Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)
Sayfa: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 34   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)  (Okunma Sayısı 445613 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #315 : Aralık 27, 2014, 08:23:52 ÖÖ »

@cezerye televizyonunda sadece kompozit giriş var demektir.

Video kaynaklarının (örneğin bir PC'nin) çeşitli türlerde video sinyali üretme ihtimali vardır ve sizin durumunuzda söz konusu olanlarsa RGB ve Kompozittir.

Yavuzg'nin projesi sadece RGB sinyal iletme yeteneğine sahip ve sizin bu projeden faydalanabilmek için malesef RGB sinyal kabul eden yani üzerinde hem scart bulunana hemde scartı RGB destekleyen bir televizyon bulmanız gerek.
NEDEN RGB?
Harika da ondan... Videoda görüntüyü oluşturan sinyal RGB ise üç renk bilgiside bir birine karışmadan değmeden konforlu bir şekilde, first class yolcusu gibi ekranınıza ulaşmakta.

Kompozite gelince: Kompozit sinyal RGB(3 farklı renk) sinyallerin birbirinin üstüne binerek, içinden geçerek, kısacası akraba olarak sanki anadolu jetin ekonomi sınıfında uçup cihazınıza ulaşması oluyor.

Hiç THY Firstclassda uçanla Anadolu jet ekonomide uçan adam aynı halde varır mı gideceği yere, yol biraz uzunsa tabii.

Yani kompozitten berrak bir PC görüntüsü elde etmek pek kolay değil. İnceden bir bulanıklık olur. hele ki PC gibi bir kaynaktan gelen fazla detay içeren bir görüntüyse.

Derseniz ki ben TVmi değiştirmem aşağıdaki üründen alıp kullanabilirsiniz.
http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/vga-to-rca-cevirici-donusturucu-converter-138812122

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
cezerye
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #316 : Aralık 27, 2014, 23:17:38 ÖS »

Hmm olay tv den kaynaklanıyordu yani... Bu da bir adım sayılır yani scart girişli olan ve bu scart girişinin rgb destekleyen bir tv bulmam gerek... Hay Allah... Bildiğiniz bir marka var mı?
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #317 : Aralık 27, 2014, 23:27:22 ÖS »

@cezerye bence markadan ziyade model de bitiyor olay. deneme yanılma en güzeli.

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #318 : Aralık 27, 2014, 23:27:41 ÖS »

satın almadan yanılma yerinde deneme

cezerye
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #319 : Aralık 28, 2014, 21:35:14 ÖS »

Peki bir scart girişin rgb olup olmadığını nasıl anlarım?
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #320 : Aralık 28, 2014, 21:42:23 ÖS »

RGB çıkışlı psone götürmüştüm ben TVyi alırken. RGB ve composite çıkış kalitesinin farkını biliyorum. bir de şansıma zaten RGB modda RGB yazıyor benimkinde ekranda.

cezerye
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #321 : Aralık 28, 2014, 21:47:33 ÖS »

Benim işm zor... Çıkış kalitesinin farkını bilmiyorum ben... Psone da yok ( neyse babannemde bi tv varmış.. Bide onu deniyim belki şansıma olur o...
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #322 : Aralık 28, 2014, 21:48:30 ÖS »

Kolay gelsin

egemenk
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #323 : Ocak 26, 2015, 06:26:03 ÖÖ »

Alıntı

Plastik kutuya VGA port deliği açmak için alternatif güzel bir teknik buldum. Eski bir ekran kartından portun olduğu plakayı söküp kutuya vidalayarak şablon olarak kullanıyor. Bu şablonun üstünden plastiği deliyor, eğeliyor. Vida deliklerini de sonradan portun vidaları için kullanıyor.

Eğer bu şekilde kendi vidaları ile tutunabiliyorsa hem kayma sorunlarını önler hem de devre kartına tutturulmak zorunda olmaz. İyi bir fikir gibi geldi bana.

Kaynak: http://www.mmmonkey.co.uk/fitting-switches-sockets-etc/
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #324 : Ocak 26, 2015, 10:11:55 ÖÖ »

Super teknikmis paylasim icin tesekkurler:)

scorpion
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #325 : Ocak 26, 2015, 11:00:17 ÖÖ »

arkadaşlar foruma yeni katılan biri olarak ama neredeyse hayatının buyuk bir bölümünü 80 ve 90 yıllarda sigara dumanı altında atari salonlarında kahve ve tehna köşelerdeki vaktını harcamış ve halada bu işten zevk alan birisi olarak hepinize merhaba diyorum.sigara dumanı altında,atari kollarının yanındaki sigara yanıklarını izlerini ekmekten artan paraları,river raid oyunları,fiş çektirmeleri kim unutabilirki commodoredeki tutmayan kafa ayarları oyun çektirmek için bilgisayarcılara gitmek bunların hala tadı damağımda Arkadaşlar Yavuzg arkadaşıma cok teşekkür edıyorum böle bi nostaljiyı yaşattığı için benım de evde kendı çapımdaki projeme Bu bahsedilen SCARTCADE DEN almak istiyorum
« Son Düzenleme: Haziran 09, 2015, 11:14:49 ÖÖ Gönderen: scorpion » Logged
leviathank
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #326 : Ocak 26, 2015, 13:55:24 ÖS »

arkadaşlar foruma yeni katılan biri olarak ama neredeyse hayatının buyuk bir bölümünü 80 ve 90 yıllarda sigara dumanı altında atari salonlarında kahve ve tehna köşelerdeki vaktını harcamış ve halada bu işten zevk alan birisi olarak hepinize merhaba diyorum.sigara dumanı altında,atari kollarının yanındaki sigara yanıklarını izlerini ekmekten artan paraları,river raid oyunları,fiş çektirmeleri kim unutabilirki commodoredeki tutmayan kafa ayarları oyun çektirmek için bilgisayarcılara gitmek bunların hala tadı damağımda Arkadaşlar Yavuzg arkadaşıma cok teşekkür edıyorum böle bi nostaljiyı yaşattığı için benım de evde kendı çapımdaki projeme Bu bahsedilen SCARTCADE DEN almak istiyorum LÜTFEN bana yardımcı olacak arkadaş varmı lütfen rica ediyorum ....inşallah sesimi duyan bi arkadaşım olur allah razı olsun sizden....

5. Sayfada devre şeması, pcb ve parça listesi var. Kendiniz yapabilirsiniz. Halihazırda satılmıyor diye biliyorum.
scorpion
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #327 : Ocak 26, 2015, 14:59:47 ÖS »

saol levithank ...
OzgrGvnc
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #328 : Şubat 09, 2015, 14:25:27 ÖS »

Yavuz Bey çalışmalarınızı yakından takip ediyorum.
Eski arcade salonlarından topladığım birkaç kabini (sadece ahşap) hayata geçirme planım var. Bu preojeyi de planlarıma dahil edeceğim ancak paylaştığınız pcb çiziminin çıktı boyutları gerçek boyutlardan farklı sonuç veriyor. ExpressPCB ile oluşturduğunuz proje dosyasını paylaşırsanız sevinirim.

3 gün sonra edit

Tabi hepimizin hobileri dışında işi gücü olduğunu düşünüp başımın çaresine bakmaya karar verdim.. Yavuz hocam affınıza sığınarak projeyi araklamış gibi oldum Kahkaha ama ticari değil. Bir arkadaşımla evlerimize birer yatay birer dikey arcade koymaya karar verdik (proje detaylarını yakında paylaşırım)

Kutulama düşüncem olmadığı için yeniden çizim yaparken pcb boyutunu biraz büyük tuttum. İhtiyacı olan arkadaşlara sadece baskı devresi yapılmış plaketi hediye edebilirim elimin ayarı kaçtı hızımı alamayıp 18 tane bastım. Malzemeleri lehimleyip kullanırsınız.

« Son Düzenleme: Şubat 19, 2015, 03:24:40 ÖÖ Gönderen: OzgrGvnc » Logged
egemenk
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #329 : Şubat 28, 2015, 16:08:18 ÖS »

Kablo tutucumuz da tam oturdu...

@yavuzg: Bu kablo tutucuyu nerden buldunuz acaba ya? İstanbul'da aramadığım yer kalmadı bulamıyorum Tam kablo tutucunun altından gitmiş gamepadler oluyor, onları tamir için çok gerekli bir parça. Köşelisi var, incesi var ama böylesini bulamadım
Sayfa: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 34   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: