Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)
Sayfa: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 33   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)  (Okunma Sayısı 303115 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #195 : Aralık 27, 2013, 09:36:26 ÖÖ »

ghouls'n ghosts videosunda oyun değişince üstteki işklı marquedeki oyun ismide oyununa uyumlu olarak değişiyor paperboy çıkınca ışıklı marquede paperboy  yazıyor, outrun çıkınca outrun'a dönüyor. Oyun değişimi tamam ama marquee nasıl oyuna göre değişiyor bunu anlamadım, oyun değişince marque nasıl değişiyor nasıl bir mekanizma var acaba 
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #196 : Aralık 27, 2013, 10:59:06 ÖÖ »

ghouls'n ghosts videosunda oyun değişince üstteki işklı marquedeki oyun ismide oyununa uyumlu olarak değişiyor paperboy çıkınca ışıklı marquede paperboy  yazıyor, outrun çıkınca outrun'a dönüyor. Oyun değişimi tamam ama marquee nasıl oyuna göre değişiyor bunu anlamadım, oyun değişince marque nasıl değişiyor nasıl bir mekanizma var acaba 

MAME ve çeşitli MAME front-end'leri bunu destekliyor bir süredir. Ben de düşünmüştüm ancak öyle yatay LCD bulamayınca floresans lamba olayına geri dönmüştüm

Hatta oyundaki kontrollerin dizilimini de başka minik bir LCD'de gösteren projeler de var. Ve hatta, ışıklı (RGB) butonlar kullanarak sadece seçilmiş olan oyunda aktif olan butonların o oyunun orijinalinde olan buton renkleri ile yakan projeler de var...

emulasyon deyip geçmeyin

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #197 : Aralık 27, 2013, 11:21:32 ÖÖ »

Abi senin MAME kabinetinde hangi işletim sistemini, donanımları ve frontend'i kullanıyorsun?

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #198 : Aralık 27, 2013, 11:43:26 ÖÖ »

Abi senin MAME kabinetinde hangi işletim sistemini, donanımları ve frontend'i kullanıyorsun?

XP, kıytırık bir Pentium D, Fe olarak GameX

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 23:40:50 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #199 : Aralık 27, 2013, 13:59:25 ÖS »

bu GameEx internet olmadığında da çalışıyor mu, yoksa internete bağlı olmak mı gerekiyor
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #200 : Aralık 27, 2013, 16:21:17 ÖS »

bu GameEx internet olmadığında da çalışıyor mu, yoksa internete bağlı olmak mı gerekiyor

bilmem. kabinim network ve internete bağlı, boşta kaldığı zamanlarda internet radio olarak kullanıyorum

belki ilk kurulduğu zaman aktivasyon için bağlantı istiyordur (hatırlamıyorum çok oldu) ama internet kesildiği zaman bile kabin çalışıyor, onu biliyorum.

Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #201 : Aralık 27, 2013, 16:40:39 ÖS »

Yavuz kardeşim sene sonu yoğunluğundan ödemeni geciktirdim kusura bakma.
Aklına kötü bir şey gelmesin. EFT saatini geçirdiğim için pazartesi gönderyorum. Emeğe saygı çerçevesinden camiadan ve şahsından özür dilerim.

A4000|FastlaneZ3|RetinaZ3|Tandem Ide|CF
A2000|G-Force 040/33|Cybervision64-3D|
A2000|Mobo|GVP HX-2000-II|Supra 8Mb
A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|PPC 040/25/200|Mediator Sx|Vodoo4500|256Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|ACA030|Indivision ECS|A604|CF
A600|Mobo|A603
A5
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #202 : Aralık 27, 2013, 23:51:06 ÖS »

Yavuz kardeşim sene sonu yoğunluğundan ödemeni geciktirdim kusura bakma.
Aklına kötü bir şey gelmesin. EFT saatini geçirdiğim için pazartesi gönderyorum. Emeğe saygı çerçevesinden camiadan ve şahsından özür dilerim.

sence o hesaba bakmışmıyımdır kim göndermiş kim göndermemiş diye? canın sağolsun...

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #203 : Aralık 28, 2013, 18:06:03 ÖS »

ustam su senın scanlıne generator calısmandan bıraz bılgı sızdırsana takıpcılerıne Kahkaha

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #204 : Aralık 28, 2013, 18:07:06 ÖS »

ben bır tane ısterım lcd monıtore sart

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #205 : Aralık 28, 2013, 23:30:26 ÖS »

ustam su senın scanlıne generator calısmandan bıraz bılgı sızdırsana takıpcılerıne Kahkaha

şu an PCB'sini tasarlıyorum.

AmonR
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #206 : Aralık 29, 2013, 23:46:36 ÖS »

Yoğunluktan fırsat bulup yazamadım ama benim SCARTCADE de Perşembe akşamüstü elime ulaştı.  Kahkaha

Henüz deneme fırsatım da olmadı, ama Özay Turay'ın GroovyMAME ile ilgili paylaştığı bilgilerden sonra, Soft 15kHz ile hiç uğraşmadan direkt GroovyMAME'yi mi denesem diye düşünmeye başladım.
Bir PC'yi direkt bu işe angaje etmek yerine, en azından GroovyMAME'yi önce bir USB flash belleğe kurup bir deneme yapayım diyorum.

GroovyMAME diye birşeyi araştırıken denk geldim. Bu arada GroovyMAME'in hem Windows hem de Linux sürümü var. MAME'in Arcade monitörler için özelleştirilmiş sürümüymüş. Araştırmaya devam ediyorum. Soft 15kHz'in pabucu dama atılabilir.

Sinclair: ZX Spectrum +2
Sega: Saturn, Dreamcast
Microsoft: XBOX
Sony: PS1, PSP ve sonunda PS2
Nintendo: GBA, DS Lite ve sonunda Wii
Handhelds: GP2X, Dingoo A320, Samsung Galaxy S Wi-Fi 5" mini android tablet
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #207 : Aralık 30, 2013, 03:07:06 ÖÖ »

Yoğunluktan fırsat bulup yazamadım ama benim SCARTCADE de Perşembe akşamüstü elime ulaştı.  Kahkaha

Henüz deneme fırsatım da olmadı, ama Özay Turay'ın GroovyMAME ile ilgili paylaştığı bilgilerden sonra, Soft 15kHz ile hiç uğraşmadan direkt GroovyMAME'yi mi denesem diye düşünmeye başladım.
Bir PC'yi direkt bu işe angaje etmek yerine, en azından GroovyMAME'yi önce bir USB flash belleğe kurup bir deneme yapayım diyorum.

GroovyMAME diye birşeyi araştırıken denk geldim. Bu arada GroovyMAME'in hem Windows hem de Linux sürümü var. MAME'in Arcade monitörler için özelleştirilmiş sürümüymüş. Araştırmaya devam ediyorum. Soft 15kHz'in pabucu dama atılabilir.

maalesef bu konuda öyle tek tuşta işi halledebildiğiniz sihirli bir değnek yok.

Evet GroovyMAME CRT ekranlar için optimize edilmiş kodlar içermekte ancak yine de arkaplanda bir 15Khz çözümü ile mevcut modların PC'ye yüklenmiş olması gerekiyor.

Bakın tekrardan kısaca anlatmaya çalışayım, emulatör oyunun görüntüsünü yaptığınız ayarlara göre 2 türlü oluşturur;

1) Mevcut windows çözünürlüğünde (örn. 1024x768) bir DirectDraw canvas'ı (tuval) kullanarak oyunun görüntüsünü bu tuval'e "stretch" eder (esneterek). (DEFAULT)
2) Oyunun "orijinal" çözünürlüğünde (örn. 320x240) bir DirectDraw tuval'i seçerek.

Şimdi eğer emulatör ayarlarında "stretch" etmeyi kaldırdıysanız ve windows'da oyunun orijinal çözünürlüğünde bir çözünürlük tanımlı değilse böyle bir DirectDraw/Direct3D tuval'i OLUŞTURULAMAZ!!!

Bu yüzden emulatörlerin default ayarlarında çözünürlüğü değiştirmeden (switchres =0, hardwarestretch=1) "stretch" etmeyi sağlar ki tıkladığın her oyun çalışsın. Ama bu yüzden de "suluboya" gibi bir görüntü oluşur (CRT'de bile).

Soft15Khz'in yapmaya çalıştığı, mümkün olabilecek en fazla çözünürülük kombinasyonunu (yine de tamamı değil - başka nadir custom çözünürlürlükleri de ekleyebiliyorsunuz) Windows'a yüklemek. Hasbelkader bu çözünürlükler çök düşük olduğundan doğal olarak ekran kartı bunları gösterebiliyor ama LCD monitörünüz SYNC olamıyor... İşte tam bu sebeple de SCARTCADE veya kendi yaptığınız bir VGA-RGB kablosuna ihtiyacınız var.

Şimdi, opsiyonlarınızı tekrardan hatırlatayım;

1) ArcadeVGA ekran kartı satın almak (ki firmware'i değiştirilmiş ATI Radeon kartları bunlar)
2) Hack'lenmiş ATI ekran kartı sürücülerini kullanmak. (Eğer ATI bir ekran kartınız varsa)
3) Soft15Khz uygulaması ile çözünürlüklerin windows'ta "tanımlanmasını" sağlamak. (Hem ATI hem NVidia kartlar için ortak TEK çözüm. Zaten SACRTCADE hem ATI hem de NVidia kartlarda çalışan bir devreye sahip)

Daha önce de belirttiğim gibi SCARTCADE bütün bu hammaliyeyi kabullenecek olan siz retro severler için bir ürün.

Tabii bu söylediklerimin tamamı Wİndows ortamı için geçerli. Linux'da emulatör kodunda bu işleri hallediyorlar sanırım. Linux ve emulasyon konularında hiçbir tecrübem ve bilgim yok. AMA windows ortamındaki hikaye bu.

Yine de, merak edenler için GroovyMAME'in doğduğu meşhur forum da bu;

http://forum.arcadecontrols.com/index.php/topic,135823.0.html
« Son Düzenleme: Aralık 30, 2013, 03:19:57 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #208 : Aralık 30, 2013, 22:25:13 ÖS »

soft15khz yi indirdim,fakat butonlar inaktif malesef,ekran kartı ati radeon hd550 sanırım çalıştırmıyor. bu durunda hack'lenmiş Ati sürücülerini bulmam gerekiyor sanırım.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #209 : Aralık 31, 2013, 01:14:02 ÖÖ »

soft15khz yi indirdim,fakat butonlar inaktif malesef,ekran kartı ati radeon hd550 sanırım çalıştırmıyor. bu durunda hack'lenmiş Ati sürücülerini bulmam gerekiyor sanırım.

soft15khz'i modern işletim sistemlerinde (örn win7 32/64 bit) çalıştıramayan arkadaşlar!!! (joker sadece sen değilsin)

Sorununuz bu değil mi?

Çözüm ===>

LAPTOP kullananlar DİKKAT. İki ekran kartı gibi görünenlerden birincisi Laptop'ınızın LCD'si. Buna 15Khs yüklemeyin anlamsız.

İkinciyi seçin

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 23:41:06 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Sayfa: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 33   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: