Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 123469 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #105 : Nisan 30, 2016, 00:46:32 ÖÖ »

Gayet başarılı bir iş çıkmış ortaya
Eline sağlık üstad
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #106 : Nisan 30, 2016, 11:19:50 ÖÖ »

Yavuz ustad arcade board kartlarini yikarken ustalasmisti zaten bunlar neki işi ilerletttii Kahkaha Kahkaha
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #107 : Mayıs 01, 2016, 02:08:23 ÖÖ »

Elvira'nın metal parçaları ile olan maceralarım devam ediyor. Sökmeye devam...

Bu restorasyon projesinde işin "restorasyon" kısmına tam olarak giremedim zira her adımda karşıma bir zorluk çıkıyor. Örneğin ana kabinin sağında ve solunda olan metal parçaları (side rails diye tabir ediliyor) sökmem lazım. Ancak bu parçaları kabine bağlayan büyük vidalar o kadar çok paslanmış ki vida ile somunu tek vücut olmuş. Sökmeye çalışınca sadece kabinin ahşabına tutunacak şekilde yapılmış türde olan arkası düz vidalar (türkçesini bilmiyorum "carriage bolt" olarak tabir ediliyorlar) komple dönmeye başlıyor. Zaten kabinin ahşabı da sünger kıvamında çürüdüğü için vidayı ahşaba sabitlemesi gereken kar şeklindeki boğazı ahşabın içindeki delikte tutunacak yer bulamıyor.

Bu side-rail'leri paslanmaz çelikten yapıldığı için paslanmamışlar ancak ana kasayı da değiştireceğim için bunların da çıkartılıp, fiziksel sorunlarının giderilip, (denemelerim başarılı olursa) krom renge boyanmaları gerek.

Neyse, vidaların kafası düz olduğundan penseyle falan tutulmuyor. Tutulabildiği kadar tutarak da açmayı başaramadım. Bunları kesmekten başka çarem yok... Bu iş için Dremel ve metal kesici disk kullanmaya karar veriyorum.

Koruyucu gözlüğümü takıp vidalara girişiyorum...

Kıvılcımlı bir süreç ama sonuç kesin...

Side-rail'i sökmeye devam. Diğer ucunda normal vida değil "güvenlikli" tabir edilen bir tüt vida kullanılmış.

Bunu da "security bit" yardımı ile açıyorum... Bu arada bu kiti Bauhaus'dan Capcom CPS2 arcade kartlarının plastik kasalarını açabilmek için almıştım. Bu security bit olayını pek bi seviyormuş zamanın coin-op üreticileri...

Neyse, tüm vidaları kesip sökmeme rağmen metal yerinden oynamıyor. İnternetten okuyorum ki bu metalleri monte ederken bir de çift taraflı bant kullanmışlar. Onu da maket bıçağı ile sıyırıyorum.

Sonunda kabinin çürümüş ahşabından da ince bir parça götürerek side-rail'i söktüm...

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 17:59:49 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #108 : Mayıs 01, 2016, 02:10:16 ÖÖ »

Kolay gelsin üstadım

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #109 : Mayıs 01, 2016, 02:22:20 ÖÖ »

Metal parçalarla arkaplanda yürüttüğüm işlere paralel olarak oyun alanındaki sökme işlerine girişiyorum...

Önce plastikler. Her bir alandaki plastik parçaları detaylı fotoğraflayıp söküyorum (Tüm fotoları paylaşmıyorum zira yüzlerce var)

Sonra sökülmüş parçaları fotoğraflıyorum.

Mesela bunlara "Post" deniyormuş. Tüm pinball'larda standart olarak kullanılan bir bileşen. Bu parçalara oyun alanının temel yapı taşları diyebiliriz. Her tür oyuna "özel" bileşen bu parçalarla oyun alanına sabitleniyor. Etraflarından da kauçuk lastiklerin geçebilmesi için yollar var...

Böyle böyle tüm oyun alanı plastik parçalarını söküyorum...

Bu vidaları tekrar kullanark hepsini bir araya getirebilirim umarım bir gün

Neyse söktüğüm plastiklerin hepsi yamulmuş. Onları düzeltmek için çeşitli teknikler var. Ama o işe girişmeden önce şu "post"ların envanterini çıkartmam lazım. Bu sayede sağlam olanları bir kenara ayırıp kırık ve hasarlı olanları sipariş listeme eklemem lazım.

Önce temizlik

Sonra Elvira'nın servis kitapçığından tek tek kontrol ediyorum.

Görünen o ki bu Elvira daha önce baya bi tamirat görmüş (Bazı postlar farklı) ancak yine de bir çok post'un etekleri çatlak/kırık. Malum çelik top geldiğinde bunlara çarpıyor. Ticari kullanımda kimbilir 25 senede kaç defa aynı yere top gelmiştir. Bir çok postun yenisini alışveriş listeme ekliyorum...
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 18:00:08 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Vixtrola17
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #110 : Mayıs 01, 2016, 02:40:55 ÖÖ »

Gördükçe özenmiyorum değil. Kolay gelsin abi.
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #111 : Mayıs 01, 2016, 10:11:37 ÖÖ »

Vidaları bir arada görünce okbaby geldi aklıma
Bende kabini dağıttığımda geri bir araya gelecek mi diye düşünmeden edemedim
Tabi senin işin çok daha karmaşık olsada verirsin ayarı sen üstad
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #112 : Mayıs 01, 2016, 10:15:40 ÖÖ »

Bu arada üstad vidaların birçoğunun yenisini bulabilirsin
Onları yenilemeyle uğraşmaya değmez
Özel vidaları yenilemek için vakit kazanmış olursun
eemiroglu84
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #113 : Mayıs 01, 2016, 11:19:51 ÖÖ »

Konuyu bir solukta okudum yavuz hocam ve dedim ki sabır kelimesinin ete kemiğe bürünmüş halisin abi. Pinball meselesinin yeri bende çok ayrıdır çocukluğumda zonguldak ta iki büyük arcade salonu vardı doksanlı yılların başında. En çok gittiğim salon bodrum katında kasvetli, karanlık bir yerdi. Orada bir tane pinball makinesi vardı her gittiğimde bir kaç jetonumu yerdi oyunun teması aklımda kalmadı ama çok para harcadım o cihaza benden başka pek ilgilenen de olmazdı oyunla.
Konuyu görünce duygulandım inşallah eksiksiz orijinali gibi çalışır hale gelir de canlı canlı yerinde görmek nasip olur, bence bu cihazlar efsanedir denemeyenler çok şey kaçırdı.     

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #114 : Mayıs 01, 2016, 15:54:33 ÖS »

Bu arada üstad vidaların birçoğunun yenisini bulabilirsin
Onları yenilemeyle uğraşmaya değmez
Özel vidaları yenilemek için vakit kazanmış olursun

Evet, bu post'ların içine geçen özel vidalar dışında piyasadan bulunabilir vidalar olduğundan pek uğraşmıyorum. Bir de büyük carriage bolt denilen vidaları yenisini bulana kadar elimde tutmak istiyorum zira ararken laf anlatmak zor oluyor, yanımda birer tane götürüp öyle alacağım onların yenilerini de...

Konuyu bir solukta okudum yavuz hocam ve dedim ki sabır kelimesinin ete kemiğe bürünmüş halisin abi. Pinball meselesinin yeri bende çok ayrıdır çocukluğumda zonguldak ta iki büyük arcade salonu vardı doksanlı yılların başında. En çok gittiğim salon bodrum katında kasvetli, karanlık bir yerdi. Orada bir tane pinball makinesi vardı her gittiğimde bir kaç jetonumu yerdi oyunun teması aklımda kalmadı ama çok para harcadım o cihaza benden başka pek ilgilenen de olmazdı oyunla.
Konuyu görünce duygulandım inşallah eksiksiz orijinali gibi çalışır hale gelir de canlı canlı yerinde görmek nasip olur, bence bu cihazlar efsanedir denemeyenler çok şey kaçırdı.    

Ben de ümitliyim bakalım. Ama çok iş var...

phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #115 : Mayıs 01, 2016, 16:21:56 ÖS »

Ellerinize sağlık, imrenerek izliyorum, eminim ki ortaya çok harika birşey çıkacak sonuçta
pcdata76
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #116 : Mayıs 01, 2016, 21:53:17 ÖS »

Evet, bu post'ların içine geçen özel vidalar dışında piyasadan bulunabilir vidalar olduğundan pek uğraşmıyorum. Bir de büyük carriage bolt denilen vidaları yenisini bulana kadar elimde tutmak istiyorum zira ararken laf anlatmak zor oluyor, yanımda birer tane götürüp öyle alacağım onların yenilerini de...

Yavuz abi tekrardan kolay gelsin. Eğer anladığım civata türüyse  (http://www.pekpercincivata.com.tr/urun_detay.php?products_id=180&language=tr&oku=3fc2f138d8ab789ed116bb634aee2f0c veya http://odemcivata.com/urun/22/civatalar-din-603-tampon-civatasi) bu civatalara piyasada tampon civatası deniyor.

Commodore64 - Amiga - Arcade Systems - MAME - IBM - CRT - Repair&Restoration
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #117 : Mayıs 01, 2016, 22:52:02 ÖS »

@pcdata76, evet aynen o tür civatalar. Tabi onların eni, uzunluğu vs değişebiliyor. Bir kaç çeşit kullanmışlar bu alette...

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #118 : Mayıs 02, 2016, 00:20:22 ÖÖ »

Elektrolizi gençken daha çok hidrojen elde etmek için kullanırdım. Pası tekrar demire çevirmek için kullanımı enteresanmış.

Merak edip biraz araştırdım, uygulayacak olan arkadaşlar anot tarafında kullanılacak metal plakanın mümkün mertebe saf çelik yahut demir olmasına dikkat etmeliler. Galvanize, kromla kaplanmış çelik kullanıldığında elektrolit içerisinde zehirli bileşikler oluşmaktaymış ve bunları lavabodan aşağı yuvarlamak da çevreye zarar verecek bir eylem.

Bir de havadar bir yerde yapmak lazım, zira işlem esnasında oksijen ve hidrojen gazları açığa çıkıyor. Ateşle buluştuklarında ortalığı şenlendirme imkanı olan gazlar bunlar. Gençken tuzruhu içine iki tane bakır yahut çinko elektrot atıp pil ile elektroliz yapar, çıkan hidrojen gazını da yakardım

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #119 : Mayıs 02, 2016, 02:03:59 ÖÖ »

Zamanında benim de bir nevi tersine elektroliz diyebileceğimiz, gerçek adı katodik koruma olan uygulamalar için elektronik devre geliştirmişliğim var. Gerçi Yavuz Abi'nin operasyonda paslanma oluştuktan sonra pası ortadan kaldırmak için uygulanıyor ama benim yaptığım projelerde, paslanma (oksidasyon) oluşmaması için korunması istenilen metaryale gerekli miktarda tersine potansiyel voltaj uygulayarak paslanmanın oluşmasını engellemek yada geciktirmek için uygulanıyordu.

Yer altından döşenen metal boruları korumak için bu yöntem uygulanıyor. Ayrıca yeraltı tankları ve gemi kaportaları için de aktif veya pasif, katodik koruma yöntemleri ile paslanmayı engellemek mümkün.

Aktif yöntemde pas oluşmaması için, gerekli olan akım, elektronik olarak çevre direncine vb. bağlı olarak anlık hesaplanıp uygulanıyor, pasif yöntemde ise, sabit bir voltaj üretecek bir nevi pil olarak nitelendirebileceğimiz potansiyel kaynakları korunmak istenilen metale doğrudan bağlanıyor. Eğer potansiyel doğru hesaplanmış ise pil bitene kadar paslanma olmuyor yada en az düzeyde kalıyor...

Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: