Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [MOD] Nintendo Entertainment System - NESRGB  (Okunma Sayısı 22094 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
brkemreoglu
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Ocak 13, 2017, 15:59:42 ÖS »

Elinize sağlık. Novus ları nereden aldınız? Burada satan varmı?

Ben Türkiye'de satıldığını görmedim. Pinball parçaları aldığım online yerlerden birisinden almıştım (genelde pinball için kullanılıyor)

http://littleshopofgames.com/

konuyu dağıtmak gibi olmasın ama kargo ortalama ne kadar tutuyor bu ürün için.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Ocak 13, 2017, 18:00:20 ÖS »

Teşekkürler. Sıvı maddelerde gümrük sorun olur diye sipariş etmemiştim. Parfüm filan gelmiyor diye biliyorum.

Evet gümrükte sorun çıkarttılar. Önce cilt kremi diye yorumlayıp benden reçete isteyen bir mektup getirdi postacı. Sonra mail attım öyle değil bçyle diye. İstanbul gümrükten Ankara gümrüğe geldi. Orada müdür/şef konumunda birisine elimde web sitesinden aldığım açıklamaları ile gittim, dedim plastik parlatıcı diye. O zaman aldım malımı.

Kutunun içinde pinball parçalarım vardı, esas onları alabilmek için uğraştım bu kadar. Muhtemel esasen paketi o sebeple açtılar da bunları gördüler.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Ocak 13, 2017, 18:01:38 ÖS »

Elinize sağlık. Novus ları nereden aldınız? Burada satan varmı?

Ben Türkiye'de satıldığını görmedim. Pinball parçaları aldığım online yerlerden birisinden almıştım (genelde pinball için kullanılıyor)

http://littleshopofgames.com/

konuyu dağıtmak gibi olmasın ama kargo ortalama ne kadar tutuyor bu ürün için.

Tam hatırlamıyorum ancak pinball parçaları da olduğu için pakette ne desem anlamsız olur. Amerikadan çöp getirtseniz kargosu en az 25 dolar tutar o kadarını söyleyebilirim

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Ocak 13, 2017, 22:57:41 ÖS »

Evet arkadaşlar, en son PPU'yu söküp yerine soket yerleştirmiştik.

Şimdi modumuza devam edersek sırada artık NESRGB PCB'sini yerine yerleştirme işimiz kaldı. Ancak bunun için de önce bazı hazırlıklar yapmamız gerekiyor.

Öncelikle NESRGB'yi PPU'nun yerine yerleştirdiğimiz entegre soketine takmamıza yarayacak bacaklarını yerlerine lehimlememiz lazım. Tim kit'e 2 adet 20 bacaklı precision tipi erkek pin header koymuş. Bunları NESRGB PCB'sine direk lehimleyebileceğimiz gibi Tim'in de önerdiği üzere bunları önce entegre soketine yerleştirip tam hizalanmalarını sağlayıp NESRGB PCB'sini bunun üzerine takarak lehimleyebiliriz.

Ben Tim'in önerdiği şekilde ilerliyorum. Önce pin headerları entegre soketine takıyorum.

Sonra NESRGB PCB'sini pin headerların üzerine yerleştirmeye çalışıyorum ancak ortada bir sorun var...

NES'in anakartının üzerindeki 3 adet elektrolitik kondansatör uzun boyları nedeniyle bana engel oluyor. Bunların lehimlerini ısıtıp hafif geri çekebilsem belki eğik yatırabilirim ancak maalesef bacakları sıfır lehimlenmişler ve zaten hafif şişmiş gibi geldiler bana, hepten değiştirmek daha doğru geldi bana...

Yenilerini bacaklarında pay bırakarak lehimliyorum ve rahatça yatırıyorum. Demekki bu modu yapacaksanız 1uF/50V, 2.2uF/50v ve 100uF/6.3v luk elektrolitik kondansatör de bulundurmanız gerekiyor

Şimdi NESRGB PCB'si pin headerların üzerine rahatça oturuyor.

Tüm pin headerları lehimledikten sonra PCB'yi soketinden çıkartıyorum. Jilet gibi hizlanmışlar

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:09:18 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Ocak 13, 2017, 23:08:12 ÖS »

Bir sonraki işlem ise daha önce sökmüş olduğumuz PPU'yu NESRGB PCB'sine lehimleme işlemi. Şimdi burada PPU'yu neden lehimliyoruz ki? Ona da bir soket taksak olmazmıydı diyenleriniz olabilir. Evet bu mantıklı olurdu ancak maalesef NES frontloader modelinde bir kat daha entegre soketi kullandığınızda tüm anakartı kaplayan alt metal plaka yerine oturmuyor. Yani kaçak kat çıkmamıza izin yok.

Neyse, PPU'yu NESRGB kartındaki deliklere taktığımda bir başka sorunla karşılaşıyorum. NERGB'yi NES anakartındaki PPU soketine takmamıza yarayan pin headerların kartın üstünden çıkan uçları PPU'nun alt tarafında boydan boya ortasına denk geldiğinden bu sefer PPU'nun bacakları deliklere kısa kalıyor.

Bunun için de pin headerların yukarı çıkan bacaklarının fazlalıklarını tek tek yan keski ile kesiyorum. Burada dikkat edilmesi gereken şey çok dipten kesmemek. Eğer çok dipten keserseniz, lehim orada daha kalın olduğundan zorlanırsınız ve daha fazla güç harcamak zorunda kalırsınız ve bu sebeple eğer yan keskiyi oynatırsanız pin'in lehimlendiği noktadakiki deliğin oynamasına ve bağlı olduğu ince bakır hattın kopmasına sebep olabilirsiniz. O yüzden sadece yeteri kadar kesin. Ucundan acuk

Şimdi PPU deliklere yeterince rahat oturabildi. Bu şekilde PPU'yu da lehimleme işlemini tamamladık.

Fazla lehim pastasını da alkollü diş fırçası ile temizledikten sonra...

Artık hazır olan NESRGB kartını yerine takıyoruz...

Yüksekliğini ve yerine tam oturup oturmadığını, engel bir şey var mı diye kontrol ediyoruz.

Sorun yok gibi gözüküyor
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:09:28 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Ocak 13, 2017, 23:17:09 ÖS »

Şimdi NESRGB'nin yan aparatlarının kablolanmasına geldi sıra. Gereken tüm kabloların boyunu 25'şer cm kesebilirsiniz.

Tim, kit'e üzerinde ekstra 7805 voltaj regületörü olan mini bir PCB eklemiş. Dediğine göre NES + NESRGB kartı + Everdrive kullandığınızda NES'in orijinal voltaj regületörü 1A'e yakın akım vermeye ve ısınmaya başlıyormuş. Bu sebeple bu ek voltaj regületörünü direk AC adaptör girişine bağladığımızda NES'in eski orijinal 7805 regületörüne binen akım azalıyormuş.

Neyse bunun aslı astarı varmıdır diye pek düşünmeye gerek yok zira kitin içinden zaten çıkıyor, fiyata dahil zaten.

Sonra renk paleti seçim anahtarına gidecek olan kablolar...

ve son olarak RGB soketine ve audio soketine gidecek olan kablaları lehimliyorum. Ancak kitin içinden çıkan S-Video soketini pas geçiyorum. RGB varken S-video'yu kim ne yapsın O soketi de malzeme çekmecesine atıyorum, belki bi Atari 2600 S-video modunda kullanırım

İşimiz bitti mi? Daha yeni başlıyoruz
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:09:40 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Ocak 13, 2017, 23:37:29 ÖS »

Şimdi sırada Tim'in web sitesindeki NESRGB'nin kurulum dokümanında olmayan kısma; Expansion Audio

Bildiğiniz üzere NES'İn orijinal Japon versiyonu Famicom'da çıkan bazı oyunlar NES'de olmayıp Famicom'da olan bir özelliğini kullanıyorlar; Expansion Audio. Normal bir NES'de bu tür oyunların o güzel canlı extra ses ve müzikleriyle oynayabilmek için NES'İn modlanması lazım. Nedir bu mod; Basitçe bu özel oyunların kartuşlarından gelen ekstra ses sinyalinin NES'in audio devresine "mix" lenmesi lazım. Bunun için basitçe NES'İn expansion portunun 9'uncu bacağından (bu bacak oyun kartuşunun 54 no'Lu pinine bağlı yanlış hatırlamıyorsam) gelen ekstra ses sinyallerini 47K civarında bir dirençle yine expansion portun 3'üncü bacağına bağlıyorduk.

Ancak NESRGB modunda eğer NES'İn standart audio çıkışını kullanmayıp bunun yerine NESRGB kartının ek bir özelliği olan ve daha iyi ses çıkışı olduğu söylenen ses çıkışını kullanacaksanız (benim planladığım gibi) tek bir dirençden biraz daha fazla bir ekstra modlama yapmanız gerekiyor.

Bu devre şeması gibi...

Bunu nereden mi öğrendim? Tim'in NESRGB projesini ilk duyurduğu forum olan shmups forumundaki ilgili konu başlığını baştan sona okuyarak. Dikkatinizi çekerim konu 150 sayfa civarında Kahkaha

Bu modu ciddi olarak düşünen varsa NESRGB kitini sipariş ettikten sonra bu forum başlığını baştan sona okumasını tavsiye ederim Paketi beklerken canınız sıkılmamış olur Kahkaha

http://shmups.system11.org/viewtopic.php?f=6&t=47617

Neyse bu devre şeması çok karışık değil. Elemanları direk havada kablo ve switch'e lehimleyerek oluşturabiliyorsunuz.

Extra sesleri NESRGB'nin amfi devresine mixleyeceğiniz nokta da durası...

Extra sesleri NES anakartından aldığımız nokta da (Expansion Port Pin 9) burası

Dikkat ederseniz gece artık gözler yamulunca direnci yanlış bacağa lehimlemişim. Bu bana NES'i tekrardan açmama maloldu. Castlevania 3'ü hevesle ilk açtığımda saçma sapan sesleri duyunca anlamıştım ters bişey yaptığımı

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:09:49 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Ocak 13, 2017, 23:40:14 ÖS »

Modumuz heleşükür şimdi bitti Kahkaha

Arka metal plaka da biraz itiştirme ile yerine oturabildi...

Peki işimiz bitti mi? Hayır
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:10:00 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Ocak 14, 2017, 00:14:34 ÖÖ »

IRQHack64'leri monte ederken en nefret ettiğim kısım bu : Pin header'ları kısaltmak. Niye bir boy kısalarını imal etmiyorlar anlamıyorum

Ben muhtemelen NESRGB yahut herhangi bir FPGA çözümünü kullanmak için FPGA konfigürasyonunu tuttukları memory chip yerine daha entegre bir çözümle geldiklerinde kullanırdım. Custom chip emulate ediyorsun tamam ama bu kadar destek çipi kullanmak da hakikaten overkill. O board daha küçük olabilirdi bence (gelecekte)

Dikey boyutu tutturmak için çip lehimlemek de hakikaten gıcık

Burası dırdır kısmıydı,

Maşallah süper gidiyor, composite'ten bozma RGB'ye kani yavuzg muhtemelen sonunda bize NESRGB'yi kötüleyecek gibi geliyor

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Ocak 14, 2017, 00:17:57 ÖÖ »

Şimdi sıra bu kit ile modladığımız NES'i TV'ye bağlamamıza yarayacak özel SCART kabloyu yapmaya geldi. Bu kablo hazır olarak Tim'in web sitesinde ekstra olarak satılıyor ancak komple kit'in yarı fiyatına. Bu yüzden ben kabloyu kendim yaparım dedim ve sipariş vermedim.

Bu kablo için parçalayacağımız bir erkek-erkek SCART kablosuna, 3.5mm stereo kulaklık jakına (veya üzerinde bu Jak olan bir AV kablosuna) ve 8 pin erkek mini-DIN jakına ihtiyacımız var.

Bu arada, SCART kablosunun "kablo" kısmı kalın olduğundan mini-DIN jakına sığmıyor. Hem bu sebepten hem de daha önceki modlarımda performansından çok memnun kaldığım için video sinyallerini taşımak için kaliteli bir UTP patch kablo kullandım.

Tim, Video ile ses aktarımının ayrı kablolardan yapılmasını tavsiye ediyor. Bu şekilde ses'de oluşabilecek parazit ve uğultunun engellenmiş olacağını belirtiyor. Zaten bu sebeple mini-din ve audio soketlerini ayrı monte etmiştik hatırlarsanız.

Bu yüzden ben RGB video için bir UTP kablo (network kablosu), ses için de bir ucu 3.5mm stereo jak olup diğer ucunda 2 adet kırmız beyaz lale olan 2mt'Lik bir ses kablosu kullanmaya karar verdim.

İşe UTP kablonun ucunu kesip açarak başlıyorum.

UTP kablonun içinde 4 çift olarak birbirlerine sarılmış çok damarlı 8 adet kablo vardır. Bu çiftlerin birbirine sarılması olayı kendi lehimize kullanabiliriz. Bu sayede parazitsiz çok kaliteli bir RGB video kablosu yapabiliriz. Bu sebeple ben sinyal dağılımı şu şekilde düşündüm;

1. Çift:
Kahverengi: +5V
Kahve-Beyaz: Composite Sync

2.Çift:
Turuncu: Kırmızı (R)
Turuncu-Beyaz: GND

3.Çift:
Yeşil: Yeşil (G)
Yeşil-Beyaz: GND

4.Çift:
Mavi: Mavi (B)
Mavi-Beyaz: GND

UTP kabloyu video aktarımı için bu şekilde kullanırsanız:

a) Ayrı renk sinyallerine ayrı ayrı sarılı GND kabloları renkler arasındaki birbirlerini etkileyebilecek parazitleri (cross-talk) ve dışarıdan gelebilecek harici parazitleri engellemiş olur.

b) Composite Sync sinyalinin etrafına da GND kablo bağlayabilirdik ancak kablo sayımız yeterli değil. Ancak SCART soketine taşımamız gereken bir diğer sinyal olan +5V'u CSYNC hattının etrafına sarılı kablodan geçirebiliriz. Bu sorun yaratmaz zira CSYNC sinyali zaten zamanının çoğunluğunu +1V civarında geçirdiği için yanıbaşından +5V akmasının çok bir önemi yok.

Neyse, konumuza dönersek...

SCART kablosunun "kablo" kısmını kullanmayacağız dedik ama soketine ve soketin terminallerine ihtiyacımız var. Bunun için SCART kablosunun erkek ucunu çıkartıp terminalleri de soket kafasından geri çekerek çıkartıyoruz. Terminalleri soket kafasından geri çekebilmek için önce üzerlerindeki çentiği ince bir cımbız veya benzeri bir aparatla geri eğmeniz lazım. Bu şekilde düzlenen terminal kablosundan çekerseniz soketinden çıkar.

Sonra bu SCART terminallerini ucunda biraz kablo bırakarak kısa kısa kesip UTP kablonun uçlarına lehimliyorum. Uçlarında azıcık kablo bırakın dememin sebebi bu adi SCART kablo soketleri lehim tutmuyor, sanırım ucuz olsun diye tenekeden mi yapmışlar nedir , eğer terminalleri kablo sıkıştırılmış kısımlarında az bir kısa kablo bırakacak şekilde keserseniz diğer kabloya lehimlemesi mümkün oluyor.

Bu şekilde SCART kafasına girecek tüm terminalleri UTP kabloya transfer ettik. Ekstradan 3 adet GND hattı daha bağladık ve +5V'u SCART Pin 8'e (TV'Nin otomatik olarak AV moduna geçmesini sağlamak için) ve 180 Ohm'Luk bir direnç üzerinden SCART'ın Pin 16 bacağına (TV'nin RGB formatında bir sinyal gönderdiğimizi anlayabilmesi için) bağlıyoruz...

Benzer şekilde SCART'ın audio pinlerine de ses kablomuzu bağlıyoruz.

Sonra terminallerin çentiklerini geri çekip erkek SCART soketi kafasına uygun yerlere takıyoruz.

(Bkz. https://en.wikipedia.org/wiki/SCART)

Son olarak video kablomuzun diğer ucunu da açıp renk kodları doğrultusunda ve NESRGB sitesinde tavsiye edilen bacak diziliminde kabloları mini-DIN soketinin pinlerine lehimliyoruz.

ve soket kapağını kapatıyoruz...

Özel SCART kablomuz hazır. Yanlız bu kadar uğraştıktan sonra Tim'in bu kablo için çektiği fiyatın önünde saygıya eğiliyorum. Baya bi uğraştırıyor gördüğünüz üzere...

Heyecan dorukta!!! Modlanmış NES hazır, kablolar hazır Kahkaha Kahkaha

İlk denemeye az kaldı...
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:10:10 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Ocak 14, 2017, 00:25:26 ÖÖ »

NES'i toparladım, Buble Bobble'ı taktım...

NES fotoğrafa güzel poz versin diye üst kapağını oturttum Kahkaha...

... kablolarını taktım

Heyecan dorukta

... veee verdim power'ı Kahkaha
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:11:50 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Ocak 14, 2017, 00:30:14 ÖÖ »

**nanı, *vradını, *Q#!*%& !!!

Tamam sakin ol dedim kendine. En azından görüntü geldi, pixeller mükemmel, ses var, ancak bu ne böyle mor mor. Mosmor bir vaziyette ben ekrana baktım ekran bana baktı bir süre Kahkaha

Neden sonra sakinleşip ekranı incelemeye başladım. Arcade kart tamiratından tanıdık bir görüntü aslında. Bu resimde bir renk eksik, tahmin edebildiniz mi?

YEŞİL!!!

Yeşil renk eksik. Şimdi hafifçe içim rahatladı zira geri kalan herşey çalışıyor, parazit yok, grafik "glitch" yok, yatay/dikey v.s. çizgi yok... Sadece yeşil renk sinyali eksik.
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:12:02 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #27 : Ocak 14, 2017, 00:37:56 ÖÖ »

Yeşilden hariç görüntü bu sefer sanki fazla keskin (sharp)

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Ocak 14, 2017, 00:38:42 ÖÖ »

Başladım geriye doğru hata analizine...

Önce yaptığım SCART kabloyu tekrardan multimetre ile test ettim. Kablo sorunsuzdu...

Sonra NES'i yeniden açtım, ana kartı çıkarttım, RGB soketin arkasındaki minik montaj PCB'sini test ettim. Onda da sorun yoktu...

Sonra NESRGB kartını kontrol etmek için metal plakaları sökünce kartın kablolardan hafif esneyerek yerinden hafifçe oynadığını farkettim. Sıkıca tekrardan oturtup, NES'i yeniden kapatmadan gerilla usulü yeniden bir test yapayım dedim...

Ohhh be kardeşim!!! Yeşil renk geldi Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Soğuk terler döktükten sonra ekrandaki bu mükemmel grafikleri incelemeye başladım gece gece, zevkime diyecek yok

İşimiz bitti mi peki? Hayıııır
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:12:17 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Ocak 14, 2017, 00:43:32 ÖÖ »

Yeşilden hariç görüntü bu sefer sanki fazla keskin (sharp)

Evet haklısın. Ancak bu görüntü çalışma masamdaki LCD monitör/TV'den olduğundan zaten beklediğim de buydu. Bu haliyle RGB o kadar mükemmel ki (benim haz etmediğim kadar) neredeyse emulasyon ekranına bakıyorum zannediyor insan... LCD TV'de Nintendo'nun alıştığımız o scanline'larının olmamasından kaynaklanıyor tabii ki bu suret gibi görüntü.

Sonuçta bu konsolu arcade kabinimdeki CRT arcade monitörde (veya oyun odasındaki CRT TV) de kullanacağım için LCD TV performansı ile hiç ilgilenmiyorum. Ancak mod'u LCD TV'de kullanmak isteyenleri için bu görüntüler referans olsun...

Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: