Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun KonsollarıSega saturn swap trick metoduyla kopya oyun çalıştırma
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sega saturn swap trick metoduyla kopya oyun çalıştırma  (Okunma Sayısı 5651 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ulas_1
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 25, 2016, 10:08:53 ÖÖ »

Arkadaşlar,

Nette bir video buldum

Bu yöntemle orjinal cdyi önce koyarak sonra kopya cdyi koyarak kopya oyun çalıştırıyorlar.

Aranızda bu metodu daha öncede kullanan varmı acaba ?
« Son Düzenleme: Şubat 25, 2016, 10:56:53 ÖÖ Gönderen: LW3D » Logged

Amiga 500-Nintendo-Sega Mega Drive-Sega Saturn-Ps1-Ps one-Ps2-Ps3-Ps4
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Şubat 25, 2016, 10:56:13 ÖÖ »

var... Orjinal Saturn disclerinin en dışında orjinallik bilgisi yer alıyor...Kafa ses çıkararak buraya yönlendiğ zaman hazırlanıp, tekrar içe doğru hareketlendiği anda, diski değiştirerek kopya oyun çalıştırılabiliyor. Bu bazı modeller için geçerliydi hatırladığım...Spor maksatlı denemiştim. Çok kullanılacak bir yöntem değil. Çipli Saturn en ideali kanımca..

ulas_1
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 25, 2016, 14:08:25 ÖS »

var... Orjinal Saturn disclerinin en dışında orjinallik bilgisi yer alıyor...Kafa ses çıkararak buraya yönlendiğ zaman hazırlanıp, tekrar içe doğru hareketlendiği anda, diski değiştirerek kopya oyun çalıştırılabiliyor. Bu bazı modeller için geçerliydi hatırladığım...Spor maksatlı denemiştim. Çok kullanılacak bir yöntem değil. Çipli Saturn en ideali kanımca..

Bilgilendirme için teşekkür ederim

Benim makine yeni lens aldım orjinal oyunlarda sorun yok fakat kopya cd leri okuyamıyor mekanizmanın sesinden anlayabiliyorum.

Audio Cd bile denedim. okumadı göz sıfır. harita gibi olmuş orjinal oyunu okuyor fakat kopya cd okutturamadım acaba boş cd nin markasını seçme gibi bir durum varmıdır. kullandığım boş cd piyasa malı memorex marka bir cd oyunda yazdırdım,audio da yazdırdım okuyamıyor bi süre sonra duruyor.

Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Şubat 25, 2016, 14:27:48 ÖS »

Benim makine yeni lens aldım orjinal oyunlarda sorun yok fakat kopya cd leri okuyamıyor mekanizmanın sesinden anlayabiliyorum.

Audio Cd bile denedim. okumadı göz sıfır. harita gibi olmuş orjinal oyunu okuyor fakat kopya cd okutturamadım acaba boş cd nin markasını seçme gibi bir durum varmıdır. kullandığım boş cd piyasa malı memorex marka bir cd oyunda yazdırdım,audio da yazdırdım okuyamıyor bi süre sonra duruyor.
Selam satürn chip'limi eğer değilse zaten kopya oyun çalıştıramazsın saturn'lerde kopya koruması var chip takmak lazım oda bulması zor
ulas_1
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 25, 2016, 14:43:53 ÖS »

Selam satürn chip'limi eğer değilse zaten kopya oyun çalıştıramazsın saturn'lerde kopya koruması var chip takmak lazım oda bulması zor

1-Cihaz chipli değil fakat kopya audio bile çalıştırmıyor garip değilmi ?

2-Swap trick denilen yöntem chipsiz cihazlar için uygulanan yöntem chipli makinede uğraşmıyorsun cd takıyosun çalışıyor zaten.

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 25, 2016, 14:47:49 ÖS »

2-Swap trick denilen yöntem chipsiz cihazlar için uygulanan yöntem chipli makinede uğraşmıyorsun cd takıyosun çalışıyor zaten.
[/quote]

lw3d bunun nedenini çok güzel açıklamış. Saturn disclerde böyle bir özellik olduğunu bilmiyordum

Alıntı
Orjinal Saturn disclerinin en dışında orjinallik bilgisi yer alıyor..
ulas_1
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Şubat 25, 2016, 14:54:23 ÖS »

lw3d bunun nedenini çok güzel açıklamış. Saturn disclerde böyle bir özellik olduğunu bilmiyordum

Alıntı
Orjinal Saturn disclerinin en dışında orjinallik bilgisi yer alıyor..
[/quote]

Şöyle sorayım o zaman neden sezen aksunun track cd sini oynatamıyorum ?

Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Şubat 25, 2016, 15:12:39 ÖS »

Yazdığınız kopya oyun cihazla aynı bölge olmalı cihazın ram'i bazı oyunlarda yetersiz kalıyor extra ram gerekiyor yazdığınız oyun extra ram isteyen bir oyun olabilir ve swap trick yöntemi uygulaması kolay bir yöntem değil cd değiştirirken zamanlamayı çok iyi tutturmanız lazım şöyle söyleyeyim biz 50 denemede ancak 2 kere çalıştırabildik bu yöntemle baktık işkence chip taktık chip uygulması çok basit bir cihaz tavsiyem araştırın bulabilirseniz chip uygulaması yapın ama ram olayı için action replay kartuşu almalısınız
ulas_1
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Şubat 25, 2016, 17:01:20 ÖS »

Yazdığınız kopya oyun cihazla aynı bölge olmalı cihazın ram'i bazı oyunlarda yetersiz kalıyor extra ram gerekiyor yazdığınız oyun extra ram isteyen bir oyun olabilir ve swap trick yöntemi uygulaması kolay bir yöntem değil cd değiştirirken zamanlamayı çok iyi tutturmanız lazım şöyle söyleyeyim biz 50 denemede ancak 2 kere çalıştırabildik bu yöntemle baktık işkence chip taktık chip uygulması çok basit bir cihaz tavsiyem araştırın bulabilirseniz chip uygulaması yapın ama ram olayı için action replay kartuşu almalısınız

Herkese yorumlarından dolayı teşekkür ederim.

Sorun mekanizma kaynaklı olduğunu uzun uğraşlar sonunda farkettim.

Biraz uğraştırdı ama sonunda biraz yapıştırıcı ufak bir plastik ile sorunu hallettim aldığım lensin hareket ettiği ray sistemi üzerinde ufak bir boşluk sebebiyle cdleri okumasına engel oluyormuş.

Ayrıca Swap trick olayıda hiç zorlanmadan yapabiliyorum.

Saturn oyun arşivimi download etmeye başladım ne kadar Sega Saturn oyunu varsa indirip cdye çekicem

sistem şu şekilde

Kopya cdyi takıyoruz.

Cdyi algıladıktan sonra göz en dışa hareket edip Diskin orjinalliğini check ediyor.

Esas olay tam bu noktada

Gözün cdnin en dışındaki noktadayken orjinal cd'yi takıyoruz

check işlemini yapıyor bu esnada

bittikten sonra tekrar göz en alta inip oyunun datalarını okumaya başlıyor.

tam bu esnada  (göz aşağı iner inmez) tekrar kopya cd'mizi takıyoruz.

İşlem bitti SEGA yazısı ve mutlu son bu şekilde istediğiniz oyunu çalıştırabilirsiniz.

Not:
kirkoryan arkadaşımızın dediği gibi ram isteyen oyunların dışında.

Yapamayan arkadaşlar olursa yardımcı olabilirim.

body
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mart 13, 2017, 12:56:59 ÖS »

sevgili ulaş 1 oyunları nasıl çekiyosun ben ultra iso programıyla yazdırıyorum ama bi türlü oyun açamadım alien trilogy oyunuyla yapıyom bu işi.nerde yanliş yaptım anlayamadım yardımını bekliyorum..model 2 bi saturn var bendede
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: