Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)
Sayfa: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 34   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)  (Okunma Sayısı 318496 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #435 : Ekim 14, 2016, 12:52:11 ÖS »

Neyse biz de monitör ile ilk adımı atalım kesmeyecek olursa tvyi deneriz.

Bu arada bizim monitörün en düşük çözünürlük seviyesi yanlış hatırlamıyorsam 800*600 idi. Bu durumda soft15khz uygulamasına neden gerek olmuyor

PC monitörü olarak geçen tüm monitörler (multi-sync özelliği yoksa) en az 31Khz ve üzeri yatay senkronizasyon hızını destekler. Dolayısıyla Soft15Khz uygulaması, adından da anlaşılacağı üzeri (15Khz) zaten "görünür" hale getirdiği çözünürler PC monitöründe bir şeye yaramaz (15Khz ve 24Khz).

Ekran kartı sürücülerinin gösterdiği en düşük çözünürlük 800x600 (SVGA) ise ve Soft15Khz kullanarak 640x480 (VGA) çözünürlüğü açsan bile bunun MAME açısından herhangi bir avantajı olmaz.

Neden dersen, MAME'in içindeki arcade oyunların %90'ı gerçekte 15Khz ve 24Khz'lık yatay senkronizasyonu destekleyen arcade monitörlerde çalıştığından MAME'de birebir çözünürlüklerini göstermesi için gereken ayarları yapsan bile PC monitöründe görüntü alamazsın.

Dolayısıyla başlangıç için yapman gereken ekranı 800x600 ayarlayıp MAME ini ayarlarında "hwstretch" özelliğini 1 yapman (ki sanırım varsayılan değer bu, yani hiçbir şey yapmana gerek yok)
« Son Düzenleme: Ekim 14, 2016, 13:08:44 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #436 : Ekim 14, 2016, 17:12:53 ÖS »

çünkü monitörün VGA sinyal ile çalışıyor
soft15khz ise CGA monitörler yada TV ler için yani 15khz sinyal ile çalışan cihazlar için

usta cevaplamış zaten mailden gidince cevapsız sandım
bilir_kisi_07
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #437 : Ekim 14, 2016, 20:48:41 ÖS »

Neyse biz de monitör ile ilk adımı atalım kesmeyecek olursa tvyi deneriz.

Bu arada bizim monitörün en düşük çözünürlük seviyesi yanlış hatırlamıyorsam 800*600 idi. Bu durumda soft15khz uygulamasına neden gerek olmuyor

PC monitörü olarak geçen tüm monitörler (multi-sync özelliği yoksa) en az 31Khz ve üzeri yatay senkronizasyon hızını destekler. Dolayısıyla Soft15Khz uygulaması, adından da anlaşılacağı üzeri (15Khz) zaten "görünür" hale getirdiği çözünürler PC monitöründe bir şeye yaramaz (15Khz ve 24Khz).

Ekran kartı sürücülerinin gösterdiği en düşük çözünürlük 800x600 (SVGA) ise ve Soft15Khz kullanarak 640x480 (VGA) çözünürlüğü açsan bile bunun MAME açısından herhangi bir avantajı olmaz.

Neden dersen, MAME'in içindeki arcade oyunların %90'ı gerçekte 15Khz ve 24Khz'lık yatay senkronizasyonu destekleyen arcade monitörlerde çalıştığından MAME'de birebir çözünürlüklerini göstermesi için gereken ayarları yapsan bile PC monitöründe görüntü alamazsın.

Dolayısıyla başlangıç için yapman gereken ekranı 800x600 ayarlayıp MAME ini ayarlarında "hwstretch" özelliğini 1 yapman (ki sanırım varsayılan değer bu, yani hiçbir şey yapmana gerek yok)

Galiba bu sefer anladım usta. Yani kısaca 15khz yerine 31khz göreceğiz bizim monitörde.
Bu durumda ekran kartımızın destekleyip desteklememesinin de bi önemi kalmıyor sanıyorum.
« Son Düzenleme: Ekim 14, 2016, 21:04:53 ÖS Gönderen: ibeser (Ayak Takımı) » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #438 : Ekim 14, 2016, 22:06:24 ÖS »

Aynen...

Ben de ilk MAME kabinimde (bu detayları daha bilmediğim dönemlerde) SONY PC monitörü kullanmıştım, hala kullanıyorum. Bir ara TV'ye çevirmeyi planlıyorum ama o ara bir türlü gelemedi

Eve gelip giden, arada oyun oynayan arkadaşlar da "aaa bu neden böyle" falan da demiyor işin açıkçası, bayıla bayıla oyun oynanıyor.

Dolayısıyla bu değişikliği yapmay yolunda pek de bi motivasyonum yok...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #439 : Ekim 14, 2016, 22:07:53 ÖS »

Aslında traji komik bir çelişki var ortada zira SCARTCADE'i ben yaptım ama kullanmıyorum. Elimde örnek niyetine bile bir tane kalmadı

bilir_kisi_07
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #440 : Ekim 14, 2016, 22:41:21 ÖS »

Üstat siz daha iyi bilirsiniz fakat bu kocaman tvlere sürekli yarım metre mesafeden bakmak ne kadar sağlıklı :/

Bazı yabancı forumlarda lcd üzerinde 15khz paylaşım yapanlar var onlar nasıl başarmış olabilir
Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #441 : Ekim 14, 2016, 22:45:57 ÖS »

Aslında traji komik bir çelişki var ortada zira SCARTCADE'i ben yaptım ama kullanmıyorum. Elimde örnek niyetine bile bir tane kalmadı
Abi bu konuya her cevap yazıldığında acaba mı diyorum kendi kendime yeni bir scartcade partisi mi geliyor diye bakıyorum ama hüsran
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #442 : Ekim 14, 2016, 23:21:39 ÖS »

Üstat siz daha iyi bilirsiniz fakat bu kocaman tvlere sürekli yarım metre mesafeden bakmak ne kadar sağlıklı :/

Çok sağlıklı! Çok eğleniyorsun, gülüyorsun, kızıyorsun, küfrediyorsun, deşarj oluyorsun Kahkaha

Bazı yabancı forumlarda lcd üzerinde 15khz paylaşım yapanlar var onlar nasıl başarmış olabilir

Onlar ya LCD "TV" dir. LCD TV'ler 15Khz'i destekler (SCART, Composite vs girişlerinden)

Abi bu konuya her cevap yazıldığında acaba mı diyorum kendi kendime yeni bir scartcade partisi mi geliyor diye bakıyorum ama hüsran

Pek yakında Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Ancak PCB basacak kuru filmlerim bitti. Aslında bitmedi de rulonun sonları 2 seneden sonra buruşmaya başlamış. Bu saaten sonra tekrar toner transferine döneyim dedim, iş yerinden lazer printer'ı arakladım onun da toneri bitmiş

Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #443 : Ekim 14, 2016, 23:26:28 ÖS »

Abi o zaman yeni serinin 1 numaralı cihazı benim şimdiden rezerve yapıyorum aklında olsun
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #444 : Ekim 15, 2016, 01:16:59 ÖÖ »

Ben her zaman 0 olduğuma göre 1 olabilirsin

Ama Yavuzdan farklı bir ürün beklentisine mi girmeli bilemiyorum...Yoksa...

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #445 : Ekim 15, 2016, 01:41:00 ÖÖ »

Girmeli girmeli... Ben de iki olayım.

Doberman ♦ megaOne ♦ HDMI-64 ♦ HDMI-520 ♦ NewSchool
AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #446 : Ekim 15, 2016, 02:00:56 ÖÖ »

Bende 2 tane alayım ustad

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
Jester
Üye

MAX 330 MEGA      PRO-GEAR SPEC

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #447 : Ekim 15, 2016, 02:15:35 ÖÖ »

Bende dahil epey bir talep olacak gibi görünüyor Masum

"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #448 : Ekim 15, 2016, 08:18:23 ÖÖ »

Ben her zaman 0 olduğuma göre 1 olabilirsin

Abi zaten senin sıfır olduğunu varsayarak bir olayım dedim yoksa ne haddimize yani😂 ayrıca Yavuz abiden yeni bir şeyler bekleriz tabiki niye beklemeyelim yeniliklere her zaman açığız biliyorsun
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #449 : Ekim 15, 2016, 11:59:03 ÖÖ »

Belki kullamicam ama yavuz ustaddan birhatira kalir...o bile yeter...
« Son Düzenleme: Ekim 15, 2016, 12:00:47 ÖS Gönderen: Heroman » Logged
Sayfa: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 34   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: