Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Mod] Okbaby Kabin Kontrol Panel yenileme
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Mod] Okbaby Kabin Kontrol Panel yenileme  (Okunma Sayısı 7331 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Eylül 08, 2015, 04:04:17 ÖÖ »

Bu aralar bir Naomi olayına daldım çıkamıyorum. O işten biraz bunaldım kafa dağıtmak için bari uzun zamandır geciktirdiğim bir diğer iş olan şu Okbaby'nin kontrol paneli olayına bir el atayım dedim...

Bu kabindeki joystickleri zaten Pacman ve Galaxian kabinlerim için hacılamıştım. Çakmalardı ama Pacman ve Galaxian için gayet güzel oldulardı. Özellikle zippy joystick Pacman'de hiç performans gösterememişti. Hep sorun oluyordu...

Neyse, diğer butonlar ise kontrol panele sorunsuz uyan cinsten, yani 28mm çapında standart amerikan tarzı (Suzo Happ) butonlardı ama bir candy cab'e yakışmıyorlardı. Ya da bana öyle geliyordu işte...

Candy cab denilen bu tarz plastik kabinler tipik japon piyasası için üretilmişlerdir ve Sanwa veya Seimitsu marka buton ve kollar bu tarz kabinlerde kullanılan tipik kontrollerdir. Ancak Okbaby Kore malı bir kabin ve ne hikmetse kontrol panelin delikleri amerikan tarzı butonlar ve kollar için yapılmış. Sanırım amerikan ve avrupa pazarı hedef alınmış...

Elimdeki Sanwa butonların (OBSF-30) çapı klasik japon kabinlerin kontrol panellerine uygun olarak 30mm. Joystick (Sanwa JLF-TP-8YT) ise bambaşka bir hikaye. Normalde bu kontrol paneli ağır modlamadıkça bu kollar ve butonları bu kabinde kullanmak imkansız...

E o zaman işe başlayalım dedim haftasonu

Önce şu joysticklerin bu kontrol panele nasıl monte edilebileceğini düşündüm. Sanwa'nın üzerindeki montaj plakasındaki hiçbir delik bu panelin üzerindeki hiçbir deliğe az da olsa bile uymuyordu. Çözüm? Ya bu joystiği bir metal plakaya monte edip sonra o metal plakayı kontrol panele monte edecektim ya da... Sıfırdan bir joystick montaj plakası yapacaktım. Kafa dağıtacağım ya, zor olanı seçtim

Peki bir joystick plakası yapmak için elimde sağlam metal sac yok. Olsa bile kesecek alet edevat yok. Acaba kalkıp Ostim/İvedik sanayiye mi gitsem dedim, vazgeçtim...

O zaman madem elimde sağlam metal yok ben de "kompozit" bir malzeme yapayım dedim. Elimdeki aluminyum plakalardan 1mm'Lik olanı bu iş için seçtim...

Aluminyumu önce uygun boyutta plakalar halinde kesmem lazım. Maket bıçağı ve çelik cetvelle önce aluminyumu 10-15 defa çiziyoruz.

Sonra elle ileri geri oynayarak plakanın çizilen yerinden kırılmasını sağlıyoruz. Bu tekniği zaten sizlerle daha önce Pacman projesinde paylaşmıştım. Aluminyumu "ev ortamında" düzgün kesmenin en iyi yolu bu.

Sonra keskin köşelerini metal makası ile kesip eğe ile tüm kenarları yuvarlıyorum. Aksi taktirde eliniz bir süre sonra jilet kesikleri ile doluyor (Daha önceki tecrübeler )

Sonra kestiğim panellerin naylon olmayan yüzeylerini zımparalıyorum...

ve zımpara tozundan kurtulmak için güzelce yıkıyorum...

Peki neden 4 tane plaka var?

Devam ediyoruz...
« Son Düzenleme: Kasım 16, 2017, 12:12:36 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Eylül 08, 2015, 04:09:45 ÖÖ »

1mm kalınlığında aluminyum levha tek başına bir joystick montaj metali olamayacak kadar zayıf bir malzeme. Peki 2 plakayı epoxy ile birleştirirsem ortaya sürat teknelerinde veya yarış arabalarında kullanılan hafif ama sağlam bir "kompozit" malzeme çıkar mı acaba dedim

Bunun için içinde metal tozu olan epoxy kullanıyorum. Diğerini karıştırmadım henüz zira fotoğraf çekerken kurumasını istemiyorum. Bu malzeme 2-3 dakiakada donuyor zira...

2'şer plakayı aralarına epoxy sürüp presliyorum.

Yarım saat (fazla bile) preste beklettikten sonra plakalar "taş" gibi ortaya çıkıyor. Yani nasıl anlatsam birbirine vurunca "tınnnn" diye tok bir ses çıkıyor.

« Son Düzenleme: Kasım 16, 2017, 12:12:51 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Eylül 08, 2015, 04:17:21 ÖÖ »

Plakalar presteyken boş durmadım elbet, paralelde kontrol panelin diğer sorununu çözmem gerekiyordu; Delikler...

28mm'Lik delikleri 30mm'ye genişletmek için ya alacaksınız elinize eğeyi tüm gün (belki tüm hafta sonu) eğeleyeceksiniz ki bu kontrol panel 2mm sac, yani aluminyum falan değil, ya da "güç" kullanıp işi yarım saatte halledeceksiniz...

İşin bu kısmının tekniğini @yolcunet tavsiye etmişti (teşekkürler abi). Metal plakaları delmek için bu tarz özel uçlar kullanıyormuş.

Neyse, kontrol paneli sabitliyoruz ve deliklerin arkasına tahta koyuyoruz...

İlk denemede sac mac falan kalmıyor, metal delici uç peynir gibi deliyor aleti. Gerçi sadece kenarlarından 1mm alınıyor ama baya bi ses çıkıyor

10-15 dakika sonra... İlk deneme...

Oh be sonunda delikler 30mm oldu...

İş bitti mi? Henüz değil...
« Son Düzenleme: Kasım 16, 2017, 12:13:07 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Eylül 08, 2015, 04:21:38 ÖÖ »

Kontrol panel yılların kullanımından oldukça yıpranmış durumdaydı. Hazır elim değimişken ve güzel havayı bulmuşken bir boyayayım dedim. Tabii direk üzerine boya atmak olmaz zira üzerindeki boya pul pul dkökülmüş çoğu yerde...

Yine güç kullanıyorum...

ve sonuç... Yanlız hava da sıcaktı bi tarafımdan ter aktı. Göründüğü veya anlatıldığı kadar kolay bir iş değilmiş bu

« Son Düzenleme: Kasım 16, 2017, 12:13:22 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Eylül 08, 2015, 04:28:00 ÖÖ »

Eveeet geldik işin en sevdiğim kısmına; Boya

Önce akrilik astar. 2-3 kat. Gerçi anlatmadım ama bundan önce de ince zımpara ile elle bir tur geçtim.

Dışarıda pek rüzgar yok ama az da olsa esintiyi tozu kessin diye malzemeyi kısmen korunaklı bir düzenekte boyamak faydalı...

3 kat astardan sonra cillop gibi çıktı kontrol panel. Katlar arasında 5 dakika mola veriyorum. Akrilik sprey boya çabuk kuruyan bir mazleme...

Sonra gerçek boyaya geliyor sıra. Bu yeni çıkmış tavsiye ederim zira ucunda ayar var ve hele şükür akıl etmişler böcek ilacı gibi değil ince yatay bir hat şeklinde püskürtüyor.  Bu sayede perde gibi kolayca boya yapılıyor.

Sanırım 4 kat da boya attım katlar arasında 2-3 dakika bekleyerek...

Pırıl pırıl çıktı ortaya kontrol panel...
« Son Düzenleme: Kasım 16, 2017, 12:13:39 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Eylül 08, 2015, 04:35:06 ÖÖ »

Şimdi joystick plakalarına geri dönebilirim...

Elimdeki orijinal joystick plakalarının orta deliklerini şablon olarak kullanıp yeni plakalara çiziyorum ve deliyorum.

Sonra plakayı kontrol panel üzerindeki vida deliklerine hizalıyorum ancak plaka şeffaf değil, vida deliklerini denk getirmek zor. Önce cetvelle falan mı ölçsem dedim ama bu her zaman sorun yaratır, zaten delikler de az da olsa farklıdır, tam oturmaz.

E ne yapacağız o zaman? Klasik Sherlock Holmes numarası

Al sana şablon

Şimdi vida deliklerini gönül rahatlığıyla açabilirim

Cuk oturdu...

Vida deliklerini havşa ile konik hale getirdikten ve koruyucu naylonlarını söktükten sonra joystick montaj plakalarım hazır...

Ve bitmiş hali...

« Son Düzenleme: Kasım 16, 2017, 12:25:10 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Eylül 08, 2015, 04:39:28 ÖÖ »

İşin mekanik kısmını hallettik. Şimdi bir başka sorunumuz var. Japon tarzı kontrollerin boyut olarak amerikalı eşleniklerinden farklı olmasının yanısıra bir de elektriksel bağlantı için kullandıkları terminaller ince... Kabindeki tüm bu büyük terminalleri inceleri ile değiştirmem lazım...

Bu terminalleri sıkıştıran bir alet var ancak çok pahalı. Ben ince uçlu pense kullanıyorum ve ekstra sağlam olsun diye lehimliyorum ve makaron geçiriyorum...

Bu işleri 30-40 defa yaptıktan sonra kablolamamız "japonlaştırıldı"

Hadi bakalım son bi gayret, az kaldı....
« Son Düzenleme: Kasım 16, 2017, 12:25:28 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Eylül 08, 2015, 04:49:12 ÖÖ »

Oh be işin bir diğer zevkli kısmına gelebildik sonunda; Butonların yerleştirilmesi

Ve okbaby kullanım kılavuzunda belirtilen renklerde kabloları takip edip butonlara takıyorum ve test ediyorum...

Orijinal kablolamada bir hata yapılmış, Player 1 ve Player 2'nin 6.butonları yanlış soketlerdeydi. Aslında bunu kabini ilk aldığımda farketmiş ama üşenip düzeltmemiştim. Onu da düzeltip kablolamayı tamamlıyorum...

Sonunda candy cab'in kontrol paneli de olması gerektiği gibi "Japon kimliğine" büründü... Kahkaha Butonlar ve kollar şeker gibi duruyor

Yanlız metal kontrol panel için olduğunu düşündüğümden (ki doğru) butonları geçmeli almışım. Benden tavsiye siz vidalı sıkıştırmalı olanlarındaan alın zira deliklerin bazıları çok az da olsa hafif daha geniş açılmış anlaşılan, bir iki buton gevşek durdu (sanırım ilk deneme yaptığım delikler). Çok sorun değil gerçi ama yine de vidalı olanlar (örn. beyaz start butonları) gayet sağlam oturuyor.
« Son Düzenleme: Kasım 16, 2017, 12:25:39 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

eemiroglu84
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Eylül 08, 2015, 09:23:28 ÖÖ »

Eline sağlık usta iyi iş çıkarmışsın.

Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Eylül 08, 2015, 10:31:04 ÖÖ »

Sevgili ustad,senınle aynı kabine sahıbız.Daha oncede bu konu için fikrini almiştım.Artık çok guzel bir  yol haritam var yavuz hocam ellerine saglık,bende uzun zamandır planlıyordum bu işi iyiki varsın yavuzg
egemenk
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Eylül 08, 2015, 16:51:49 ÖS »

Yine her zamanki gibi muhteşem bir çalışma Saç üzerindeki deliği, o delici uçla büyütmek az buz bir iş değil ya; tam ortadan çok hassas bir şekilde delmek gerekir diye tahmin ediyorum. Çok iyi iş çıkarmışsınız valla, tebrikler. Parlak parlak pek de güzel gözüküyor kollar, butonlar
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Eylül 08, 2015, 17:02:47 ÖS »

Bu kabinlerde kaç inch monitör kullanmışlar? Bayağı büyük görünüyor Birde monitör de bezel varmı?
yolcunet
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Eylül 08, 2015, 17:07:56 ÖS »

72 ekran dan biraz büyük
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Eylül 08, 2015, 21:13:35 ÖS »

Valla ustat ozlettin kendini

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Eylül 08, 2015, 23:23:03 ÖS »

... Saç üzerindeki deliği, o delici uçla büyütmek az buz bir iş değil ya; tam ortadan çok hassas bir şekilde delmek gerekir diye tahmin ediyorum.

Arkasına tahta koymak buradaki kritik teknik. Kesici ucun ortasındaki matkap ucu tahtayı delince sağa sola kaymayacak şekilde sabitleniyor. Yolcunet söylemişti böyle yapılması gerektiğini

Bu kabinlerde kaç inch monitör kullanmışlar? Bayağı büyük görünüyor Birde monitör de bezel varmı?

Abi "teorik" olarak, yani kağıtta yazan, yolcunet'in de dediği gibi 29" yani 72 ekrandan az büyük. Ancak evet monitörün etrafında plastik bir bezel var ve aslında "görünen" ekran 67cm civarında.

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: