Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2] 3 4 5   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SIO2SD PCB  (Okunma Sayısı 36982 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #15 : Kasım 16, 2017, 09:06:25 ÖÖ »

Sonucun başarılı olacağına şüphemiz yok. Atari ile ilgilenmene kendi adıma çok memnun oldum. Commodorecuların yüzünü güldüren çok proje oldu ama Atari, Sinclair kullanıcılarının olmadı...Heycanla bekliyoruz.

phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Kasım 16, 2017, 09:09:12 ÖÖ »

Hem de ne heyecan, takipteyiz.
mehmetkuc
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Kasım 16, 2017, 09:28:12 ÖÖ »

ps: Atari'yi 5v 2A bir dc adaptörle çalıştırıyorum. Peripheral port'ta 5v yerine 4.5v görüyorum. Pro mini'nin bu voltajda da çalışabiliyor olması lazım ama sorun bu olabilir, bir de harici güç ile deneyeceğim. Belki orjinalinde olduğu gibi pro mini yerine uno da deneyebilirim.

Videolar'da arduino uno'nun yanında hep bir pil görüyorum. Sizin atari 800xl mi yoksa xe serisi mi? Tam olarak bildiğim için değil ama 800 xl tape (1010 dataset) external powerla çalışıyor, ama 65xe'nin tape ünitesi direk besleniyor sio kablosuyla.

Edit: Birisi 9V diğeri 5V ile çalışıyormuş. O yüzden external power yok muş. Pardon
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Kasım 16, 2017, 09:44:19 ÖÖ »

Durun yahu heyecanlanmayın

Alt tarafı henüz hiç bir şey yükleme imkanımın olmadığı Atari için bir şeyler çalıştırmaya uğraşıyorum. Zaten Atari hakkındaki yazılımsal / donanımsal teknik bilgim de yok denecek kadar kısıtlı.

@mehmetkuc : Atari 800xl var bende. Zaten bir sonraki denemem arduino'yu haricen besleyerek olacak. Adaptörü usb kablosunu bozarak yapmıştık İstanbul buluşmasında. Arkadaşlar çalışmıyor demişti. Evde denediğimde çalıştığını gördüm. Ancak buluşmada Alper'in Atari 800xl'inde MyIde ve Sio2Sd ile denedikleri için belki de onlara güç iletemediği için böyle anlaşıldı. Ya da Atari 800xl'ler arasında farklar var ve güç ihtiyaçları farklı.

İnsanların bunu denerken harici güç kullanıyor olmaları aslında normal çünkü projeyi yapan vatandaş dokümante ederken 5v'u 10 no'lu pinden alın dememiş. Bu durumda kimisi 10 no'lu pine yönleniyordur, kimisi de hariçten beslemeye çalışıyordur.

Atari/Amstrad camiları enteresan. Birisi keşke bu bilgisayarların camialarını anlatan bir yazı hazırlasa. Amstrad ile ilgili mesela youtube'da denk gelinen videolar İspanyolca, Atari'ye bakınca içerik İtalya, brezilya ve eski doğu bloku ülkelerinden falan. Spectrum için bakmadım ancak o da daha çok İngiltereden çıkar herhalde.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Kasım 16, 2017, 10:13:20 ÖÖ »

Atari'de geliştirmelere açız sevgili i_r_on
Heyecanımız bundan ötürü.
byeni
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Kasım 16, 2017, 10:53:35 ÖÖ »

Nejat bizi mazur gör, Atari adını duyunca dayanamıyoruz 
Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Kasım 16, 2017, 12:04:52 ÖS »

SIO2BT için Bluetooth modülü bakıyorumda yerli piyasada direnç.net te var yalnız orada HC05-HC06 Bluetooth modülü ve HC05-HC06 Arduino bluetooth modülü olarak var bunlardan hangisini almam lazım acaba
Bluetooth modülü olarak geçeni mi yoksa arduino bluetooth modülü olarak geçeni mi
Aralarındaki fark nedir acaba

* Screenshot_20171116-123748.png (145.18 KB, 720x1480 - Görüntüleme: 1337 kez.)

* Screenshot_20171116-123759.png (263.4 KB, 720x1480 - Görüntüleme: 1377 kez.)
Decypher
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Kasım 16, 2017, 12:09:43 ÖS »

Ben ikinci resimdekinden sipariş verdim, SIO2BT'nin sunum dosyasında da aynı modül kullanıldığı için hiç riske atmak istemedim.
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Kasım 16, 2017, 12:53:39 ÖS »

HC-05 hem master hem de slave olarak kullanılabiliyor.
HC-06 ise sadece slave olarak kullanılabiliyor.

Slave : Başka bir bluetooth cihazı tarafından bulunabiliyor. Kendisi bluetooth cihazı arayamıyor.

Master : Bluetooth cihazının kendisi de başka bluetooth cihazlara bağlanıp pair olabiliyor.

Bu proje özelinde ikisi de kullanılabilir zira önemli olan bu cihaza bir pc/telefon'un pair olması ve onu seri port gibi kullanması.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Kasım 16, 2017, 13:00:52 ÖS »

O zamam bu akşam 1 tane hc05 alayım bakalım ne olacak
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #25 : Kasım 16, 2017, 13:19:06 ÖS »

O zamam bu akşam 1 tane hc05 alayım bakalım ne olacak

Beslemesinin 5v olmasına ve TX/RX hatlarının 3.3v-5v arası level shifting ihtiyaç duymamasına dikkat et.

https://www.direnc.net/hc05-arduino-bluetooth-modul

Bunda level shifting ihtiyacı yok demişler ama cihazın üstünde logic level 3.3v demiş. Ben aynısını IRQHack64 ile level shifting yaparak kullanmıştım. PC'de tek sorunu her pair ettiğimde farklı com portu yaratmasıydı ama android'de aynı sorun çıkmaz muhtemelen.

twitter | blog
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #26 : Kasım 16, 2017, 14:19:14 ÖS »

Özgür üst resimdeki SMD lehim gerektiriyor, bir proje tasarlayıp direk üzerine lehimlemek gibi işlerde kullanılıyor. Alttakinde ise br baseboard ile kolayca Arduino v.b. ile kullanılabilir hale getirilmiş.

Yalnız alttakinde baseboard da olduğu halde neden daha ucuz anlamış değilim. Kahkaha

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #27 : Kasım 16, 2017, 14:55:34 ÖS »

@Özay: Talep miktarı ile alakalıdır. Talibi az olan pahalı, çok alan ucuz şeklinde.

twitter | blog
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #28 : Kasım 17, 2017, 00:09:03 ÖÖ »

Aman diyeyim teyp kablosunu kesmeyin. Data In, Data out ok ama Command pin'i ve 5v yerine teyp kablosunda motor kontrol ve audio input pin'leri bağlı Bendeki kablo da full değilmiş.

Bu merette kabloların yeri nasıl değiştiriliyor acaba? Lehimsiz bir bağlantı söz konusu sanırım ama çözemedim nasıl olduğunu.

edit: Gerek kalmadı, çözdüm. Dişi dupont kablolar ile aynı mantıkmış.
« Son Düzenleme: Kasım 17, 2017, 00:19:58 ÖÖ Gönderen: i_r_on » Logged

twitter | blog
mehmetkuc
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Kasım 17, 2017, 09:26:03 ÖÖ »

Son denemeniz nasıl oldu? Başarılı mı?
Sayfa: 1 [2] 3 4 5   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: