlayin hata gidermek cok daha hizli ve kolay olur.

Standart bir C64 un PAL ve NTSC surumleri arasindaki 4% lik hiz farki bile o bolge icin kodlanmamis oyun ve demolarda mutlaka bozulmalara sebep oluyor.

En iyisiz siz yukleme hizlandirma yollarina bakin. SD2IEC + Jiffydos gayet guzel bir baslangic olur. Daha sonra Chameleon ya da 1541-u hatta U64 edinirsiniz.

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
emarti
Uzman

Only Amiga Makes It Possible █

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Temmuz 04, 2021, 03:39:28 ÖÖ »

ram demek aynı zamanda hız demek şu an tabiki oyun veya program olarak belki 16 mb kullanan fazla birşey yok ama hem olduğunda hemde kendim c64 ün sınırlarını zorlar mahiyette basic veya assemblyde birşeyler yapacak olduğumda elimin altında bir 16 mb ram olmasını şahsen isterim

1541u-2 harika alet o elimde olsa başkada birşey aramam ama hem tuzlu hemde yurt dışından getirt vergisi algısı ..... bayağı sıkıntı

düşündümde acaba sd2iec yazılımsal olarak bir programla sd card ram c64 tarafından ram olarak kullanılamazmı ? bu tarz bir şey mümkün olamazmı acaba Ney

c64 için RAM demek hız demek olmuyor aslında Amiga gibi düşünmemek gerek. 1541u-2 gibi kartuş ile c64 aslında c64'ten çıkıyor bana göre FPGA tabanlı emulator gibi oluyor. Güzel mi elbette güzel ama orjinal alıştığımızın dışında işler yapan bir c64 görmek için ideal. Bana pek hitap etmiyor. Bu Amiga'da Vampire kartlı yada 68040 ve sonrasının ben de yarattığı PC izlenimi vermesi ile aynı şey. Yani tercih meselesi ama bu noktaya gelen bir Amiga benim için bir anlam ifade etmiyor.

Bu tip kartuşların tercih sebebi daha çok hızlı yükleme. Örneğin GEOS yükleyin disketlerden turbosuz standart bir 1541 ile. Eskiden olsa tahammül ederdik yükleme zamanı için. Bir de ön yüklemesini bir kartuş ile yapabildiğini ve sonrasında disketlerden devam ettiğini düşün. İlker abinin konu ile ilgili bir GEOS imajı mevcut. 10 saniye sonrası C64'te GEOS açılmış oluyor. ( http://cbm.ficicilar.name.tr/program/15/geos-64-2.1e-kernal-rom-image , videosu: https://www.youtube.com/watch?v=CkcTa5VgADM ) C128'de direkt açılması için GEOS ROMlarının takılı olduğu bir c128 board'u gibi hatta bir de 1571 ve jiffydos varsa gerçek ideal makine orjinali bozulmamış gibi karşında durur. ( c128 üzerindeki denemelerim https://youtu.be/MgjQb12KesY )

Çok uzun süredir kimse orjinal makine üzerinde yazılım geliştirmiyor. İstisnalar olabilir. Çünkü araçlar olsada kullanmak gerçekten sıkıntılı. O yüzden PC tarafında derlemek yada ilgili araçları kullanmak zamandan tasarruf. Hatta bazı animasyonları frame frame oluşturacaksanız gerçek bir c64 üzerinde işkence hayatı 64KB üzerinde herşeyi oturtmak ile başlar. Ama PC taraflı herşey daha kolaydır. Hakimiyet arttıkça siz de zevk alırsınız. Sizin muhtemelen sorduğunuz sorunun cevabı da burada gizli yani c64 belleğinden fazla bir bellek kullanayım olayı ise c64 için gerçekten anlamı olmayacak. Ama örneğin SDcard kullanabilen bir kartuş ile dosyalara erişim okuma yazma kolaylık sağlayabilir. Bunu 64KB arttırma gibi düşünmemek gerek c64 doğasında olmayan birşey. Amiga, Atari gibi 16 bit sistemlerde RAM yada Harddisk boyutunu arttırmaya benzemez.

Yazacak çok şey var aslında lakin orjinali bozmadan cihazları günümüz teknolojileri ile uyumlu hale getirebilmek belki de en güzeli.

https://github.com/emartisoft My GitHUB | http://csdb.dk/scener/?id=26786 My CSDB

READY.
SYS(64767): EMARTI
hüseyinc64
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Temmuz 04, 2021, 04:20:03 ÖÖ »

bütün cevaplar için hepinize teşekkürler

bu arada şu eleman açık kaynak kodlu bir proje yapmış c64 için bir 2mb ram

https://www.youtube.com/watch?v=Z-EKQT1GU9w
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır