Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Arcade light gun tavsiyesi  (Okunma Sayısı 2877 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Temmuz 29, 2015, 14:16:02 ÖS »

Kabini yaptıktan sonra bir süredir light gun'ları inceliyorum. Şimdilik 2 tanesi arasında kararsızım  Masum Gerçi hemen alayım desem yılbaşından önce alamam Kahkaha

1 tanesi Aimtrak
diğeri ise EMS Topgun III

EMS Topgun III, AimTrak'a göre fiyat, Xbox uyumlu olması ve kablosuz olması nedeniyle 1 adım önde.

Bunlar hakkında bilgisi olan, kullanan varmı? Tavsiyelerinizi bekliyorum.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Temmuz 29, 2015, 15:31:38 ÖS »

Yavuz'daki lightgun'lar Aimtrak'tı yalmıyorsam. Sistem gayet sorunsuz çalışıyordu. Tek sıkıntısı kalibrasyonu bulunduğun yere göre yapıyorsun ve ekranın doğrudan karşısında değilse köşelere doğru biraz sapma oluyor. Tabi bu modele bağlı bir şey değil kullanılan optik sistemden kaynaklanıyor. Durum EMS'de de farklı değildir.

Aimtrak için bahsedebileceğim tek dez avantaj, sürücüsü biraz nanemolla, ayarları fazla karışık gibi gelmişti ancak bu tip yazılımsal eksikler niş bir ürün için kabul edilemez değil.

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Temmuz 29, 2015, 15:45:30 ÖS »

Yavuz'daki lightgun'lar Aimtrak'tı yalmıyorsam. Sistem gayet sorunsuz çalışıyordu. Tek sıkıntısı kalibrasyonu bulunduğun yere göre yapıyorsun ve ekranın doğrudan karşısında değilse köşelere doğru biraz sapma oluyor. Tabi bu modele bağlı bir şey değil kullanılan optik sistemden kaynaklanıyor. Durum EMS'de de farklı değildir.

Aimtrak için bahsedebileceğim tek dez avantaj, sürücüsü biraz nanemolla, ayarları fazla karışık gibi gelmişti ancak bu tip yazılımsal eksikler niş bir ürün için kabul edilemez değil.

AimTrak'ın, Mame ayarları için Mame Hooker kullanıyorlardı. Artık ne kadar kolaylık sağlıyor bilmiyorum.

Mame performansları nasıl tabii buda önemli? Yani oyun esnasında titreşim durumları nedir?
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Temmuz 29, 2015, 15:46:58 ÖS »

Aimtrak bence guncelleme vermisti hatirladigim kadariyla

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Temmuz 29, 2015, 15:50:57 ÖS »

Yavuzun lightgunlarda titreşim için gerekli selenoidler yoktu. Bu yüzden titreşim konusunda bir yorum yapamayacağım.

Performans olarak cihazlar bire bir mouse gibi çalışıyor. Bilgisayar mouse olarak görüyor. Oyunlarda da zaten mame mouse desteklediği için her hangi bir sıkıntı olmuyor. Ben denerken  her hangi bir gecikme de hissetmedim ama fazla kurcalamamıştım. 

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Temmuz 29, 2015, 15:55:06 ÖS »

Aimtrak.

Neden dersen;

1) Namco tabanca kasası daha büyük ve ele oturuyor. Oyuncak gibi durmuyor.
2) Recoil (geri tepme) arcade kabinlerdeki gibi 24V güç kaynağından beslenen kocaman bir solenoid ile yapılıyor. EMS gibi kıytırık değil yani.
3) EMS'deki Wireless olayı pek de anlamlı değil zira hareket edersen bu tür silahları yeniden kalibre etmen gerekir. Kabine kablo ile bağlı bir silahın "zorunlu" olarak kullanılacağı mesafe sabit hale geliyor
4) Hassasiyet (Windows'da mouse olarak işlev gördüyor ve açılan pencerelerin X işaretini vurarak bile kapatabiliyorsun )

Ancak yine de bir çift solenoid kit'li Aimtrak her bütçeye rahatça sığacak bir malzeme değil.

EMS'in denemedim bu arada. Ben Aimtrak tecrübemi paylaşıyorum sadece...

Bir ara Aimtrak'leri kutularından çıkartıp recoil kitlerini monte edip benim MAME kabine bağlayacağım da ne zaman

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Temmuz 29, 2015, 17:00:56 ÖS »

Bir ara Aimtrak'leri kutularından çıkartıp recoil kitlerini monte edip benim MAME kabine bağlayacağım da ne zaman

Kutulu set olarak aldığımızda, Recoil kitleri içinde gelmiyormu? Ayrı mı almak gerekiyor?
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Temmuz 29, 2015, 22:31:45 ÖS »

Kutulu set olarak aldığımızda, Recoil kitleri içinde gelmiyormu? Ayrı mı almak gerekiyor?

Recoil kit monteli satılan bir modeli yok benim bildiğim. Recoil bir opsiyon (ki bence bir arcade silahta olmazsa olmaz).

Hatta çok eskiden kutulu kiti alsan bile eğer recoil yapacaksan bir de üstüne recoil kitin girebileceği silah kasalarını da ekstra falan alman gerekiyordu.

Neyse ki silah kasalarını güncelledi Andy de ekstra kasa almak gerekmiyor recoil için (Benimkiler güncel olan model).

Ayrıca, sadece aimtrack devresini ve LED çubugu alıp bunları bir playstation Guncon'un içine de takanlar da var. Ama o düzeneğin içine recoil solenoidi ve devresi sığar mı bilmiyorum...

Ama "Gerçek" Namco arcade silahı de değil hiçbiri. Namco'nun geri teptiğinde hareket eden mekanizması var (Time Crisis makinesinde oynayan bilir). Tabii bu MAME'de her türlü silahlı oyunu oynamak amacıyla yapılmış. DOlayısıyla mesela bununla bir makineli tüfekli oyun (mesela Terminator) oynadığında geri tepme o kadar hızlı çalışacak ki eğer hareket eden bir mekanizma kullanılsaydı dağılırdı muhtemel.

Ha geri tepme için bir de detay var ki benim pek hoşuma gitmiyor, geri tepme tetiğe basılınca çalışıyor. Ama bazı gerçek arcade oyunlarda makineli tüfeğin tetiğine basılı tutunca silahın ateş etmesi yavaşlıyorken bundaki geri tepme mekanizması aptal bir timer devresine bağlı. Yani MAME'den geri gelen "tepme" sinyalini kullanamıyor hiçbir silah.

Kısaca force-feedback değil bunlar. En azından MAME kapsamında değil.

wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Temmuz 29, 2015, 23:18:54 ÖS »

Yavuz daha önce sormuş muydum hatırlamıyorum ama bu silahların gümrükten geçişinde bir sorun yaşadın mı? X-Ray'den geçmez herhalde. Fiyatları da biraz tuzlu.

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Temmuz 29, 2015, 23:22:08 ÖS »

Zaten bu işin sonu gerçek arcade makinali tüfeğe doğru gidiyor. Hayirlisi bakalim Kahkaha
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: