Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)
Sayfa: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 34   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)  (Okunma Sayısı 450195 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
blackturk
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #255 : Şubat 14, 2014, 23:43:05 ÖS »

Yavuzg

işin ilginç tarafı bir anda scart sinyali kayboluyor.bende bilgisayarı kapatıyorum.Tekrar açtığımda görüntü gelmiyor.Belli bir müddet sonra açınca görüntü geliyor.   

Yan yana 2  priz'den besleniyorlar.Sen konuyu açınca kontrol için şöyle yapabilirim faz nötr arası 220 civarı olmalı.her iki duvar prizinde  tek tek toprak nötr arası gerilime bakmalıyım.Ölçü aleti ile her prizdeki toprak nötr arasını kontrol edicem eğer büyük fark varsa sıkıntı olabilir.Eğer yok ise aklıma şu soru geliyor senin devre ses sinyallerinden etkileniyor olabilir mi ?.Ortamda bir  EMI  durumu mu  oluşuyor acaba ? Böyle bir devrenin ekranlamaya ihtiyacı olabilir mi?
sorular aklıma geliyor.

« Son Düzenleme: Şubat 14, 2014, 23:45:04 ÖS Gönderen: blackturk » Logged

A1200 | APOLLO 1240 32 MB | CNET PCMCIA | SYSINFO SPEED TEST 30 MIPS
SM1,SEGA MEGA CD,SM2,SMS II,Sega Saturn Mod ve AR 4MB,PSX Mod ve Mpeg ,PSX2 ,SNES ,ATARI 800XL,SPECTRUM 128K +2,YAMAHA CX5M MSX,ATARI 520 STFM,1040 STF,C64,C128,1541 II,1571,RAM 1764 ,A500,A500+,A600,A590,IDE68k,2X1084S,1084P
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #256 : Şubat 15, 2014, 05:01:02 ÖÖ »

işin ilginç tarafı bir anda scart sinyali kayboluyor.bende bilgisayarı kapatıyorum.Tekrar açtığımda görüntü gelmiyor.Belli bir müddet sonra açınca görüntü geliyor.   

"scart sinyali kayboluyor" derken AV modundan mı çıkıyor demek istiyorsun? (Gerçi öyle olsa ses de gitmeliydi)

Ayrıca "belli bir süre sonra geliyor" demenden sanki sorunun boşalan büyük bir kondansatörden kaynaklandığı gibi bir izlenim uyandırdı. senin TV ne kadar eski?

Yan yana 2  priz'den besleniyorlar.Sen konuyu açınca kontrol için şöyle yapabilirim faz nötr arası 220 civarı olmalı.her iki duvar prizinde  tek tek toprak nötr arası gerilime bakmalıyım.Ölçü aleti ile her prizdeki toprak nötr arasını kontrol edicem eğer büyük fark varsa sıkıntı olabilir.

üçlü bir uzatma ile hepsini (PC + TV) aynı prize takmayı denermisin? Daha kolay olur bu şekilde test etmen. Topraklar bir olur. PC'nin power supply'ı veya TV'den kaynaklanan bir aşırı yüklenme veya topraklama sorunu gibi geldi bana...

... senin devre ses sinyallerinden etkileniyor olabilir mi ?.Ortamda bir  EMI  durumu mu  oluşuyor acaba ? Böyle bir devrenin ekranlamaya ihtiyacı olabilir mi?
sorular aklıma geliyor.

sanmam. dediğim gibi ses soketi devreye girmiyor bile (GND dışında) direk SCART'ın ses pinlerine giriyor. ayrıca sen de tahmin edersin ki, burada uğraştığımız frekanslar birbirini etkileyecek kadar yüksek değil...

darkkrad
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #257 : Mart 01, 2014, 22:01:35 ÖS »

İyi Aksamlar;
Yavuz bey bir maruzatım olacaktı bakabilirseniz cok tesekkur ederim.Ben sizin yaptıgınız devreyi inceledim ama benim elimde eskiden film izlemekte kulandıgım rf modulator vardı.Ben bu modulatore mini scart uydu takarak tv girisiyle izleme yapabiliyorum.Bu aleti aynı sekilde pc den tv ye aktarımda kullanabilirmiyim diye dusundum, ama laptop ta sadece vga cıkısı vardı ve bende bir kablo almıstım (vga to s-video-3x Rca) ama bu 3 rca ucunu scarto to 3 rca olan kabloya ya bagladım ve modulatorun scart girisine taktım goruntu elde edemedim. Acaba sizin devrenizdeki şemada ki vga yı scarta bagladıgınız gibi yapsam goruntu alabilirmiyim.Benim kablomdaki s vidoyu kullanamadım galiba ondan goruntu gelmedi veya da bu s video cıkısını scarta ilave etsem goruntu gelirmi acaba.Sanki elimdeki malzemelerle bu is olucakta bilgsizlikten yapamıyorum gibi geldi ilgilenirseniz egerki bir fikriniz varsa tesekkur ederim. 
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #258 : Mart 02, 2014, 00:12:27 ÖÖ »

... bende bir kablo almıstım (vga to s-video-3x Rca) ama bu 3 rca ucunu scarto to 3 rca olan kabloya ya bagladım ve modulatorun scart girisine taktım goruntu elde edemedim.

Selamlar,

VGA => 3 x RCA dediğiniz kablonun nasıl bir amaç ile üretilmiş olduğunu bilmek lazım. Yani her 3 sıra DB-15 soketi geçerli bir VGA kablosudur demek yanlış olur. Kabloyu öylesine mi aldınız yoksa ambalajının üzerinde amacını tarif eden bir şema veya yazı varmıydı?

Bunu niye soruyorum derseniz, evet, bir tarafı VGA (DB-15) soketi diğer tarafı tos/lale olan kablolar olabilir ancak bunların amacı çok farklı olabilir;

Örneğin: VGA - to - Component kablo olabilir ama sizin işinize yaramaz. Bu VGA sinyalini Pr, Pb, T bileşenlerine çeviriyor olabilir.

veya aslında kablo Composite sinyali VGA'ya dönüştürmek için yapılmış olabilir v.s. v.s. (Sizdeki durumun tersi yani)

Kısaca, PC üzerinde yazılımsal/donanımsal herhangi bir modifikasyon yapmadan VGA çıkışındaki görüntü bir TV'ye (SCART üzerinden) basit kablolar veya SCARTCADE gibi basit devrelerle verilemez.

Yazılarımda bir çok defa bunun altını çizmeye çalıştım. Bunu sadece SCARTCADE devresi ile de sağlayamazsınız.

Önce PC'nin TV'nin anlayacağı bir frekansta görüntü çıkışı sağlaması lazım.

Ya da PC üzerinde herhangi bir modifikasyon yapmadan direk TV'ye çıkış sağlayan özel cihazlar var. Onları kullanmalısınız. (Sanırım bu konu başlığının ilk sayfasında bir arkadaşımız böyle bir cihazın ilanını göndermişti )

darkkrad
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #259 : Mart 02, 2014, 03:47:34 ÖÖ »

Selamlar
Öncelikle ilgilendiginiz icin tesekkur ederim.Evet yazılarınızdaki ekran hızını 15 hertz'e indirmek gerektigni ve ayarlar yapmak gerektigni okudum fakat bende bulunan rf modulator resminide gostereyim belki ceviryiordur diye denemek istedim scartı uyduyu calıstırdıgı icin, tv ekranında oyunları oynamak daha hoş olurdu tabi

Aldıgım kabloda sitede yazıyordu oda;

altında ekran kartının desteklemesi gerekir diyordu evet benim ekran kartımda s-video çıkısı yok (intel(r) graphics media accelerator)ama vga yı s-videoya ve rca lara dönüştürüyor olarak algıladım kabloyu bilemiyorum doğrumu algıladım ama o kablonun öyle oldugunu düsünerek tv den de s-video girisi olmadıgından 4 pinli girisin 3 nolu (y) ve 4 nolu (c) yu birleştirip scartta 20 ve 15 i birlestirerek denedim ( bir yerde okumustum tv de s-video girisi yoksa scartta 15 nolu pinde bostur diye birlestirmeniz gerekir diyorlardı)ama olmadı.
Eğerki kablomun yanlıs oldugunu düsünürsek sizin yapmış olsugunuz devreyi vga yı scarta dönüştüren çizimi yapsam kendim ve bu yaptıgımı rf modulatore baglasam bir sonuc elde edebilirmiyim acaba.
Birde daha önce almış oldugum kablo var oda su ;

bunu kullanabilrmiyim usb den vga cıkısları olan kablomla siz bahsetmiştiniz voltaj 3.3 veya 5 voltu ondan alıp scarta dahil ederek sizin yaptıgınız şemayı kulanarak scarta çevirsem çalışabilirmi yoksa bu ekran kartı ve tv iyle bu acemi bilgimle bir şey olmazmı tesekkürler iyi geceler. 
« Son Düzenleme: Mart 02, 2014, 04:40:27 ÖÖ Gönderen: darkkrad » Logged
Jax
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #260 : Mart 02, 2014, 21:28:18 ÖS »

Yavuz bey bu devre ile amiga 1200 ümü scart soketi ile monitöründe vga girişinden led monitöre bağlayabilirmiyim?
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #261 : Mart 02, 2014, 21:36:54 ÖS »

Devre ters yönde (SCART - VGA) çalışmayacaktır. Kaldı ki zaten SCART bir çıkış kaynağı değil giriş kaynağı.

Ama 23->15 pin çevirici adaptör ile (hazır veya kendiniz yaptığınız) Amiga'nın görüntüsünü SCART'tan alabilirsiniz.

Şu başlıkta satılan 23->15 çeviriciyi bu yüzden aldım zaten.

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
Jax
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #262 : Mart 02, 2014, 21:47:09 ÖS »

O ceviriciden bende olması lazım
Amigamın scart kablosu mevcut zaten ama lcd tv im 2 gün önce içinden tuhaf kokular çıkardı. Tv tamircileride dünya para ister şimdi. Amiga mı pc monitörüne baglamam gerekiyor
« Son Düzenleme: Mart 02, 2014, 21:50:19 ÖS Gönderen: JAX » Logged
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #263 : Mart 03, 2014, 21:37:10 ÖS »

@yavuzg: CrtSim ek bir kart mı olacak yoksa SCARTCADE'in özelliklerini de içerecek mi?

Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
toddler
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #264 : Mart 03, 2014, 22:38:25 ÖS »

@yavuzg: CrtSim ek bir kart mı olacak yoksa SCARTCADE'in özelliklerini de içerecek mi?

+1

Sanırım scanline generatör olacak. Daha önce Scartcade alan bizler bu ürünü dört gözle bekliyoruz Kahkaha

C64|C|G|C128|1541U2
A500|A500+|Slim SDHxC|Gotek
A600|FuriaEC020 33MHz+FPU 40Mhz
A1200|BPPC|BVision|64MB Ram|3Com Eth.
A1200|ACA1230/56Mhz 64MB|IndivisionAGA MK2cr|RapidRoad USB|FastATA 1200 MK-V|Netgear MA401
Dingoo A320(OpenDingux)
Pandora(First Batch)
RaspberryPi 1-2-3
BananaPi/Pro
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #265 : Mart 03, 2014, 22:42:26 ÖS »

ayrı bir kart. VGA-VGA arasına giren küçük bir kutu...

Sebebi SCARTCADE esasında PC=>CRT TV için üretildi, zaten simulasyonuna ihtiyaç yok. Öte yandan, CRTSIM ise CRT TV veya LCD TV ortamlarına adanmış bir PC'si olmayan, PC'sinin emulasyon, ekran kartı v.s. ayarlarına girmek istemeden basitçe gündelikte kullandığı LCD monitöründe emulasyon oynarken (bu amiga emulasyonu da olabilir) "scanline" görmek isteyenler için.

Her ikisinin de birleştiği bir senaryo da güzel olurdu ama o zaman kimileri için hiçbir anlamı olmayacak bir özellik yüzünden maliyet artardı...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #266 : Mart 03, 2014, 22:45:56 ÖS »

+1

Sanırım scanline generatör olacak. Daha önce Scartcade alan bizler bu ürünü dört gözle bekliyoruz Kahkaha

evet. SCARTCADE ile PC arasına girebilecek... Yani SCARTCADE'i LCD TV'sinde kullananlar için ideal bir kombinasyon...

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #267 : Mart 04, 2014, 00:31:59 ÖÖ »

O zaman sabırsızlıkla bekliyoruz. İster bitmiş ürün, ister DIY şeklinde olsun sıraya beni de ekleyin.

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #268 : Mart 04, 2014, 00:36:13 ÖÖ »

Ustam  crtsim fiyati belirledinmmi  acaba

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #269 : Mart 04, 2014, 02:52:55 ÖÖ »

yok daha. 10'luk partinin malzemelerini almıştım daha önceden. tasarım benim olmadığı için kar marjı koymayacağım zaten. sadece malzeme parası ve zaiyatlar şeklinde.

Sanırım SCARTCADE seviyesinde bişey çıkacaktır ama dedim ya excel'de bi analiz yapmam lazım...

Dikkat ettiyseniz evde PCB yapımı yazımın deney kobayı CRTSIM. şu PCB işini netleştireyim kafamda (ki bastım 2-3 tane ama mükemmel sonucu arıyorum hala) haftasonuna hazır etmeye çalışacağım...

SCART kablo soyup lehimlemek olmadığı için sonsuz tane yapabilirim gibi Kahkaha o yüzden endişe etmeyin...

Sayfa: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 34   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: