Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 8   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Commodore Neden Battı?  (Okunma Sayısı 46133 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #30 : Temmuz 17, 2017, 16:08:41 ÖS »

@appiah4
Odakuledeki compex'e computex diyen sizsiniz. Böyle bir dikkatsizlik af edilir gibi değildi. kusura bakmayın. İlk PC'nizi oradan almanıza da bir şey diyemem... ama özellikle tarihle alakalı bilgiler korkarım yanlış... 1992'de odakulede ilk bilgisayarımı aldım diyorsunuz ama Odakule 1991'deki yangından sonra uzun süre kullanılmadı... Hatta Compex'ler 1987'den sonra Odakulede hiç yapılmadı Çok daha ilginç olanı 1992'de Compex yapılmadı. Hatta 1990'dan 1996'ya kadar yapılmamış... (1996'da yapılanda  TÜYAP İstanbul Sergi Sarayında yapıldı ki, çok iyi hatırlıyorum, standımız vardı).

Sıkıntılı olan ikinci kısım, internet tanımıyla alakalı... Zaten ilk mesajımda yazdım..İnternet dediğiniz nedir diye... 1993 Nisanında ilk WEB sayfası CERN'de icat edilmişken, 1992'de üretilmiş ve 1994'de yok olmaya tutmuş bir sistemin internet için yeterli olmadığını söylemek garip değil mi? Netscape, Atlavista, yahoo vs. zaten 1994-1995'de kuruldu. Ciddi anlamda internet diyebileceğimiz içerik zaten bu tarihten sonra ortaya çıktı. 1994'de internet dediğiniz nedir ki? O dönem hala internet dediğimiz BBS'di, IRC'ydi, FTP'ydi... Doğru dürüst içerik olmayan, bir iki satır yazı ve dosyalara link barındıran, en fazla animgif ile süslenmiş web'e ulaşamamak çok büyük kayıp olmasa gerek.  Aynı dönemde hem üniversiteden, hem de çalıştığım bilgisayar dergisinde PC kullanarak internete ulaşıyordum. Ulaştım demek bile komik... Bunun bir üstünlük olmasını iddia etmek... akıl karı değil kanımca.

Bitplane ile sprite yürütme konusuna hiç girmeyelim... Orası daha felaket olacak...  Amiga, Atari gibi bilgisayarlar Doom türü oyunların neden başarlımadığını merak eden olursa, Amiga 4000 ile Playstation karşılaştırmanın anlamsızlığı için Chunky, Planar terimlerini internette araştırmasını tavsiye ederim.

Hafıza yanılmasıyla ilgili aşağıda bir link paylaşıyorum... son cümlenize cevap vermeme böylece gerek kalmayacak...

Compex Hakkında bilgi...
COMPEX adı altında düzenlenen fuarlar 1981-1987 yılları arasında Odakule'nin sergi salonlarında, 1987-2000 yılları arasında Tepebaşı'ndaki TÜYAP İstanbul Sergi Sarayı'nda ve 2000-2010 yılları arasında ise Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenmiştir.

Not: Durmadan yazdıklarınızı değiştirdiğinizden, benimde değiştirmem gerekiyor sanırım... Eğer geyik yapacak zamanım olursa yazarım...

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #31 : Temmuz 17, 2017, 16:15:11 ÖS »

CPU karşılaştırmasına gelirsek, hıza ciddi anlamda takmış görünüyorsunuz. Multitask sizin için ne ifade ediyor bilmem ama, daha düne kadar Floppy'e dosya kopyalarken, başka bir iş yapamayan PC ile Amiga'yı ya da Motorola işlemcilerini karşılaştırmak yürek ister

2017 senesinde hızlı erişim menüsünde CD-Rom ikonun üzerine geldiğimde bilgisayar donmasın diye USB kablosunu çekiyorum. USB bellek'den açtığım dosyayı kapatmadan belleği çektiğimde yazma hatası vb. alakasız hatalar alıyorum. Keşke bunlara bir el atsalar. Windows'un kafası karışıp afallayacağına "Insert My Thumb Drive in USB:" dese. Ama 'please' demese

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Temmuz 17, 2017, 16:16:44 ÖS »

Mekan TÜYAP olacak doğrudur, Odakule diyerek farklı bir yeri kastettiğinizi anlamadım (dip dibeler zaten).  Computex-Compex benim hatam.  Geri kalanlar söylediğim gib.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #33 : Temmuz 17, 2017, 16:20:11 ÖS »

1994'ü bırakın 1991 yılında çıkan 486DX Amiga 4000 dahil tüm Amiga'lara nal toplatıyordu ve iyi bir VLB SVGA kartı ile bir Sound Blaster 16 tüm Amiga'lardan çok daha gelişmiş Multimedia kabiliyeti sunuyordu.

Gelmiş geçmiş hiçbir Amiga bu multimedia teknolojisinin yakınına bile varmış değil.

Tam o yıllara beni geri götürdün appiah4. Sağol valla...

O yıllarda (senin gibi ateşli) PC savunucusu bir arkadaşımın SB16'lı PC'si vardı. Sonra bak bizdeki daha güzel diye hava atmak Mortal Kombat'ı açmıştı...

...karakterler parende atarken çıkan sesi duyduğumda kahkahalara boğulduğumu hatırlıyorum. Arkadaşım da bayağı bir mahcup olmuştu hani.

(sanırım oyun ses efektlerini YM3812 üzerinden veriyordu, bilemiyorum... ama çıkan ses Amiga versiyonuna nazaran gerçekten de çok gülünçtü).

Zaten dikkat edersen ben bu donanımlar PC'de yoktu hiç demedim.

Neyse...
Neticeye bakacak olursak bugün zaten PC Master Race'tir. Boşa tartışmaya gerek yok.

Alper
ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #34 : Temmuz 17, 2017, 16:20:53 ÖS »

Amiga sahibi olmadığımdan konuya yalnızca birkaç olgu eklemek istedim:

1994 yılında Türkiye'de hakim arabirim VESA, üst düzey işlemci DX2-66'ydı.

Aslında o tarihlerdeki bilgisayar reklamlarına da bir bakmak gerek.

1993 yılında Mosaic tarayıcıyı Ultrix bir makinada derlemiştim, web sayfalarını bununla açıyordum.

Gene 1993 yılında sıklıkla lynx tarayıcı ile web'de geziyordum. Hatta ilk web sayfamı o yıl hazırladım, NCSA server vardı.

1991 yılında belki tarayıcı yoktu ve kullandığımız ağın adı İnternet olarak yaygınlaşmamıştı ama VAX/VMS terminalleri üzerinden ağdan ağa zıplayarak bol miktarda veri (öhöm Queen, Pink Floyd şarkı sözleri) indiriyordum.

Bundan öncesinde de farklı ağlar arasında eposta göndermek için protokoller olurdu. Örneğin başka bir ağdaki kullanıcılara eposta atmak için o kullanıcı adını kodlar kendi ağınızdan öyle geçirirdiniz. kullanici%a.makinesi.edu@banyan.vines vs. vs. gibi. Sonuçta çoğu ağ birbirine bağlıydı, sadece yaygın bir adı yoktu.

Windows ve Intel makinelerse ömrümü yedi. Sürekli bir bakım, sürekli bir overclock, ince ayar ihtiyacı, sonsuz kere tekrarlanan defraglar...

Windows makineler, günümüz dahil, multitaskingi hakkıyla başaramıyor.

Oyunları bilemiyorum, ama Windows mu Amiga mı daha ileriydi derseniz o tarihlerdeki fikrim Amiga'dan yanaydı.

Okulda Unix (AIX, Ultrix) evde GOS (C64'teki kendi işletim şeysim) ve 80286'da DOS sonra da DX2-66 ile Linux kullanmıştım o tarihlerde (1995 öncesi). Windows 3.11 ise pek işime yaramıyordu. Görsel OS olarak Linux'u ilk zamanlarında kullanmaya başlamıştım, onda da zamanım XF86Config'i optimize etmekle geçiyordu ilk zamanlar. Makul fiyatlı ekran kartları hiç hızlı değildi.

Özetle, bu tür 'flame war' çıkışlarına netlik kazandırabilmek adına, ilgili tarihlerdeki bilgisayar reklamlarını bulup/tarayıp bir bakmakta yarar var diye düşünüyorum.

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
Cengiz Demir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Temmuz 17, 2017, 16:41:26 ÖS »

Konu birazcık.
"Hugo' da Tolga Garipoğlu'na küfür edildi, edilmedi." konusuna benzemiş Kahkaha

F_P_G_A
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Temmuz 17, 2017, 19:01:32 ÖS »

(1996'da yapılanda  TÜYAP İstanbul Sergi Sarayında yapıldı ki, çok iyi hatırlıyorum, standımız vardı).

Abi buna liseden yeni mezun bir genç olarak, Amiga'da Lightwave'i render'a bırakıp trenle geldiğimi, seninle konuştuğumu ve uzun zaman da kartvizitini sakladığımı hatırlıyorum. Fonunda belli belirsiz renkli bir pattern olan bir karttı. Hala benim retro malzemelerin arasında duruyor bile olabilir.

20 yıl olmuş...
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #37 : Temmuz 17, 2017, 19:25:35 ÖS »

Bayağı renkli bir karttı Zaman nasıl geçiyor insanın aklı almıyor... Hala LightWave kullanmıyorsundur herhalde

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #38 : Temmuz 17, 2017, 19:34:02 ÖS »

Bayağı renkli bir karttı Zaman nasıl geçiyor insanın aklı almıyor... Hala LightWave kullanmıyorsundur herhalde
Makinenin daha rendiri bitmemiş abi Kahkaha Bu arada wikipedia dan biraz internet mevzuna baktım burdanda paylaşayım.

İnternet üzerinden ağ sayesinde iletişim kuran bilgisayar sistemleri olan askeri iletişim sistemi Semi-Automatic Ground Environment (SAGE) ve ticari havayolu rezervasyon sistemi olan Semi-Automatic Business Research Environment (SABRE) 1950'lerin başında başlamıştır. 1960 larda ise the Advanced Research Projects Agency (ARPA), ABD'nin savunma sistemi için the Advanced Research Projects Agency Network (ARPANET) nin tasarım finansmanı olmaya başladı. 1960'larda oluşturulan projelerin sayesinde 1969'da İnternet o dönemin zirvesine ulaşmıştır. Bu tarihten sonra da ARPANET bildiğimiz modern İNTERNET olarak hayatımıza girmiş oldu. 70'li yılların başında Amerikan üniversitelerinde bu projeden yararlanma imkânı verilmesinin ardından e-posta (SMTP) ve NNTP uygulamaları yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Bunları FTP ve HTTP izlemiştir. 30 Nisan 1993'te CERN tarafından WWW ön eki ile İnternet kamunun ulaşabileceği şekle getirildi. İnternet teknolojisi Türkiye’ye ilk olarak 1987 yılında Ege Üniversitesi’nin öncülüğünde kurulan Türkiye Üniversite ve Araştırma Kurumları Ağı (TÜVAKA) ile geldi [5][6][7], 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ'den Ankara-Washington arasında kiralık hat ile de Türkiye'de ilk İnternet bağlantısı gerçekleşti ve vatandaşların kullanımına açıldı.[7]

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
F_P_G_A
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Temmuz 17, 2017, 22:32:19 ÖS »

Aylarca kullandıktan sonra, Lightwave'i PC'de (Pentium 166) görüp, turbosuz, Fast-RAM'siz A1200'ümde animasyon yapma sevdamdan vazgeçmiştim. Zamana kıyıp render yapıyordum ama, Main Actor idi sanırım bir programla render edilen framelerden oluşturduğum animasyonu göstermeye A1200'ün 2MB RAM'i yetmiyordu. Animasyonu arkadaşın PC'sine aktarıp öyle izlediğimi hatırlıyorum.

68030 + 68882 + 4MB bir karta o zamanlar sahip olsaymışım, A1200'e ilk yıllarında kavuşsaymışım ne kadar keyifli olurmuş.
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #40 : Temmuz 17, 2017, 23:53:12 ÖS »

LightWave 5.0 PC'de / SGI / DEC Alpha ve Macintosh'da yayınlanmıştı.. Animasyon konusunda Amiga çok ileriydi ama diğerlerinin render performansı çok iyiydi. Bir süre Amiga-PC gelip gitmeye devam ettim. Amiga'nın konforu, PC'nin render'ını kullandım uzunca süre... Sonra NT 3.51 ve devamında 4.0 ile PC hakimiyeti eline aldı...Eğer dediğin gibi A1200+Blizzard 68030 Turbo kartın olsa çok zevk alırdın. O dönem PC kullanıcıları büyülenmiş gözlerle Amiga üretimlerini izlerlerdi... Şimdi anlatması gerçekten çok zor...

Def Leppard
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Temmuz 18, 2017, 00:15:59 ÖÖ »

Commodore firmasının batma nedenleri ; custom chiplere aşırı bağlı kalma, yanlış piyasa hamleleri , amigaları yeterli oranda yılına göre geliştirmede geç kalmak gibi bir sürü neden sıralanabilir.

Donanım olarak bakıldığında yinede o yıllara göre az işlemci gücü ile çok şeyler yapabilen bilgisayarlar olduğu da kesin. Halen az çok Amiga için parçalar üretilebiliyor, Amigaları kullanan yine dünyada bayağı bir insan grubuda olduğu kesin. Amiga battımı bence öyle birşey söz konusu değil çünkü bir şekilde hala birşeyler devam ediyor. bir commodore firması olmayabilir ama yinede birileri yaşatmaya çalışıyor.

Amiga PC Mac tartışmaları her zaman olmuştur. bu tartışmalar da hiç bitmez. İşim bilgisayar genelde tabi pc ile uğraştım ama şu anda bu yazıyı evimdeki bir pc notebook a kurduğum mac işletim sistemi olan bir bilgisayardan yazıyorum. sabahtan akşama kadar fırsat buldukça Amigalarla uğraşıyorum onlarla uğraşmak bana ayrı bir zevk veriyor. pclerle ancak para kazanmak için uğraşıyorum. Bir bilgisayar olarak da kendi yıllarında çığır açan ve en çok sevilen de kesinlikle Amiga olmuştur.

Amiga Repair Service
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Temmuz 18, 2017, 09:50:09 ÖÖ »

Commodore neden battı sorusundan çok "Apple nasıl batmadı?"yı sormalıyız belki de. Apple'ı batmaktan kurtaran iPod, iTunes ve son olarak da iPhone olmuştur, yoksa tek bir merkezden yönetilen, lisanslanmayan, klonları olmayan bir piyasada fiyat rekabeti oluşması beklenemezdi. Başta teknolojinin gerek işletim sistemi, gerek donanım kulvarında F/P abidesi olan cihaz, son yıllarında yüksek fiyat ve düşük performans nedeniyle kıvranıyordu, 1992-1994 yılları arasında Osmanlı'nın son 200 yılı gibiydi, sürekli sermayeden yedi. HDD ve HD floppy, son yıllarda bile lüks donanımlardı. 1992'den sonra PC konversiyonları ön plana çıkmaya başlamıştı ki, 8-10 disketlik bu oyunların oynanması 'disk-swapping' ve 256 renkten 32 renge baştan savma çevirmeler nedeniyle işkence gibiydi. Her oyunun AGA sürümü de yoktu. Diğer yandan bir 3D devrimi de ortalığı kasıp kavuruyordu (Wolfenstein 3D ve Playstation) ve Commodore Business Machines'in hantallığı nedeniyle AAA, Hombre çipsetleri, DSP desteğ vb finalize edilmiş olmalarına rağmen bir türlü piyasaya sürülemedi. AGA'da ise ne yazık ki 'chunky' piksel modu olmaması nedeniyle bir pikseli 8 ayrı bitplane'e teker teker yazmanız gerekiyordu ve 68030'lu sistemler bile 3D oyunlarda 386'nın fersah fersah gerisinde kalıyordu...
allen
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Temmuz 18, 2017, 19:49:27 ÖS »

Bence mükemmel bir aletti fakat iş konusunda çok fazla profesyonelleşemedi, mesela network konusunda zayıftı, atıyorum bir bankada kullanılacak kadar güvenilir değildi veya bu alanda kullanılabilecek yazılımı yoktu, bu yönde kendini geliştiremedi diye düşünüyorum. Çünkü ev kullanıcıları için A3000, A4000 veya 060 kartlar o dönem için çok pahalı kaçsada iş konusunda eğer firmaların işine yarıyorsa, yatırım için almak durumunda kalıyorlardı, mesela televizyon firmalarının zamanında altyazı kaydırabilmek için amiga kullanmaları gibi. Yani zamanında nasa bile bir dönem amiga kullanmış, çünkü çok esnek bir sisteme sahipmiş fakat kendini geliştiremediği ve daha profesyonel bilgisayarlar çıkartamadığı için ne yazıkki batmış.

Demek istediğim, daha çok iş sahasına yönelmeliydi, guru vermiyen, daha güvenilir, daha fazla iş sahasına çözüm odaklı bir strateji izlemediği için sonu iyi olmadı diye düşünüyorum. insanlar işi için para harcamak zorundalar fakat kaç kişi çocuğuna 1000 dolarlık 060 kartı alabilirdi veya almaya gerek görürdü!

Birde artık bazı şeyleri standar haline getirmeliydi, mesela ben olsam 1200 lerde harddisk i standart fabrika çıkışı hepsine koyardım, böylelikle yazılımlarda ona göre çıkar ve çıktıkça işletim sistemini herkes kullanır, daha fazla yazılım yazılır daha fazla hatalar giderilmeye çalışılırdı. hd install ı olmayan oyunları nasıl harddisk ten oynayabilirdik diye kara kara düşünüyorduk. sonuç olarak  nasanın bile uzaya gönderdiği sistemlerle
iletişimi  için kullanabilinecek kapasitede gördüğü bu muhteşem aleti kepaze ettiler! O kadar kızğınımki, geçen sene petro ya face den kardeşim nasıl becerdiniz bu aleti batırmayı bi anlatıver dedim, cevap yazmadı Kahkaha

A1200 603e 330mhz 060 66mhz + bvision + 256 mb ram + 500gb hd + Fast-Ata mk3 + power tower + pcmci wireless card
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #44 : Temmuz 18, 2017, 23:31:51 ÖS »

Commodore'u Commodore UK yerine ESCOM aldığı için batmıştır... Escom, David Pleasance'in dediğine göre moronlar tarafından yönetiliyordu ve yapılması gereken tüm yanlışları yapmışlar (Çalışanları işten çıkartmak, Commodore UK gibi karlı bir ortağı ve pazarı göz ardı etmek gibi). Çalışanlarla beraber, masaüstündeki teknolojileri de uygulamak mümkün olmadı diyordu... Hatta kendilerinin 3D render işlemcisi ve 5.1 sorround ses üzerine çalışmalar yaptıklarını söylediği bir röportajı var ama, ne kadar doğru bilemiyoruz...

Yakında çıkması beklenen kitap ve multimedya içerikler sanırım döneme ışık tutacaktır... Kanımca Commodore UK eğer devir alabilseydi, iyi bir şeyler olabilirdi... CD32'nin çok iyi sattığı ingiltere Amiga'yı hayatta tutabilirdi...En azından bir süre...

https://www.kickstarter.com/projects/469255657/commodore-the-inside-story/

Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 8   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: