Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarIBM Uyumlular / Retro x86 SistemlerAcerMate 486 DX266 Sistem Kurmak - Sabit Disk Çözümü
Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: AcerMate 486 DX266 Sistem Kurmak - Sabit Disk Çözümü  (Okunma Sayısı 17455 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #15 : Kasım 17, 2017, 21:48:39 ÖS »

Yinemibamya'dan gelen CF kart dönüştürücü kullanarak, CF karta windows98 kurdum. Disket kullanmadan kuracağım diyerek bayağı zaman kaybettim... Küçük CF'lere direkt PC'den açılır sistem (freedos) kurabilirken, büyük CF'lere ne yazık ki direkt açılan sistem kuramadım. Hatta bazı CF kartlar disketle bile düzenlenemedi. Sanırım bu biraz Acermate'in bios'uyla alakalı bir sorundu...
Nihayetinde amacıma ulaştım...Windows98 kurdum...Arkasından 5.25 sürücüyle x68000 disket kopyalayan xFloppy kurup denemelere başladım. Bir süre önce edindiğim 5.25 sürücü sorun çıkardı... Normal format atıp, hatta yazılım bile kopyalarken xFloppy'de çalışmadı Bir arkadaşımdan sorun elimdeki PC'den mi? yoksa sürücüden mi anlamak için emanet 5.25 sürücü aldım... Bu sürücüyle hiç sorun çıkarmadan yazdı... 10-15 disket yazınca bu kadar yeter diyerek bıraktım... Bu akşam arkadaşın sürücüyle bir iki disket daha yazıp, emaneti yerine vereyim düşüncesiyle, makinayı toplıyayım dedim... xFloppy ile çalışmayan 5.25 sürücümü taktım.. Tekrar denediğimde sorunsuz yazdı...4-5 disket denedim...Sorun yok... ve ilk zaman neden yazmadı...Şimdi neden yazıyor hiç bir fikrim yok.. Sistem aynı, değişen, eksilen çıkanda yok... Ama ses etmiyorum...Yarın kasayı toplar bir kenara kaldırırım... Bir kaç gündür 5.25 sürücü arıyordum (yinemibamya bilir)...Artık gerek kalmadı sanırım...

cinar
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Kasım 18, 2017, 00:36:20 ÖÖ »

X68k olunca bir başka oluyor demek ki. Kahkaha şaka bir yana bu 90'lar PC'sinin sadık kullanıcısı çok az anladığım kadarıyla. Appiah haricinde ana ilgi olan pek kimseyi görmedim. Nedendir ki bu acaba..

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
A4000 RevB | CS mkII 060rev1@60Mhz | 128+64Mb FastRAM | BestWB-OS321 | ClassicWB-OS39
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Kasım 18, 2017, 08:13:30 ÖÖ »

Yinemibamya'dan gelen CF kart dönüştürücü kullanarak, CF karta windows98 kurdum. Disket kullanmadan kuracağım diyerek bayağı zaman kaybettim... Küçük CF'lere direkt PC'den açılır sistem (freedos) kurabilirken, büyük CF'lere ne yazık ki direkt açılan sistem kuramadım. Hatta bazı CF kartlar disketle bile düzenlenemedi. Sanırım bu biraz Acermate'in bios'uyla alakalı bir sorundu...
Nihayetinde amacıma ulaştım...Windows98 kurdum...Arkasından 5.25 sürücüyle x68000 disket kopyalayan xFloppy kurup denemelere başladım. Bir süre önce edindiğim 5.25 sürücü sorun çıkardı... Normal format atıp, hatta yazılım bile kopyalarken xFloppy'de çalışmadı Bir arkadaşımdan sorun elimdeki PC'den mi? yoksa sürücüden mi anlamak için emanet 5.25 sürücü aldım... Bu sürücüyle hiç sorun çıkarmadan yazdı... 10-15 disket yazınca bu kadar yeter diyerek bıraktım... Bu akşam arkadaşın sürücüyle bir iki disket daha yazıp, emaneti yerine vereyim düşüncesiyle, makinayı toplıyayım dedim... xFloppy ile çalışmayan 5.25 sürücümü taktım.. Tekrar denediğimde sorunsuz yazdı...4-5 disket denedim...Sorun yok... ve ilk zaman neden yazmadı...Şimdi neden yazıyor hiç bir fikrim yok.. Sistem aynı, değişen, eksilen çıkanda yok... Ama ses etmiyorum...Yarın kasayı toplar bir kenara kaldırırım... Bir kaç gündür 5.25 sürücü arıyordum (yinemibamya bilir)...Artık gerek kalmadı sanırım...

Aynı sorunla (ilk sefer yazmayan FDD) hem Amiga hem de PC'de bir kaç kez karşılaştım.

5.25 ihtiyacını giderdiğine sevindim. Ben bir tane arıyorum. Sağolsun Fitzgerald bir tane hediye etti (orijinal HP makineye ait) ama bir türlü yanına gidip teslim alamadım. Umarım işime yarar...

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Kasım 18, 2017, 11:10:35 ÖÖ »

Disk sürücüde bir sorun var herhalde... Arada yine yazmadığı oldu...Yazmadı derken, hatalı yazmadan bahsetmiyorum. Mekanik olarak takılıyor Uzun dönemde temiz bir 5.25 bulsam iyi olacak (zamanında bit pazarlarında görüp almadığım sıfır 5.25'lerin laneti)...

Sistemimin son fotoğrafını da ekliyeyim...

* Acer_Mate_486.jpg (51.96 KB, 1200x633 - Görüntüleme: 1767 kez.)
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2017, 16:59:08 ÖS Gönderen: LW3D » Logged

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Aralık 18, 2018, 00:22:39 ÖÖ »

Bu akşam bir iki x68000 disketi yazayım diye tekrar 486 makinamı çalıştırdım...Disket yazamadım... Ne yaptıysam olmadı...Hatta daha sonradan aldığım bir TEAC marka bir disket sürücü daha vardı, o da çalışmadı... Nasıl iş bu anlamadım, en son yazıyordu derken, bu başlık karşıma çıktı... Sanırım arkadaştan sürücüsünü deneme için yeniden isteyeceğim... ve görünen o ki yine 5.25 sürücü arıyacağız

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Aralık 18, 2018, 07:05:31 ÖÖ »

Bu akşam bir iki x68000 disketi yazayım diye tekrar 486 makinamı çalıştırdım...Disket yazamadım... Ne yaptıysam olmadı...Hatta daha sonradan aldığım bir TEAC marka bir disket sürücü daha vardı, o da çalışmadı... Nasıl iş bu anlamadım, en son yazıyordu derken, bu başlık karşıma çıktı... Sanırım arkadaştan sürücüsünü deneme için yeniden isteyeceğim... ve görünen o ki yine 5.25 sürücü arıyacağız

Önce farklı bir floppy I/O controller deneseniz?  Kullandığınız Acermate'in anakartına aşina değilim ama internette aratınca çıkan anakartlarda tümleşik ALi floppy ve IDE controller var görünüyor; bu chipset ile xFloppy arasında bir uyumsuzluk olabilir, daha uyumlu çalıştığı bilinen Winbond, UMC gibi bir chipsetli ISA Multi I/O controller takıp onboard Floppy'i iptal edin BIOS'tan..  Bakalım yiyecek mi?

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Aralık 18, 2018, 07:22:13 ÖÖ »

Özelliği nedir x68000'in disketlerinin. Ne ile ne yazmaya çalışıyoruz da hata veriyor. Kryoflux gibi çözümler denenebilir mi?

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
Atari 1040STe/Falcon 030/Jaguar/2600
Roland MT-32 Rev.A&B/SC-88/SB-55/MT300s
Sony PS 1-2-3-4-5/PSP/PVM 20"/9"
Sega SMS1-2/MD2/Saturn/Dreamcast/GG
Nintendo NES/SNES/DMG/GB Color/GBA SP
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Aralık 18, 2018, 08:00:35 ÖÖ »

X68k olunca bir başka oluyor demek ki. Kahkaha şaka bir yana bu 90'lar PC'sinin sadık kullanıcısı çok az anladığım kadarıyla. Appiah haricinde ana ilgi olan pek kimseyi görmedim. Nedendir ki bu acaba..

486'lar veya diğer IBM uyumlular bir önceki dönemin bilgisayarları gibi iz bırakan nesneler olamadılar. 486 öncesi cihazlar iş hayatında kullanılan kelime işlem, muhasebe, mühendislik vb. işlerin yapıldığı ciddi cihazlardı. Bunlara ecza dolabı benzetmesi boşuna yapılmamıştır. 486 öncesine dair özleyecek pek bir şey yoktu. 90'lar sonrası  tek seçenek olarak 486'ya geçildi. O dönemden sonraki sistem güncellemeleri hep geriye uyumlu olduğu ve eski programlar çalışmaya devam ettiği için diğer sistemlerde olan eskiye özlem durumu da pek oluşmadı.

Özetle hem 80'lerdeki gibi kullanıcısının hayatına giren ilk bilgisayar olmaması ve geriye özleyecek pek bir şey bırakmaması ana sebepler. Ama yerim olsaydı bir DX4x100 Multimedia PC isterdim.

Sahi DX4x100'mü daha hızlıydı DX2x66'mı?

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Aralık 18, 2018, 08:08:10 ÖÖ »

DX4/100 = DX2/66 x 1.5

Use the brute force, Luke
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Aralık 18, 2018, 08:11:07 ÖÖ »

Hocam şöyle bir geyik vardı. 2x66 kullananlar bus hızı 33Mhz olduğu için 2x66'nın bazı durumlarda 4x100'den daha hızlı olduğunu iddia ederlerdi. O bazı durumların hangileri olduğunu ben bilmiyorum.

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Aralık 18, 2018, 09:01:29 ÖÖ »

LW3D,

Ben de aynı bilgisayarın 286 sını kullandım uzun bir süre LED lerinden tanıdım. Hatta 40 MB HDD si vardı. Modeli bile aklımda. Acer 915-P.

Şu an bir tane AT&T Globalyst 515 var 486 olarak. HDD olarak Swissbit Industrial 4GB CF kullanıyorum (Tamamen HDD replacement TrueIDE olarak çalışıyorlardı bunlar kiosk bilgisayarlarda). Eğer bulabilirsen o markadan tavsiye ederim. Hatta bende fazla bir tane olacaktı toplantıya gelirken getireyim istersen.

Dos, Win31, Win95 farketmiyor performansı gayet güzel. Bu arada dos olarak ben Ibm Pc-Dos 2000 tercih ettim.
« Son Düzenleme: Aralık 18, 2018, 09:06:50 ÖÖ Gönderen: Voltron » Logged

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #26 : Aralık 18, 2018, 09:03:04 ÖÖ »

LW3D,

Ben de aynı bilgisayarın 286 sını kullandım uzun bir süre LED lerinden tanıdım. Hatta 40 MB HDD si vardı. Modeli bile aklımda. Acer 915-P.

Benim de ilk kullandığım pc cga monitörlü

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #27 : Aralık 18, 2018, 09:20:57 ÖÖ »

@appiah4: tavsiyen için teşekkürler... Denenebilir bir seçenek...Ama önceki sayfada yazdığım gibi, emanet olarak aldığım 5.25 sürücüyle daha önce başarılı olmuştum Bu nedenle suçu hep sürücülerde aradım (hala da öyle). Ama tavsiyen mantıklı, o şekilde de denemekte fayda var...

@oğuzhan: nasıl başardım bilmiyorum ama orjinal x68000 disketime zarar verdim (elimin altındaki street fighterII). Orjinal disket yerine, x68000 için disket yazmak istiyorum. Bunu eski PC'lerde 1.2MB 5.25 sürücülerle başarabiliyoruz. Hatta daha önce başarmış olmalıyım (çalışan bir Galaga var elimde). Kyroflux ve hatta win2000 üzerinde farklı çözümlerde var. Ama daha önce basitçe bu sistemde başarmış olduğumu düşündüğüm işlemi tekrar yapmak istediğimde sorunla karşılaştım. Büyük ihtimalle başarılı sonuca da önceki sayfada yazdığım gibi arkadaşın sürücüyle ulaşmıştım (başlığı görünce taşlar yerine oturdu).

Zamanında bit pazarlarında sıfır kutusunda 5.25 sürücü görüp almayan kafanın cezasını çekiyoruz. İkinci el sitelerinden 2 tane sürücü aldım. Biri Teac biri NEC marka...İkisi de bozuk. Hatta NEC olan'da pek hayat belirtisi bile yok...3.bir tane aldım gibime geliyor. Onu arayacağım. Bu arada elinde fazla 5.25 sürücü olup emaneten (denemelik) yollamak isteyen olursa burdayım

Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Aralık 18, 2018, 10:11:29 ÖÖ »

@oğuzhan: nasıl başardım bilmiyorum ama orjinal x68000 disketime zarar verdim (elimin altındaki street fighterII). Orjinal disket yerine, x68000 için disket yazmak istiyorum. Bunu eski PC'lerde 1.2MB 5.25 sürücülerle başarabiliyoruz. Hatta daha önce başarmış olmalıyım (çalışan bir Galaga var elimde). Kyroflux ve hatta win2000 üzerinde farklı çözümlerde var. Ama daha önce basitçe bu sistemde başarmış olduğumu düşündüğüm işlemi tekrar yapmak istediğimde sorunla karşılaştım. Büyük ihtimalle başarılı sonuca da önceki sayfada yazdığım gibi arkadaşın sürücüyle ulaşmıştım (başlığı görünce taşlar yerine oturdu).

Zamanında bit pazarlarında sıfır kutusunda 5.25 sürücü görüp almayan kafanın cezasını çekiyoruz. İkinci el sitelerinden 2 tane sürücü aldım. Biri Teac biri NEC marka...İkisi de bozuk. Hatta NEC olan'da pek hayat belirtisi bile yok...3.bir tane aldım gibime geliyor. Onu arayacağım. Bu arada elinde fazla 5.25 sürücü olup emaneten (denemelik) yollamak isteyen olursa burdayım

Bende 486 sistem içinde takılı sürücüm var. Hani bana disket yaz yolla dersen deneyebilirim şansımı. Kryoflux da var. harici bir 5,25im de var ama şu an bende değil onu geri almam biraz vakit alır. Bu sebeple kryoflux seçeneğim şu an yok gibi

Ama kendin yazıp denemek istersin bu ayrı bir şeydir. Ama sadece diskete yazmış olmaksa isteğin senin için yazabilirim bir tutorial varsa.

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
Atari 1040STe/Falcon 030/Jaguar/2600
Roland MT-32 Rev.A&B/SC-88/SB-55/MT300s
Sony PS 1-2-3-4-5/PSP/PVM 20"/9"
Sega SMS1-2/MD2/Saturn/Dreamcast/GG
Nintendo NES/SNES/DMG/GB Color/GBA SP
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #29 : Aralık 18, 2018, 11:51:26 ÖÖ »

Disketleri yazıp yollasan olur tabii ki. Harici 5.25 ve Kyroflux'da güzelmiş... Akşama evdeki arşivi bir alt üst edip, başka 5.25 bulmaya çalışacağım...Bulamazsam (zor görünüyor), sana haber vereceğim...

Kısa işlemi burada anlatayım...
Windows 95/98 işletim sisteminde FloppyX adlı bir utility ile x68000 disketi yazılabiliyor. Detaylı bilgiler diğer x68000 bilgilerinde de başucu kaynağı olan gamesx sitesinde yer alıyor..

https://gamesx.com/wiki/doku.php?id=x68000:writing_floppies

- xfloppy adındaki utility sitesinden indiriyoruz...
zip içerisinde yer alan xfloppy.vxd dosyasını \windows\system kopyalıyoruz..

- system.ini içerisinde [386Enh] altında bir yere aşağıdaki satırı ekliyoruz.

device=xfloppy.vxd

-xfloppy utility çalıştırıp, .xdf (x68000 floppy image dosyası), sürücüdeki disketlere yazdırıyoruz..

* xFloppy1.1.zip (17.71 KB - Yükleme: 137 kez.)
« Son Düzenleme: Aralık 18, 2018, 11:58:05 ÖÖ Gönderen: LW3D » Logged

Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: