Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeThe Final Cartridge III+
Sayfa: [1] 2 3 ... 18   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: The Final Cartridge III+  (Okunma Sayısı 79728 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Temmuz 26, 2015, 12:45:08 ÖS »

Breadboard FC3'üm nasıl olmuş ama?

Herşey Zimmers'daki FC3 şeması ile başlıyor. Çek asıllı Ondrej bunu geliştirerek FCIII+ ismini vermiş ve sitesinde Eagle dosyalarını yayınlamış. Ondrej, FCIII+ 'da 2 adet 27c256 yerine 1 adet 27c512/27c020 kullanmış ve 74LS00'ı iptal etmiş. Ardından Home-made Final Cartridge III clone başlığında da bu sefer e5frog, FC3III+ 'ın şemasındaki hataları düzeltmiş ve board'u orjinale daha benzer şekilde yeniden tasarlamış. Ben de e5frog'un şemasında değişiklik yaptım. Orjinal new plate FC3 tasarımına sadık kalmak için 27c020 yerine 27c512 eprom, 74LS273 yerine 74LS174 d flip-flop kullandım. Orjinal new plate FC3, altta soldaki pcb oluyor:

Ondrej'in FCIII+ için verdiği 64K'lık RCM2.1_27C512.BIN rom'unu kullanırken ekstra bir fonksiyon görmedim, onun yerine lamer'lık gördüm. Desktop bilgilerinde hardware bölümündeki kişilerden birinin ismi değiştirilmiş ve 1987 yılı da 1991 yapılmış. Bu rom yerine c64.org'deki Final Cartridge 3 1988-12.bin rom'unu kullanıyorum, sorun yok, gayet iyi çalışıyor. Şimdi sırada Eagle'da pcb'yi hazırlamak var.

Ama adminlerimize bir sorum olacak. FC3 klonunu yaparak sitede satışını yapmama izin verilir mi? FC3, 1987'de RISKA B.V. Home & Personal Computers adlı Hollanda firması tarafından üretilmiş bir kartuş. Final Cartridge serisinin Hollanda dahil, Çekoslavakya, Polonya ve İtalya'da klonları yapıldı. Bizim TR'de Biltek ve Sky tarafından yıllarca üretildi. Lisans takibinin yapılmadığı eski bir kartuş olarak bir sorun çıkmaz diye düşünüyorum. Eğer çıkarsa, doğal olarak satışını yapmam. Bilmiyorum adminlerimiz ne der?

edit: soruları birleştirdim.

« Son Düzenleme: Eylül 13, 2015, 17:39:56 ÖS Gönderen: Metallic » Logged
atlantis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Temmuz 26, 2015, 13:23:22 ÖS »

Amanın başım döndü birden? Kahkaha

Truva Linux
http://www.truvalinux.org.tr
http://retromiga.blogspot.com
--------------------------------
Banana ARM Türkiye Destek Sitesi
https://www.banana.gen.tr
ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Temmuz 26, 2015, 14:05:38 ÖS »

Ben bu telli halini daha çok sevdim Ki, bu hali ciddi bir emek ve dikkat istiyor.

Not: Klonunu hiç düşünmeden satın alırdım.

Bu arada, FC3'ün kütüphane fonksiyonlarına ilişkin bir döküman var mı? Kartuşun içine bir de terminal emülatörü sokmak iyi olurdu da, RS232 ile Linux makinalara vb. bağlanmak için...

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Temmuz 26, 2015, 15:12:26 ÖS »

Artık bu zamanda lisans gibi bir sorun olmayacağından satışına izin verilir diye düşünüyorum. Fiyatı uygun olduktan sonra da satılır sanki :-)

Benzeri bir çalışmayı Dolphin dos için de düşünmez miydin. Onda lisans sorunu yok.
EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Temmuz 26, 2015, 15:47:08 ÖS »

zamanında hep kartuş oyunlarım olsun istemişimdir, beklemenin de tadı başkaydı. bana +1 odası olan bir ev lazım Masum)

sd 1541 için güzel kutu. tam nostalji.
https://subretro.wordpress.com/2013/05/30/sd2iec-till-commodore-64/
c64 hakkında daha keşfedilecek çok şey var bence.
« Son Düzenleme: Temmuz 26, 2015, 15:50:15 ÖS Gönderen: EMREZ » Logged

this is amiga speaking.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Temmuz 26, 2015, 15:57:32 ÖS »

Amanın başım döndü birden? Kahkaha

Yapmaya çalışırken benim de başım döndü zaten, bitince biraz kestireyim dedim =)

Ben bu telli halini daha çok sevdim Ki, bu hali ciddi bir emek ve dikkat istiyor.

Not: Klonunu hiç düşünmeden satın alırdım.

Bu arada, FC3'ün kütüphane fonksiyonlarına ilişkin bir döküman var mı? Kartuşun içine bir de terminal emülatörü sokmak iyi olurdu da, RS232 ile Linux makinalara vb. bağlanmak için...

Bu tel/kablo karmaşasından kurtulamıyoruz maalesef. Sen sevdin ama çoğunlukla insanların gözünü korkutuyor =) FC3 rom'unun açıklamalı bir assembly dökümü şurada var:
http://rr.pokefinder.org/images/rrmirrors/monkeyman/index.html
Zamanında FC3'ü yapan Risca firması kullanıcıları FC3'ün GUI özelliklerini kullanan programlar yazmaya teşvik etmek için bir yarışma bile düzenlemiş, örnek program ve dökümanları istek üzerine gönderiyormuş. Bu fikir pek tutmamış, FC3 için yazılmış olarak bilinen bir tek Peg Solitaire oyunu var. Verdiğim link'te source ve binary'si mevcut.

Artık bu zamanda lisans gibi bir sorun olmayacağından satışına izin verilir diye düşünüyorum. Fiyatı uygun olduktan sonra da satılır sanki :-)

Benzeri bir çalışmayı Dolphin dos için de düşünmez miydin. Onda lisans sorunu yok.

Bakalım görücez artık =) Dolphin Dos da FC3'e benzer bir durumda. Orjinal olarak üretilirken bile klonları o kadar yaygınmış ki bazı müşteriler korsan ürün alıp kalitesinden memnun kalmayarak şikayet için asıl firma Dolphin Software'i arıyormuş =) Dediğim gibi Dolphin Dos pek fazla satılacak bir ürün olarak görünmüyor. Hem c64'ün hem 1541'in içini açıp parça takmak gerektiği için herkesin yapmak isteyeceği bir şey de değil. Onun için şu an için pek uğraşmak istemiyorum.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Temmuz 26, 2015, 16:01:54 ÖS »

zamanında hep kartuş oyunlarım olsun istemişimdir
İleride kartuş oyunları da yaparız, mesela disket oyunlarının kartuş versiyonlarını.
atlantis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Temmuz 26, 2015, 16:26:22 ÖS »

O zaman 1941 ve 1942 yi daha rahat oynarız artık Kahkaha

Truva Linux
http://www.truvalinux.org.tr
http://retromiga.blogspot.com
--------------------------------
Banana ARM Türkiye Destek Sitesi
https://www.banana.gen.tr
EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Temmuz 26, 2015, 16:35:24 ÖS »

hero oyunuda güzel. C64 te hiç oyun bitireniniz oldu mu ? ben buble buble de sonlara yaklaşmıştım.

this is amiga speaking.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Temmuz 26, 2015, 16:41:23 ÖS »

Benim aklımda daha çok Last Ninja serisi, Myth, Hammerfist, Ninja Spirit, Rick Dangerous II, Impossible Mission II, Commando Arcade, Ghosts'n Goblins Arcade, Prince of Persia vs var =)
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Temmuz 26, 2015, 17:09:32 ÖS »

Sınırlı sayıda üretilip ihtiyaç sahibi meraklılara satılacağı için sorun olacağını zannetmiyorum. Zaten daha önceki projelerde olduğu gibi bir veya iki üretim yaparsın herhalde.

Aslında boş PCB'yi adetli bastırıp e-bay üzerinden yurt dışına da satabilirsin. Örnekleri var. Üzerinde yazılım olmadığı için sıkıntı olmuyor.

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Temmuz 26, 2015, 17:32:30 ÖS »

wizofwor,   Bu günlerde daha yoğun olarak uğraşıyorum bu işlerle. İlk partiyi yaparım, duruma göre devamı gelebilir. Bir sonraki proje olarak Action Replay VI yapabilirim, o da aynı statüde bir kartuş. Dediğim gibi bu tür eski ürünlerin lisans takibi artık yapılmıyor, ayrıca TR'de durumun daha rahat olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir uyarı gelirse o andan itibaren satışı yapılmaz. Şimdilik Ebay'de ilan vermeyi düşünmüyorum, vaktimi alır. Daha çok projelere ağırlık vermem lazım.
EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Temmuz 26, 2015, 17:52:53 ÖS »

Formda artık yeni projeler göremiyorum. artık yaşlanıyoruz sanırım

this is amiga speaking.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Temmuz 26, 2015, 18:02:43 ÖS »

Benim C64, Spectrum, Msx, ve Atari 800XL'de kendi çalışmalarım da var, ama zamanında ben bunu yaparım dediğim FC3 türünde şeyler de var. Amaç pratik ve tecrübeyi arttırmak. Yaşlandığımız doğru ama daha çok bedensel olarak =)
hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Temmuz 26, 2015, 18:29:20 ÖS »

Dediğim gibi bu tür eski ürünlerin lisans takibi artık yapılmıyor, ayrıca TR'de durumun daha rahat olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir uyarı gelirse o andan itibaren satışı yapılmaz.

Bence lisans takibi ile engellemeyi bırakın bu tür işlerle uğraşanları tam tersine desteklemek lazım. Birincisi teknik anlamda zaten bu işi çok kısıtlı sayıda kişi yapabilir bunun yanında yapabilip de zaman, emek ve para harcanacak. Tüm bunları bir arada yapabilen ülkemizde bile bir avuç üstad var onları da hiç kimsenin hiçbir sebeple engellememesi gerek diye düşünüyorum.

Ben her türlü konuda sonuna kadar destekliyorum :-)
Sayfa: [1] 2 3 ... 18   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: