Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeAmiga 500 joystick tasarımı [1]
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amiga 500 joystick tasarımı [1]  (Okunma Sayısı 8822 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
NoStres
Deneyimli

One Love, One Heart, One Destiny

Üyelik Bilgileri WWW
« : Mart 12, 2016, 10:19:30 ÖÖ »

Selam arkadaşlar,

Uzun zamandır aklımda olan "Orijinal A500 joystik" fikrini nihayet modelledim; A500 tasarımının formunda, tek tuşlu, Türkçe bir model yaptım, aslında aklımda farenin formunda bir tasarım vardı, bu tamamen doğaçlama oldu, aklıma farklı fikirler geldiğinde onları da modellemeye çalışırım.

Girişimci, üretip satan arkadaşlar için; CGTR içinde bir yarışma düzenlense fena olmaz, modellemesi şart değil, kara kalem becerisi olup Commodore veya diğer sistemlerle ilgili, çevre birim tasarım fikirlerini kağıda döken genç kardeşlerimiz olabilir, ortalık şenlenirdi.

Görüş ve önerilerinize açığım.

Kullanılan programlar: Moi3D ve 3D Studio max.

Not : Moi3D programını kullanan hiç görmedim, bu vesile ile tanıtmış olayım, tavsiye ediyorum, 3D modelleme tam bir çocuk oyuncağı.

* Amiga_500_joystick_1.jpg (375.53 KB, 2048x1536 - Görüntüleme: 1951 kez.)

* Amiga_500_joystick_2.jpg (411.51 KB, 2048x1536 - Görüntüleme: 1575 kez.)

* Asamalar.jpg (100.22 KB, 486x540 - Görüntüleme: 1696 kez.)

Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 12, 2016, 10:25:51 ÖÖ »

Harika, harika harika.... Tasarımı geliştirip fiziki olarakta üretebilirsek çok daha harika olacak.

Tasarım mükemmel ama bir iki fikir vermek isterim. Ateş tuşu arkada değilde önde olsa, birde quickshotlardaki gibi tutulan kısmın hem önüne hem arkasına da ateş tuşu konursa tadından yenmez. Belki birde auto tuşu koyarız

NoStres
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Mart 12, 2016, 10:33:39 ÖÖ »

Harika, harika harika.... Tasarımı geliştirip fiziki olarakta üretebilirsek çok daha harika olacak.

Tasarım mükemmel ama bir iki fikir vermek isterim. Ateş tuşu arkada değilde önde olsa, birde quickshotlardaki gibi tutulan kısmın hem önüne hem arkasına da ateş tuşu konursa tadından yenmez. Belki birde auto tuşu koyarız

Teşekkürler,

Önde ateş tuşu tamda; commodore fare formunda bir tasarıma gider, A500'de 2. ateş tuşu fonksiyonu olmadığı için gerek görmedim ama ilerde farklı modeller üretirsem ekleyebilirim. Kol yerine playstation kollarındaki zımbırtıdan koyacaktım o yüzden yuvarlak oyuklar var, sonradan fikir değiştirdim.

ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mart 12, 2016, 10:48:10 ÖÖ »

Ooooo. Güzelmiş. Commodore'lar giderek küllerinden doğup, dolaplardan çıkıp hayat buluyor bu yeni projeler sayesinde. Teşekkürler.

Bu arada, İspanyolca'da sonu -a ile bitenler dişil, -o ile bitenler eril olduğundan bunun da adı Amigo mu olsun acaba

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
NoStres
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Mart 12, 2016, 10:55:13 ÖÖ »

Ooooo. Güzelmiş. Commodore'lar giderek küllerinden doğup, dolaplardan çıkıp hayat buluyor bu yeni projeler sayesinde. Teşekkürler.

Bu arada, İspanyolca'da sonu -a ile bitenler dişil, -o ile bitenler eril olduğundan bunun da adı Amigo mu olsun acaba

Universal kullanılsın diye, sadece Commodore logosu koydum, fakat "AmiGo" fena değil , bu tasarım A500 formu taşıdığı için alt tarafına yazılabilir.

NoStres
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Mart 12, 2016, 10:57:57 ÖÖ »

Çeşitli Commodore kol tasarımları:

Agony
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 12, 2016, 11:05:44 ÖÖ »

Hah deminki mesajda aslında ikinci resimdeki joystiği kastetmiştim. Ekstradan, tutulan kısımda önde bir tane daha düğme olabilir. Tabi, Amiga'nin orijinaline sadık kalması taraftarısın, ki bu konuda hem fikiriz.

NoStres
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Mart 12, 2016, 11:20:38 ÖÖ »

Tasarlamadan önce aklıma gelen tasarımı yapışlar mı diye araştırma yapıyorum, illa 2. tuş istiyorsun kavrama kısmının üzerine Oto. Ateş (Turbo fire) tuşu ekleyebilirim,

İç tasarım olarak aklıma gelen bir fikir ise şu :
Joystick iç malzeme :
* 9v pil
* 555 entegre
* Potans
* 5 adet led biri kırmızı diğerleri mavi

İşlev :
* Yukarı, aşağı, sağ ve sol yapılınca, kola bağlı mavi ledler yanar.
* Ateş tuşuna basınca kırmızı yanar.
* Turbo Fire tuşu açılınca 555 entegre faaliyete grip, saniyede 2-100 defa ateşleme yapar, hız potans ile ayarlanabilir.

Enson
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mart 12, 2016, 12:10:33 ÖS »

Tam seçemediğimden soruyorum, eğer bu şekilde olursa solaklar için bir zorluk olabilir mi? Ben fareyide sağ elle kullanamıyorum.
NoStres
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Mart 12, 2016, 12:18:32 ÖS »

Tam seçemediğimden soruyorum, eğer bu şekilde olursa solaklar için bir zorluk olabilir mi? Ben fareyide sağ elle kullanamıyorum.
Tasarımı bu alanda geliştirmek gerekecek "kaydırılan veya sökülebilen modüler ateş düşmesi" gibi...

Agony
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 12, 2016, 12:22:49 ÖS »

Tasarlamadan önce aklıma gelen tasarımı yapışlar mı diye araştırma yapıyorum, illa 2. tuş istiyorsun kavrama kısmının üzerine Oto. Ateş (Turbo fire) tuşu ekleyebilirim,

İç tasarım olarak aklıma gelen bir fikir ise şu :
Joystick iç malzeme :
* 9v pil
* 555 entegre
* Potans
* 5 adet led biri kırmızı diğerleri mavi

İşlev :
* Yukarı, aşağı, sağ ve sol yapılınca, kola bağlı mavi ledler yanar.
* Ateş tuşuna basınca kırmızı yanar.
* Turbo Fire tuşu açılınca 555 entegre faaliyete grip, saniyede 2-100 defa ateşleme yapar, hız potans ile ayarlanabilir.

Bu mesajdan sonra "Cidden, bu proje yapılabilir mi? Joystiği alıp oyun oynayabilir miyiz? Olsa süper olur." diye içimden geçti. Sahi olur mu bunlar?

@Enson, joystiğin sağ üst köşesine bir düğme daha konabilir o zaman. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi.

NoStres
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Mart 12, 2016, 12:26:52 ÖS »

Bu mesajdan sonra "Cidden, bu proje yapılabilir mi? Joystiği alıp oyun oynayabilir miyiz? Olsa süper olur." diye içimden geçti. Sahi olur mu bunlar?

Olmaz diye bişey yok, ateşe basınca titreşim bile olur.
Malzemelede 5 adet transistör olacak unutmuşum

redfett
Üye

Paylaş ki çoğalsın! Koleksiyon paylaşmaktır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Mart 12, 2016, 12:46:41 ÖS »

Tasarım hatası yok mu? Stick kısımı ters. yada Ateş düğmesi yanlış yerde. Kimde Joystiği o sekilde tutmaz ki.

Gameboy DMG-01 / Gameboy Color / Gameboy Pocket / Gameboy Advance / Gameboy Advance SP -001 /
Amiga 500 / Commodore 64 / Sega Game Gear /
NoStres
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Mart 12, 2016, 13:31:39 ÖS »

@redfett
Ateş tuşuna; klavye tuşuna basar gibi basıyorsunuz, yenilikçi bir tasarım

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: