Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProje(Olası) C64/128 Kartuş Kalıbı Projesi
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: (Olası) C64/128 Kartuş Kalıbı Projesi  (Okunma Sayısı 15546 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Levent
Üye

4'294'967'296

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Kasım 28, 2015, 18:43:14 ÖS »

Tek vida deliği şart mı; daha altta ve daha üstte olmak üzere 2 vida deliği olsa, görece kısa olup ortadaki tek deliğe yetişemeyen kartlar da takılabilse olmaz mı? Daha önce sırf deliğe yetişsin diye tasarımı uzatmıştı Simon, yanlış hatırlamıyorsam.

Vida deliği yerine, vida kalınlığında çıkıntı olsa ve kart oraya otursa, böylece dişi ve erkek probleminden kurtulunup tek kalıpla üretim yapılabilir mi? Çift vida deliği hakkındaki düşüncelerim vida deliksiz için de geçerli.  Masum
« Son Düzenleme: Kasım 28, 2015, 18:46:48 ÖS Gönderen: Levent » Logged

█ Commodore 64C + MPS1230 █ Commodore 128D █ 2x Naked Amiga500 █ Apple eMac-700 █ WinXp PC █ Win11 PC █
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Kasım 28, 2015, 21:08:12 ÖS »

Ben bir 100 tane alırım. Daha yapacak çok kartuş projesi var

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Kasım 28, 2015, 22:39:23 ÖS »

resimdekine benzer bir vidalama çözümü düşünülebilir tek taraflı olması maliyete baya bir etki eder

diğer yandan kalıba herkez ortak olabilir baskı alınıp satıldıkça ortakların ana parası iade edilir bir kazançta olursa gene ortaklara adil bir şekilde bölünür

kendi şahsıma ufak bir miktarla kalıba ortak olabilirim zaten 40 50 tane ortak çlksa bu iş olur sanırım.
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Kasım 28, 2015, 22:47:00 ÖS »

Aslında o görünenler tırnak değil, dikkatli bakılırsa dışarı doğru tırnak şeklinde taşmıyorlar. Tırnak için kalıpta maça kullanmak gerekiyor ki kalıp maliyetini arttırıyor. Bunlar sıkı geçme tarzı ıvır zıvırlar.

Alt üst aynı olması konusunda da aslında maliyet olarak haklısnız ama vida deliği sorun çıkartacaktır. Bir tarafta dişi öteki tarafta erkek olmak durumunda... :/
Ortada vida deliği olması da sıkıntı olur bazı kartuşlarda ortada delik yok

commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Kasım 28, 2015, 22:50:59 ÖS »

Biraz çizmeye başladım, alt taraf tamam ama elimde tek referans icomp olduğu şimdilik bire bir kopya gibi oldu. Biraz modifiye etmek lazım... Kahkaha

Hangi programda çiziyorsun bu arada?

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Kasım 28, 2015, 22:55:23 ÖS »

Tek vida deliği şart mı; daha altta ve daha üstte olmak üzere 2 vida deliği olsa, görece kısa olup ortadaki tek deliğe yetişemeyen kartlar da takılabilse olmaz mı? Daha önce sırf deliğe yetişsin diye tasarımı uzatmıştı Simon, yanlış hatırlamıyorsam.

Vida deliği yerine, vida kalınlığında çıkıntı olsa ve kart oraya otursa, böylece dişi ve erkek probleminden kurtulunup tek kalıpla üretim yapılabilir mi? Çift vida deliği hakkındaki düşüncelerim vida deliksiz için de geçerli.  Masum

Esasen bana kalsa ortadaki vida deliği çok saçma. PCB üzerinde tam ortada delik olunca, yolları etrafından dolaştırmak için bir ton uğraşmak gerekiyor ve deliğin kendi çapından çok daha büyük bir PCB alanı etkilenmiş oluyor. Ayrıca orta kısıma entegre vb yerleştirme şansı kalmıyor.

Aynı zamanda dediğiniz gibi gereksiz yere kısa yapılabilecek PCB ler uzatılmak zorunda kalınıyor.

O zaman şunu sormak istiyorum, biz böyle bir kutu yapsak bunu sadece kendi yaptığımız ve bu tarihten sonra yapılacak kartuşlar için mi düşünüyoruz? Eğer öyle ise kolay, istediğimiz gibi tasarlar, bundan sonra yapılacak PCB leri de buna uygun yaparız. Ancak bence sanki şu ana kadar yapılmış diğer kartlara da destek vermek iyi olur. Ben bu sebeple hiç sevmediğim halde ortadaki vida deliğini oraya koydum, hatta tam da icom kutusu ile aynı noktaya getirdim...

Doberman ♦ megaOne ♦ HDMI-64 ♦ HDMI-520 ♦ NewSchool
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Kasım 28, 2015, 22:55:59 ÖS »

@commander64, solidworks ile çiziyorum.

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Kasım 28, 2015, 23:00:40 ÖS »

Bu arada bir başka bilgi, esasen bu kutuları tam simetrik yapmakta da bir zorluk var. Çünkü PCB tam ortada değil. PCB altında üst kısma nazaran daha az mesafe var. Bunun sebebi de muhtemelen soketli entegre, kondansatör vb için üst kısımda daha fazla yer bırakılmak istenmiş olması.

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Kasım 30, 2015, 08:39:42 ÖÖ »

Hem halihazırda forumda üretilmiş olan, hem de yurt dışından kutusuz getirilen kartlara uyumlu olması açısından en azından vida deliklerinin piyasada kullanılan standartlara uygun olması faydalı olur.

Takip edebildiğim kadarıyla yeni üretilen kartuşlar genelde iComp kutularına göre üretiliyor. iComp kutularını da hep icomp bayileri sattığı için bir lisans mevzuu olabileceğinden şüphelendim. Eğer lisans problemi yoksa iComp ölçüleri ile çalışılabilir. Problem olacaksa CBM kullanılabilir. Bir de RGCD'nin kutularına bakmak lazım. Ne kullanıyorlar?

Kutular tek renk üretilecekse, farklı etiket tasarımlarına (ve zevklere) uyum sağlaması açısından siyah veya beyaz renk olmasını tercih ederim. Veya bunların transparan versiyonları olabilir. Kirkoryan'ın göstertiği orjinal CBM tasarımının yerine, Biltek/Sky kartuş kutuları benzeri ön yüzünde daha çok boşluk olan bir tasarım düşünülebilir. Bu şekilde kutuları daha fazla özelleştirebliriz.

İbo'nun simetrik üretim fikri çok iyiymiş ama PCB yüksekliği farklı olduğu için olamayacak galiba.

Fiyatlar 10-15₺ bandında olursa 10 tane alırım.

* multi_ice_3.jpg (22.65 KB, 500x595 - Görüntüleme: 1743 kez.)

dodogildo
Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Ocak 04, 2016, 13:07:24 ÖS »

Bende 1 tane kullanılmamış fazla kartus kutusu (c64 cartridge case shell) var amigakit menşeli. Eğer kalıp çıkarmakta vs bir işe yaracaksa gönderebilirim, haber verin.

EDIT: Mal bu,

« Son Düzenleme: Ocak 04, 2016, 20:00:49 ÖS Gönderen: dodogildo » Logged
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #25 : Temmuz 06, 2019, 02:01:47 ÖÖ »

Ortadaki vida, PCB'yi expansion porta yerleştirirken, oynamadan sabit kalmasını sağlayan destek noktası, bence gerekli.

Renk konusu kalıp hazırlandıktan sonra kullanılacak hammadde ile ilgili. Elde kalıp olduktan sonra her renk kutu bastırmak mümkün, tek bir renk seçilmesi zorunluluğu yok.

Noldu bu proje?
« Son Düzenleme: Temmuz 06, 2019, 02:48:30 ÖÖ Gönderen: fort_apocalypse » Logged

ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #26 : Temmuz 06, 2019, 07:27:11 ÖÖ »

Konu hortlamış. Ve evet, kartuşu takıp çıkarılırken uygulanan güç unutulmuş. PCB'deki o delikten geçen plastik aks epey bir kuvvet taşıyor. Yine de alternatif olarak PCB'ye yanlardan girinti açılıp, o girintiye oturan bir plastik kısım eklenebilir kartuş tasarımında.

Ayrıca kısa kartuş bir ihtiyaç. 3B yazıcıda basması daha hızlı ve hesaplı olacaktır. Üstelik benim GEOS kartuşu dahil çoğu program ve oyun kartuşu tek bir EPROM'dan ve 100nf kapasitörden oluşuyor. Kalan yüzey ve hacim gereksiz.

Bir de, socket kullanıldığında, socket+EPROM+PCB 11mm'ye çıktığından bazı kartuşların üst kısmı oturmuyor. Daha yüksek bir üst kapak da ihtiyaç.

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: