Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetEn son hangi ürünü aldınız?
Sayfa: 1 ... 248 249 [250]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: En son hangi ürünü aldınız?  (Okunma Sayısı 1631923 defa)
0 Üye ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3735 : Ocak 27, 2019, 23:09:46 ÖS »

O Famicom fazla beyaz hocam Kahkaha Nasıl temizlediniz?

Ben uzun bir arayış sonrasında NTSC NES bulabildim.
Edit: Ön etiketi yok Planda başka bir NES daha alıp kapağını değiştireceğim. Haydi hayırlısı.

Su+Sabun Sararma olmayan bir famicom olduğu için pisliği çıkınca beyazı da ortaya çıktı.

NES kapağı için de Aliexpress 
https://www.aliexpress.com/item/Replacement-Flip-Top-Door-Cover-Lid-Part-Game-Catridge-Slot-for-Nintendo-8-Bit-for-NES/32857069238.html

Veya tatmin ederse water decal de yapabilirsiniz.

sad_face05
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3736 : Ocak 28, 2019, 00:39:04 ÖÖ »

Sararma olmayan bir famicom olduğu için pisliği çıkınca beyazı da ortaya çıktı.
Aliexpress'dekinde Nintendo yazmıyor hocam. En iyisi başka bir NES'ten almak gibi. Kapağını değiştirir geri satarım büyük ihtimalle.
Bende de Famicom var da hafif sarı
Water decal nedir? Çok batırmazsa etrafı denenebilir Kahkaha

AV Famicom NESRGB, Super Famicom, NTSC NES, MegaDrive 2 60Hz, N64 Crystal Blue NTSC RGB, Wii, PS3, SONY PVM 20L2

P3 800EB, ASUS CUSL2 i815E, 512MB SDRAM, Voodoo3 3000, 40GB HDD, SB Live! 5.1, Win98/XP Dualboot

64 3200+, ASUS A8V, 2GB DDR, GeForce 6800 GS, 400GB HDD, SB Audigy 2 ZS, WinXP
Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3737 : Ocak 28, 2019, 11:32:43 ÖÖ »

Aliexpress'de Nintendo yazmak tabu gibi bir şey. Çoğu satıcı ürün fotoğrafından "Nintendo" kısmını siliyor. Feedback'e bakıp karar vermek en iyisi. Birden fazla kişi birebir replika demiş.

Water Decal hakkında youtube'da videolar mevcut.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3738 : Ocak 28, 2019, 22:11:22 ÖS »

Böyle bir şey...

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3739 : Ocak 28, 2019, 23:24:19 ÖS »

Böyle bir şey...

Bu bizim zamanında yalayıp, ıslatıp yaptığımız dövmeler gibi bir şey herhalde.

Ben de European Version yazısını silip böyle bir şey yapmak istiyorum. Çünkü kasa european ama içi  Amerikan. Kasadaki yazıyı nasıl silebilirim acaba !

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
sad_face05
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3740 : Ocak 28, 2019, 23:46:40 ÖS »

Yavuz hocam açıklama için teşekkür ederim
Kasadaki yazıyı nasıl silebilirim acaba !
Herkesin derdi farklı hocam Kahkaha
İnanır mısınız ki üzerinde sadece Nintendo Entertainment System yazan PAL NES buldum, ve aldım kapağı için. Sonra silik kapakla geri satmayı düşünüyorum.
European NES'lerin durumu cidden karışık. Mattel versiyon var Espanol versiyon var European versiyon car falan filan. PAL olup da sadece NES yazanı ilk kez gördüm.

AV Famicom NESRGB, Super Famicom, NTSC NES, MegaDrive 2 60Hz, N64 Crystal Blue NTSC RGB, Wii, PS3, SONY PVM 20L2

P3 800EB, ASUS CUSL2 i815E, 512MB SDRAM, Voodoo3 3000, 40GB HDD, SB Live! 5.1, Win98/XP Dualboot

64 3200+, ASUS A8V, 2GB DDR, GeForce 6800 GS, 400GB HDD, SB Audigy 2 ZS, WinXP
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3741 : Ocak 29, 2019, 00:23:53 ÖÖ »

Böyle bir şey...

Bu bizim zamanında yalayıp, ıslatıp yaptığımız dövmeler gibi bir şey herhalde.

Ben de European Version yazısını silip böyle bir şey yapmak istiyorum. Çünkü kasa european ama içi  Amerikan. Kasadaki yazıyı nasıl silebilirim acaba !

Ben retroları olduğu gibi korumak taraftarıyım.

Bence yazıyı silmek yerine elindekini satıp Fransız (PAL) veya kuzey avrupa versiyonlarından birisi (tam hatırlamıyorum) alabilirsin. Onlarda da sadece Nintendo Entertainment System yazar. Ya da takas yapabilirsin... 

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3742 : Ocak 29, 2019, 15:34:06 ÖS »

Yavuz Hocam ben de öyle düşünüyorum, En güzeli yeni bir kapak almak olabilir ama.

Bu arada bunu aldım.

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3743 : Ocak 29, 2019, 15:40:26 ÖS »

Bugün gelenler:

Anakartı alırken DX40 olduğunu düşünerek aldım, SX40 biraz hayal kırıklığı yarattı ama 1990 ve öncesi Sierra oyunları için ideal bir PC'ye dönüşebilir.  BIOS pilini hemen söktüm ama bir miktar asit hasarı vardı.. Bolca sirke ile müdahale ettim ama bazı bağlantılarda görünür oksitlenme var, jumper gerektirip gerektirmediğine bugün yarın multimetre ile bakacağım.. İnancım sıkıntısız çalışabileceği yönünde:

Anakartın modelini ne kadar araştırsam da bulamadım, üstünde yazan belirleyici şeyler ön tarafta VER1.1, arkada ise E98641 ve FU YU 20 V0 ile sınırlı..

Bir de bu riser gelmiş yanlaırnda, ama nasıl bir bilgisayara aittir bilemedim, üstündeki tek model numarası bilgisi TY-01.. Tyan bir anakart ile ilgili olabilir, ileride lazım olursa bir AT/XT bilgisayar için diye saklıyorum.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3744 : Ocak 29, 2019, 20:45:11 ÖS »

@appiah4: sadece isa olan 486 anakartları bazen 50mhz bus hızında kararlı çalışabiliyor. Yani çok ilginç bir anakarta denk gelmiş olabilirsin. Sx/2 yazmadığına göre bus hızı 40mhz olmalı. Yani şu halinde bile çok ilginç bir anakart. Sx olmasına da hiç takılma bence. Doom, duke3d gibi bir sürü baba 486 programı matematik işlemci kullanmıyor. Matematik işlemci kullanan en verimli programlardan birisi quake ama o da zaten dx4/100'de bile ucu ucuna (10fps) çalışıyor
« Son Düzenleme: Ocak 29, 2019, 20:48:28 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3745 : Ocak 29, 2019, 21:10:28 ÖS »

Levent selam; anakart 486 değil 386 O yüzden DX değil SX olması fpu olmadığı değil external bus'ın 32-bit değil 16-bit olduğu anlamına geliyor.. Kısacası aslında 16-bit uygulamalarda çok hızlı bir 286 diye düşünülebilir.

Bu da sonuçta farklı bir rol biçiyor anakarta.  Zaten 486 birsürü anakartım var, 286/XT de benim için çok eski (Bu dönem benim için Amiga dönemi) - bu anakart ile kuracağım bir sistemi 1985-1990 arası Amiga oyunlarının PC versiyonlarını sorunsuz ve MT-32 vb. müzikler ile oynamak için (Sierra, Origin, Bullfrog, Microprose vs.) kullanabilirim..

Bu arada çok benzer bir de UMC SX-33 anakartım var, laf arasında, söylediklerine daha uygun:

Ama bu anakartta hangi ses kartı denediysem deneyeyim DMA'da sorun oldu ve digital audio almak istediğimde sistem kilitlendi.  O zamanlar elimde 30-pin FPM yoktu 72-pin EDO ile denemiştim, RAM kaynaklı olmuş olabilir, yakın zamanda 30 ve 72-pin EDO ile tekrar deneyeceğim bunu..
« Son Düzenleme: Ocak 29, 2019, 21:12:34 ÖS Gönderen: appiah4 » Logged

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3746 : Ocak 29, 2019, 21:23:33 ÖS »

Ee niye 486'ya takılı kaldım ben o zaman?    UMC 486 ilginçmiş. Ses kartı dışında kilitlenmiyor mu yani? Ben iki tane 386 dx40 anakartta kilitlenme problem yaşadım. Ses kartıyla ilgisi yoktu yanlız, bir ara kafasına göre kilitleniyorlardı. Dx40 diye çalıştırmayı çok istiyordum. Sonra @crowded kondanstörleri değiştirilmiş mükemmel çalışan bir tane gönderdi, sorun falan kalmadı.

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3747 : Ocak 29, 2019, 21:32:09 ÖS »

Ee niye 486'ya takılı kaldım ben o zaman?    UMC 486 ilginçmiş. Ses kartı dışında kilitlenmiyor mu yani? Ben iki tane 386 dx40 anakartta kilitlenme problem yaşadım. Ses kartıyla ilgisi yoktu yanlız, bir ara kafasına göre kilitleniyorlardı. Dx40 diye çalıştırmayı çok istiyordum. Sonra @crowded kondanstörleri değiştirilmiş mükemmel çalışan bir tane gönderdi, sorun falan kalmadı.

Hayır ses kartları dışında kesinlikle 100% stabil, ses kartlarında da DMA gerektirmeyen 8-bit seslerde (OPL3 FM, Adlib vs.) sorunsuz, sadece digital sound'da kitleniyor - bu da direk DMA sorunu demek.  BIOS'u son derece basit bir AMI WinBIOS, çok fazla RAM seçeneği yok.  Internette uzun araştırmalarım sonucunda bu sorunun BIOS'ta "Hidden Refresh Function" ı enable ederek çözülebildiğini buldum (https://www.vogons.org/viewtopic.php?f=62&t=56630&start=40#p639436) ama BIOS'ta böyle bir seçenek hatırlamıyorum.  Tahminim EDO RAM'lerin anakart BIOS'u ile çok düzgün çalışmadığı refresh vs tarafında, 30-pin FPM'ler ile sorunsuz kullanabileceğimi düşünüyorum, ama yeniden test etmek mümkün olmadı.  Bu anakarta da çok ihtiyacım yok artık hem VLB hem PCI 486 anakartlarım olduğu için, çalıştığından emin olsam satacağım..

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3748 : Ocak 29, 2019, 22:50:16 ÖS »

Dram'lar zaten hidden refresh yapılması gerekir. O olmadan dram çalışmaz ki, o ayar başka bir şey mi acaba? Yeterince hızlı refresh yapılmazsa dram'de rastgele veriler bozulabilir. Bios'ta ram'in refresh aralığı ayarlanabiliyor genelde. AT/8, 8ns, 12ns vb. Süre uzadıkça ram erişimi hızlanıyor ama veri bozulma ihtimali artıyor. Ya da belki sadece isa 16bit erişimde sorun vardır. 16 bit kartlar 8bit slota takılınca da çalışıyor diye hatırlıyorum, deneyebilirsin belki. Ses kartı dışında sorun yoksa, bir taraftan ram değiştirerek sorunu aşabileceğine ihtimal vermiyorum, diğer taraftan da ne olur ne olmaz diye cache konfigürasyon jumper ayarlarına bakman iyi olabilir diye düşünüyorum.

Sayfa: 1 ... 248 249 [250]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: