Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeAmiga HDMI Scandoubler (HDMI-520) (Üretim)
Sayfa: 1 ... 62 63 [64] 65 66 ... 72   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amiga HDMI Scandoubler (HDMI-520) (Üretim)  (Okunma Sayısı 93006 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #945 : Şubat 13, 2019, 08:17:18 ÖÖ »

@eins, çok canlı gözüküyor renkler, çok başarılı.

her ne kadar ben "old school" 1084 tercih etsem de çok takdir ettiğim bir proje, bravo...

bir de scanline'lı bir demo bekliyoruz

Abi, esasen bu projede renkler ile ilgili özel birşey yapmıyorum. C64 versiyonunda mesela, Luma/Chroma dan RGB'ye color conversion yapıyordum ama burada öyle birşey yok. Amiga zaten analog RGB çıkış veriyor, onu alıp encode edip HDMI'a basıyorum. Burada renklerin canlı görünmesi çektiğim telefonun halt etmesi...

1084 severiz, ama artık hakkaten gözlere de yazık değil mi? O kadar alışmışız ki LCD'lere, geçen ofisi kapatmadan önce (geçen dediğim de 1.5 yıl öncesi), son kez 1084 çalıştırıp geçmiştim karşısına, rahatsız oldum gerçekten.

Scanline konusu ise şöyle, monitör üzerinden çektiğim videolarda bilhassa scanline ı kapatıyorum yada min seviyeye çekiyorum. TV programcılarının bildiği, "tarama" tabir ettikleri esas adı moire effect olan bir artifact vardır. Mesela stüdyoda ince çizgili ceket vb giyilmesini istemez görüntü yönetmenleri. Sebebi şu:

Aynı durum dışardan monitörü çekince benim başıma geliyor, sanki HDMI-520 bozuk görüntü veriyormuş gibi görünüyor. Onun için kapatıyorum.

Ama bu konu ile ilgili bir çözüm üzerinde çalışıyorum. Yurt dışından HDMI capture yapan bir kart sipariş ettim. Elime ulaşırsa bundan sonra bu tarz projelerin örnek görüntü ve videolarını telefon ile değil, doğrudan çıkışı capture ederek alacağım. Sanırım o zaman scanline vb de dahil çok daha net örnekler paylaşabilirim.

Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #946 : Şubat 13, 2019, 08:36:15 ÖÖ »

Bu arada uygun donanımı kurabilirsem (esasen bir webcam ve çalışma odasında sessizlik), bir adet kartın üretimini dizgi dahil başından sonuna kaydedip paylaşmayı düşünüyorum.
Böyle bir video harika olur
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #947 : Şubat 13, 2019, 08:56:39 ÖÖ »

Test videosunu yabancı forumlarda paylaşabilir miyim? Ticari ürün olarak çok ciddi talep yaratabileceğimi düşünüyorum, patent alıp bir üreticiye (icomp vb) bile satılabilir..

1989:A500|1M|ACA500+|C1084S
1992:HIPPO-VL+|U5SX-33|8M|GD5428|CT2290|S2
1995:P5I430VX|P133|32M|T64+/MX2|V1|CT3980/32M
1998:S1573S|K6-2/400|64M|RagePro|V2/SLI|CT4500/32M
2001:GA-6OXT|PIII-1200|512M|GF3Ti200|MX300
2004:K8VD|3700+|2G|X1950P|SB0350
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #948 : Şubat 13, 2019, 09:06:56 ÖÖ »

Test videosunu yabancı forumlarda paylaşabilir miyim? Ticari ürün olarak çok ciddi talep yaratabileceğimi düşünüyorum, patent alıp bir üreticiye (icomp vb) bile satılabilir..

Paylaşmanda benim için bir sıkıntı yok, ama açıkçası şu aşamada çok tercih etmem. Çünkü dediğim gibi bu ürünü bu hali ile daha fazla üretmeyi düşünmüyorum, dolayısı ile ilgi görse bile arkası boş kalacaktır.

Patent vb bu gibi işlerde zor. Belki üretim lisansı olabilir ama onu da takip etmem gerçekten zor. Belki daha sonra ticari model düşüneceğim ama dediğim gibi henüz erken.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #949 : Şubat 13, 2019, 10:01:47 ÖÖ »

@eins : GDEMU / OSSC klonlamışlar bunları. GDEMU üstünde sendeki gibi FPGA + harici microcontroller var.

Ciddi hacker için faydası olmaz ama en azından klonlanmasını geciktirmek için yahut klonlanan donanımın update'leri alamaması için özel bir bootloader yazılabilir. Mikronun okuma protection'ı açık olur, mikro ilk programlandığında encryption key'i bootloader içine statik olarak gömülür.
Mikronun kodu güncellendiğinde herkes kendi key'i ile encrypt edilmiş firmware ile update yapabilir.

Atmega'lar için böyle bir şey yapmak mümkün PIC'lerde durum nasıldır bilemiyorum tabii.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <i.r.on - 2001>

twitter | blog

C64, Amiga 500, Ps3, Wii, Nintendo DS lite, Nintendo 3DS
fort_apocalypse
Üye

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #950 : Şubat 13, 2019, 10:14:29 ÖÖ »

Hırsıza kilit olmazmış, bence en güzel çözüm; uygun fiyat ile rekabet arzusunu en baştan yok etmek. Bir iş ağız sulandıracak kadar kârlı olmazsa çoğu kişi uğraşmaz.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #951 : Şubat 13, 2019, 10:16:07 ÖÖ »

@eins : GDEMU / OSSC klonlamışlar bunları. GDEMU üstünde sendeki gibi FPGA + harici microcontroller var.

Ciddi hacker için faydası olmaz ama en azından klonlanmasını geciktirmek için yahut klonlanan donanımın update'leri alamaması için özel bir bootloader yazılabilir. Mikronun okuma protection'ı açık olur, mikro ilk programlandığında encryption key'i bootloader içine statik olarak gömülür.
Mikronun kodu güncellendiğinde herkes kendi key'i ile encrypt edilmiş firmware ile update yapabilir.

Atmega'lar için böyle bir şey yapmak mümkün PIC'lerde durum nasıldır bilemiyorum tabii.

Sözlerimi geri alıyorum, adamlar şirket kurmuşlar

"Everything they make, we can break" diye sloganları var adamların,
http://www.break-ic.com

Gerçi burayı kullanabilmek için klonlayacak kişinin sermayesinin olması lazım. Üstte yazdığımla en azından amatör kloncuların önüne geçilebilir.

edit : Şu linki de şuraya bırakayım : https://www.bunniestudios.com/blog/?page_id=40
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2019, 11:06:27 ÖÖ Gönderen: i_r_on » Logged

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <i.r.on - 2001>

twitter | blog

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #952 : Şubat 13, 2019, 10:22:19 ÖÖ »

Hırsıza kilit olmazmış, bence en güzel çözüm; uygun fiyat ile rekabet arzusunu en baştan yok etmek. Bir iş ağız sulandıracak kadar kârlı olmazsa çoğu kişi uğraşmaz.

Bu ürün için değil genel konuşmak gerekirse kloncunun arge / geliştirme maliyeti yok. Bu yüzden ister istemez arada fiyat farkı olacaktır her zaman. Yine de katılıyorum, cazip fiyatlama ve talebi karşılayabilecek ölçüde ürün sunumu ip'ye sahip kişilerin kısa vadede üzülmesini engelliyor. Bahsettiğim klonlanan iki proje de örneğin tüketicisini yeterli ölçüde ürünle buluşturamamış projeler.

twitter | blog

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #953 : Şubat 13, 2019, 10:22:38 ÖÖ »

Paylaşmanda benim için bir sıkıntı yok, ama açıkçası şu aşamada çok tercih etmem. Çünkü dediğim gibi bu ürünü bu hali ile daha fazla üretmeyi düşünmüyorum, dolayısı ile ilgi görse bile arkası boş kalacaktır.

Patent vb bu gibi işlerde zor. Belki üretim lisansı olabilir ama onu da takip etmem gerçekten zor. Belki daha sonra ticari model düşüneceğim ama dediğim gibi henüz erken.

Anladım, o zaman bir yerde paylaşmıyorum.. Ama inanın böyle bir ürünün olduğunu bilse 2'şer 3'er alacak çok adam vardır 70-80 EUR civarı bir maliyet ödeyerek.

1989:A500|1M|ACA500+|C1084S
1992:HIPPO-VL+|U5SX-33|8M|GD5428|CT2290|S2
1995:P5I430VX|P133|32M|T64+/MX2|V1|CT3980/32M
1998:S1573S|K6-2/400|64M|RagePro|V2/SLI|CT4500/32M
2001:GA-6OXT|PIII-1200|512M|GF3Ti200|MX300
2004:K8VD|3700+|2G|X1950P|SB0350
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #954 : Şubat 13, 2019, 10:26:31 ÖÖ »

Kopya koruma işi bitmeye başladı anlaşılan. Güçlü mikroskoplar vb erişilebilir hale geldi herhalde. Entegreleri kat kat görüntüleyip şemalarını çıkaranlar çoğaldı. Son zamanlarda yazılımları da bedava kullandırtmak için kocaman kocaman şirketler yarış içinde.

97 yılında hatırlıyorum da microsoftun, borlandın vb gnu hariç ciddi hiçbir compiler ücretsiz değildi.

İleri sardığımızda yakın zamanda kapalı kutu entegre, aygıt falan da kalmayacak sanki. Şimdiden yeni cihaz çıkınca hemen teardown'unu falan yayınlıyorlar. Belki yakında open source cpu'lar kullanmaya bile başlarız
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2019, 10:28:03 ÖÖ Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #955 : Şubat 13, 2019, 12:27:41 ÖS »

@i_r_on, ben FPGA binarysini dağıtacağım, ama PIC binarysini bu sebeple dağıtmak istemiyorum. Bu projede kullanmış olduğum ADV7181C entegresinin configürasyonunun yapılması gerçekten kolay olmadı. Bu configürasyonu, gelen sinyale göre yapan eleman burada PIC. Gelen sinyal derken de, PAL, NTSC, Interlaced, Progressive vb için ADV7181C içerisindeki bir çok parametre değişiyor.

Bu kartı tasarlarken, çok ileri görüşlü davranmadım, PIC için bir upgrade portu yapmadım. Aslen bir USB vb port yapmış olsaydım, o port üzerinden upgrade imkanı vermiş olurdum. Upgrade için dağıtacağım yazılım önce kart üzerinde legal bir firmware var mı onu kontrol eder, eğer korsan/kopya değilse yeni firmware i yüklerdi.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #956 : Şubat 13, 2019, 13:00:58 ÖS »

Bu kartı tasarlarken, çok ileri görüşlü davranmadım, PIC için bir upgrade portu yapmadım. Aslen bir USB vb port yapmış olsaydım, o port üzerinden upgrade imkanı vermiş olurdum. Upgrade için dağıtacağım yazılım önce kart üzerinde legal bir firmware var mı onu kontrol eder, eğer korsan/kopya değilse yeni firmware i yüklerdi.

Kopyaladıkları için onların firmware de legal olacak

twitter | blog

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #957 : Şubat 13, 2019, 13:05:55 ÖS »

Chipi fiziksel olarak kopyalamaktan bahsediyorsan, o iş o kadar kolay değil. Evet bu işi yapan firmalar var, biliyorum, ancak bu servisi ucuza vermiyorlar. Bu tarz bir proje için kimsenin bu yola başvuracağını sanmıyorum açıkçası.

Örnek olarak bir tanıdığım bir mikroişlemciyi kopyalatmak için fiyat teklifi aldı. 20K$ civarı bir teklif gelmişti...

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #958 : Şubat 13, 2019, 13:21:46 ÖS »

100 dolarlar ile 10000 dolarlar arası..kullanılan parçaya göre değişiyor. Chip'i decap edip nokta atışı ilgili security fuse bit'ini uv ışık ile 0'dan 1'e çekiyorlarmış. Yöntemi endüstriyel hale getirdilerse çok yüksek fiyatlar isteyeceklerini sanmıyorum.

Kullanılan micro'ya göre değişkenlik gösteriyormuş fiyat, kimi daha kompleks bir process gerektirdiği için pahalı gibi.
Retro hardware (bknz: gd-emu, ossc) klonlayan bunu da klonlar bence.

Üstte bunnie'nin blog postundaki commentlerde milletin bu konudaki deneyimleri var.

twitter | blog

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #959 : Şubat 13, 2019, 13:36:14 ÖS »

bence en güzel fpga kodunuda dağıtmasın bir toplantı yapılsın fpgaları orda programlayıp parasınıda peşinen alıp kartı teslim etsin böylece kopyalanacak yada kırılıcak ne varsa 2 katına çıkar daha zor olur.

ancak bu tarz bir iş yapmak isteyen neden bu projeyi kopyalasın oturur kendisi yapar neticede yapılması imkansız bir şey değil çalışıp çapa sarfettikten sonra herşey mümkün bence.

Eşim ve yengemin videolarını çektiği benimde teknik konularda destek olduğum youtube yemek kanalımız
http://www.youtube.com/misgibiyemektarifleri
Sayfa: 1 ... 62 63 [64] 65 66 ... 72   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: