Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 11 12 [13] 14 15   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: appiah4 Retro PC sistemler..  (Okunma Sayısı 52208 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #180 : Ocak 29, 2020, 19:33:03 ÖS »

Ekteki CIRRUS LOGIC CL-GD5402-75QC-C ISA VGA kartın WINDOWS95 sürücülerini baya bi aradım bulamadım, ya windows-3.1 var yada DOS, veya saçma sapan programlar indirip internet üzerinden sürücü kurdurmaya çalışan programlar. bu kart 486 anakarta takılı ve internete bağlanabilen bir sistem değil.

Eğer elinde olan varsa ve biryere upload edip link atarsa sevinirim.

İlginiz için teşekkür ederim.

Bu arada, YAMAHA OPL YMF719-S çipli ISA SOUND CARD WIN95 sürücülerini buldum belki bir arayan olur.< (Bu kartı hediye ettiği için @izmirmaster 'a tekrar teşekkür ederim.)

* ISA CIRRUS LOGIC CL-GD5402-75QC-C.jpg (167.41 KB, 900x754 - Görüntüleme: 321 kez.)
« Son Düzenleme: Ocak 29, 2020, 21:23:56 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #181 : Ocak 29, 2020, 22:11:38 ÖS »

VGA'dan S-Video veya komposit video çözümlerine yönelebilirsiniz.

Keşke bu kadar kolay olsaydı. &nbsp;320x200@70Hz gibi DOS mode'larını çoğu çevirici algılamıyor ve çeviremiyor. &nbsp;Çevirebilenler de dünya yükü ile para (OSSC vs.)
Abi işine yarar mı bilmiyorum şöyle bir kablo yapımı mevcut.

https://www.youtube.com/watch?v=Xz8Be0nytfg

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pizero1541 | 64K CUPCAKE-CART | 1084 S
Voltron
Uzman

それはどういう意味ですか?知りません。

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #182 : Ocak 29, 2020, 22:20:01 ÖS »

Ekteki CIRRUS LOGIC CL-GD5402-75QC-C ISA VGA kartın WINDOWS95 sürücülerini baya bi aradım bulamadım, ya windows-3.1 var yada DOS, veya saçma sapan programlar indirip internet üzerinden sürücü kurdurmaya çalışan programlar. bu kart 486 anakarta takılı ve internete bağlanabilen bir sistem değil.

Bu arada, YAMAHA OPL YMF719-S çipli ISA SOUND CARD WIN95 sürücülerini buldum belki bir arayan olur.< (Bu kartı hediye ettiği için @izmirmaster 'a tekrar teşekkür ederim.)

Sanirim benim Anakartimda ayni chipsetten onboard olarak var. Yarin ekran kartina 256k lik bir ram upgrade  yapmak icin acacagim kasayi. Hangi surucuyu kurdugumu hatirlamiyorum ama D surucusunede bir yerlerde yedegi olacaktir muhtemelen.

> General failure reading drive A:<br /><br />> Who\'s General Failure and why is he reading my disk?
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #183 : Ocak 30, 2020, 08:29:39 ÖÖ »

hocam güle güle kullan buradan direk alabilirsin
windows 95 e uyumlu olması lazım
win95 donanım ekle seçeneğinden
disketi var seçeneğini seçip arattır hocam
oemsetup.inf var bulması lazım

http://ftp.mpoli.fi/pub/hardware/DISPLAY/CIRRUS/

http://ftp.mpoli.fi/pub/hardware/DISPLAY/CIRRUS/CL-5402W.ZIP

« Son Düzenleme: Ocak 30, 2020, 08:33:29 ÖÖ Gönderen: izmirmaster » Logged

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #184 : Ocak 30, 2020, 10:58:43 ÖÖ »

Cirrus Logic CL-GD5402 ile Acumos AVGA02 aynı chipset, AVGA02 sürücülerini de aratabilirsiniz, ama her halukarda 256KB RAM'i olan bir ekran kartını Windows 95'te ne yapacaksınız onu çok bilemedim, zaten standart SVGA sürücüsü dışında birşey kullanmanızın hiçbir faydası olmayacaktır zira bu chipsetlerin doğru dürüst hiçbir GUI hızlandırması yok..

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #185 : Ocak 30, 2020, 11:08:44 ÖÖ »

Cirrus Logic CL-GD5402 ile Acumos AVGA02 aynı chipset, AVGA02 sürücülerini de aratabilirsiniz, ama her halukarda 256KB RAM'i olan bir ekran kartını Windows 95'te ne yapacaksınız onu çok bilemedim, zaten standart SVGA sürücüsü dışında birşey kullanmanızın hiçbir faydası olmayacaktır zira bu chipsetlerin doğru dürüst hiçbir GUI hızlandırması yok..

Sağ olun @appiah4 , Şu an sadece sürücüleri bulup kartı tam kapasite çalıştırma derdindeyim, hafızasının miktarını bile bilmiyordum şu an sizden öğrendim. Acumos AVGA02 olduğunu birkaç sitede gördüm ama onun için de win95 sürücü göremedim. Bu ekran kartı 1024x768 çözünürlük destekleyebilirse en azından 16 renk ofis uygulamamarında işimi görecektir, freehand 3-5-ve 10 ile kaydedilmiş dosyaları (yaklaşık 1000 adet) .PDF'ye çevirmem gerekiyor, windowsun yüksek sürümlerinde Türkçe font problemleri yaşadım, sırf o yüzden uğraşıyorum aslında.

@izmirmaster:  Teşekkürler, bugün deneyeceğim.

Voltron
Uzman

それはどういう意味ですか?知りません。

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #186 : Ocak 30, 2020, 11:15:17 ÖÖ »

Benim makinedeki CL-5429 chipsetmis. Surucu kurmamisim, iyice baktim   evet standart svga suruculerinu kullaniyor windows. Ben de birazdan bos olan Soj yuvasina bir fpm ram ayarlamistim onu takacagim. Bakalim ne kadar fark yaratacak.

> General failure reading drive A:<br /><br />> Who\'s General Failure and why is he reading my disk?
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #187 : Ocak 30, 2020, 11:23:32 ÖÖ »

benimde yoğunluğuma denk gelmiş 1mb/512kb isa kartlar vardı bunu ihmalden göndermişim 8bit isa 8088 makinelerde denediğim kart, arada kaynamış PC/AT jumperi görünce uyandım.

256KB RAM'i olan bir ekran kartını Windows 95'te ne yapacaksınız onu çok bilemedim,

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #188 : Ocak 30, 2020, 11:50:12 ÖÖ »

Sağ olun @appiah4 , Şu an sadece sürücüleri bulup kartı tam kapasite çalıştırma derdindeyim, hafızasının miktarını bile bilmiyordum şu an sizden öğrendim. Acumos AVGA02 olduğunu birkaç sitede gördüm ama onun için de win95 sürücü göremedim. Bu ekran kartı 1024x768 çözünürlük destekleyebilirse en azından 16 renk ofis uygulamamarında işimi görecektir, freehand 3-5-ve 10 ile kaydedilmiş dosyaları (yaklaşık 1000 adet) .PDF'ye çevirmem gerekiyor, windowsun yüksek sürümlerinde Türkçe font problemleri yaşadım, sırf o yüzden uğraşıyorum aslında.

@izmirmaster:  Teşekkürler, bugün deneyeceğim.

1024x768 16 Renk (4-bit) demek 1024x768x4 = 3.145.728 bit yani (/8 =) 393.216 byte RAM gerektirir, bu kartla bunu yapamazsınız.  Gidebileceğiniz max çözünürlük 800x600 16 Renk (4-bit) olup  240.000 byte RAM harcar.  256 renk (8-bit) olarak gösterebileceği en yüksek çözünürlük ise 640x400 olup tam olarak 256,000 byte harcayacaktır.

Windows kullanacaksanız 512KB'tan aşağı kartları düşünmeyin.  Bu kartlar 8-bit sistemler için text mode ve 320x200 256Renk gibi eski video modlarına göre yapılmıştır, GUI hızlandırmaya göre değil.

Windows 95'te Desktop'u görmeniz bile lütuf gibi

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #189 : Ocak 30, 2020, 12:01:22 ÖS »

Hocam 95/98 çekirdek yapıda rahat kullanır ilave grafik uygulamaları veya plus 95 gibi uygulamalarda zorlanır

Windows 95'te Desktop'u görmeniz bile lütuf gibi

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #190 : Ocak 30, 2020, 12:32:34 ÖS »

Aradığım ISA kartlar var ama kolay bulunmuyor 

Eğer aşağıdaki linktekilerden elinde olan varsa satınalmak isterim.

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=16599.0

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #191 : Ocak 30, 2020, 12:50:25 ÖS »

Resimleri göremiyorsanız VPN kullanmanız gerekebilir

Size Cyrix sistemimi kurarken yaşadığım enteresan ve tatsız bir macerayı aktaracağım. Sonunda sistemi kasa içinde (büyük ölçüde) topladım (ama hala IDE cihazları bağlamadım, ribbon kablolar herşeyin çalıştığını teyit etmeden önce çok sıkıntı verebiliyor jumper'lara erişimde vs.)

Bence görüntüsü hoş oldu:

Hatta herşey o kadar kolay ve güzel birleşti ki çalıştırmadan önce bi kıllanmadım değil. Zira hiç bu kadar kolay toplanan bir sistemim olmamıştı. Tedirgin bir şekilde düğmeye bastım ve korktuğum başıma geldi.

Daha önce hiç patlayan çatlayan yanan bir PC olayı görmedim. Bu PC'yi çalıştırınca anakarta elektrik geldi, fanlar döndü, güç ışığı yandı.. Ama POST yok. Daha da enteresanı birkaç saniye sonra burnuma enteresan, kablo yanığı gibi keskin bir koku gelmeye başladı.. Ney

Sistemi kapatıp güzelce söktüm, sağına soluna bakındım. Çatlayan, patlayan, yanan, sönen hiçbirşey bulamadım. Koku PSU'dan geliyor gibiydi.. Bu kasa ve PSU sıfır, ama bir süredir küflü bir depoda durduğu için tahminen içindeki küfleri kızarttık hadi hayırlısı deyip tekrar topladım ve çalıştırdım.. Bu sefer koku yok, ama ekranda tık da yok.

Geri dönüp bakınca anakartın kullanım kılavızunu yanlış anlamış olabileceğimi görüyorum. Kılavuz demiş ki:

Alıntı
For MMX or other split power plane CPU, JP8 must be fully opened before turning on the system power. Failure to do so may cause damages to your CPU. For Non-MMX or Non split power plane CPU, JP8 must keep closed.

JP9 is used to hold the jumpers when JP8 is fully opened

Hmm.. JP8 ve JP8 dizilimi şu şekilde:

Kod:
JP8 JP9
+--+-+
+oo+o+
+oo+o+
+oo+o+
+oo+o+
+--+-+

Bunu mII gibi split plane işlemciler için jumper'ın bir sağa kaydırılması gerektiği şeklinde yorumlamış ve şöyle bir kapama yapmıştım:

Kod:
JP8 JP9
+--+-+
+oX+X+
+oX+X+
+oo+X+
+oX+X+
+--+-+

Sanırım bu yorum doğru değil. Sistemi birkaç kez çalıştırmayı denedikten sonra dank etti ve jumper'ları aşağıdaki gibi bir tane daha sağa kaydırdım:

Kod:
JP8 JP9
+--+-+
+oo+X+X
+oo+X+X
+oo+X+X
+oo+X+X
+--+-+

Ama bu da işe yaramadı. Sonradan düşündüm de, JP9 sadece jumper tutmak içinse aslında Ground dahil hiçbiryere bağlı olmamalı, yani JP8'in tek bacağını JP9 ile kapatmanın pratikte hiçbir zararı olmaması gerekir? O zaman sıkıntı ne? Ney

RAM ve CPU'yu çıkarıp yeniden takmayı da denedim ama nafile. Geldiğim nokta şu, a) Cyrix mII CPU'mu hatalı power plane jumper'laması ile yaktım, b) bunun çok daha basit bir açıklaması olmalı.. ki var. zida-bios.com web sitesine göre 5STX anakartların Cyrix mII işlemcileri tanıyabilmek için 1.30 BIOS'una güncellenmesi gerekiyor!

Alıntı
BIOS File name: 5stx130e.zip
BIOS ID: Award 2A59IZ1DC

Add support for AMD K6-2 (I detect myself as K6-3D).
Add support for Cyrix MII.
IDT WinChip 2 is not supported by this version.

Bu akşam bu PC'yi bir Pentium MMX 200 işlemci ile çalıştırmayı deneyeceğim ve bu sefer başarılı olursam 1.30 BIOS versiyonuna güncelleyeceğim.

Pentium Overdrive gibi görünüyor ama aslında entegre soğutuculu sıradan bir MMXişlemci

Sonucu sizinle paylaşırım, eğer mII öldü ise matemini birlikte tutar ve bir yerlerden bana mII-300GP bulmak için seferber oluruz? O zamana kadar da MMX-200 veya K5-PR166 falan gibi değişik bir işlemci ile idare ederim diye düşünüyorum. Ama içimdeki ses BIOS güncellemesi sonrası herşey yoluna girecek diyor.
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2020, 13:03:07 ÖS Gönderen: appiah4 » Logged

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #192 : Ocak 30, 2020, 12:53:38 ÖS »

Aradığım ISA kartlar var ama kolay bulunmuyor 

Eğer aşağıdaki linktekilerden elinde olan varsa satınalmak isterim.

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=16599.0

Ekran kartınızı hemen öldürmeyeyim, GD5402'lerin 512K modelleri de var ve bunlar 1024x768 16 renk ve 800x600 256 renk gösterebiliyor, sizin elinizdekinin kaç KB olduğunu kontrol edin mutlaka.  256KB'a göre çok daha enderler ama.

Aradıklarınızla ilgili diğer konunuza cevap yazacağım.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #193 : Ocak 30, 2020, 20:55:26 ÖS »

@appiah4: geçmiş olsun. İşlemciyi 6 ay falan bir süre çalıştırmayın. Belli olmuyor, bu elektronik aletler tuhaf, öldü denilen cihazlar bir süre sonra geri dönebiliyor.

Use the brute force, Luke
Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #194 : Ocak 30, 2020, 22:05:13 ÖS »

@appiah4 Benzer problemi daha önce bir Zida bir A-trend anakartla yaşadım. Jumper, BIOS hiçbir problem yokken. Birisinde anakart komple kullanılmayacak duruma gelip CPU sağlam çıktı. Diğerinde CPU kullanılmayacak duruma gelip Anakart sadece single voltage CPU ları çalıştırır duruma geldi. CPU hasar almamış olabilir.
Sayfa: 1 ... 11 12 [13] 14 15   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: