Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjePortatif çalışma tezgahı tavsiyesi
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Portatif çalışma tezgahı tavsiyesi  (Okunma Sayısı 14779 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ekim 16, 2015, 11:40:11 ÖÖ »

Kendime DIY usülü bir dolap yapmaya karar verdim. İşleri biraz kolaylaştırmak için portatif çalışma tezgahı bakıyorum.

İlk hedefim Wolfcraft Master Cut 600 idi. Ancak bu tezgahın Bauhaus fiyatı 350₺ civarında. Bana biraz tuzlu geldi.

Alternatif olarak Master Cut 200'ü gözüme kestirdim. Bu texgahın fiyatı 200₺ civarında. Eksikleri daha küçük çalışma alanı. Yükseklik ve eğim ayarı olmaması. Yükseklik ve eğim önemli değil ancak ebatlar beni biraz düşündürdü. Master Cut 600 650x420mm, Master Cut 200 645x300mm.

Alternatif araşıyımda bir sitede Bosh PWB 600'ün indirimde olduğu görüm. 680x550mm ebatlarında bu tezgah 300₺ civarında satılıyor. Farkı bambu ve aluminyum malzemeden yapılmış olması. Basit bir klips mekanizmasıyla katlanması. Bunda da açı ve yükseklik ayarı yok.

Bu durumda BOSCH'a yönelmek üzereydim ancak son bir internet araması yapınca biraz kafam karıştı. Amazon.com'da yorumları kontrol ettiğimde eski Black&Decker Workmate kullanıcılarının Wolfcraft'a geçtiklerini gördüm. B&D kaliteyi düşürmüş, eskisi kadar iyi tezgahlar yapmıyormuş falan. Bu tezgahlara geçmişler ve çok memnunlar. Bosh ise biraz sorunlu. Aluminyum ayakların sürekli sallanmasından ve gevşeyip düşen civatalardan şikayet eden çok kullanıcı var.

Kısacası tavsiyeye ihtiyacım var. Yavuz sende Wolfcraft vardı. Ne dersin ufak Wolfcraft mı, yoksa geniş ama sallantılı Bosh'mu?

* master cut 200.jpg (31.58 KB, 401x600 - Görüntüleme: 8042 kez.)

* master cut 600.jpg (37.42 KB, 401x600 - Görüntüleme: 7651 kez.)

* PWB 600.jpg (79.12 KB, 1000x1000 - Görüntüleme: 7377 kez.)
« Son Düzenleme: Ekim 19, 2015, 08:49:35 ÖÖ Gönderen: wizofwor » Logged

arkas
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 16, 2015, 11:46:49 ÖÖ »

Sallanıyor olmasını neden direk elenme sebebi yapmadınız? Çünkü ya yaptığınız işi bozacak işi bozmazsa sinirinizi bozacak.

Commodore 64G
Amiga 500
PS2
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 16, 2015, 11:52:17 ÖÖ »

ben ilk gösterdiğin tezgahı kullanıyorum 4 senedir... (600 müymüş adı?)

Üzerinden 4 kabin geçti banamısın demedi. her yeri kesik ve çiziklerle yarabere içerisinde (gazi oldu resmen benim projelerden) ama hala taş gibi duruyor. Küçük müçük ama üzerinde 80 kiloluk kabini monte edip yapıştırabiliyorsun milim gevşeme olmuyor.

benden naçizane tavsiye, "hobby" ve proje işlerinde harcayacağın paradan kaçınma. sonra çok pişman olursun

Bu işleri bir şeyleri "kotarmak" için değil zevk almak için yapıyoruz sonuçta, dolayısıyla hesaplı ama güvenilirliği test edilmemiş bir şey alıp projenin ortasında sinir küpü olma Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 16, 2015, 12:07:03 ÖS »

Mastercut 600 al kurtul bu dertten çektir kredi kartını, aylık taksidi 65 TL

amazon yorumlarını boşver ben kefilim memnun kalacağından

wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ekim 27, 2015, 17:41:28 ÖS »

Unutmadan konuyu nihayete erdireyim. Önerilere kulak verdim ve Master Cut 600 aldım. Aslında BOSCH'un neden sağlam durmadığını anladım. Arkadaki kısım katlanabilir kısım alttaki çapraz kirişten destek aldığı için sallanıyor olmadı. Mengene bu kısma yük bindirmiyor. Dolayısıyla kullanım açısından çok sorun olmamalı. Ancak BOSCH'u hiç bir yerde göremediğim, fiziksel olarak test edemediğim için Wolfcraft'ı tercih ettim. Artık kesme/biçme işlerini korkmadan yapabileceğim.

Ufak olanı (Master Cut 200) tercih etmedim zira ebetları beni sınırlayacaktı. Yıllar boyu kullanırım diyerek 600'ü tercih ettim.

Yeni projelerde görüşmek üzere.

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Ekim 27, 2015, 23:15:53 ÖS »

@arkas çık aradan genel yöneticiler konuşuyor

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Nisan 05, 2016, 17:09:24 ÖS »

Hort!

Master Cut 600'le ilgili tecrübelerimi paylaşayım.

+ Bu sehpanın üzerinde iki tane masa yaptım. Yaptıklarıma benzer ebattaki masaların marangoz veya İKEA fiyatını düşünürsek masrafını çoktan çıkardı.
+ Ufak işlerde çok faydası oluyor. Sehpayı korniş rayları monte ederken kesme delme işlerinde ve davkumbaz için sac bükerek baca adaptörü yaperken kullandım. Bu tip şeylerle alttaki masayı sakınmadan çalışabilmek büyük rahatlık.
+ Balkonda unuttuğum bir gece acayip fırtınaya mağruz kaldı. Tablası bayağı bir su çekmesine rağmen sorunsuz şekilde kurudu.
+ Testere kullanırken çalıştığınız parça hafif olduğunda masanın dengesi bozulabiliyor. Bu durumda ayağınızı dayama yerine koymanız dengeyi sağlamak için yeterli.
+ Tabla üzerinde mıknatıslı kısım süper. Unutup sahpayı üzerinde vidalarla beraber katlayınca, tekrar kurduğumda yine aynı yerde buluyorum.

- Kurulum süreci zorlu geçti. Kurulum kitapçığı biraz kafa karışıtırıyor.
- Arada civataları düşüyor. Toplayıp sıkmak lazım.
- Mengene açıklığı ebatlı bir şeyle uğraşırken dar gelebiliyor. Ufağını alsaymışım hiç olmayacakmış.

Sonuç olarak raf vb. ufak tefek ahşap işleriyle uğraşıyorsanız tavsiye ederim.

egemenk
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Nisan 06, 2016, 18:54:40 ÖS »

Teşekkürler wizofwor tecrübelerini paylaştığın için.
AmonR
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Nisan 07, 2016, 18:38:23 ÖS »

@wizofwor, paylaşım için teşekkürler hocam.
Tezgahı nereden almıştın acaba? Bauhaus mu, yoksa başka bir yer mi?

Sinclair: ZX Spectrum +2
Sega: Saturn, Dreamcast
Microsoft: XBOX
Sony: PS1, PSP ve sonunda PS2
Nintendo: GBA, DS Lite ve sonunda Wii
Handhelds: GP2X, Dingoo A320, Samsung Galaxy S Wi-Fi 5" mini android tablet
Jester
Üye

MAX 330 MEGA       PRO-GEAR SPEC

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Nisan 07, 2016, 22:52:32 ÖS »

Bende baktım bulamadım ortalıkta.

"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Şubat 06, 2019, 09:16:48 ÖÖ »

Cevapsız soruları görünce her ne kadar aradan 3 seneye yakın de geçmiş olsa cevaplayayım dedim. Tezgahı Bauhaus'dan almıştım. İnternet'te bir tık daha ucuza bulabiliyordum ama biraz ağır bir ürün olduğu için kargo vb. ile uğraşmadan alıp bagaja alıp götürmek istedim. Biraz da acelem vardı zaten.

Çok sağlam bir tezgahmış. Yıllardır çok işimi gördü. Maalesef son dönemde kurdan dolayı fiyatı çok uçtu. Bu yüzden artık kimseye tavsiye edemiyorum. Son zamanlarda gözüme çarpan ryobi marka muadil bir tezgah var. Ryobi RWB02 ve RWB03, Wolfcraft Master 200 ve 600'e denk geliyor. Çıplak gözle inceleme fırsatım olmadı ancak fiyatları çok daha avantajlı. Çalışma tezgahı ihtiyacınız varsa bir bakmanızda fayda far.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Şubat 06, 2019, 10:09:09 ÖÖ »

Ben aşağı yukarı aynı tezgahı 2 yıl önce falan koçtaş ya da tekzen'den 60tl'ye almıştım. O sıralar gözüm bosch olanındaydı, bunu bilmiyordum. Gezinirken denk gelince şimdi bosch'a kim o kadar parayı verecek deyip almıştım. Bendekinin mıknatıs gibi bir özelliği yok. Profil ayaklı, üst tablalar mdf, tablaya sabitlene plastik destek aparatları var ve tabla iki kol ile genişleyip daralabiliyor. Daha çok master cut 200 gibi bir yapısı var ama ayaklar siyah boyalı, sanırım alüminyum.
« Son Düzenleme: Şubat 06, 2019, 10:11:01 ÖÖ Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
denizt
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ekim 06, 2022, 14:04:20 ÖS »

Merhaba portatif çalışma tezgahı ve akşap zigon sehpa sı alacağım nereden temin edebiliirim tavsiye veya önlendirme yaacak arkadaşlar şimdiden teşekkür ederim
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ekim 06, 2022, 20:35:34 ÖS »

Enteresan bir hort olmuş.

Ama üzücü...

Rakamlara bak... Şimdi 2 kişi öğlen yemeğine veriyosun o parayı. Çok yazık

wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Ekim 07, 2022, 22:43:54 ÖS »

Rakamlara bak yahu. 150 liranın derdine düşüp kararsız kalmışım. Nereden nereye.

Bauhaus'da Katlanabilir çalışma tezgahı 24x60 adında "noname" bir ürün var. 600₺'ye satılıyor. Fiyat/performans ürünü diyebilirim. Tabi dar. Wolfcraft Master Cut 200 ayarında. Çok ebatlı şeylerle uğraşacaksanız olmaz.

https://www.bauhaus.com.tr/makine-ve-el-aletleri-el-aletleri-calisma-tezgahlari/katlanabilir-calisma-tezgahi-24x60cm-26511818

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: