Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeArduino ile C64 klavye kullanma
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Arduino ile C64 klavye kullanma  (Okunma Sayısı 13779 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ekim 30, 2015, 02:07:25 ÖÖ »

Aslında bunu yapmak çok da çetrefilli bir iş değil bildiğim kadarıyla. Arduino içinde hali hazırda matrix şeklinde düzenlenmiş klavyeleri okuyabilmek için kütüphane var. Ben yine de kendim uğraşayım dedim. 8 input pin'i yerine 3 input pin'i ile okuma yapabilmek için 74165 parallel input, serial output shift register kullandım. Amacım board'u arızalı ancak kasası sağlam bir c64'ün klavyesinin arduino'ya input imkanı kazandırması ve arduino'yu da mini bir bilgisayar olarak kullanmak.

Bunun üstüne spi kullanan bir ekran, sd kart modülü ekleyip basitçe bir screen editor yazdığımda minik arduino'yu faydalı işler için kullanabilirim. Hatta daha önce sid player için yaptığım c64 ekranına öykünen görüntü ile enteresan bir havası olur.

Sketch'i şu şekilde. Şimdilik sırf çalışsın diye yalap şap yazdım (çok optimize edilecek yeri var). Shift tuşları / ghosting / blocking gibi mevzulara girilmemiş hali. (Forum yazılımı sapıttığı için attachment olarak ekledim son versiyonu, cbm ve shift tuşlarını da ayıklıyor)

* 20151030_014132.jpg (235.38 KB, 1824x1699 - Görüntüleme: 3321 kez.)
* C64Keyboard.zip (1.87 KB - Yükleme: 98 kez.)
« Son Düzenleme: Mart 12, 2016, 01:43:39 ÖÖ Gönderen: i_r_on » Logged

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
ibeser (Ayak Takımı)
Genel Yönetici

Sega<Nintendo<Amiga

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ekim 30, 2015, 11:14:24 ÖÖ »

Eline sağlık. Başarılar dilerim.

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ekim 30, 2015, 11:23:55 ÖÖ »

Daha önce forumda konusu geçmişti... Ama öylece kalmıştı...El atman yerinde olmuş... tebrikler

Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ekim 30, 2015, 12:18:47 ÖS »

Kötü haberi veren ben olmak istemezdim ama bu sandığınız gibi Arduino'yu arabirim yaparak PC'ye bağlantı sağlamıyor yalnız. Sadece klavyeyi Arduino'ya bağlayıp Arduino'yu kontrol etme projesi. Kahkaha

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ekim 30, 2015, 12:24:15 ÖS »

Kötü haberi veren ben olmak istemezdim ama bu sandığınız gibi Arduino'yu arabirim yaparak PC'ye bağlantı sağlamıyor yalnız. Sadece klavyeyi Arduino'ya bağlayıp Arduino'yu kontrol etme projesi. Kahkaha

O da kolay aslında ancak bana sempatik gelmediği için (VICE içinde kullanmanın dışında) o işe girmeyi düşünmüyorum.

Dediğin iş de arduino leonardo yahut v-usb kullanılarak halledilebilir. Yapılmış örnekler de var aslında.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Ekim 30, 2015, 21:27:11 ÖS »

O da kolay aslında ancak bana sempatik gelmediği için (VICE içinde kullanmanın dışında) o işe girmeyi düşünmüyorum.

Dediğin iş de arduino leonardo yahut v-usb kullanılarak halledilebilir. Yapılmış örnekler de var aslında.

Aslında benim sadece VICE ile kullanmak için bir klavyeye ihtiyacım var. Kahkaha Şu Lenardo'yu araştırayım biraz.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Ekim 30, 2015, 21:35:53 ÖS »

Leonardonun ucuz yollusu pro micro. Speclere uygun olmasa da diger butun atmel islemciler icin v-usb de var. Ben de simdi onu arastiriyordum. Vice'ın gerçek bir c64 klavyesi olarak görmesi için ne yapmak gerekir diye. Aslinda klavye gerçek ama vice usbden pc klavye bekleyeceği için nasıl olur bilemedim. Keyrah diye bir nane vardı, onun için destek veriyordur belki vice.

twitter | blog
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Ekim 30, 2015, 21:47:16 ÖS »

@wizofwor: Bu arada arduino üstünde klavyeye 8 bit output verecek 8 bit de input alacak kadar i/o pin'i var. Benim durumumda ben daha bu devreye Real time clock, LCD display ve sd kart modül ekleyeceğim için 5 i/o pin'ini kurtarmak gerçekten işe yarayacak. Hatta belki yine sipariş verdiğim kenarda duran accelerometer'leri bile kullanabilirim.

İşin usb kısmına kendini adayacak birinin çıkması iyi oldu Elimde fazla pro micro var, istersen gönderebilirim.

twitter | blog
AmigaFUN
Deneyimli

MC68060 inside!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ekim 30, 2015, 21:48:25 ÖS »

Şöyle bir şey var:
http://wiki.icomp.de/wiki/Keyrah_V2
30€

Amiga1200/Apollo1260@80MHz/IndivisionAGA
Amiga500/ACA500/ACA1221EC@42MHz//IndivisionECS
Amiga500/ACA500Plus/IndivisionECS
Turbo Chameleon 64 w/Docking Station
RaspberryPi Zero/1B/2B/3B
Lattepanda 4/64GB
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Ekim 30, 2015, 22:03:12 ÖS »

2 pinle'de 8*8=64 tuşlu klavye matrisi bağlanabilir 2 adet 74165 (sanırım buydu tam ismini hatırlamıyorum) entegre ile olur diye biliyorum.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Ekim 30, 2015, 22:14:54 ÖS »

2 pinle'de 8*8=64 tuşlu klavye matrisi bağlanabilir 2 adet 74165 (sanırım buydu tam ismini hatırlamıyorum) entegre ile olur diye biliyorum.

İlk mesajı okumamışsın sanırım
2 pinle olmaz yalnız o, Ortak latch ve Ortak clock sinyali de gerekiyor. Ha yine olmaz zira 8 pin'den output, 8 pin'den de input alman lazım. Input için 74165 ok, output için serial input paralel output yapabilen bir latch lazım.

Totalde min 6 pin ile olur.

twitter | blog
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Ekim 30, 2015, 22:16:19 ÖS »

@AmigaFUN: Keyrah'dan haberim var. Ancak yaptığı işe göre fazla pahalı olduğunu düşünüyorum.

@i_r_on: Teklifin için teşekkürler ancak bende pro micro var galiba. Sorun şu ki evi taşıdık. Her şeyim kutuların içinde ve halen yerleşemediğim için nerde ne var bilemiyorum. Şu sıralar donanım projeleri benim için sıkıntılı. Sen klavye matrisini tarama kısmını hallersen ilerde devamıyla (usb tarafıyla) ilgilenmek hoş olurdu.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Ekim 30, 2015, 22:29:52 ÖS »

@AmigaFUN: Keyrah'dan haberim var. Ancak yaptığı işe göre fazla pahalı olduğunu düşünüyorum.

@i_r_on: Teklifin için teşekkürler ancak bende pro micro var galiba. Sorun şu ki evi taşıdık. Her şeyim kutuların içinde ve halen yerleşemediğim için nerde ne var bilemiyorum. Şu sıralar donanım projeleri benim için sıkıntılı. Sen klavye matrisini tarama kısmını hallersen ilerde devamıyla (usb tarafıyla) ilgilenmek hoş olurdu.

Keyrah ile ilgili benim düşüncem de aynı. Keşke c64'e özel bir tane yapıp biraz daha ucuza yapsalardı.

Temel keyboard scanning kısmı ok, şu an 64 tuşun hepsini tarayabiliyorum. Restore tuşunu ben kullanmadım, bunun için bir pin ayırmak gerekir. Sırada yapılması gereken commodore ve shift tuşu ile eş zamanlı diğer tuşların basımını ayırtetmek. Müzik işlerinde kullanılmadığı sürece çok da büyük ince işçiliğe (yazılım anlamında) gerek yok bence.

twitter | blog
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ekim 30, 2015, 22:43:26 ÖS »

Kolay gelsin i_r_on. Sormak istedigim birsey var. Bu matrise standart ps2 klavye controlor chipi taksan nasil olur? Sadece clock data ile cozersin isi. Chip bulamam dersen 5tl ye satilan ucuz klavyelerin bile chipi kullanilabilir?

Doberman ♦ megaOne ♦ HDMI-64 ♦ HDMI-520 ♦ NewSchool
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Ekim 30, 2015, 22:47:43 ÖS »

o zaman Real time clock, LCD display, sd kart modül ve klavye input için SPI uyumlu parçalar bulursanız pin sayısı yeter sanırım 7-8 pinle kurtarırsınız

Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: