Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeHDMI-500 (Amiga 500/600/1200 HDMI Scandoubler Projesi)
Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: HDMI-500 (Amiga 500/600/1200 HDMI Scandoubler Projesi)  (Okunma Sayısı 17039 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« : Mart 28, 2017, 02:09:07 ÖÖ »

Merhaba arkadaşlar, uzun bir aradan sonra tekrar bir projeye başlıyorum. Bir kaç gün önce konu ile ilgili olarak bir topik açmıştım. Gelen geribildirimler doğrultusunda bu yaz için Amiga ailesi için bir HDMI scandoubler yapmaya karar verdim.

Bu sefer öncekilere nazaran biraz daha teknik bir topik olacağını düşünüyorum zira proje esnasında karşılaşacağım tüm detayları not edeceğim, paylaşacağım. Bir çok kişi için sıkıcı olsa da en azından kalıcı bir dökümantasyon bırakmış olacağız.

Öncelikle ne hedefliyoruz, bu projenin amacı ne?
Temelde ihtiyacımız, A500 ve hatta uyumlu olduklarına "inandığım" için A600 ve A1200'ü güncel bir TV yada LCD/LED Monitöre bağlayabilmek.
Daha önce FPGA Günlükleri yazımda, basit bir FPGA ile HDMI çıkış elde etmeyi başarmış, HDMI64 projesi ile de, C64'ü HDMI üzerinden güncel TV/Monitörlere bağlayabilmiştik. (NOT: Bu arada HDMI64 test PCB'leri 20 adet basıldı ve şu an yoldalar.)

Amiga projesinde de benzer şekilde bu işi HDMI ile kotarmayı düşünüyorum, zira HDMI kısmı ile ilgili olarak bir çok detay çözülmüş durumda. HDMI ile ilerlemnin bir başka avantajı ise, ses sinyalini de tek kablo ile taşıyabiliyor olmak. Gene bir başka esneklik, gerçi artık güncel tüm monitörlerde var ama, HDMI girişi olmasa bile, HDMI sinyali DVI sinyali ile uyumlu olduğundan proje pasif bir adaptör ile DVI girişli monitörlerle de kullanılabilir olacaktır.

Gelelim HDMI64'den farklılaştığımız taraflara. Öncelikle HDMI64'de C64'ün Luma/Chroma çıkışlarını kullanıyorduk. Amiga'da ise, hazırda RGB datası mevcut olduğundan bu sinyalleri kullanmak daha mantıklı. Daha mantıklı aslında yetersiz kaldı, RGB sinyallerini kullanmak zorundayız çünkü A500'de CVBS sinyalinde Chroma bilgisi yok, kısaca siyah beyaz. (A600 de renkli ancak tüm aileyi desteklemek istiyoruz.) Bu durumda HDMI64'ün giriş katındaki video decoder doğrudan ekarte olmuş oldu, çünkü o yada benzeri çipler RGB decode edemiyor. Yeni bir decoder çip bulacağız.

Ha bu noktada hızlı geçtim, aslında şöyle bir opsiyon daha var. Amiga'nın bu yukarıda bahsettiğim RGB çıkışı aslında içeride Denise çipinden 3x4=12 bit olarak çıkıyor ve digital olarak mevcut. Yani aslında RGB video decoder çipine ihtiyacımız yok. Ancak iki sebeple bu projede doğrudan Denise çipinden bu sinyalleri almayı istemiyorum:

1. Muhtemelen bu proje bittiğinde, eğer başarılı sonuçlar alırsak bazı arkadaşlar ortaya çıkan kartlardan edinmek isteyeceklerdir. Bu noktada Amiga'yı açıp içeride bir takım lehimler yapmak tercih edilmeyecek, Denis çipine kaçak kat çıkıp bir soket ile oradan sinyal almaya çalışsak bile bu elite bir çözüm olmayacaktı.

2. HDMI Sinyali üretirken bize kaynak video sinyali ile tam senkron, 27MHz veya tam katları olan bir clock gerekiyor. Normalde Amiga içerisinde bu clock veya tam katı mevcut değil. (O yıllarda kimse HDMI yada ITU-R BT.656 uyumluluğu öngörmemiş. ) Şimdi bu 27MHz sinyali bir kristal osilatör ile üretmek mümkün ancak Amiga'dan gelen video sinyaline senkron olmayacağı için kaymalar olacaktır. (Görüntü yavaş yavaş yukarı veya aşağı kayacaktır, vb...) Bunun çözümü ise bir PLL devresi ile gelen video sinyaline senkron olabilmek ancak bu başlı başına ayrı bir proje konusu.

Kullanacağımız muhtemel RGB video decoder çipinde ise, digital datanın yanı sıra LLC (Line Locked Clock) denilen bir çıkış mevcut. Eğer girişte bir video sinyali yoksa 27MHz civarı sabit bir sinyal üretiyor, eğer bir video sinyli algılanırsa, tam olarak bu sinyale locked bir 27MHz üretiliyor. Tam olarak bu sinyale locked şu demek oluyor. Bildiğiniz üzere PAL sinyalinin bir satırı taraması 64uS de gerçekleşir. Bu da tam 1728 adet 27MHz'lik clock darbesine tekabül ediyor. Yani ITU-R Bt.656 ya göre bir satır tam 1728 adet byte ile ifade ediliyor. (Bunun detayına projenin ilerleyen kısımlarında gireceğiz.) Bir eksik yada bir fazla bile olsa üreteceğimiz HDMI sinyali spesifikasyonlara uymayacaktır.

Buna karşın decoder çipi kullanmanın birkaç dezavantajı da yok değil:

1. Ek maliyet, daha büyük PCB alanı, daha çok komponent
2. Jenerasyon kaybı. (Kaymak gibi içeride dijital olarak mevcut olan sinyalin, analoğa dönüşmüş halini tekrar ditigize etmeye çalışıyoruz, şükür ki sinyal RGB, CVBS değil.)
3. DB23F konnektör bulmak günümüzde nerdeyse imkansız. Artık DB25F soketi kesip biçeceğiz, yada daha sofitike bir çözüm arayacağız.

Dağılmadan devam edelim. Bu projenin HDMI64'den farklılaştığı bir nokta daha var.
Bildiğim kadarı Amiga 500 tarafından desteklenen çözünürlükler, 320×256, 640×256, 640×512, 704×576
Bildiğiniz üzere PAL sinyali ise 720x576 çözünürlüğünde. Aslen Amiga 500'ün ürettiği tüm bu çözünürlükler kaba tabir ile PAL sinyal içerisine sığabiliyor.

Fakat burada bir nüans var, 640x512 ile 704x576 formatı interlaced. Bu ne demek oluyor?

Bildiğiniz yada hep duyduğumuz üzere PAL sinyalde önce tek satırlar, sonra çift satırlar taranır. Bu taramaların her birine bir frame denir. PAL sinyalinde saniyede 50 frame vardır. Ancak her frame ekranın mantıken sadece yarısını taramış olduğu için toplam refresh rate 25 olmuş olur. Şimdi eğer düşey çözünürlük örneğin 576'nın yarısından az ise, örneğin 288 yada buna sığdırılmış/ortalanmış bir 256 ise, aslında tek satır ile çift satır taramasında aynı bilgi gönderilir.

Örneğin bu çözünürlüklerde Amiga'nın 1. satırı, PAL sinyalin 1. ve 2. satırına denk gelir. PAL ilk framede 1,3,5... satırlarını gönderiyordu, bir sonraki framede ise 2,4,6... nolu satırları gönderiyordu, Amiga'nın  1. satırı PAL'in 1. ve 2. satırına denk geldiğinden, iki framede de Amiga'nın 1. satırı gönderilmiş oldu.

Bu sayade PAL'in 25Hz full screen refresh rate'i 50'ye çıkmış oldu. Ancak Amiga'nın 512 ve 576 çözünürlüklerinde bu durum geçerli değil. Zira her bir Amiga satırı tam olarak bir PAL satırına denk geliyor.

Bunun bizi ilgilendiren tarafı ne diyecek olursak, görüntüyü HDMI'a çevirirken aynı zamanda scanline effect vermek istiyoruz. Bunu nasıl yapıyoruz, Amiga'dan bir satır bilgi aldığımızda bunu iki kere HDMI'a gönderiyoruz. Yani scandoubling yapıyoruz. Aynı zamanda aslında interlaced>progressive çevirimi de yapmış oluyoruz. Bu işin bir yan ürünü olarak da eğer bu gönderdiğimiz iki satırdan birini diğerine oranla daha karanlık gönderirsek, suni bir scanline effect yaratmış oluyoruz.

İşte tam bu noktada eğer Amiga'dan interlaced bir görüntü geliyorsa, bir başka değiş ile tek ve çift satırlar farklı bilgi taşıyor ise, bu kurnazlığı yapamayacağız. Yapsak bile doğru bir iş yapmamış olacağız. Kısaca interlaced çözünürlüklerde scanline effect yapamayacağız.

Bu konuda son bir soru kalıyor aklımda, acaba gelen sinyalin interlaced olup olmadığını nasıl anlayacağız da scanline effect'i disable edeceğiz? Bunu henüz bilmiyorum. Muhtemelen bir switch ile kullanıcıya bırakabiliriz. Yani ya scanline effect yada interlaced görüntü seçimi yapılabilir.

Bu akşamlık bu kadar, henüz daha fazla ilerlemeim. Şimdilik kullanmayı düşündüğüm RGB video decoder çipi olan ADV7181C (10-Bit, Integrated, Multiformat SDTV/HDTV  Video Decoder and RGB Graphics Digitizer ) entegresini inceliyorum. Neden bu çipi seçtim? Bulabildiğin en ucuz ve bulunabilen RGB decoder çipi bu idi.

Herkse sevgiler,

NOT1: Tüm bu yazdıkların PAL sinyal ve PAL Amiga için geçerli. Şu an için projenin odak noktasında PAL Amiga var. Proje sonunda NTSC kısmını ayrıca değerlendirebilirz, ama önceliğim değil.
NOT2: Amiga hakkında teknik bilgilerim çok kısıtlı. Zamanında sadece kullanıcı idim, dolayısı ile şu anda da sadece netten toparlayabiliğim bilgiler üzerine bu projeyi kurguluyorum. Eğer hatalarım varsa lütfen düzeltin.

Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mart 28, 2017, 02:51:46 ÖÖ »

Anaaaaaaaa hayalim gerçekleşiyor ...

Okudum emeğine bilgine sağlık.

« Son Düzenleme: Mart 28, 2017, 13:46:38 ÖS Gönderen: Yönetici » Logged

A4000|FastlaneZ3|RetinaZ3|Tandem Ide|CF
A2000|G-Force 040/33|Cybervision64-3D|
A2000|Mobo|GVP HX-2000-II|Supra 8Mb
A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|PPC 040/25/200|Mediator Sx|Vodoo4500|256Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|ACA030|Indivision ECS|A604|CF
A600|Mobo|A603
A500+|ATO
wolfiem
Deneyimli

May the source be with you!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 28, 2017, 03:48:37 ÖÖ »

Gecenin süprizi oldu Çok güzel anlatmışsınız.. Heyecanlandım..

« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2017, 23:00:38 ÖS Gönderen: wolfiem » Logged

Commodore & Amiga & Amstrad & Retro Macintosh Fan
k2.bbs.tr - Çok yakında!
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mart 28, 2017, 07:23:02 ÖÖ »

@delimawi, sayende 1084 monitör derdi ortadan kalkacak Yine, hedefe yönelik çok sağlam bir proje. Teşekkürler.
KNG
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 28, 2017, 08:53:36 ÖÖ »

Yine güzel bir proje, tebrikler şimdiden üstad. Bu arada HDMI64 için ben bekliyorum (satış başlığı)
savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Mart 28, 2017, 08:58:06 ÖÖ »

Amanın. Şahane. Ben de varım.
« Son Düzenleme: Mart 28, 2017, 13:47:01 ÖS Gönderen: Yönetici » Logged

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Mart 28, 2017, 08:59:34 ÖÖ »

Satilik 1084 + 1085 😀

A4000|FastlaneZ3|RetinaZ3|Tandem Ide|CF
A2000|G-Force 040/33|Cybervision64-3D|
A2000|Mobo|GVP HX-2000-II|Supra 8Mb
A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|PPC 040/25/200|Mediator Sx|Vodoo4500|256Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|ACA030|Indivision ECS|A604|CF
A600|Mobo|A603
A500+|ATO
solitude
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mart 28, 2017, 09:15:22 ÖÖ »

Tebrikler.

Evdeki Amiga 500'ü GBS 8200, ve çeşitli Çin malı Scart to HDMI lar ile LED Monitöre bağladım, ancak şimdiye kadar idare ederden öteye gitmedi sonuçlar.

Bu proje, umarım crystal clear bir görüntü sağlar ve biz amiga fanlarına kaliteli bir görüntü ile retro deneyimlerini yaşama/sürdürme fırsatı sunar.

Şimdiden başarılar diliyor ve +1 diyorum.
Kolay gelsin.

Syg.
SG

CPC-C64-AMIGA
Amiga24
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mart 28, 2017, 09:52:16 ÖÖ »

Çok güzel bir çalışma olacak gibi inşallah başarıyla sonuçlanır.

« Son Düzenleme: Mart 28, 2017, 13:47:22 ÖS Gönderen: Yönetici » Logged

Amiga 1200 HD 80MB + Elbox 1200 / 4 + 68882 50Mhz CoP
Amiga 600 2MB
Amiga 500 + Amiga 590 HDP
Amiga 500 Plus
Commodore 1084S Montr
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mart 28, 2017, 10:06:47 ÖÖ »

HARİKAA!!!!!

Abi diğer iki maddeyi bilemeyeceğim, çünkü o kadar teknik bilgim yok. Ama scanline olayı için bir switch koymak en mantıklısı sanırım. Üzerinden en azından bir yükü kalkar. Hem bu sayede, "Amiga'yı HDMI kabloyla bağladık monitöre, dur şöyle billur gibi bir ekranda göreyim" demek isteyenler içinde seçenek olur.

Bu arada araya kaynak yapmayın arakdaşlar, ilk sırada ben varım. Bir önceki başlıkta belirttim Kahkaha Kahkaha

Ben en az 2 adet istiyorum. Lehimli

toddler
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 28, 2017, 10:43:06 ÖÖ »

Sakin olun arkadaşlar, bu bir ön sipariş başlığı değil. Sakince bekleyip ilerlemeleri görelim. Zamanı geldiğinde ayrıca bir sipariş başlığı açılır.

Konu sıraya girmekse fikri ortaya atan benim Kahkaha

C64|C|G|C128|1541U2
A500|A500+|Slim SDHxC|Gotek
A600|FuriaEC020 33MHz+FPU 40Mhz
A1200|BPPC|BVision|64MB Ram|3Com Eth.
A1200|ACA1230/56Mhz 64MB|IndivisionAGA MK2cr|RapidRoad USB|FastATA 1200 MK-V|Netgear MA401
Dingoo A320(OpenDingux)
Pandora(First Batch)
RaspberryPi 1-2-3
BananaPi/Pro
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Mart 28, 2017, 11:07:32 ÖÖ »

Abi bu scandoubleri ufak ve amiganın içine sığan bişey yapsak harika olmaz mı dışında çok ünite var bende en azından

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | HDMI-520
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pi1541 | 1084 S
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mart 28, 2017, 11:26:53 ÖÖ »

Sakin olun arkadaşlar, bu bir ön sipariş başlığı değil. Sakince bekleyip ilerlemeleri görelim. Zamanı geldiğinde ayrıca bir sipariş başlığı açılır.

Konu sıraya girmekse fikri ortaya atan benim Kahkaha

Abi, böyle bir şey milyon yılda bir gelir. Şimdiden yerimizi alalım. Fena mı? Kahkaha Fikir babası sen olduğun için sırayı verebiliirim belki Kahkaha

@AmigaEsref, mümkün mertebe orjinalliğini bozmadan kolay bir şekilde olması lazım ki cazibesi olsun. Amiga, içine konulacaksa iş biraz teknik kısma girer, herkes yapamaz. A520 ebatlarında bir şey olsa gene iyi gerçi. Olmasa da sıkıntı yok. İsterse kocaman bir şey olsun, değer.

savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Mart 28, 2017, 11:32:06 ÖÖ »

Bu arada şöyle bir deneyimimi paylaşayım.Ben benim Amigalarımı scart kablo çevirici ile Sony 37 ekran tüplü televizyonumda kullanıyorum. İnanılmaz net ve temiz bir görüntü alıyorum.
Çok memnunum. Hele C64 ve Atari 800 XL ile tabiri caiz ise " cam gibi " bir görüntü var.

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Mart 28, 2017, 11:40:21 ÖÖ »

Scanline efekti genelde oyun/demo gibi daha çok CRT ekranlarda izlediğimiz ürünler için bir ihtiyaç/güzellik olacağından, interlaced modlar için scanline efekti yapamayacak olmamız kanımca bir sorun teşkil etmiyor. Hatta Interlace modeları temiz, titreme olmadan göremeyen bizler için interlace modeların pırıl pırıl net olması çok güzel olur. Öte yandan Interlace pek oyun/demo hatırlamıyorum... Ama açılışta interlace, sonrasında non-interlace oyunlar var (Agony misal). Bu iki modun gösterilmesinde bir sorun olur mu? ya da geçişlerin?

Şöyle bir sayfaya denk geldim....Başlığı takip edenler için fikir verebilir..

http://wiki.amigaos.net/wiki/Classic_Graphics_Primitives

Not: Bu başlık dökümantasyona yönelik başlık. Bu nedenle talepte bulunmamak yerinde olur. İlerde okuyacak olanlar için bilgiye, paylaşıma yönelik sayfalar bırakalım...

Not2: Bu forumda projelerde 0 nolu her zaman benim Aksini söyleyen çıksın karşıma

Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: