Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeIRQHack64 - EPROM Kullanan :) Prg Yükleyici Kartuş
Sayfa: 1 ... 16 17 [18] 19   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: IRQHack64 - EPROM Kullanan :) Prg Yükleyici Kartuş  (Okunma Sayısı 173235 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #255 : Eylül 03, 2018, 17:26:01 ÖS »

@Levent : Bu bahsettiğim buffer kısıtı arduino üstünde koşan sdfat kütüphanesinin konusu. Her açılan dosyadan 512 byte okuma yaparak bu sorunu c64'e yıkarsam önerilerin geçerli oluyor. Sd kart flash tabanlı olduğu için page seviyesinde erişim söz konusu. Bu da bir okuma yahut yazmanın en az 512 byte olması demek. Sdfat bunun için tek buffer kullanıyor.

Kartuşa ram eklersem sdfat'i gereksiz io yapma yükünden kurtarabilirim. Ancak pratikte birden fazla dosya üstünde aynı anda okuma/yazma yapan uygulamalar nelerdir, burada yapılacak geliştirme harcanacak efora değer mi diye düşündüğümde cevabım uygulama sayısının kısıtlı olacağı  ve harcanacak efora çok değmeyeceği. Ama pratikte en çok karşılaşılacak aynı anda bir dosya okuma, bir dosya yazma operasyonuna belki destek verilebilir.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #256 : Eylül 03, 2018, 19:26:21 ÖS »

@i_r_on: işin alt yapısı enteresanmış. Buffer işleri vb ek işleri arduino (ya da ham mikrokontrolcü devresi) yapsa bence daha iyi, bir tür accelerator gibi, c64'e yük binmesin. Uygulanabilirliği nasıl bilmiyorum tabi.

Bunun bir adım ötesinde taşlar şöyle yerine oturuyor: C64 vb retro makinelerde de kullanım kolaylığı için artık hep böyle kartuşlarla (bir tür accelerator) kullanılacağını düşünürsek, retro makinelere a)ham halde, b)acceleratorlü özellikleri kullanarak daha fonksiyonel çalışan programlar yazılır hale gelir. Dos pc oyunlarındaki config programlarıyla ses, çözünürlük vb pc'deki ek gelişmiş özelliklerin kullanıma geçirilmesi vb. ya da C64'te 2.sid'i aktive etmek gibi vb.

İlla böyle olması gerek anlamında değil, yine olabilir anlamında. Daha önce bir zaman geniş çapta kullanılmış ve artısı eksisi iyi bilindiği için.
« Son Düzenleme: Eylül 03, 2018, 22:29:31 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
Humphrey
Deneyimli

The right man in the wrong place

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #257 : Eylül 18, 2018, 18:51:24 ÖS »

Arkadaşlar (kusura bakmayın araya giriyorum)
Kartuşlara kutu ihtiyacı olanlar ;
Irqhack64 için elimde kartuş kutuları olacak. Kendim ve bir kaç arkadaş için sipariş vermiştim. önümüzdeki haftabaşı gelecekler.ilgilenenler ön sipariş verebilirler.Gerekirse ek ürettirebilirim.Burayı meşgul etmeden benim sayfama , yada öm atabilirsiniz.

ilgili link ;
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=16191.msg207283#msg207283

Bu arada Kutunun tasarımını yapan Kaan Akkurt arkadaşımızada bu güzel çalışmasından dolayı teşekkür ediyoruz.
tasarımını; https://www.thingiverse.com/thing:2912861 adresinden bulabilirsiniz.
Ayrıca Ekonomik versiyonun yanında daha farklı bir tasarımı da vardır.

i_r_on (Nejat) ve Simon (Özay Turay) arkadaşımızın başarılı teknik çalışmasını, ekonomik versiyon kutu tasarım ile
buradaki ihtiyaca cevap vermiştir.

ürün gri olarak üretilecektir (sebebi elde bulunan ve yerli malzeme, ekonomik olması) , istediğiniz renge sprey boyayabilirsiniz.

« Son Düzenleme: Ekim 09, 2018, 12:12:48 ÖS Gönderen: Humphrey » Logged

Amiga 500 Plus+,Aca 500+,3.1
Amiga Cd32
Commodore 64,64C,128
Atari 800XL,130XE
Nintendo wii,Nes,Snes,64,Gamecube,3DS XL,3DS,Dsi,Dslite
Playstation 1,2,3
Xbox 360
Sega Saturn,Dreamcast,Mega Drive,Masterdrive
PSP 1001,2001,3001,PSPGO
Zx Spectrum+
Atari Pong,Philips Videopac,Palladium,Unimax
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #258 : Eylül 18, 2018, 23:44:27 ÖS »

irqhack kutusu için biryerlere isim yazdırmışmıydık? Ya da öyle bir isim toplama hadisesi oldu mu?
« Son Düzenleme: Eylül 18, 2018, 23:47:10 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #259 : Eylül 19, 2018, 01:43:30 ÖÖ »

@Humphrey : Şahsi kanaatim, kartuşun üstüne yapıştırılacak sticker'a credits tarzı bir şey yapmaya gerek yok. Standardında benim öngördüğüm bir tasarım olmadığı için de tabii istediğinizi yapıştırmakta serbestsiniz.

Görsel öğelerin veya stilize yazıların olduğu bir sticker bence daha hoş duracaktır.

@Levent : İsim toplama hadisesi olmadı. Arkadaşlar sağolsun bir değil, iki adet kutu tasarımı yaptılar kartuş için. 3d basım hizmeti veren yerlerde isteyen istediği renkte bastırabiliyor.

Kaan Akkurt'a ait olan tasarım burada,
https://www.thingiverse.com/thing:2912861

AmigaEsref'in tasarımı, 3d basım için misket'in (Gökhan Memik) fix ettiği bir tane daha var. O da şurada.
https://www.thingiverse.com/thing:2886727

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #260 : Eylül 19, 2018, 10:42:08 ÖÖ »

@i_r_on: Teşekkürler

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #261 : Eylül 19, 2018, 11:26:48 ÖÖ »

irqhack kutusu için biryerlere isim yazdırmışmıydık? Ya da öyle bir isim toplama hadisesi oldu mu?

Levent hocam,
Kutular şurada konuşulmuştu.
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=15503.150

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #262 : Eylül 24, 2018, 02:31:40 ÖÖ »

Vakit buldukça kartuş üstünde çalışmaya devam ediyorum. Şu an api'li versiyonda eski firmware'in özelliklerini tekrar yeni firmware altında toplamaya çalışıyorum.

Video ve ses oynatmak için statik buffer'ları ortadan kaldırıp sram'den yer açma yoluna gittiğimi daha önce yazmıştım.

Bu giden buffer'lardan biri de 100 byte yer tutan, her girilen dizini takip etmeye yarayan buffer'dı. Her içine girilen dizini bir stack veri yapısı içinde saklıyordum. Sebebi ; kullandığım SdFat kütüphanesinin bir üst dizine geçme gibi bir yeteneğinin olmaması 
Mevcut firmware bu yüzden her dizine girişte stack'e dizinin ismini atıyor, geriye çıkıldığında da stack'ten çıkarıyor. Bir üst dizine çıkılmak istendiğinde mevcut dizin stack'ten çıkarılıp kök dizine gidiliyor, daha sonra stack'in dibinden itibaren girilmiş dizinlere giriliyor.

Yeni firmware'de bu değerli 100 byte'ı artık tutmayıp bu işi C64 tarafına yıkmaya karar verdiğimde ister istemez dizin destekleyen kodların elden geçmesi gerekti. Bunu büyük ölçüde hallettikten sonra arduino tarafında daha önce yapılmış bu stack tabanlı üst dizine geçme implementasyonunun da c64 tarafında yapılması kısmı kalmıştı. Bugün bunu da hallettim.

Bu arada yeni firmware ile beraber kartuşun ismi de değişecek, EasySD olacak.

twitter | blog
Tesellum
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #263 : Mayıs 28, 2019, 20:52:51 ÖS »

Selam,

İlk üretim irqhack64'ü turbo sürüme yükselteyim dedim

şuan kartuş devre dışı kaldı, reset fonksiyonu çalışıyor,
butona basınca arduino mavi lamba yanıp sönüyor okuma yapıyor fakat menü gelmiyor, c64 ekranı silinip ready de bekliyor.

epromu doğru yazdığımı düşünüyorum; bin dosyasını eproma yazdım, doğrulamada yaptım hatta epromu denemek için turbolu diğer irqhack64 de denedim sorunsuz çalıştı.

arduino hex dosyasıda hatasız yüklendi gözüküyor ekli fotoda gözküktüğü gibi.

Nerde hata yaptım çözemedim!!!

* irqhck64arduino.png (90.03 KB, 1366x768 - Görüntüleme: 942 kez.)
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #264 : Mayıs 28, 2019, 20:55:45 ÖS »

Selam,

İlk üretim irqhack64'ü turbo sürüme yükselteyim dedim

şuan kartuş devre dışı kaldı, reset fonksiyonu çalışıyor,
butona basınca arduino mavi lamba yanıp sönüyor okuma yapıyor fakat menü gelmiyor, c64 ekranı silinip ready de bekliyor.

epromu doğru yazdığımı düşünüyorum; bin dosyasını eproma yazdım, doğrulamada yaptım hatta epromu denemek için turbolu diğer irqhack64 de denedim sorunsuz çalıştı.

arduino hex dosyasıda hatasız yüklendi gözüküyor ekli fotoda gözküktüğü gibi.

Nerde hata yaptım çözemedim!!!

Benim de basima boyle bir sey gelmisti. Sanirim Turbo moddan cikiyorduk duzeliyordu. Tam hatirlayamiyorum.

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
Tesellum
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #265 : Mayıs 28, 2019, 20:59:26 ÖS »

Bu durumda, eski hex dosyasını geri yüklemem gerekecek, ama oda silindi

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #266 : Mayıs 28, 2019, 21:00:45 ÖS »

Hayir cihaz update ten sonra arafta kaliyor. Reset butonunu 5 saniye basili tut, tuzelmesi lazim.

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
Tesellum
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #267 : Mayıs 28, 2019, 21:07:38 ÖS »

Aynen öyle olmuş kaç saniye bastım, kaç kez kapatıp açtım bilemiyorum ama düzeldi.
Artık turbo moddayım
Teşekkürler.
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #268 : Mayıs 29, 2019, 11:25:36 ÖÖ »

Geçmiş olsun Tesellum, Volkan'ın dediği gibi normal mode/ turbo mode arası geçiş sağlayan 5 sn'den uzun basma işlevini kullanmak gerekiyor.

Arafta kalma olayı şöyle bir şey : İlk firmware'de eeprom hiç kullanmıyordum, sonraki firmware'de kullanmaya başladım. Normal şartlarda kartuşun eeprom'u initialize edip normal modda kullanıma başlatması lazım ama orada bir bug'ım var muhtemelen. Aynı durum sıfır alınmış atmega328 yeni programlandığında yaşanmıyor.

twitter | blog
Tesellum
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #269 : Mayıs 29, 2019, 19:46:37 ÖS »

Teşekkürler Nejat Hocam,
5sn. den uzun basma işlevini bilmeyince biraz ter döktüm ama sonuçta Turbo ya geçebilmek güzel oldu.
Tekrar emeğine sağlık.
Sayfa: 1 ... 16 17 [18] 19   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: