Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore DonanımCommodore 1084S İçin Scart Çevirici Projem
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Commodore 1084S İçin Scart Çevirici Projem  (Okunma Sayısı 6934 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
egemenk
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 11, 2015, 15:12:11 ÖS »

Birkaç ay önce bir 1084S monitör aldım ve o zamandan beri mutlu mesut kullanıyorum. Öncesinde retro ihtiyaçlarım için 37 ekran bir CRT TV kullanıyordum ve çok da kaliteli bir TV değildi. Aklımda hep 55 ekran ikinci el bir Sony almak vardı (hala da var aslında) ama öncesinde mutlaka retroseverin olmazsa olmazı bir 1084 monitör edinmem gerekiyordu İyi ki de almışım, çok güzel bir monitör.

Elimdeki tüm konsol ve bilgisayarları eğer destekliyorsa hazırladığım ya da satın aldığım RGB scart kabloları ile kullanıyorum. 1084S'in bendeki versiyonu 1084S-P varyantı; analog RGB için 6 pin DIN soket girişi var. Maalesef scart girişi yok.  Amacım scarttan gelen RGB sinyalini monitörde kullanabilmek. Elimdeki her alet için, monitöre uyumlu bağlantı kablosu yapamam; hem zaten halihazırda hepsi için scart kablom var ve RGB sinyalleri bu kablolarda da mevcut.

Bunun basit bir iş olacağını düşünüp bir scart <-> 6 pin DIN kablosu yapıyorum. R, G, B ve toprak zaten ikisinde de mevcut. Bir tek sync sinyali farklı; monitörde yatay ve dikey sync girişi var, oysa scartta iki sync sinyalinin birleşmiş hali olan kompozit sync (csync) var. Monitörün dikey sync (vsync) girişinin csync kabul ettiğini öğreniyorum ve csync-vsync bağlantısını yapıp ilk denememi Amstrad CPC 464 ile yapıyorum. Mis gibi çalışıyor
Fakat başka bir deneme yapıyorum, bu sefer SNES ile, ve şöyle bir görüntü elde ediyorum:

Sonrasında başka konsollarla da deniyorum ve maalesef sonuç aynı. Peki Amstrad düzgün çalışırken konsollar niye düzgün çalışmıyor? Biraz araştırmadan sonra monitörün, TV'lerin aksine, kompozit videodan sync sinyali alamadığını öğreniyorum. Çoğu konsolun çıkışında ayrıca bir sync sinyali yok, scartın kompozit video girişi aynı zamanda sync girişi, dolayısıyla RGB sinyali ve kompozit videoyu TV'ye gönderiyorsunuz ve sorunusuzca çalışıyor. Maalesef 1084S videodan arındırılmış "saf" bir sync sinyali istiyor.

Hemen araştırıyorum; çok bilinen bir sorun ve halihazırda çok güzel bir çözümü var: LM1881 'sync stripper' entegresi. Bu entegreye kompozit video giriyor, saf ve temiz sync sinyali çıkıyor. "Kesin bulamam bunu, şimdi bekle ki yurtdışından gelsin" diyorum ama hiç öyle değil, her yerde bolca var entegre Sonradan aklıma geliyor, acaba bizim forumda bilinen bir şey mi diye bir arama yapıyorum. Ohoo tabi ki biliniyor, Amerika'yı yeniden keşfetmişim Neyse

Bu arada bunu araştırırken konsollarda çok sık yaşadığım bir sorun olan RGB modunda görüntünün 1 cm sola kayması probleminin de bunla alakalı bir sorun olduğunu öğrendim. RGB sinyalleri direkt video çipi üzerinden gelirken sync sinyalinin de alındığı kompozit video için araya bir encoder çipi giriyor. Bu yüzden kompozit video/sync sinyali RGB'ye oranla bir parça "lagli" ulaşıyor, bu da bahsettiğim kaymaya yol açıyor. Araya bazı "buffer"lar koyarak problemin çözülebileceği söylenmiş ama net bir çözüme rastlamadım.

Konumuza dönersek, bu LM1881 entegresi 5-12V arası bir güç istiyor. Ne monitör tarafında ne de scart tarafında bu gücü alabileceğim bir yer yok. Scart tarafında RGB olduğu için 16. pinde mutlaka voltaj olmalı ama 1-3 V arası bu voltaja güvenemem. Mutlaka dışarıdan beslemem gerekiyor. Ekstra bir güç kaynağı kullanmak da istemiyorum, her monitörü kullandığımda prize iki fiş takmam gerekecek, güzel bir çözüm değil. Aklıma acaba pil kullanabilir miyim sorusu geliyor. Önce 9V pil mi kullansam diyorum, sonra 9V pil her zaman el altında olmayabilir, kalem pil daha iyi olur diye düşünüyorum. Fakat 5-12 V aralığını tutturabilmem için 4 tane kalem pil kullanmam lazım, çok fazla. Yine de önce bir deneyeyim diyorum ve breadboard ile basit bir prototip yapıyorum. Güzel çalışıyor. Sonra şeytan dürtüyor ve bir de iki kalem pil ile deneyeyim diyorum. O da ne, gayet güzel çalışıyor Datasheetinde 5-12 V yazan şey nasıl 3V ile çalışabiliyor hala anlamış değilim Her neyse ben bunu bir test edeyim diyorum ve bu şekilde uzunca bir süre açık bırakıyorum. Yaklaşık 36 saat sonra hala 2 kalem pille düzgün bir şekilde çalıştığını görünce, tamam diyorum, bu iş oldu Bu durumda iş büyüyor, 1084S monitörüm için bir scart kutusu yapmaya karar veriyorum. Bir ucunda scart girişi diğer ucunda monitör çıkışı olan ve TV'de kullandığım tüm scartların monitörde de çalışmasını sağlayacak, iki adet kalem pille çalışan bir kutu.

Hem işime yarayacak olmasından hem de bu sitede özellikle yavuzg'nin projelerine baka baka ve "ulan ne güzel" diye diye kendi çapımda bir proje yapmayı çok istediğimden böyle bir işe kalkıştım. Baştan söyleyeyim, elektronikten falan öyle pek anlamam   Bu tarz DIY proje tecrübem de pek fazla değil. Zaten göreceksiniz öyle "aman aman" bir proje de değil, sonuçta basit bir kutu. Yine de biraz hareket iyidir diye düşündüm ve yapım aşamalarını paylaşmak istedim.

İlk iş Kadıköy Yazıcıoğlu'na gidip biraz malzeme alıyorum. Kutu olarak direnc.net'in Yazıcıoğlu'ndaki dükkanından şu kutuyu alıyorum:

11cm x 7,5cm x 3,5cm boyutunda bir kutu. Ufacık bir devre için çok büyük bir kutu aslında. Ama hem içine pil koyacağım, hem de içinde dişi scart soketi olacak; bir de benim acemiliğimi hesaba katarsak anca sığar diye düşünüyorum Şöyle bir yerleşim planı yapıyorum içi için:

Madem arada kutuyu açıp pil değiştirmem gerekecek, o zaman içini düzenli yapayım diyorum. Kutunun üst ve alt parçası lehim sökme vs. gerektirmeden birbirinden ayrılmalı. O zaman pcb'ye bağlanacak her şeyi soketli yapacağım. Pcb'de zaten 3-5 tane devre elemanı var, işin içine soket girince pcb'nin üstü komple soket doldu Molex tipi konnektörlerden kullanacağım. Bir de alet pilli olduğundan dolayı açma/kapama olayı var; kullanmadığım zamanlarda kapalı kalması lazım. Bunun haricinde bir de şöyle bir husus var: LM1881 kompozit videodan synci ayırıyor ama eğer "saf" sync sinyali girilirse o zaman bu sinyali bozuyor ve görüntü gidiyor. Bu durumda alet kapalı haldeyken bir şekilde "bypass" modunda olması lazım ve scarttan gelen sync sinyali diğer sinyallerle birlikte sanki arada hiçbir şey yokmuş gibi scarttan monitöre gitmeli. Bunun için bir DPDT (çift konum çift kontakt) switch kullanacağım. Açık konumdayken hem pilden gelen gücü hem de scarttan gelen sync sinyalini devreye verecek. Kapalıyken de pilden gelen gücü kesecek ve scarttan gelen sync sinyalini direkt monitöre giden sync hattına verecek. Yalnız sürgü tipi olan switchler çok küçük oluyor, kutuma uygun değil. Toggle switch denilen metal uçak kokpiti switchleri de çok çirkin. Tamam bir Scartcade olmayacak belki ama, kutumun lise fen projesine dönmesini de istemiyorum Nette yaptığım arama sonuç vermeyince Karaköy Menevşe Han'ın yolunu tutuyorum ve aradığıma yakın bir switch buluyorum.

Gelelim pcb'ye. Elemanlarım belli, neyin nereye bağlanacağı belli, Multisim ile şemamı oluşturup pcb'yi route ettiriyorum. Multisim/Ultiboard kullanmamın sebebi, 13-14 sene öncesinden az bir şey aşinalığımın olması, başka bir şey değil Zaten çok basit bir devre yapıyorum, ne kullandığımın pek bir önemi de yok.

Öncelikle plaketi kutu için belirlediğim ölçülerde kesmem gerekiyor. Bu iş için Dremel ve kesici uç kullanacağım.

Kesim sonrası

Cif ve bulaşık süngerinin sert kısmı ile temizledikten sonra

Bakır izini, ozalitçiden aldığım sıradan bir kuşe kağıda basıyorum.

Kesip maskeleme bandıyla plaketin üstüne tutturuyorum. Maskeleme bandı ısınınca yapışkan artık bırakmıyor.

Sonrasında 2-3 dakika en yüksek ısıda ütülüyorum. Yine de ne olur ne olmaz diye ütülerken plaketin üstüne kuru bir bez koyuyorum

Ütüledikten sonra da plaketi sıcak suyun içine atıyorum

Hemen 1-2 dakikada gevşedi kağıt. Plaketi çıkarıp kağıdı üzerinden sıyırıyorum.

Kalıp gibi ayrılıyor kağıt, plaketin üstünde bir şey bırakmadı.

Fena değil. 10-15 sene önce amfi devrelerine sardırmıştım, çeşit çeşit yapıyordum. O zamanlar fındık büyüklüğünde demir 3 klorür satılıyordu Yazıcıoğlu'nda. Baya kolayını almıştım; büyükçe bir plaketi 20-30 saniyede tertemiz eritiyordum kaynar su, demir klorür ve sızdırmaz kap içinde çılgınca çalkalama yöntemiyle Ama şimdi katı olanından bulamadım, onun yerine sıvı olanı gelmiş (suda çözülmüş halde). Perhidrol - tuz ruhu yöntemini de hiç bilmiyorum, acemilikle zehirli gaz falan çıkartırım diye ona biraz uzağım Sıvı demir 3 klorürden bir şişe alıp eve geliyorum. Yine nette bulduğum bir yöntemi deneyeceğim. Malzeme bu:

Şimdi bundan yarım kapak kadar bir miktarı, ufak bir süngere dökeceğim ve plaketi bu süngerle yavaş yavaş ovacağım

Bu arada biraz alakasız olacak ama elimde gördüğünüz eldiven lateks değil nitril diye bir malzemeden yapılmış. Benim gibi eli kıllı vatandaşlara tavsiye ederim, lateks gibi takarken elin üstündeki kılları yolmuyor yumuşacık takıp çıkartılıyor. Kimyasallara karşı da daha dayanıklıymış. Şimdi plaketimizi ovmaya başlayalım

15-20 saniye içinde plaketin ortası tamamen eridi. Süngeri yıkayıp, yine az bir şey asit döküp ovmaya devam

1-2 dakika içinde işlem tamam.

Sonuç iyi gibi. Belki çok amatörce bir yöntem ama böyle tek seferlik ufak tefek işler için uygun bence.

Sıra geldi delmeye. Yine Dremel ile ve olabildiğince göz kararı ve olabildiğince amatörce

Bu da tamam. Şimdi de parçaları yerlerine lehimleyeyim.

Pcb hazır. Şimdi de pcb üzerine takılacak parçaları hazırlayacağım. Switchden başlıyorum

Bu konnektör pimlerini kablo uçlarına tutturmak için sanırım bir alet varmış. Ben ufak kargaburnu kullanıyorum. Şöyle bir şey oluyor:

Bir süre sonra insanın eli alışıyor, ufak kargaburnu ile de düzgün ve sağlam bir şekilde tutturmak mümkün. Bu pimleri taktıktan sonra konnektörün içine oturtuyorum ve kabloların diğer uçlarını da switche lehimliyorum.

Switch hazır. Sırada scart soketi var.

Önce plakete girecek şekilde yapılmış pinleri buduyorum. Gereksiz kalabalık yapmasınlar

Aslında o plastik bacakları da budamam lazım, onu bu aşamada unutuyorum, ileride keseceğim Sonra scart üzerindeki tüm toprak hatlarını birbirine lehimliyorum çünkü toprağın hangi pinden geleceği belli olmaz. Kimi kablolarda şasede oluyor, kiminde 18. pinde.

O da tamam. Sonrasında da artık kabloları lehimleyip diğer ucuna soketi takıyorum

Ve diğer parçalar; monitöre gidecek ses kablosu

6 pin DIN video kablosu

pil yuvası

ve led

Tüm parçalarımız hazır

Gelelim kutuya. Soket vs. deliklerine başlamadan önce zamanında nette gördüğüm bir yöntemi denemek istiyorum. Öncelikle bir figüre ihtiyacım var kutu için. Fazla düşünmeme gerek yok, tabi ki Commodore logosu Logoyu yazıcıdan bir sticker üzerine basıyorum.

Sonra dikkatlice kesiyorum.

Hizalı bir şekilde kutunun üzerine yapıştırıyorum

Ve ilginç olan kısma geldik Bulaşık süngerinin sert olan kısmıyla kutu yüzeyini ileri-geri bir hareketle zımparalıyorum

Bu şekilde "fırçalanmış metal" görünümünde güzel bir doku elde ediyorum. Kutu zaten çizik içerisindeydi ve her dokunuşta parmak izi oluyordu.

Ve stickerı söküyorum

Güzel Kutunun diğer yüzlerini de bulaşık süngeri ile zımpara işleminden geçirip kutu delme işlemlerime başlıyorum. Önce scart soketi deliği. Soketi hassas bir şekilde ölçüp bu ölçülerle soketi Illustrator'da çiziyorum ve yazıcıdan çıkarıyorum.

Çizgilerle hizalayarak kağıdın üzerine maskeleme bandı yapıştırıyorum.

Maket bıçağı ile iç kısmı kesip çıkartıyorum. Ayrıca yine bandın üzerine kılavuz çizgiler çiziyorum.

Kutuya da hizalama çizgilerini çizdikten sonra şablonumu kağıttan çıkarıp kutuya yapıştırıyorum.

Ve şablonun içini kalemle dolduruyorum.

Şablon bandı çıkarttıktan sonra:

Aynı işlemleri on/off switchi için de tekrarlıyorum

Ve scartı Dremel ile kesmeye başlıyorum. Kabaca iç kısımdan kesiyorum, kenarlara fazla yaklaşmadan

Yolun bundan sonrasına katırlarla devam edeceğiz Saatçi eğesi ve zımpara ile sabırla törpüleme sonrası:

Scart soketi de monte edince:

Üst kısımdaki switch deliğini de aynı yöntemle açıyorum. Ama ona pek fazla özenmiyorum çünkü switch yerine oturduktan sonra gözükmeyecek. Led deliğini de uygun bir matkap ucuyla kolayca açıyorum.

Yan kablo deliklerini de önce ince uçla sonra da yaprak tipi ahşap ucuyla açacağım.

Bu delikleri normal bildiğimiz matkapla açtım. Çok düşük devirde ve yavaş yavaş hızlandırarak. Kolayca açıldı.

Bu deliklere yavuzg'nin Scartcade'de kullandığı kablo tutucu parçadan kullanmak isterdim ama onlardan hiçbir yerde bulamadım. Önceden satan bluemavi.com'a sordum; artık üretilmediğini, gelmeyeceğini söylediler. Kısmet Onun yerine şu kapanıp kabloyu sıkıştıran yuvarlak zımbırtılardan kullandım:

Bu noktaya gelene kadar maalesef farkediyorum ki kutunun üstünde çizikler oluşmuş. Süngerle zımparalama işini sona bırakmam gerekiyormuş. Üşenmiyorum kutunun üst kısmına 800'lük zımpara ile girişiyorum

Ne logo kaldı ne bir şey Ardından sırasıyla 1000, 1500, 2000 ve 3000'lik zımpara ile zımparalıyorum. Sabır ve sevgiyle

Hala çok iyi durumda değil, mat gözüküyor. Son olarak Meguiar's Plastx plastik cilasıyla ovacağım. Araba farları için yapılmış bir cila bu. Ürün bu:

Ciladan sonra sonuç daha iyi:

Ama süngerli zımparayı yapacağım yine, kaçarı yok, Commodore logosu gözükecek Yine aynı işlemlerden sonra:

Kutuyu kapatmadan önce son bir iş daha var; pil yuvasını alt kısma yapıştırmam gerekiyor. Sıcak silikon bu iş için yeterli olacaktır. Önce yuvayı ve oturacağı yeri güzelce zımparalayıp temizliyorum. Sıcak silikonu ketçap sıkar gibi sıkmamak lazım. Tabancanın ucundaki sıcaklığı da kullanarak silikonu yüzeye iyice yedirip silikon sıcakken yüzeydeki mikro boşlukları doldurmak gerekiyor. Her iki yüzeye de bu şekilde silikon uyguladıktan sonra bastırıyorum ve iki yüzeye de sıkıca tutunmuş silikon biraz soğumuş olsa bile ortada kolayca kaynıyor. Artık bu iki parçayı birbirinden ancak yapıştırılan yerden keserek ayırmak mümkün olur Bu aşamada hızlı olmak gerektiği için fotoğraf pek açıklayıcı değil maalesef

Bu işlem de tamam

Artık bitti sayılır. Parçaları yerlerine monte ediyorum ve konnektörlerini takıyorum.

Ve kapanış

Kutumuz çalışırken SNES, Sega Mega Drive II ve Amstrad CPC 464 (sonuncuda alet kapalı, yani "bypass" modunda)

amigateknik
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Nisan 11, 2015, 15:39:16 ÖS »

güzel iş eline sağlık emek vermiş sin elindeki monitör de scart yuvası olanda mevcut sende de yeri vardır gerekli tadilat la orijinal hale getirebilirsin monitör devre şemasını bulursun internetten

buldum link şeması

http://www.devili.iki.fi/mirrors/4x4.hopto.org/
« Son Düzenleme: Nisan 11, 2015, 15:58:21 ÖS Gönderen: amigateknik » Logged

wolfiem
Deneyimli

May the source be with you!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 11, 2015, 16:32:42 ÖS »

Eline sağlık çok güzel ve temiz bir çalışma olmuş.

Commodore & Amiga & Amstrad & Retro Macintosh Fan
k2.bbs.tr - Çok yakında!
june8efe
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 11, 2015, 17:00:16 ÖS »

kutusu çok şık olmuş eline sağlık

Geliştirme kartları: Raspberry Pi2, Arduino Uno R3
El konsolları: Ngage,DS Lite,Nintendo 3DS cfw
Tv konsolları: PS1, Hdd'li fat PS2, Wii (Softmod'lu), Xbox360 slim rgh, PS4 Slim
Laptop:486, Pentium200mmx, Pentium2
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 11, 2015, 17:10:15 ÖS »

Ellerin dert görmesin,uzun zamandır çözemediğim bir sorundu.Psximi 1084'e bağlayıp keyfini çıkarmak istemiştim hep.Hatta bu lm1881 devresi yapıp denemiştim nedense çalışmamıştı.Bu durumda bende 1 tane rica edeceğim senden.

Commodore'suz kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Amiga ölmez,vatan bölünmez.
AmigaFUN
Deneyimli

MC68060 inside!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Nisan 11, 2015, 17:53:58 ÖS »

süper olmuş. elinize sağlık.

Amiga1200/Apollo1260@80MHz@105MIPS/RapidRoadUSB/IndiAGAmk2cr
Amiga500+/ACA500/ACA1221ec@42Mhz/IndivisionECS
Turbo Chameleon 64 w/Docking Station
RaspberryPi Zero/1B/2B/3B
Lattepanda 4/64GB
merlininkazani
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Nisan 11, 2015, 18:03:02 ÖS »

Harika olmuş. Ellerine sağlık. Sipariş alıyor musun? Kahkaha
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Nisan 11, 2015, 19:12:25 ÖS »

Harika iş, harika anlatım...Ellerine sağlık..

hsm_ayz
Uzman

Into the wonderful.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Nisan 11, 2015, 19:42:44 ÖS »

Bu commodore' un kablo standart'ı her monitoründe farklı mı? Ben direk kablo çeviricisi ile scart kullanabiliyorum. Monitor 1085S-dn

Monitor;

http://www.bigbookofamigahardware.com/bboah/product.aspx?id=851

Kablo;

http://www.ebay.co.uk/itm/PHILIPS-CM8833-MKII-RGB-MONITOR-TO-SCART-ADAPTER-CABLE-/320754731999?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item4aae78cbdf
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Nisan 11, 2015, 20:39:58 ÖS »

kutudaki commodore logosunun tekniğine bayıldım, süper fikir

ayrıca kutu delikleri de inanılmaz pürüzsüz ve detaylı işçilik.

Çok zevk alarak okudum, tebrikler.

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Nisan 11, 2015, 21:08:38 ÖS »

Hemen araştırıyorum; çok bilinen bir sorun ve halihazırda çok güzel bir çözümü var: LM1881 'sync stripper' entegresi. Bu entegreye kompozit video giriyor, saf ve temiz sync sinyali çıkıyor. "Kesin bulamam bunu, şimdi bekle ki yurtdışından gelsin" diyorum ama hiç öyle değil, her yerde bolca var entegre Gülümseme Sonradan aklıma geliyor, acaba bizim forumda bilinen bir şey mi diye bir arama yapıyorum. Ohoo tabi ki biliniyor, Amerika'yı yeniden keşfetmişim Gülümseme Neyse Gülümseme

Her ne kadar forumda LM1881 bahsi geçen pek çok başlık olsa da, nasıl kullanıldığını anlatan, bu şekilde detaylı bir başlık açman çok iyi oldu. Keşke devreyi Amigateknik'in teklif ettiği gibi monitörün içine yerleştirseydin. Belki zımpara ile logo çıkartma tekniğinde haberimiz olmayacaktı ama daha derli toplu bir sonuç elde etmiş olurdun.

Alıntı
Bu konnektör pimlerini kablo uçlarına tutturmak için sanırım bir alet varmış. Ben ufak kargaburnu kullanıyorum.

Kargaburunla yaptığım bağlantılar çok sıkıntı çıkartmaya başladığı için bu bahsettiğin "crimp tool" lardan bir tane sipariş verdim. Bakalım nasıl bir şey gelecek.

Keyifle okunan bir yazı olmuş. Teşekkürler.

Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Nisan 11, 2015, 21:09:28 ÖS »

Amatör iş buysa profesyonel olsan ne olacaktı merak ettim. Eline, emeğine, klavyene ve fotoğraf makinene sağlık.

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Nisan 11, 2015, 21:18:40 ÖS »

Güzel çalışma olmuş, tebrikler!

Muhtemelen görüp yapmaktan vazgeçmişsindir ancak şöyle de bir şey varmış.

https://www.assemblergames.com/forums/showthread.php?31924-Using-CompositeVideo-as-Sync-on-1084-without-a-LM1881-%28Megadrive-on-Steroids%29

Monitör içinde iki nokta arasına jumper yapmış eleman

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Nisan 11, 2015, 21:56:19 ÖS »

Bu jumperıda denemiştim ben monitör görüntü vermedi hemen eski haline getirdim.Nasıl bir monitörse denemediğim yol kalmadı psx rgb vermedi bunda.

Commodore'suz kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Amiga ölmez,vatan bölünmez.
gergozen
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Nisan 11, 2015, 22:29:05 ÖS »

Keyifle okudum. Eline sağlık.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: