Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 [3] 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: G4 Mac Mini Leopard Yükleme Sorunu  (Okunma Sayısı 68191 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Ocak 27, 2017, 17:16:21 ÖS »

Yaw siz bilirsiniz merak tabi denemeden olmuyor bazı şeyler. Ama tiger öyle bir versiyon ki hem x86 hem powerpc destekliyor, hem de macos classic'in çalıştırılabildiği son macosx. Birde fat32 10.3 panther'de yok bunda var. Hızlanacağım diye önceki versiyonları karıştırma yolu da pek kullanışlı değil yani.

Wikipedi'da daha bir sürü şey yazıyor:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mac_OS_X_Tiger

Use the brute force, Luke
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #31 : Ocak 29, 2017, 13:44:15 ÖS »

Baktım da bendeki dvd orjinalmiş.
imaj almaya çalışayım. Başarırsam paylaşırım bir şekilde.

Disk utility ile imaj alırken Unable to create"disk.dmg" - Input/output error. diyerek duruyor
« Son Düzenleme: Ocak 29, 2017, 14:48:02 ÖS Gönderen: cemkaan » Logged

Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Ocak 29, 2017, 16:30:40 ÖS »

Baktım da bendeki dvd orjinalmiş.
imaj almaya çalışayım. Başarırsam paylaşırım bir şekilde.

Disk utility ile imaj alırken Unable to create"disk.dmg" - Input/output error. diyerek duruyor

Teşekkür ederim. Uğraştırdım hem sizi hem diğer arkadaşları. Bu kadar zahmet verdim. Olmuyorsa olmuyor artık yapacak bir şey yok. Yalnız şunu anladım ki işletim sistemi ne olursa olsun, verdikleri hataları anlamak kadınları anlamaktadan daha zor.

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #33 : Ocak 29, 2017, 17:03:13 ÖS »

usb dvdrom surucu ile baska pcde imaji alabildim. usb surucu ile de yeniden kurmayi denerim. kurulumdaki dvd kontrol bolumunden gecerse disk saglam demektir.

Agony
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Ocak 29, 2017, 18:03:02 ÖS »

usb dvdrom surucu ile baska pcde imaji alabildim. usb surucu ile de yeniden kurmayi denerim. kurulumdaki dvd kontrol bolumunden gecerse disk saglam demektir.

Harika. Merakla bekliyorum.

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #35 : Ocak 30, 2017, 10:49:27 ÖÖ »

bendeki mac'i kullanarak dvd nin imajını disk utility programıyla aldım.  .cdr formatında. Başka makinede de .iso ile almıştım. ikisini de mega.nz ye yükleyip linkleri paylaşırım. Dosyalar 7gb olduğu ve internet upload hızım 1mbit olduğundan  bu iş birkaç gün sürer Kahkaha

hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Ocak 30, 2017, 12:53:41 ÖS »

bendeki mac'i kullanarak dvd nin imajını disk utility programıyla aldım.  .cdr formatında. Başka makinede de .iso ile almıştım. ikisini de mega.nz ye yükleyip linkleri paylaşırım. Dosyalar 7gb olduğu ve internet upload hızım 1mbit olduğundan  bu iş birkaç gün sürer Kahkaha

Eğer yapabilirseniz ve harddiskinizde önemli bişey yoksa harddiski söküp PC'de "HDD raw copy" ile imaj alıp  Agony'ye bir şekilde ulaştırırsanız kurulumsuz makineyi çalışır hale getirebilirsiniz. Yalnız Raw imajı fazla sıkıştırılamıyor.
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2017, 12:56:49 ÖS Gönderen: hakanats » Logged
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #37 : Ocak 30, 2017, 13:01:15 ÖS »

10.5 i kuramadım ben. macmini üzerindeki combo drive dvd yi bir yerden sonra okuyamıyor. Ama pcye ve mac mini ye bağladığım usb dvd sürücü ile sorunsuz okuyor. Mac mini usb den boot yapamadığı için kurulumu yapamadım. Sadece harici firewire sürücü ile yapabiliyormuş. O da bende yok..

Mac mini üzerindeki combo drive in lensi mi tozlandı dedim ama bendeki fırçalı temizleme diskini bulamadım.. yoksa takıp bir fırçalamak belki iyi gelebilirdi..

Agony
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Ocak 30, 2017, 17:22:06 ÖS »

@hakanats, o yöntem baya zahmetli olur. Gerek yok onun için

@cemkaan, üstad tekrar çok teşekkür ederim. Baya zahmet verdim. Ama olmuyor sanırım. Daha fazla zorlamaya gerek yok. Tiger'la yaşamaya devam edeyim ben

aNNaTaR
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Ocak 30, 2017, 23:21:51 ÖS »

Bu adam format atarak kurmuş. Sen upgrade ederek kurmayı deneyebilirsin.
https://www.youtube.com/watch?v=2x31WxRfYwA
AmigaMania
Deneyimli

Guru Meditation

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #40 : Ocak 31, 2017, 10:26:50 ÖÖ »

G5 ile çok sorun yaşamıştım. Hala evde durur bitane gün gelir de kasayı keser biçer A1200'ü modlarım diye tutuyorum. Ben Mac ile ilgili sorunlarımı PC'yi Hackintosh yaparak aştım. İsteyen olursa yardımcı olurum. G4'e 10.5 kurmaya gelince elimde çeşitli DMG dosyaları var. ISO şeklinde değil de DMG olarak torrentten indirir TransMac ile DVD'ye yazdırırsanız sorunsuz kurulum sağlanır. Zira G4 ve G5'ler USB ile kurulum yapmıyor. Bir de LAN üzerinden başka bir MAC'in SuperDrive'ını göstererek kurulum yapılabiliyor. Yine başka bir metod FireWire bağlantısı ile iki MAC'i birbirine bağlayarak yapılabilir. Dediğim gibi özellikle Hackintosh ile ilgili sıkıntınız olursa buradayım. Evdeki PC'de şuan Sierra 10.12.2 yüklü ve sorunsuz kullanıyorum.

C= Commodore Amiga 4000D/060 RTG
C= Commodore A1200/060
cinar
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #41 : Şubat 04, 2017, 21:33:01 ÖS »

Aslında orijinal diski olana kolay. Bende boş bir tane orijinal var ama kim bilir nerede. İsterseniz hazır Ankara'dayken siz hediye edeyim.

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
A4000 RevB | CS mkII 060rev1@60Mhz | 128+64Mb FastRAM | BestWB-OS321 | ClassicWB-OS39
Agony
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Şubat 04, 2017, 21:51:26 ÖS »

@AmigaManiai hackintoshu kurcalmayı düşünüyorum bende. İşin içinden çıkamazsam sizi rahatsız ederim.

Aslında orijinal diski olana kolay. Bende boş bir tane orijinal var ama kim bilir nerede. İsterseniz hazır Ankara'dayken siz hediye edeyim.

@cemkaan, sağolsun emaneten kendi dvdsini yolladı. Yarın kontrol edeceğim. Ama eğer sende fazladan varsa, çok memnun olurum. Bende Ankara'dayım.

AmigaMania
Deneyimli

Guru Meditation

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #43 : Şubat 05, 2017, 10:01:09 ÖÖ »

@Agony Estağfirullah rahatsızlık ne kelime. Seve seve yardım ederim.

C= Commodore Amiga 4000D/060 RTG
C= Commodore A1200/060
Agony
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #44 : Şubat 05, 2017, 23:03:20 ÖS »

Sorunu nihayet aştım ve Leopard'ı yükledim. Sorunun kaynağı ve çözümü aslında çok basitmiş.

PPC işlemcili Mac'ler direk USB'den boot edemiyorlar. Ancak, fireware ila bağlı iki farklı Mac üzerinden boot etmek ya da dahili HDD'den boot etmek mümkün.

Daha önce, araştırma yaparken defalarca karşıma çıkan, fakat dediklerini yapmama rağmen bir sonuca ulaşamadığım bir blog sayfası vardı.
http://ben-collins.blogspot.com.tr/2010/08/booting-your-ibook-g4-from-usb-stick.html

Burada denilene göre, Command+Option+O+F tuş kombinasyonuyla Openfirmware aktif ederek, komutla manuel olarak usb'den boot etmek mümkün. Fakat daha önce belirttiğim gibi, denediğim komutlar işe yaramamıştır. Bloğun alt kısmındaki yorumlarda aşağıdaki gibi bir yorum vardı.

"Exact Location "boot usb1/disk@1:3,\System\Library\CoreServices\BootX" worked on my Mac Mini G4...!
Thanx!!!!!"

Uzun lafın kısası, buradaki "boot usb1/disk@1:3,\System\Library\CoreServices\BootX" komutu sayesinde, harici dvd oynatıcıya takılı orijinal dvdden boot etti ve sorunsuzca yükledim. (@cemkaan'a ne kadar teşekkür etsem azdır.)

Mac'in kendi dvd oynatıcısı çift katman dvdleri okumuyor. Bu nedenle, harici bir dvd kullandım. USB harddiske restore ederekte aynı komutla yükleme yapılabilir diye tahmin ediyorum. Hatta daha hızlı olacaktır.

Daha öncede dvdye yazdığım imajlarda muhtemelen sorun yoktu. Leopard yükleyince başım göğe ermedi, en azından yabancı olduğum bir konuda tecrübe kazanıp, bir şeyi becerebilmenin verdiği zevk var. Buradaki ustalar gibi elektronik bilgimiz yok, bir şey üretemiyoruz. Bizim avuntumuzda böyle şeyler işte Kahkaha

Hız ve performans konusuna gelince, bir çok kişinin dediği ve benimde tahmin ettiğim gibi Tiger'a göre biraz daha ağır. Ama, Tiger'da da bazı programları açarken kasılması, Leopard'da da yaşanıyor. Boot süresi bir kaç sn daha geç. Bunlar benim için dert değil tabi.

@cemkaan, bir kez daha teşekkür ederim.
@AmigaMania, tekrar teşekkürler.

Ve diğer yardımcı olan arkadaşlara da sonsuz teşekkürler.

NOT: Bu mesajı Mac üzerinden atıyorum.

Sayfa: 1 2 [3] 4   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: