Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 35   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: MS-DOS Sistemleriniz  (Okunma Sayısı 349841 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #120 : Ağustos 10, 2017, 15:21:58 ÖS »

Siz büyükşehirdesiniz herhalde. Bir arkadaş yazmıştı geçende, oralarda iş biteli çok olmuş diye anlamıştım. Son bir yıl içinde bitpazarına uğrayabildiğim 3 ya da 5'dir. Şimdiye kadar fena değildi meraklısına birşeyler çıkıyordu. Geçen aylarda hp brio ba600 denk geldi 50tl'ye aldım. P3 650, matrox g200 onboard ekran kartı var. Ama pahalı, sırf meraklısı olduğum için aldım denebilir. Geçen yıl da 20tl'ye 166 mmx gibi birşey denk gelmişti.

Öyle yazmamın bir sebebi de son zamanlarda herkes laptop'a yöneldi. Masaüstü kasa olayı tamamen bitiyor. Monitör bitti zaten artık TV var. Yakın zamanda öyle ucuza kasa vb de kalmayacak ya da kalmadı, parçalayıp satmayı tercih ediyorlar

Use the brute force, Luke
integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #121 : Ağustos 10, 2017, 16:01:41 ÖS »

Bu iş bitten olmaz hocam. Bit ile ilerlemek isteyen hem zaman hem de zahmet harcamak zorunda. Fiyat avantajı olup olmadığı zaten tartışmalı bir hale geldi. Ben şu ana kadar bitten bir kaç ufak tefek (yani bok püsür) parça haricinde retro koleksiyonuma bir şey katamadım. Elimdeki bir çok parçayı forumdan veya arkadaşlarımdan edindim. Az para da harcamadım ama en azından elimden çıkarmayacağım, büyük tamir işlerine gerek duymayan, çalışan ve kozmetik olarak iyi parçalar edindim.

Evet bencede öyle. Çünkü bitten çıkacak şeyin çalışacağı mechul. Ayrıca şans işi bit biraz çünkü bazen çok güzel şeyler denk geliyor bazen hiç birşey.
Eğer retro pc ile ilgileniyorsanız bilgisayarcı arkadaşınız varsa tamamdır.   
Birde eğer pc ile uğraşıyorsanız konu komşu tanıdıklar bir şeyler getirdiğide oluyor. Tecrübeyle sabittir komşu ayşe teyzenin evinden hazine çıkabiliryor. Örneğin vodoo 3dfx gibi
Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #122 : Ağustos 23, 2017, 00:57:45 ÖÖ »

appiah4 sağolsun, ben de sonunda kendi MS-DOS sistemimi kurmuş bulunuyorum. Detayları da fotoğraflı olarak paylaşmak istedim.

Bundan önceleri, Windows 98SE kurulu Pentium 4 bilgisayarımın DOS oyunları için yeteceğini düşündüğümden dolayı farklı bir sistem kurmayı düşünmemiştim. Lakin durum öyle değilmiş. Özellikle DOS oyunlarının sesleri konusunda sıkıntı yaşadım. Kiminin sesi hiç çıkmadı, kimi oyununki ise yarım yamalak.

Yaptığım araştırmalar sonucu öğrendim ki ISA slotlu bir anakart ve ISA Sound Blaster'ınız yoksa bu işler sıkıntılıymış.

Neyse işte, sonunda başka bir sistem kurmam gerektiğine karar verdim ve forumun satılık ilanlarını dolaşırken appiah4'un sattığı PII sistemi gördüm ve satın aldım.

appiah4 ayrıca bir jest yaparak kargo ücretini de ödemiş. Kendisine tekrar buradan teşekkür ediyorum.

Yok edilmiş gizli belgeler altından çıkan sistem bu.

4-5 ay önce "bu atılır mı yahu cık, cık..." diyerek komşunun çöpünden bir ATX kasa almıştım.

İçinde Samsung CDRW, 300 watt PSU, Disket sürücü, 40GB WD Harddisk, bir de ethernet kartı vardı. Anakartı arızalıydı maalesef ve ekran kartı ve ses kartı yoktu, çünkü tümleşik ile yetinilmiş. Olsun, bedava maldan şikayetçi olunmaz. 

Önce bir temizleyeyim diyorum, çöpten çıkardık sonuçta.

Tüm parçaları güzelce yıkıyorum.

Kasa kuruduktan sonra anakart ile birlikte takacağım diğer donanımlara bakıyorum. Bu kutunun içindekiler zamanla lazım olur diye biriktirdiğim çeşitli parçalar.

Geforce 2 mx440

Creative Vibra 16 ISA. Bu kart ilk sahip olduğum PC'den kalma.

VIA USB 2.0 PCI kart.

Bütün parçaların montajını bitirdikten sonra,

Bonus olarak metal plaka da kısmen uyumlu çıktı.

Ve açma düğmesine basıyorum...

Hardiskleri tanıtmak için IDE kablolarını değiştirmem gerekti. Onun dışında bir sorun çıkmadı.

Windowsu kurmadan önce LCD ekranı da kaldırıp bu günler için sakladığım CRT ekranı takıyorum. Sonrasında kurulumu da tamamladıktan sonra, ilk testlerimi yapıyorum.

Emulasyon olmadan bu oyunların sorunsuz çalıştığını görmek güzel bir duygu...

Şu oyunun da Türkçe seslendirmesini duyabildim sonunda! Hiç de fena değil.

Creative Vibra 16'nın içinde tümleşik FM Radio var.

Benim Retro PC kurulum maceram şimdilik bu kadar. Sizinkileri de görmek isterim.

Önceki sayfalarda keyifle okuduklarımız/gördüklerimiz var tabii ki de, yeni sistemlerinizi paylaşmamazlık etmeyin bence.

integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #123 : Ağustos 23, 2017, 08:00:25 ÖÖ »

çok güzel sistem güle güle kullanın.
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #124 : Ağustos 23, 2017, 08:23:06 ÖÖ »

Gule gule kullanin piril piril sistem olmus cok sevindim depoda duracagina ose yaradiklarina.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #125 : Ağustos 23, 2017, 10:01:05 ÖÖ »

Benim de kullanmadığım 2 sistemim var, yıllarca kullandığım, sakladığım parçalardan iki sistem yaptım CF ilavesi ile. fakat satmayı bile düşündüm ilan açtım ama yine de vazgeçtim, kıyamıyorum. Hatta geçende appiah'dan sb16 pnp aldım.

En büyük sıkıntı kasa bence. PII,PIII sistemi bir atx kasaya koyabiliyorken, - 98 lerden kalma bir kasa olmadıkça o bile keyifli değil- AT için durum öyle değil.

Bu iki sistemin bir arada çalışabileceği hibrit bir kasa yapabilsem keşke. Suntadan, mdf den bile olur.

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #126 : Ağustos 23, 2017, 11:02:50 ÖÖ »

ACDsee bile kurulmuş

BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #127 : Ağustos 23, 2017, 11:17:05 ÖÖ »

Güzel sistem olmuş elinize sağlık. CRT ekranı tutuyor olmanız da işe yaramış ne güzel

CDROM sürücü pek yakışıklı

Bendeki sistemlerin hepsi epeydir CF entegrasyonunu bekliyor. Mekanik diskler çok gürültülü. Artık alışkın olmadığımızdan bana rahatsız edici geliyor.

Siz de CF düşünüyor musunuz?

Bu sistem ile oynadığınız veya oynamayı planladığımız en eski oyunlar ne acaba? Herhangi bir sorunla karşılaşıp karşılaşmayacağınızı merak ediyorum.

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #128 : Ağustos 23, 2017, 11:30:10 ÖÖ »

Elimde ne kadar p2, p3, 486, 286...vs varsa ya sattım ya hediye ettim. Bu başlığı her gördüğümde pişman ediyorsunuz beni. Yapmayın böyle, üzmeyin beni Kahkaha

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #129 : Ağustos 23, 2017, 11:36:36 ÖÖ »

Amiga Cennetin PC evrenin kapılarını açıyor bize.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #130 : Ağustos 23, 2017, 11:59:07 ÖÖ »

Bu iki sistemin bir arada çalışabileceği hibrit bir kasa yapabilsem keşke. Suntadan, mdf den bile olur.

Lafı açılmışken yazayım. Kasası haşat c64 ve a500'lerim için custom kasa düşünmüştüm. Gerçi şu sıra elim gitmiyor ama zor sayılmaz, vakit ve planlama lazım:

1mm 2x1m galvanizli sac 60tl idi (muhtemelen artmıştır), biraz makasla karton model, biraz sac bükme becerisi, sacın kesilmesi, vida delikleri vb kasa işi olur. Bükme işinden sonra düz kısma yük binip indikçe  "boink" şeklinde tepki vermemesi için içten ray destek konabilir. Ön panel meşe ceviz gibi iyi bir ahşap malzemeden olursa on numara.

Bu arada kullandığımız kasaların sacları 1.0 - 1.2mm olması lazım (1.0 bile bana ince geldi, daha incesi olmaz) mengenede elle düzgün bükmek imkansız gibi. Sanayide küçücük dükkanlarda soba yapan amcalar var, onlarda tam da bu işler için büyük sac bükme makineleri var. Tahminim eli boşsa biraz tatlı dil ve 20-30tl'ye birkaç dk'da komple kasayı büker verir. Düzgün bükme az birşey ustalık ister, o önemli. Sobacı amca kesme işini de yapar ama komple işi yapacağını anladığında anlamsız yüksek bir fiyatta çekebilir. Uygun elektrikli sac makası olan herhangi birisi de sacı keser sorun değil.

Kızım sana söyledim @defleppard sen anla

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #131 : Ağustos 23, 2017, 12:08:15 ÖS »

@FatihHazretleri: yeni eski bilgisayarınız hayırlı olsun via usb 2.0 kartı hakkında uyarayım. Ben bu kartı ne zaman kullansam bende çakılma yaptı, kartı çıkarınca herşey stabil oldu. Farklı anakartlarda ve iki ayrı via usb kartla denedim. Kartları sıfır almıştım. Sorun çıkmayabilirde tabii ama çıkarsa ilk olarak o usb kartı çıkarıp deneyin derim.

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #132 : Ağustos 23, 2017, 12:23:38 ÖS »

CF harddiakler DOS gibi pagefile kullanmayan veya OS/2 gibi minimal kullanan OSler için uygun ama Win32 veya Linux gibi swap kullanımı yoğun OSler CFlarınızı haşat eder..

Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #133 : Ağustos 23, 2017, 16:18:57 ÖS »

çok güzel sistem güle güle kullanın.
Teşekkürler Dostum.

Gule gule kullanin piril piril sistem olmus cok sevindim depoda duracagina ose yaradiklarina.
Ben daha çok sevindim

ACDsee bile kurulmuş
Win9x'de şart.

Güzel sistem olmuş elinize sağlık. CRT ekranı tutuyor olmanız da işe yaramış ne güzel

CDROM sürücü pek yakışıklı

Bendeki sistemlerin hepsi epeydir CF entegrasyonunu bekliyor. Mekanik diskler çok gürültülü. Artık alışkın olmadığımızdan bana rahatsız edici geliyor.

Siz de CF düşünüyor musunuz?

Bu sistem ile oynadığınız veya oynamayı planladığımız en eski oyunlar ne acaba? Herhangi bir sorunla karşılaşıp karşılaşmayacağınızı merak ediyorum.
CRT ekrana hiçbir şekilde kıyamazdım zaten. Xbox 360 oyunlarının çoğunu bu monitörde oynadım. O zamanlar LED TV'im yoktu. Görüntüyü öyle güzel yumuşatıyor ki Xbox One grafiği sanarsın.
Ayrıca forum üyesi Kaan Akkurt'dan ekran filtresi aldım. Görüntü daha da güzel olacak.

CDRW hem yakışıklı hem sağlam.

HDD bana gürültülü gelmiyor, çünkü hala SSD'ye geçmedim, yakın zamanda düşünmüyorum da. Hatta bırak gürültüyü bana müzik gibi geliyor. Gerçi şu an takılı olanlar nispeten yeni nesil, sesi çok az. Şimdi böyle söyleyince parça kutusundan ilk PC'min 1.5GB HDD'sini mi taksam diyorum Kahkaha Cayır Cıyır ne güzel sesi vardı.

CF'nin ne olduğunu bile bilmiyordum, konu başlığının ilk sayfasından öğrendim. Hayır düşünmüyorum. Retro PC yapıyoruz şurada. Eskiden CF kart mı varmış!

Valla oyun olarak şimdilik "Hunter Hunted" ve "Blood" düşünüyorum. Oyunlarda sorun olarak şimdilik denediklerimden sadece Blood'da nispeten sorun var. Setup'tan Standart 320x200 yaparsam ekran dörde bölünüyor.(Dört kişilik oynar gibi) svga 800x600 yaparsam oyunda sorun yok ama bu sefer de videoları göremiyorum. Sorun ekran kartı tabii ki. Fazla yeni nesil geliyor.
Olmadı elimdeki 2MB PCI S3 Virgeyi takarım. Dandik bir kart gibi gözüksede çoğu oyuna yetiyor. Half-Life oynadım ben bu ekran kartıyla Kahkaha

@FatihHazretleri: yeni eski bilgisayarınız hayırlı olsun via usb 2.0 kartı hakkında uyarayım. Ben bu kartı ne zaman kullansam bende çakılma yaptı, kartı çıkarınca herşey stabil oldu. Farklı anakartlarda ve iki ayrı via usb kartla denedim. Kartları sıfır almıştım. Sorun çıkmayabilirde tabii ama çıkarsa ilk olarak o usb kartı çıkarıp deneyin derim.

Tavsiye için teşekkürler. Sistem açıkken Flash Bellek takınca çakıldı. Ben de kapalıyken takıp öyle açıyorum sistemi Bu şekilde kullanınca şimdilik sorun yok.
USB 2.0 ihtiyacından dolayı böyle idare edeceğim.

Bir de WinXP'de sorunsuz çalışıyordu bu kart. Belki Win9x'de sıkıntılıdır sadece. 

« Son Düzenleme: Ağustos 23, 2017, 16:26:45 ÖS Gönderen: FatihHazretleri » Logged

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #134 : Ağustos 23, 2017, 17:33:14 ÖS »

Kullandığınız ekran kartı DOS oyunları için oldukça kötü bir seçim, 2MB S3 daha doğru olacaktır..  Ama 3D hızlandırması açısından sizi çok üzer o da, en azından 4MB bir S3 Trio 3D/2X AGP olsaydı idare ederdi her ikisini de (daha yeni sattım bir tane şansınıza ).

Tavsiyem piyasadan DOS ile daha uyumlu ama 3D hızlandırıcı olarak da fena olmayan bir AGP ekran kartı bulmanız (tercihen Voodoo Banshee, Voodoo 3 veya Matrox G400 ama üçü de oldukça zor bulunur..) olacaktır.

Alternatif olarak Riva TNT2 de işinizi görecektir ve çok daha kolay bulunur, sadece M64 olmamasına dikkat edin piyasa M64 kaynıyor

Sayfa: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 35   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: